Velký pátek na Korfu (o rok později)

Kerkyra se zaplnila lidmi a nastaly velikonoce. Dnes je Velký Pátek. Městem procházejí desítky procesí a zpívají a hrají jednu a tu samou smutnou melodii. Smutnou píseň k ukřižování Ježíše. Je zvláštní, jak se pravoslavná víra odlišuje i v tak základním svátku, jako jsou velikonoce.

Včera na dětském hřišti jsem se totiž dozvěděla, že podle pravoslavné víry byl Ježíš ukřižován už ve čtvrtek a až v pátek zemřel. Takže už ve čtvrtek večer se v kostele čte dvanáct evangelií a připomíná se ukřižování.

Docela jsem se tomu podivila, protože pokud si to dobře pamatuji, ve čvrtek se konala Poslední večeře, potom Ježíš probděl noc v zahradě Getsemanské a k ránu přivedl Jidáš vojáky a ukázal jim, který je Ježíš. Potom došlo k ukřižování a snad okolo třetí odpoledne se setmělo a Ježíš zemřel.

Nemohli ho pochovat, protože v pátek večer začínal Šábes, takže ho uložili do skalního hrobu, postavili k němu vojáky, aby ho nikdo nemohl ukrást a pak ho chtěli v neděli pochovat, ale to už jeho tělo bylo pryč…

O velikonocích jsem už poměrně obšírně psala před rokem a tak jsem dnes chtěla nalovit nějaké fotografie a videa, abych je mohla zveřejnit a podělit se alespoň tímto způsobem o jejich atmosféru.

Jenže odpoledne, když je světlo, jich ještě moc nechodí. Běžela jsem tedy s foťákem za jedním, které jsem náhodou spatřila, ale pořád se mi nedařilo, ho natočit. Pak jsem na balkoně uviděla Lily, tak jsem se k ní rozběhla, rychle točila, ale Lily mi celou dobu při tom povídala místní drby, takže video bylo nepoužitelné. Probíhala jsem mezi uzoučkými uličkami a připadala si jako Rychlé Šípy ve Stínadlech, až se mi konečně podařil alespoň tento záběr-video.

Večer je to samozřejmě o hodně lepší, ale na to už můj ubohý přístroj asi nebude stačit. A tak se snad spokojíte s tím málem, co přináším.

Hezké velikonoce-kalo pascha…

Příspěvek byl publikován v rubrice Řecké svátky a povedené akce. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

13 reakcí na Velký pátek na Korfu (o rok později)

 1. Nikos napsal:

  Kalo pascha, kali anastasi 😉

 2. buteo napsal:

  Cirkev
  V mém Almanachu Speigel je uvedeno cituji :Religionen – 97 % Griechisch-Orthodoxe. To je stejná pravoslávná, jako v Rusku? Nebo je to něco jiné, nějak jsem z toho zmatený. Jinak popis dobrý, Tvé znalosti bible obdivuhodné a tak veselé Velikonoce a zas nevím , jestli čekáš na šupání nebo polévání jako na Slovensku. To je jedno, hlavně se dobře bav a vše pěkně popiš.

 3. L. napsal:

  kalo pascha ! 🙂

 4. L. napsal:

  kalo pascha ! 🙂

 5. sneczech napsal:

  Teda Pájo, nějakou tu fotku už by to vážně chtělo, co ty na to? Veselé velikonoce!

 6. kockolan napsal:

  Paji, krásné velikonoce!(Zaujalo me, kolik je blondyn v tom procesi, na videu.)

 7. Ostrovanka napsal:

  nikos, L: diky, napodobne!
  buteo: je to stejne jako v rusku, nebo alespon hodne podobne. tam je ale zase ruska ortodoxni cirkev.
  schneczech: neboj neboj, neco chystam.
  kockolan: vidis, to mi vubec nedoslo. mas pravdu!!

 8. sauvignon napsal:

  Nevíš, proč jdou napřed ženy, a pak teprv muži?

 9. kowakova napsal:

  Veselé Velikonoce! 🙂

 10. Leni ze Sevilly napsal:

  a jak je to s volnem? taky maji ctvrtek, patek svatek a pondeli nic?

 11. hanele napsal:

  smutné až k slzám, skoro bych řekla, že mají raději tuhletu smutnou notu Velikonoc, než tu důležitější – radostnější! Hezké Velikonoce!

 12. paja-osrovanka napsal:

  sauvignon: asi proto, ze se jde od sopranu k basu? nebo jak jinak si to vysvetlit?
  kowakova: diky!!
  leni: tady je patek az pondeli.
  hanele: ne, myslim, ze tak to neni. oni strasne radi prozivaji ta dramata, aby pak mohli o to vseleji slavit tu radostnou zpravu.

 13. NULI napsal:

  Fakt to bylahodně smutná hudba. A článek mě zase moc zaujal.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *