Velikonoce na Korfu (pokračování)

V pátek večer začal pofukovat silný vítr a tak jsme se s Adonisem rozloučili s myšlenkou, že bychom letošní velikonoce strávili na moři.

Šla jsem se podívat do večerní Kerkyry na poslední epitafio-poslední smuteční procesí. I po těch letech zde strávených mě ta melodie vždycky znovu dojímá.

Druhý den ráno jsme se šli všichni podívat na 3 dechové soubory, které od devíti hodin procházejí městem. Na chvilku vysvitlo sluníčko a tak jsem jeden z nich ještě rychle natočila.

Posléze jsme utíkali domů, protože úderem 11.hodiny na věži kostela svatého Spyridona, se vyhazují z oken keramické nádoby naplněné vodou. Měli jsme jen staré keramické talíře, ale ty se můžou vyhazovat taky. Naproti na věži byli připraveni dva zvoníci s ohromnými džbány, až jsem dostala strach, aby nedopadly přímo na nás. záběr je trošku roztřesený…..

Za chvíli už městem pochodovaly opět tři dechové soubory vyhrávající radostnou melodii k tzv. prvnímu vzkříšení. Dodnes jsem přesně nepochopila, co to to první vzkříšení vlastně má znamenat. Z okna se mi podařil natočit moc pěkný záběr, ale ať se snažím jak se snažím, youtube mi další videa už nechce brát. Po třech dnech to tedy vzdávám a k tomuto účelu musím použít cizí snímek.

Na zem začínají dopadat těžké kapky deště. Lidé se rychlo schovávají pod deštníky a do kaváren pod podloubí, majitelé restaurací se zklamaně dívají na oblohu, jako by svým upřeným pohledem chtěli zahnat mraky přilákat sluníčko.

My s Adonisem sedíme doma a popíjíme červené víno. Na půlnoční vzkříšení, mši na náměstí a následný ohňostroj už nemáme energii a tak se připravíme k spánku.

Velikonoční neděle. Jsme pozvaní k našim česko-řeckým kamarádům na zahradu, kde se griluje jehně, udí ryby a popíjí české pivo a řecké víno. Sluníčko střídá déšť. Hezké aprílové počasí. Po několika skleničkách se pomalu mažou rozdíly mezi Řeky a Čechy, i komunikace je o hodně jednodušší.

Na zahradě dojídají psi poslední zbytky jehněte. Loučíme se s hostiteli a odjíždíme domů. Děti celé vyčerpané, ale šťastné, usínají po prvním ujetém kilometru v autě.

Christos anesti.

Příspěvek byl publikován v rubrice Řecké svátky a povedené akce. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

12 reakcí na Velikonoce na Korfu (pokračování)

 1. Nikos napsal:

  Alithos anesti. Dobra kombinace jehne s ceskym pivem:D to ja mel kuzle v troube a moji oblibenou magiritcu. A vajickovy boj s mati jsem vyhral 😀

 2. sauvignon napsal:

  To je teda rodeo…

 3. sonja napsal:

  tak jehneci je neco, co teda fakt nemusim. tady v egypte mi ho porad nekdo cpe, ale na chut jsem mu neprisla…

 4. Bára napsal:

  Já bych si jehněčí dala hned. Ale radši s vínem prosím… Oslava Velikonoc ale vypadá celkově hodně akčně 🙂

 5. Dita napsal:

  Už dlouho si čtu tvoje povídání a dneska už mi to nedalo a musím ti poslat za tvůj blog díky…rozšiřuješ mi obzory:-) Řecko znám jen z dovolené, ne takovohle jeho „obyčejnou“ stránku…

 6. Ostrovanka napsal:

  nikos: jenze ty jsi rek, ja proste nejak nejsem ani na kuzlata ani na vnitrnosti.
  sauvignon: je, ale lidi to tu opravdu prozivaji a to je na tom to hezke…
  sonja: chapu…
  bara: ja zas vino bez jehneciho:)
  dita: a ja tobe diky za vzkaz. jsem rada, ze to nekoho zajima.

 7. kowakova napsal:

  To ale v ulicích nikdo nesmí být, když se vyhazuje to nádobí…že? A kdo ty střepy potom uklízí?

 8. buteo napsal:

  Za dva týdny to budou dva roky, co jsi s Nedělním ránem začínala. Takže opakující se události /Vánoce, Velikonoce a různí svatí, se už vystřídali 2 x a je tudíž možné už porovnávat některé vývojové stupně. Takže já bych to už viděl na knižní vydání. Název, co by potáhl bloggeři umí vymyslet, jen bych to asi nevydával v řečtině

 9. Petruš napsal:

  Xristos Anesti a tak dále…Xristos Anesti celé Tobě i celé Tvé rodině. V polovině září přemýšlím o tom, že se vydám znovu na Korfu, San Stefano mi zkrátka učarovalo, ale uvidím, jak dopadnou všechny zkoušky v červnu. Už aby byly prázdniny, začíná se dělat hezky a člověk by se jen opaloval a žužlal zmrzku…Jinak souhlasím s buteem, měla bys to vydat. Jen Řekům by se ta ostrá kritika moc nelíbila. Byla bys velmi oblíbená, ale mnozí by se asi v Tvých kapitolách našli…Janýskova učitelka, majitel restaurace vedle vás nebo nějaký doktor…:-D a to by byla mela.

 10. Ostrovanka napsal:

  kowakova: presne tak, lidi museji stat pri stranach, hlidaji to casto i policajti a strepy se nejak tak uklidi samy:) lidi si je sbiraji do pristiho roku pro stesti, majitele kramku si je pred svym obchodem zametou sami, ale na odlehlejsich mistech jsou jeste docela dlouho pote…
  buteo: skvele, jestli mi najdes nekoho, kdo by to chtel vydat a k tomu jeste vymyslis nazev, mas u me pecene veprove koleno, lahev ouza a jako bonus grilovane papricky!!
  petrus: obavam se, ze bych mohla byt vyhostena ze zeme:)jinak san stefano je uz dva roky zavreny a jeste asi nejakou dobu bude.

 11. NULI napsal:

  Pájo,s tím vydáním to ale opravdu je dobrý nápad. Ale asi jen nápad, že. Ty finance přece jen hrají „až druhou roli“.

 12. Ostrovanka napsal:

  nuli: presne tak. vubec nevim, jak se takova vec organizuje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *