Květná neděle (a procesí sv. Spyridona)

Týden před velikonocemi, to je květná neděle, kdy lidé házeli Ježíši pod nohy palmové ratolesti, aby ho pár dnů poté ukřižovali.

Tento den je v Řecku velkým svátkem a tady na ostrově se také patřičně oslavuje. V 11 hodin dopoledne vychází z kostela sv. Spyridona
procesí, v jehože čele jdou desítky popů. Někteří z nich nesou slavnostně ostatky sv. Spyridona ve stříbrné schránce, jeden jde před nimi a v prosklené krabici nese Spyridonovu ruku.

Za ním pak pochodují dechové orchestry v uniformách a tisíce a tisíce přihlížejících lidí.

My jsme se na začátek procesí dívali z okna a potom jsme byli pozváni k naší sedmdesátileté kamarádce Lily, která bydlí přímo na náměstí a z jejího balkonu je vidět veškěré dění.

V tomto dni je také zvykem jíst „bakaliaro a skordalia“, což je smažené obalované rybí filé a hodně česneková bramborová kaše. Lily už měla navařeno a pomalu se k ní domů scházeli její známí. Dvě skoro osmdesátileté dámy, s nabarvenými a načesanými vlasy, místní politik se svojí sestrou a matkou, její starší bratr bez manželky, se kterou se zrovna pohádal, její dcera se snad 150 kilovým manželem a dvěma dětmi a pár jiných postav místní společnosti.

Stála jsem na balkoně s politikem, kterého z náměstí zdravila spousta lidí a on jim kynul nazpět, a bavili jsme se o tom, zda je tohle všechno jenom hezká show nebo jestli opravdu, alespoň kněží, kteří sv. Spyridona už přes dvě hodiny nesou po městě, v něj opravdu sami věří. Politik se zatvářil ne příliš přesvědčivě a řekl, že asi ne, ale jistý si prý není.

Potom mi vyprávěl zajímavou příhodu, jak asi před rokem byla ruka sv. Spyridona slavnostně odvezena do Moskvy, aby ji mohly políbit tisíce pravoslavných Rusů. Měla to být taktika, jak přilákat Rusy na Korfu. Politik prý navrhl místnímu biskupovi, že to měli dotáhnout do konce a říct, že to je jen jedna část požehnání a kdo chce celou, musí políbit ruku ještě jednou a to právě na Korfu…

Procesí skončilo, společnost dojedla a dopila skoro všechno víno a začala se rozcházet. Venku bylo krásně a tak jsme s dětmi šli ještě na chvíli na zbrusu nové hřiště na náměstí.

Ostrov se pomalu, ale jistě zaplňuje. Začínají největší svátky v roce. Začínají velikonoce.

p.s. při kliknutí na „procesí“ se zobrazí video, které jsem včera natáčela z okna. Všimněte si popa ve žlutém hávu, který nese ruku sv. Spyridona, za nim se pod žlutou stříškou nese zbytek těla.

Příspěvek byl publikován v rubrice Řecké svátky a povedené akce. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

11 reakcí na Květná neděle (a procesí sv. Spyridona)

 1. buteo napsal:

  Rozebral bych to a rád
  Přece Řekové, bývali chytří národ. Jak můžou slavit svátky Jara po jeden a půl Novu. Nebo, určitě budou mít nějaké vysvětlení. Zjisti a napiš!!! Hlavně nepopisuj barvu sutan vašich farářů. Komentuji Tě, zítra jenom na oplátku. Hezký den do Pravěku

 2. Ostrovanka napsal:

  buteo: rekove ted slavi vzkriseni, k cemuz pouzivaji prastary juliansky kalendar, proto to zpozdeni. Velikonoce se stávají periodickými s periodou 532 let…jinak: vsimnul sis na videu toho farare ve zlutem sutanu, jak nese tu ruku?:)

 3. kockolan napsal:

  Ahoj, Pajo, ráda Tě čtu, už se zase o kus víc těším na léto. Můj muž je velký řekofil, sjezdil hodně ostrovů i pevninu. svou vášeň přenesl i na nás, zbytek rodiny. zrovna dnes se s rodinným přítelem, který se nám vrátil z Řecka z Erasmu, chystáme uspořádat řecký večer s vínem, olivkami, zpěvem a tancem. Dvě ženy též přítomny;-)Video – super nápad. Lily bydli neskutecne, primo naproti kostelu. Jak si zvykla na vyzvaneni zvonu? (ja kdysi vůbec, jako na sousedovy kukačky…. 🙂 )

 4. sauvignon napsal:

  kockolan: Jestli to dobře chápu, naproti kostelu nebydlí Lily, ale Pája. Každopádně to zvonění zní dost zvláštně…

 5. Ostrovanka napsal:

  kockolan: moc dekuju a preju hezky recky vecer:)
  sauvignon: presne tak, naproti kostelu bydlim ja a lily bydli za rohem na namesti, odtud jsem taky tocila, ale vzhledem k tomu, ze dat tohle 4 minutove video na youtube mi trvalo asi 4 hodiny, s tim druhym jsem to vzdala…to zvoneni-takhle hlucne zvoni prave pri tech slavnostech, ted uz to tak bude kazdy den az do konce velikonoc.

 6. kockolan napsal:

  hehe, rikala jsem si, je to z okna od lily. a ta inkoherence s namestim? jednoduche…rekla jsem si, je to ze zadniho traktu domu. proste – okna na druhe strane bytu vedou na namesti 😉 :-))

 7. klarissa napsal:

  Pájo, díky za pohled z balkónu, to video je super, zkoukla jsem i malého pianistu….je moc šikovnej…gratuluju k

 8. Ostrovanka napsal:

  kockolan: to neva, kdo to tu nezna, nepochopi tak rychle, tak musi prijet a poznat!!!
  klarissa: diky do …spartilas??

 9. NULI napsal:

  To video mě dostalo. Jste šikovná a hlavně – je to moc fajn, když to i vidím, resp. slyším (ty zvony slyším i teď).

 10. Ostrovanka napsal:

  nuli: trvalo mi to dva roky, ale lepsi pozde nez vubec…

 11. Ivana napsal:

  Diky za video, skvele to ozivi vypraveni.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *