Předvánoční blues (letos u nás bude asi veselo…)

Tak takhle vánoční počasí už jsem tady na Korfu opravdu dlouho nezažila, Pokud vůbec někdy. Začal zima, teplota spadla až na 4 stupně.

Včera dokonce začal padat déšť se sněhem, což vedlo k naprosté panice místních obyvatel. My jsme zrovna byli na jedné dětské party v místním bowlingovém centru /otřesný zážitek, který snad ani nebudu popisovat/, takže ve chvíli, kdy začalo sněhopršet, se všichni přítomní nahrnuli k oknu, matky ukazovaly dětem, že tohle je skoro sníh, ostatní vzali okamžitě do ruky mobily, fotili a telefonovali svým příbuzným a známým a oznamovali, co se děje. Někteří nasedali okamžitě do aut a vyjížděli na Pantokrátor, nejvyšší horu Korfu, kde snežilo doopravdy, aby si na sníh sáhli vlastnoručně, než zase rychle roztaje.

Korfu vánoce nijak zvlášť neprožívá. Všude jsou sice vyzdobené výlohy, ale vzhledem k tomu, že si Řekové dávají dárky až na Nový Rok, zatím tu není vidět ani žádné nákupní šílenství. Spíš se pořád něco slaví, což je vlastně docela příjemné.

My už máme ozdobený stromeček, umělý samozřejmě, a uvažujeme, jak budeme letos vánoce slavit.

Adonis nedávno domů přitáhl jednoho nového náhodného známého Angličana. Vlastně je to poloviční Ir a poloviční Polák. Taková pochybná existence. Má úplně modrý nos od alkoholu, je silně věřící a vždycky, když se opije, tak obrací všechny okolo sebe na katolickou víru, což může být někdy dost otravné.

Jan, tak se ten člověk jmenuje, nám vyprávěl, jak od něj odešla žena, jak jeho nejmladší dcera se stala závislou na heroinu a dítě, které porodila, se ze závisloti muselo složitě dostávat, jak na něj jeho prostřední dcera jednou zavolala policii a různé další zajímavé historky ze života. Sem na Korfu se přistěhoval před pár lety a živí se jako truhlář, takže od něj Adonis hned vyinkasoval několik truhlářských tipů.

Při obědě, na který rád zůstal, jsme si povídali o dětství a o vánocích a já jsem mu vyprávěla, jak jsem dříve neměla vánoce moc ráda, protože v Čechách to byly vždycky takové rodinné svátky, moje spolužačky už nesměly ani na Štědrý den dopoledne ven, protože musely zdobit stromek a být doma s rodinou a jak všecky restaurace a podniky byly dříve zavřené, takže někdo, kdo byl na vánoce sám, musel dostat pořádnou depresi. A jak moji rodiče ale vždycky pozvali někoho, kdo neměl svoji rodinu, aby přišel slavit k nám.

Jan se na mě díval už trošku skelným pohledem a pak mi řekl: “ Přesně tak jsem si vždycky představoval ideu vánoc i já“, potom se zvedl a chystal se k odchodu. Mezitím se vrátil Adonis z dílny a já jsem se ho šeptem ptala, jestli Jana nepozveme na Štědrý večer k nám, protože se lehce něco říká, ale horší je to udělat. Adonis briskně souhlasil a Jan se málem rozbrečel a nadšeně přikývnul.

A tak to vypadá, že u nás bude česko- irsko-polsko-anglo-americko-řecká spoečnost. Budeme sice asi muset nakoupit dvojnásob vína, ale za ten hřejivý pocit, že někdo na vánoce nezůstane úplně sám, to určitě stojí.

Příspěvek byl publikován v rubrice Život na ostrově. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

15 reakcí na Předvánoční blues (letos u nás bude asi veselo…)

 1. buteo napsal:

  Dumám
  kde ten Tvůj doktor k těmto típkům přichází? Má na ně štěstí nebo smůlu nebo už se o něm ví, že nikoho neodmítne a oni se k vám jen tak slétají? Myslím si o sobě, že pomohu bližnímu i když ho skoro neznám, ale že by musel za každou cenu, navíc s modrým nosem tahat domů a ještě těsně před Vánocemi, to zas tak hodný nejsem. To jsem raději s těmi mokrými čumáčky, co nezradí a neuráží. Tady sníh netaje, i v poledne bylo -6°C, ale sněhu je dost málo. Hezký večer

 2. Zuzka napsal:

  To vase pohostinstvi je proste hrozne mily, nic vic se rict neda…

 3. Jarmila napsal:

  Tak to teda naozaj budete mať veselo. Ale ako sa hovorí dobrých ľudí sa všade veľa zmestí. /Len aby vedeli, kedy je už čas poďakovať sa za všetko a odísť/. To počasie je aj u nás dosť bláznivé, posledné dva týždne pršalo, snežilo ešte v novembri a dnes je nula stupňov. Uvidíme aká bude tento rok zima. Minulý rok ani poriadna zima nebola. Aj snehu bolo málo, čo mne osobne viac vyhovuje. Radšej mám teplo. Príjemnú predvianočnú náladu!

 4. sonja napsal:

  teda pajo, to bude narez:) napis potom, kolik dni se u vas jan zdrzel:)))

 5. polcik napsal:

  no jo no tak to je zajomavej pristup k lidem:) kazdopadne na snih cekam jak na smilovani a ono porad nic.

 6. Ostrovanka napsal:

  buteo: asi na ne mame stesti. on je vzdycky privlece a ja uz se pak o ne staram:) /neboj, nekoho uplne sileneho bychom asi nezvali. i kdyz…kdovi/
  zuzka: no, to muzes rikat az po dubnu:)
  jarmila, sonja: presne, jen aby vedeli, kdy odejit. to je trefne…
  polcik: ty jsi nekde na horach?

 7. Eliza napsal:

  teda nic proti němu, ale asi bych trávila vánoce raději s tím co hrál na to piano, toho by manžel nepozval?

 8. Zuzka napsal:

  2ostrovanka 😀 haha, neboj, ja po tydnu odejdu!

 9. Ostrovanka napsal:

  eliza: jo, tak davida bychom na vánoce brali taky, ale ten už tu bohužel není. ale jan náhodou není tak špatný, je s ním docela legrace.
  zuzka: nebojim, těším se.

 10. Lenka z Lulea napsal:

  Buteo: Moc me rozesmal Tvuj dotaz ohledne tech typku. My doktori obcas potkavame opravdu leckoho a sami jsme pekna sebranka – sebe nevyjimam. :-))) ( Vazeni kolegove, kteri se berete vazne, omlouvam se Vam).
  Paja: To jsi udelala moc dobre. treba ho prevratis na viru nealkoholickou. :-)))

 11. Ostrovanka napsal:

  lenko: tak nevim, jestli na to jsem zrovna ja ta prava:))

 12. NULI napsal:

  To o těch čistě rodinných vánocích užv Česku téměř neplatí. Odpoledne jdeme na vánoční zpívání na náměstí, přes den se u nás pohybuje Páji kamarádka a děti s vnoučaty, v deset večer (možná) půjdu na evangelické nešpory. Ale co bude spíš nepříjemné, jsou světlice a dělbuchy a další hlučnosti, které se rozmohly i na Štědrý večer (a to ráda nemám).

 13. Edita napsal:

  Pájo, jste sluníčka a máte srdíčka na dlani a to je krásné! přejeme vám oběma i všem okolo vás jen to nejkrásnější v životě, krásné vánoce, milé lidi kolem sebe, hodně lásky, štěstíčka a samozřejmě zdravíčka a to nejen do nastavajícího roku!! srdečně zdraví z Valašského království Edita a Luděk s klukama

 14. Terezula napsal:

  Vánoce
  no tak to bude tedy asi pořádný zážitek 🙂 no u nás vánoce slaví jen v úzké rodinné kruhu a proto jsem si právě vždycky přála něco takového. Pozvat blízké přátele a tak a užít si tu atmosféru zase trochu jinak. Tak přeji ať to všechno pěkně vyjde 🙂

 15. Pingback: Vánoční klid (pokračování vánočního seriálu) | Ostrovanka bloguje

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *