Zlobí se na mě můj nejvýznamnější soused

Na Korfu se zase slaví ve velkém. V neděli to byl jeden ze zázraků svatého Spyridona, který v roce 1716 ochránil ostrov před tureckým nájezdem. Od rána zvonily zvony jako na poplach, takže u nás doma nebylo slyšet vlastního slova. Janýsek se chystal do procesí a já jsem si doma cvičila nějaké kostelní písně na piano, protože v anglikánském kostele teď měsíc chybí pianista a já se v nějakém momentálním pomatení smyslů, zřejmě z nekonečného vedra, uvolila ho nahradit.

 

Naběhla jsem si hned několikrát. Janýsek totiž, který v kostele pianistu doprovází na příčnou flétnu a teď i mě, tentokrát kvůli procesí nemohl v kostele hrát. Takže jsem na to zbyla sama, což pro mě byla dost nepříjemná situace. Od rána jsem byla trochu nervózní a do toho ty zvony!! Elektronické piano jsem nastavila na nejvyšší možnou hlasitost a úplně zbytečně se snažila být hlasitější, než zvony. Ovšem neměla jsem žádnou šanci. Tiše jsem zaklela něco na adresu svatého Spyridona a zavřela klavír. Až pak jsem si uvědomila, že bych si na to, co říkám, měla dávat pozor. V duchu jsem se okřikla, že přece nejsem pověrčivá a obula si boty.

 

Když jsem ve čtyřicetistupňovém vedru kráčela směrem k anglikánskému kostelu, upřímně jsem se radovala, že nemusím pochodovat v syntetické uniformě městem a zároveň opravdu litovala všechny, kteří do procesí dobrovolně šli.

 

Zároveň jsem si uvědomila, že moje původní nadšení ze hry trochu opadlo. Dříve jsem se účastnila všech akcí naší dechové kapely, ale teď už v sobě nemám tu energii. Nemůže za to však ani v nejmenším můj krásný zlatý saxofon, spíš možná styl hudby, který hrajeme, a který není tak úplně mojí parketou. Čím dál více tíhnu k jazzu a swingu, ovšem moje cesta k této hudbě je velmi trnitá.

 

Janýsek však nechybí při žádném procesí, nevím úplně jistě, jestli ho to pořád tolik baví nebo zda má spíš dojem, že už by mu mohli brzy začít vyplácet malé honoráře. Jen si asi není jistý, jestli na ně má nárok už teď nebo ne. A tak raději poctivě hraje.

 

V kostele se mi hraní bez Janýska moc nedařilo, ale naštěstí si toho zřejmě nikdo moc nevšimnul. Avšak když jsem později procházela okolo svého auta, měla jsem za oknem růžový lísteček s osmdesátieurovou pokutou. Parkovala jsem na stejném místě, jako už patnáct let téměř den co den, kde není žádný zákaz. Jenže dohadovat se s policajty už dnes nemá žádný význam.

 

Když jsme pak s Ofélií přicházely k domovu, těsně před nás spadlo vejce a rozbilo se o zem. Zle jsem se podívala nahoru na toho idiota, který v pravé poledne hází vejce z okna, ale nikoho jsem neviděla. Otřela jsem si botu zašpiněnou od žloutku a pokračovala rozmrzelá v cestě. Jakmile jsem vykročila, spadlo těsně za mnou další vejce. Opět jsem se podívala nahoru a zakřičela nějaké ne moc pěkné slovo.

 

Janýsek přišel celý zpocený z procesí a já jsem otevřela okno. U kostela stála  fronta na svíčky a já jsem si pomyslela, že si na toho Spyridona přece jen budu muset dávat pozor. Je pravda, že tolik let v těsném sousedství patrona ostrova dělá svoje a člověk by měl sousedské vztahy opečovávat.

 

Zítra se slaví nanebevstoupení panenky Marie, jeden z největších svátků v pravoslavném Řecku a já přemýšlím, že možná do toho procesí přece jen půjdu, i když se mi zoufale nechce…

Příspěvek byl publikován v rubrice Řecké svátky a povedené akce. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

19 reakcí na Zlobí se na mě můj nejvýznamnější soused

 1. Mod. napsal:

  Sakra práce a kterého svatého jsem naštvala já ?:o))

 2. Zdenek napsal:

  Kurňa holka,nemáš to tam asi jednoduché.:-)))Ale ten klavír bych si hrozně rád poslechnul.Jestli jsi lepší než já,který na něho hrál přes deset let.Beethovena a podobne klasiky.:-)))Zdenek

  • ostrovanka napsal:

   to rozhodne nejsem. ja se tyhle klasiky musim nadrit a pak je hraju s chybama a okamzite je zapominam. ted se ucim doprovazeni a improvizaci a to me jednak vic bavi a taky mi to mnohem vic jde. takze klasiky prenecham nadanejsim lidem a radeji je budu poslouchat, nez prznit:)

 3. Sim napsal:

  prosim prosim napis rychlo nanebovzatie namiesto nanebovstupenia. Panna Maria ma este vacsie svaly ako sv. Spyridon. 🙂

  • ostrovanka napsal:

   To nepomuze, tyhle svate neosalis tim, ze neco prepises:) my protestanti tenhle svatek neslavime, ale presto verim, ze panenka Marie nebude bazirovat na detailech, ze nepouziva silu ani nedava pokuty, ale pro jistotu si zajdu preparkovat auto.
   mimochodem, nevis, z jakeho jazyka je to prelozeno jako nanebevzeti? Protoze v rectine je to spanek Bohorodicky, v nemcine zase Mariina cesta do nebe. Jinak diky za komentar, clovek se porad neco noveho uci.

 4. Míla napsal:

  Teda, nechci bejt za chytrýho :-), ale protože mě taky zajímalo, jestli nanebevzetí nebo nanebevstoupení, tak jsem si to našel ve Wikipedii a ejhle: „Tím, že Panna Marie byla do nebe vzata, tedy vynesena (tělo i duše), se nanebevzetí podstatně liší od nanebevstoupení, které označuje samostatné vystoupení, vznesení se Ježíše Krista“.
  To se občas člověk dozví věci … 🙂

  • ostrovanka napsal:

   🙂 jasne, dava to smysl, pasivni nanebevzeti a aktivni nanebevstoupeni, ovsem mam za to, ze tohle asi rozlisuji jen ty nase slovanske reci.

   • Míla napsal:

    To je docela možné, ale nevím jak je to v latině, to bude možná ten pravý zdroj … 🙂

    • Sim napsal:

     ahojte
     Mila ma jednicku. dovolim si to trosku rozviest.

     ludove miestne nazvy sa mozu lisit. ja som narazal na teologicky pojem, kde doslo k omylu. viem, ze to je smiesne, uz pred tisic rokmi bol jeden z velkych rozporov Zapadu a Vychodu to, ze Vychod povazoval Zapad za barbarov neschopnych uz kvoli jazyku kvalitnej teologickej diskusie. tam kde ma grectina viac slov pre jednu vec (napr. laska = agape, eros, filia, storge – to vies asi sama, kazde ma svoj odtien) ma latincina 2 a slovencina 1 slovo. navyse v slovencine mam jedno slovo pre „jit“ a „jet“, takze nie som vhodny partner na tuto diskusiu.

     ale v tomto pripade je to banalne – Jezis po zmrtvychvstani vstupil do neba sam – ako Bozi Syn isiel do svojho. Maria bola clovek, do neba bola vzata. z tohoto je odvodeny nazov sviatku. regionalne varianty sa mozu lisit, ale verim ze nikde to nebude „nanebovstupenie“.

     • ostrovanka napsal:

      diky. ja se nepru, naopak uznavam, ze mas pravdu, viz vyse o pasivnim a aktivnim prijeti na nebe:)

 5. Roobin napsal:

  Možná, že by bylo bezpečnější předplatit si rychle nějakej ten odpůstek.

 6. O. napsal:

  Ahoj Pavlo,
  udělali jsme letos pěknou fotku vaší uličky, tak si ji stáhni, použití dle tvé libovůle.
  http://opas.sweb.cz/P7313594.JPG
  O.

 7. Pingback: Život je legrace | Ostrovanka bloguje

 8. NULI napsal:

  Přečetla jsem si i tohle a ještě se k Tvým článkům vrátím, o víkendu bych si měla udělat čas pro sebe – na „dobré věci“ :-).m

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *