Podzimní neděle (na výletě)

Letošní podzim je ve znamení dešťů. Včera se ale udělal nádherný den a tak jsme, po opravdu dlohé době, vyrazili jako rodinka na výlet. Vydali jsme se na severozápadní pobřeží, kde se nachází nádherná písečná pláž jménem Agios Georgios. Sluníčko svítilo a hřálo, u moře pofukovalo, ošklivé betonové letovisko bylo úplně mrtvé a na pláži nebylo ani živáčka. Vytáhla jsem dětem holínky, aby se mohly brouzdat ve vodě a sama jsem se pomalu procházela po břehu, sbírala kamínky a sledovala tu krásu. Zpěněné moře, vyhlazený písek, skály ozářené podzimním sluncem.

Adonis byl během pěti minut na druhém konci pláže, protože nedovede chodit pomalu, ale pořád někam spěchá. Často si říkám, že v některých věcech mám mnohem více řecké mentality než on.

Když se Janýskovi podařilo nabrat si vodu do holínek a Ofélie zarytě odmítala pokračovat v cestě, sedla si na písek a nožkama kopala okolo sebe, až jí holínky odlétly několik metrů daleko, vydali jsme se směrem k domovu. Já jsem ale dostala chuť se zastavit někde v nějaké malé taverně a dát si tam olivy a víno, i přesto, že Adonis měl naplánováno, co uvaří k nedělnímu obědu. K mému překvapení však vůbec neprotestoval a po cestě zahnul do starobylé vesničky ve vnitrozemí a zaparkoval před kameným domkem s ošklivým nápisem Taverna Elisabeth, která jako jedna z mála v širokém dalekém okolí měla otevřeno. Vevnitř seděl náhodou Adonisův bývalý švagr se svojí současnou manželkou, kteří nám hned objednali a poslai víno a venku byly dva stolky se židlemi a protože bylo ještě poměrně teplo, usadili jsme se právě tam.

Na návsi se sem tam objevil nějaký člověk, pozdravil a šel dál svou cestou. Je zajímavé, jak všechny tyhle ostrovní vesnice jsou po sezóně jako po vymření. Kde všichni jsou? /Na tuto otázku mi odpověděl Adonis:“Jen se neboj, ty sice nevidíš nikoho, ale všichni vidí tebe…“/.

Talířek oliv, domácích hranolků, pro Janýska souvlaki a limonádu a pro nás další džbánek domácícho vína. Ofélie spala spokojeně v autě a do taverny se začalo trousit pár místních lidí a pár cizinců. Adonis se s několika z nich pozdravil a vždycky se ze slušnosti optal, zda si chtějí přisednout, takže za hodinu nás u jednoho stolečku sedělo už osm a dopíjeli jsme čtvrtý džbánek vína…

Začalo se smrákat a na stůl dopadla první těžká kapka deště.

Objednali sjme si pátý džbánek a domluvili se, že se sejdem na stejném místě ve stejnou dobu zase příští neděli. Nové tváře, nové příběhy, nové známosti. Jak já mám ráda tyhle podzimní poklidné dny!

Příspěvek byl publikován v rubrice Život na ostrově. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

9 reakcí na Podzimní neděle (na výletě)

 1. buteo napsal:

  Prima, skoro jako zdepod Bukovou horou. Máme 1/2 metru nového těžkého sněhu.Jen piš víc od vás, dobře se to čte, když za oknem je už třetí den bílá tma.

 2. NULI napsal:

  Mám podzim ráda,ale včera opravdu přijel do Česka Martin na bílém koni a přivolal zimu. Z Vašeho vyprávění ale cítím ten nádherný podzim.

 3. Ivana napsal:

  Jé,vy tam máte takhle krásně i na podzim? S potěšením čtu o tom,že Ofélie taky vzdoruje. Já dneska poslouchám od rána: Maminko,já nechci ven-za minutu na to:Já nechci být doma,nechci do pekařství…Když jí řeknu:Koukej na cestu,ona na to:Nechci koukat na cestu,nechci chodit opatrně… asi mi už z toho bouchne bambule.Zdravím vás na Korfu a užívejte příjemné počasí.Tady procházky působí dost depresivně.

 4. Gomba napsal:

  Víno a olivy si tu mohu dát taky.Ale tu idylku tady v tom bílém sajrajtu nevykouzlím.Hned bych se prošel po břehu moře a naslouchal šumění vln v písku a kamení …

 5. Eliza napsal:

  Byl začátek června roku 2003, když jsem právě na této pláži strávila 14 dní. V tu dobu tam také ještě nebylo moc lidí, byl začátek sezony, ale ptali jsme se jak to tam vypadá na podzim. Prý všichni zavřou krám a odjedou buď do Řecka, nebo do Kerkyry. Tam že je mlha, vlhko, tak 13° a nikde nikdo. Je to asi pak naopak vlídné pro vás, tamnější. Nikdo neotravuje a vy si to vychutnáváte. Tak krásný příští víkend opět.

 6. eja napsal:

  jojo, to musí bejt romantika… asi si někdy udělám dovču na podzim a přijedu :-))

 7. sonja napsal:

  pajo, to more, to je uzasny, vid? ja ted byla ve walesu a i kdyz tam bylo vo hodne blbejsi pocasi, strasne jsem si uzivala toho more!!

 8. Ostrovanka napsal:

  buteo, nuli: nejpozdeji na jare bude lip:)
  ivano: ofelie je andel s dablem v tele…
  gomba: mam zalozit CK „zima na korfu?“ reklamu uz jsem tady docela zmakla, ne?
  eliza: muze byt 13 a hnusne a muze byt dvacet a nadherne. to je na korfu to bajecne.
  ejo: prijed, cekam tu na tebe. mam se ti kouknout po levnejch letenkach?
  sonjo: jo, more je uzasny snad vsude!! ja uz bych bez nej asi nemohla bejt.

 9. Anonym napsal:

  závidím ti teplo, víno ne, jelikož jdu taky dneska do hospůdky, ale tolik džbánků bych asi nezvládla.Takže jednoho půllitránka a hajdy domů a zítra do rachoty. Měj se krásně a pozdravuj ode mně moře….

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *