Z pohádky do pohádky (o komunistickém Řecku)

Jako malá jsem vždycky snila, že až vyrostu, dostanu se pryč ze světa zlé pohádky komunismu. Jako velká jsem se však ocitla v jiném světě pohádek a pohádkářů, kde komunismus začal hrát větší roli, než je mi příjemné.

Za všecko může krize. Ale za krizi nemůžou sami Řekové, nýbrž všichni ostatní. Zlí Němci, kteří Řecko okradli po válce a nikdy nic nevrátili, zlé světové banky, které Řecku půjčují, o což se je vlastně nikdo neprosí, ti nahoře, kteří všecko rozkradli, a všichni ostatní. Obyčejní lidé se jen starají o své rodiny, obživu a pijí si v poklidu své frapé.

Nedávno jsme při večerní procházce narazili s Adonisem na náměstí na jakýsi happening plný lidí. Na podiu řečnil mladík, jenž se pohoršoval nad stavem věcí a apeloval na všechny přítomné, aby volili komunisty, kteří jako jediní nabízejí tu správnou cestu. Opodál stoupal kouř z přenosných grilů a horkým vzduchem se linula vůně do zlatova pečených špízů souvlaki. Tam byla fronta největší. Řečníka nikdo moc neposlouchal, všichni se raději hrnuli k dobrotám, usedali za plastikové stolky a čile diskutovali u piva. Adonis dostal chuť na maso. Byla jsem zvědavá, zda místní komunisté rozdávají souvlaki zdarma, ale i zde zavládnul kapitalismus a za souvlaki se normálně platilo. Samozřejmě bez účtenek, protože platit daně je proti lidskosti.

U vedlejších stolků sedělo několik mladých angažovaných dívek a s vážnou tváří prodávalo komunistické knihy v řečtině. Bylo možno zde zakoupit Leninovy spisy, ale také Marxe a Engelse. Připadala jsem si jak v nějakém divném snu.

Adonis potkal několik známých, se kterými se zastavil na kus řeči. Po chvilce k němu přišel mladík, který mu dal žlutý letáček a doporučil mu, aby si ho pozorně přečetl a příští středu přišel na demonstraci na totéž místo, kde budou lidé protestovat proti zvyšování daní. „Nic platit nebudeme,“ horoval mladík. „Už takhle toho máme plné zuby. Chtějí nám vzít úplně všechno a nechat nás vyhladovět, ale my se nedáme. Daňové příkazy budeme hromadně pálit a když tak učiníme všichni, nemůže se nám nic stát.“

Odvážila jsem se zeptat, zda mají komunisté nějaký jiný plán na záchranu Řecka. Mladík se na mě nevraživě podíval:“Ať odstoupí vláda, která to tu rozkradla!“ „Ano, to se může stát,“ pokračuji v diskusi. „Ale kde chceš vzít peníze, které tu prostě nejsou? Když nikdo nebude platit? Z čeho se zaplatí důchody a platy a nemocnice a školy?“ „Peníze jsou, Řecko je bohatá země. Máme námořní dopravu a turistický ruch a spoustu nádherných míst. Jen nejsou peníze na úroky těch, kteří nám pořád cpou ty svoje půjčky a pak nás ždímají. Jejich peníze nechceme a nepotřebujeme&“

Další komunikace neměla smysl. Pokračovali jsme s Adonisem v procházce a pozorovali bary plné lidí, restaurace, kde nebylo jediné místo k sednutí. K vyhladovění mají Korfané, zdá se, zatím daleko. Pravdou je, že v Řecku peníze jsou, ale zdá se, že ne na těch správných místech.Celkem pochopitelné je, že nikdo nechce platit dvojité daně, aby si někdo jiný namastil kapsu a každý se pak musel stejně postarat sám o sebe. Přemýšlím, kdy se tahle pohádková horská dráha zastaví. Snad to nebude v momentě, kdy všichni pasažéři budou zrovna hlavou dolů.

Příspěvek byl publikován v rubrice Řecké svátky a povedené akce. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

11 reakcí na Z pohádky do pohádky (o komunistickém Řecku)

 1. Zhrnula by som to asi takto: Komu niet rady, tomu niet pomoci. S týmto článkom si mi pomohla v istom rozhodovaní, ktoré nás možno v krátkej budúcnosti čaká.

 2. Mod. napsal:

  Tak je naprosto jasné a logické, že když dáš lidem velký dvůr k výběru a pak jim ho chceš o polovinu zmenšit, budou řvát, bohužel většině obyčejného obyvatelstva nevysvětlíš, že se nic jiného nedá dělat. Sem moc zvědavá jak tohle dopadne.

 3. Kimmy napsal:

  Klapky na očích
  Co mají Češi a Řekové společného? Odmítají se podívat za humna a poučit se z chyb jiných… prostě je nutné, aby si každý narazil vlastní čumák…Hezky napsáno, kéž by více lidí přemýslelo jako Vy…

 4. Sim napsal:

  pani Mimi Tulipanova: ak Vas caka rozhodovanie o zmene krajiny, kde chcete zit a nemate radi komunistov, tak utekajte od Grecka, Slovenska, Ciech, Madarska a ak sa chcete vyhnut hospodarskemu rozvratu tak celej juznej Europy…. takza volba 🙂
  ps: milujem tlacitko "pokoj vsem". raz ho vyuzijem. alebo si ho aspon odnesiem domov.

 5. Mod. napsal:

  pájo, co myslíš ty, že mají češi a řekové společného:o)

 6. Papaja napsal:

  Pájo, naprosto Tě chápu…

 7. simka napsal:

  optimisticky
  Milá Pájo, nemyslím, že by v tak slunné a pozitivní zemi jakou je Řecko mohlo vzniknout něco tak šedivého a depresivního jako bylo to co známe z Čech – neboli jako všechno, tak i komunisty si v Řecku zpracují po svém. Mnohem zajímavější mi případá, že ani v kolébce demokracie si voliči neumí připustit, že celá situace je důsledkem jejich vlastních rozhodnutí – komu házeli hlasy do volebních uren. Nicméně – moře, památky i specifická atmosféra Řecka jsou věčné, tudíž Řekové nikdy skutečně zchudnout nemůžou.

 8. Ostrovanka napsal:

  mimi tulipanova: ta situace je opravdu strasne tezka. tohle je pohled myma amaterskyma ocima, tak to zas neber tak vazne…
  mod: souhlas. presne tak to je.
  kimmy: cesi a rekove maji spolecneho vic, nez si myslime..
  sim: pokoj vsem vymyslela uzasna blogerka ann, ktera mi delala tenhle design, bohuzel ale zmizela z blogovaciho sveta. takze pokoj ann:)
  papaja: hlavne, ze si rozumime. hihi.
  simka: ono je to spis tak. kdyby nam nekdo rekl, ze budeme vsichnizamestnani e statnim sektoru a dostaneme plat xxx za x prace, asi bychom se tomu nebranili a volili stranu, ktera toto slibuje a dodrzuje. malokdo ma takovou sebekazen a diva se do budoucnosti, ze by rekl: ne,ne, tohle ja nechci, vzdyt se zadluzime. snizte nam platy a zvyste pracovni dobu. takze asi tak…

 9. Čerf napsal:

  Češi i Řekové mají podle mne podobné uvažování v tom, že "co nám stát dává dobrého, to MUSÍ, co nám chce dělat nepříjemného, to NESMÍ." Bohužel, pravda není ani jedno. Komunisté si, pokud vím, "se zdroji" nikdy hlavu moc nelámali. Vždycky se našel někdo, komu šlo něco sebrat a ještě to vydávat za obecné dobrodiní.

 10. mixy napsal:

  No, v Grecku je možne zlučit nezlučitelne, napriklad aj vieru s komunizmom alebo turizmus s xenofobiou. Medzi mladymi bolo ale vždy dost komunisticky zmyšlajucich.. ale vymoženosti kapitalizmu si vziat nenechaju, toho sa neobavam.

 11. dewberry napsal:

  Pájo, podobné komunistické demonstrace jsou i v Itálii 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *