Temné stránky života v Řecku

 

Na Korfu je toho hodně, co mě štve. I sami místní říkají s nadsázkou, že Korfu by byl nádherný ostrov, kdyby na něm nežili Korfané. (Nevím, zda se tohle říká i v jiných částech Řecka). Jenže všechny ty odpadky, byrokracii, šílené zdravotnictví a školství vyvažuje fakt, že tu lidé žijí jiným, mně příjemným způsobem. Ovšem občas je prostě nutné sundat růžové brýle a dívat se okolo sebe trochu realisticky.

Některé věci jsou prostě nepochopitelné. Nevím, zda pramení z naprostého lemplovství nebo nějaké zvláštní neschopnosti.

Janis byl v minulém školním roce na výměnném zájezdu v Německu. Výměna spočívala v tom, že německá strana zaplatila několika muzikantům z jeho školy letenky a sehnala rodiny, kde měly děti bydlet. Na podzim pak měly německé děti přijet zase do rodin těch našich. Letenky by zase platila německá strana, protože se ví, že v řeckém školním systému (ani nikde jinde) nejsou žádné peníze.  Školní mládež si pobyt v Německu opravdu užila, seznámila se s rodinami, které je braly na výlety a do restaurací, a německé děti se těšily, jak si na konci října prodlouží léto na Korfu.

Jenže žádná výměna se nekonala. Nejdřív několik řeckých dětí řeklo, že u nich doma nikdo spát nemůže, protože nemají místo (na což zřejmě rodiče zapomněli, když své děti na výměnu přihlásili), tak jsem nabídla, že ubytujeme děti dvě, alenakonec řecká strana prostě nezvládla organizaci. Prý to neodsouhlasil starosta, což může, ale také nemusí být pravda. Bylo mi trapně vůči rodinám, které se chovaly tak mile. A tak jsem napsala alespoň té „naší“, že mě to mrzí a že když budou chtít, mohou k nám poslat děti na prázdniny. Ale zpět se nikdo neozval a ani se nedivím.

Pravda ale je, že místní starosta si nedovede poradit ani s odpadky. Ty jsou letos na Korfu všudypřítomné a je zajímavé, že v některých oblastech je čisto a v jiných se na silnicích tvoří skládky. Člověku zůstává rozum stát, když  ostrované, kteří vědí, že máme problém, který se bude muset co nejdříve vyřešit, si na skládku přihodí staré matrace z hotelů, zrezavělé ledničky či mrtvé ovce. Však co, když už je to skládka, tak se vším všudy. Mnozí z nich ale začali přemýšlet hlavou a letošní binec na ně měl blahodárný účinek – začali se totiž zajímat o třídění odpadu. V mnoha vesnicích vznikly amatérské třídírny (pravda, vedené většinou nějakým cizincem (nápad s kompostem dokonce jednou skvělou Slovenkou), ale ostrované se přidávají) a já si říkám, že možná léčba šokem je ta nejúčinnější.

Co ale nedovedu pochopit, je v Řecku nově odhlasovaný zákon, že na stole v restauraci už se nesmí dávat olivový olej ve vyměnitelných skleněných lahvích, ale musí být zabalen v plastových minikelímcích (něco jako mléka do smetany) na jedno použití či malých lahvičkách. Nedodržování tohoto zákona se trestá vysokými pokutami. Takže ve většině taveren vám na vyžádání přinesou minikelímek s olejem z Kréty (i přesto, že většina Korfanů má svůj výtečný domácí olej) nebo lahvičku, která je ale pak zpoplatněná třeba třemi eury, takže řecký salát pak vychází mnohdy na devět až deset eur, nehledě na množství dalšího zbytečného odpadu.  V jedné taverně mi tvrdili že je to nařízení EU, takže jsem hned napsala našemu panu eurokomisaři Teličkovi, který mě vyvedl z omylu a řekl, že sice jde o zákon z dílny Evropské komise, který ale nebyl odhlasován a byl záhy zrušen, a že je to tedy zákon schválený samotnými Řeky. Kdoví, jaký má smysl? Krétská olejová lobby? Vysvětlení zní, že takto bude kvalita oleje pod kontrolou. Ale kdo bude zkoumat kvalitu oleje v plastových nádobkách, které byly hodiny převáženy někde na sluníčku? Nebo kdo bude zkoumat kvalitu oleje v kuchyních? A proč tedy olej a ne rozlévaný ocet, víno a olivy na váhu?

Další případ, kdy jsem si znovu uvědomila, že Korfu (potažmo Řecko) je krásné, ale jen v případě, že je člověk zdravý, byla náhlá operace našeho anglikánského faráře. Ačkoliv jeho stav byl opravdu urgentní, ve velké nemocnici v Ioannině mu řekli, že ho budou operovat pouze tehdy, pokud si sežene šest jednotek krve. Nevím, zda by ho opravdu neoperovali a nechali umřít, kdyby je byl nesehnal. Nakonec se to podařilo, díky několika kamarádům, ale ten stres, který prožíval před velmi náročným zákrokem, byl nepopsatelný.

Možná si někteří dlouhodobí čtenáři vzpomínají, jak jsem vždy bojovala proti soukromým doučováním. Janisovi se sice podařilo projít až do posledního ročníku střední školy bez nich, ale protože bude v tomto školním roce maturovat, některé předměty jsou prostě nezbytné, protože je ve škole učitelé opravdu nic nenaučí. A tak jsem začala platit za hodiny fyziky, chemie a němčiny a doufám, že se mu podaří opustit tento šílený školský systém bez úhony. (I když mé kapse se bohužel bez úhony  přežít řeckou školu navzdory předsevzetím nepodařilo.)

A v neposlední řadě jsou to daně, které jsou nastaveny často likvidačně. Můj známý, který pronajímá několik apartmánů na pláži, vydělá přes léto 56 000 eur. Skvělý výdělek, na to, že tam pracuje jen on, jeho žena a dcera a jedna uklízečka, řeklo by se… Jenže poté, co zaplatí provizi portálu, přes který ubytování nabízí, DPH, pojištění, daň ze solidarity, daň z příjmu, výlohy , úklid a každoroční poplatek za podnikání, zbyde mu 14 300 eur čistého. Když pak potřebuje investovat, renovovat a ještě z něčeho žít, nezbyde mu už vůbec nic. A tak není divu, že se lidé snaží daním unikat, jak jen je to možné, protože nejen, že by mnozí jinak nepřežili, ale nevidí vůbec, kam jejich peníze mizí, když tu prostě opravdu nic nefunguje, jak má.

Jenže pak, když člověk prochází uličkami starého města a svítí sluníčko a lidé na ulici pijí kávu a s každým se srdečně zdraví, pak je člověk ochoten odpustit Řecku skoro úplně všechno…

Příspěvek byl publikován v rubrice Řecká krize, Život na ostrově. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

18 reakcí na Temné stránky života v Řecku

 1. Vladimír napsal:

  Řecko je opravdu krásné i Korfu,to můžu potvrdit.Obyčejní lidé velmi milí.Bude asi záležet na lidech ve vedoucích funkcích,aby si uvědomili,jaké v budoucnu to Řecko má být.Přeji Tobě i Tvé rodině úspěch a vím,že si vždy se vším umíš poradit i když je to někdy těžké.

 2. Čerf napsal:

  Hlouposti se dělají všude na světě, jen někde plynou ze zavedeného hloupého systému a jinde jsou o něco nahodilejší. Co je ale na těch problémech nejhorší – když je lidé vlastně ani nevnímají jako problém, ale jako jakousi danost nebo dokonce „zvykové právo“, protože pak ti, kteří na to de facto doplácejí, nemohou nikdy iniciovat řešení příčiny, natož ji opravdu vyřešit.

  • ostrovanka napsal:

   to je pravda. i já jsem si na leccos zvykla a už to buď nevidím nebo to vidím jinýma očima…

 3. Pavla napsal:

  Jo, nektere veci jsou I u nas postavene na hlavu (napr. plna pusa inkluze a pozadavek individualniho pristupu k zakum a proti tomu vytvoreni tridy o 31 zacich u oboru pro zaky z praktickych a spec. trid). Vysvetleni – ryze ekonomicke. To se pak prani byt ucitelem otrasa v zakladech. Tot jeden priklad paradoxu.Ale usmevy a slunicko umi sve a pravdepodobne i to slunicko prispiva k tomu, ze jsou u vas lide vice usmevavi a pohodovi ac nektere veci moc neresi. Dneska svitilo cely den I tady.☺

  • Pavla napsal:

   A promiň, už Ti tu nebudu psát bolístky českého školství (a nejen školství). Poslední dobou se mne určité věci dotýkají více než dřív. Přeji pěkné dny.

  • ostrovanka napsal:

   to máš pravdu. teď jsem zrovna viděla rozhovor s českým tatínkem, jehož malá dcera dostala 4 za nakreslení hada… uf.

 4. Zuzka napsal:

  Ja ziji na Sicilii. Je to tu dost podobne, jak popisujete. Snazim se ty negativa tolik nevnimat a vyzdvihovat prave ta pozitiva, jako treba povaha mistnich. Ta je opravdu uzasna. Ale jednou za cas to na mne proste dolehne. Maji tak krasnou prirodu, more a faunu v nem, jsou na to i patricne hrdi, ale pak jim vubec nevadi nelegalni skladky, haldy odpadku VSUDE, auta VSUDE. Clovek to nechape. Navratu k lepsi nalade pomaha i sicilske slunicko, ale toho tu posledni dobou moc nemame :(. Ja jsem tu teprve osm let, ale vy uz v Recku zijete mnohem dele a presto vas to rozciluje. Clovek si na to asi nezvykne nikdy. Preji vam stale dobrou naladu a posilam pozdrav z ostrova na ostrov ;).

  • ostrovanka napsal:

   díky, zuzko. já se snažím taky vyzdvihovat to hezké, ale sem tam člověk musí opravdu odložit růžové brýle. tohle je takový výlet. příště už zase něco pozitivního. osm let je taky dlouhá doba. v době, kdy jsem začala psát tenhle blog, jsem tu taky byla asi sedm let a sama si všímám toho, jak mě po té době připadat některé věci divné. zdravím na sicilii!!

 5. Radomír napsal:

  Ohledně olivových olejů se skutečně jedná o nařízení EU, ale týká se pouze tzv. extra panenských olivových olejů, nikoli už těch panenských či rafinovaných. Důvodem je ochrana spotřebitele, neboť se často stávalo, že zmiňované skleněné lahve bývaly plněny pančovanými oleji. Více informací se dočtete na níže uvedeném odkaze.

 6. Radomír napsal:

  Ohledně olivových olejů se skutečně jedná o nařízení EU, ale týká se pouze tzv. extra panenských olivových olejů, nikoli už těch panenských či rafinovaných. Důvodem je ochrana spotřebitele, neboť se často stávalo, že zmiňované skleněné lahve bývaly plněny pančovanými oleji. Více informací se dočtete na níže uvedeném odkaze.
  https://blog.vinodoc.cz/2016/03/16/problemy-s-kvalitou-extra-panenskych-olivovych-oleju/

  • ostrovanka napsal:

   díky. naprosto souhlasím s nařízením proti pančování olivového oleje. ale v řecké taverně nikdo netvrdí, že klientům dává v lahvičce na stole extra panenský olej. majitelé mají své (většinou dobré a kvalitní ) oleje, a když dají zákazníkovi hnusný olej, tak stejně jako v případě hnusného jídla, se tam zákazník už nevrátí. takže nutit je používat oleje v jednorázových balení (většinou z kréty, protože místní lidé nemají peníze ani prostor a čas na zařízení nějakých balících linek a certifikátů a administrativu), je podle mého názoru čirá buzerace.

 7. jirka napsal:

  S těmi daněmi je to tak. Dnešní řecké daně jsou opravdu pro Řeky drsné, ale pouze ve srovnání z daněmi, které platili(spíš neplatili) před tím velkým prasknutím jejich „zázračné ekonomiky“ která měla utáhnout důchody a platy státních zaměstnanců(i fiktivních) větší než v Německu, ovšem s reálnou HDP na úrovni ČR. Ve srovnání s daněmi v jiných evropských státech o tolik větší nejsou, u severských států zcela srovnatelné. Vzhledem k tomu , že dnes musí i splatit, co si na ty dřívější požitky napůjčovali, tak ty daně jsou ještě nízké.(a to už jim ca 1/2 dluhů byla odpuštěna) Řecko je nádherná země , sám jsem ji navštívil jenom jednou(2002)a dost velkou část projel. Už tehdy jsem si říkal, že jestli bych někde jinde chtěl žít , tak tam . Podnebí ,krásná příroda, hory a moře hned vedle , příjemní pohodový lidé, co si užívají život a za ničím se neženou. Ale už tehdy jsem si říkal,a to jsem nic nevěděl o jejich podvádění při vstupu do EU ani o jejich stále se zvyšujících půjčkách, kde na ten pohodový život berou. V té době jsem pro provnání z práce dobře znal Německo ,jak tam lidi dřou, i spousta důchodců, a co za to mají . Ano odpouštění je božské, ale je třeba vědět, že pokud škrtnete dluhy, tak někde budou chybět, tj musíte zároveň tyto peníze sebrat jiným reálných lidem. Těm ,kteří celý život dřeli, platili daně , nežili pohodový život , měly menší plat či důchod a teď mají v bance třeba penzijní připojištění(založené třeba právě na řeckých půjčkách) ,které postupně rozpouštějí , aby vůbec přežili s nízkým důchodem. A jim řekněte sorry,musíme ti to sebrat, protože Řecku to musíme odpustit, lidi se tam mají teď fakt špatně , sice mají pořád důchod dvojnásobný než ty ,ale by to nikdy nemohly splatit. A i kdyby nakrásně se celá evropa jednotně dohodla a poctivě si ty dluhy rozdělila a odpustila s tím, že Řecko odpřísáhne , že už to fakt už nikdy takto nepovede? Nebudem si nic namlouvat, ale za deset patnáct let to bude naprosto stejný, obrovský nesplatitelný dluh , tak jako už mnohokrát v Řecké historii. Bohužel po každé hostině přijde kocovina a účet.
  Ale jinak vaše články pohladí na duši , díky moc za ně.

 8. ostrovanka napsal:

  Jirko, děkuji za názor, ale spousta argumentů, které používáte, jsou stokrát omílaná klišé. zkuste si přečíst tuto knížku, kterou jsem před pár lety napsala: Řecká ruleta. K dostání například zde: https://www.nln.cz/knihy/recka-ruleta-pribehy-lidi-v-nejiste-dobe/
  A tím, že nastavení daní zničí celou střední třídu a živnostníky, Řecko nakonec nic moc nezíská. Jen další mraky nezaměstnaných a další daňové úniky. Kdo totiž tady v Řecku chce opravdu poctivě podnikat, skončí brzy na ulici. A to je fakt. Nehledě na to, jak píšu výše, že za své daně nic nedostane, protože ty mizí někde v černé díře…

  • Katka napsal:

   Máte zcela pravdu. Momentálně žiju v Řecku na ostrově Chios půl roku. Někdy se opravdu nestačím divit. Ať už je to absurdita parkování kdekoliv, problém přejít přes přechod, jízda na skútru s dětmi nejlépe čtyřčlenná rodina, odpadky a žádné třídění, 80% dětí potřebuje doučování (ve škole je nic nenaučí), a to by člověk mohl pokračovat dále a dále. Je pravda, že sluníčkem a teplem se některé problémy rozplynou. A co se týká práce…politika rujnuje malé podnikatele, obchody zavírají. A lidi opravdu musí bojovat, aby v této džungli přežili. Vláda udělala spoustu chyb a doplácejí na to lidé, a to hlavně poctivě pracující. Přesto je tady krásné žít a ostrov má skvělou atmosféru a energii na kterou nedám dopustit.

 9. Aleš Pokorný napsal:

  Teličkovi rozumím a jsem s ním na stejné palubě. Ale ono to bude hodně podobné. Učíme vnučky taky, teda ta první je na osmiletým gymnáziu, dostane-li se tam i ta druhá, tak to bude krásný (máme doma obrázek svatého Spiridona a pálíme svíčky „ostošest“ – minule to vyšlo…
  A

 10. Roman Toušek napsal:

  Ahoj Pavlo, rád čtu tvé blogy, Korfu milujeme s mojí ženou Marcelou. Právě jsme shlédli video s Hanákem z Korfu. Odkaz pro ty co to neviděli zde:
  https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/11919286073-korfu-4-1?fbclid=IwAR0GK__GJzTkQHw_AjRUApC51keGJTgsJsBMldKUGhF66kMwKyKDMZAYQZE#
  Děkuji také za zajištění letenek na Korfu letos i minule, doufáme, že v budoucnu se zlevní. Jakoby to bylo naschvál, tam kde je krásně a dobře, dá se říci i levně, tam jsou letenky drahé, a tam kde je draze /Londýn, Paříž atd/ jsou za hubičku. No k věci.
  To rozhodnutí s tím olejem je samozřejmě blbost. V Itálii jsem často, a pochybuji, že tam něco takového platí. A panu Teličkovi nepiš, je to zbytečný. Nevím o tom, že by někdy něco pro nás udělal něco dobrého. Tím spíše pro Řecko. Pokud ano, rád si to přečtu a třeba změním názor. Co se týče výše daní. Nevím přesně jak jste na tom v Řecku. U nás v čr si všichni najivně myslí, že se daní 15%. Tento podvod zavedla ODS v roce 2016 poté co na tomto vyhrála volby. Realita je ale jiná. Tím, že se sociální a zdravotní pojištění vyňalo z nákladů, tak celkové zdanění OSVČ činí 33% a když k tomu přidám další zdanění DPH, tj. +21%, tzn. že celkové zdanění je 54%. Nemůžu si pomoci ale proč má stát dostávat 21% z vodného a stočného když spláchnu hovno? A to je jen jeden příklad.
  Jak vzniklo řecké zadlužení? Shrnuto skoro jednou větou ode mne je takto: zbrojní lobisti zlobovali řecké politiky na pořízení nové vojenské techniky prostřednictvím půjček u zejména německých bank, ty to zaplatily, a Vás zadlužily, a nyní prostřednictvím výhodných půjček od EU si to nechávají vrátit od Vás do právě těch německých bank, to je podle mne celé. Je to prostě svinstvo, na které doplácí celé Řecko ale i EU. Dost jsem se o to zajímal přímo na Korfu, a bylo mi to potvrzeno. U nás se psalo, že má uklízečka 2.000EUR, to samý důchodci, že si žijou, ale není to pravda.
  Lidé jsou na Korfu velmi srdeční a opět v budoucnu se tam budeme vracet rádi a dovedli bychom si tam představit i bydlení v důchodu. Prodat vše v ČR a odstěhovat se tam. Těšíme se na viděnou.
  Roman a Marcela

  • ostrovanka napsal:

   Ahoj Romane, jak jsem právě psala, Telička mi odpověděl, že je to rozhodnutí Řecka a ne EU…
   Jinak k tvému rozsáhlému rozboru řecké ekonomiky se nedá vyjádřit stručně, takže se o to ani nebudu pokoušet. Napsala jsem na tohle téma knížku Řecká ruleta.
   Jasně, člověk se často spoustu věcí dozví od místních, ale nesmí se zapomínat na to, že mezi lidmi funguje neověřená šuškanda typu jedna paní povídala, takže je třeba dávat na to pozor. Moc zdravím tebe i Marcelu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *