Řecký tunel bez konce

20160522_170139

Nedávno jsem v nějaké německé internetové diskuzi zaznamenala, že by Řekové měli konečně začít pracovat, aby na ně Evropané, zvláště Němci, nemuseli pořád platit. Beztak nechtějí platit daně a převzít zodpovědnost sami za sebe. Za politiky si samozřejmě taky můžou sami.

Jenže za posledních několik let se situace výrazně změnila. Mnoho Řeků přišlo o práci, a tím i o svůj stálý příjem, ve velkém procentu případů dokonce o střechu nad hlavou. Mnoho z nich, kteří mají to štěstí, že pracují, jsou po drsném krácení platů téměř neschopni vyžít do konce měsíce, natož platit své hypotéky, pojištění a jiné závazky.

Řecká vláda totiž zvedla daně takovým způsobem, že kdo by je chtěl skutečně platit podle pravidel, skončí co nejdříve na ulici. Bez přehánění. Sama jsem tomu úplně nevěřila a připadalo mi, že lidé často naříkají na nový systém jen proto, že jsou zvyklí daním unikat, jak se dá.

Nedávno jsem se bavila s jednou známou, lékařkou, takovou poctivou duší, která zřejmě stát nikdy v minulosti neokradla ani o drachmu či euro. Byla jsem překvapená, když jsme se daly do řeči a ona přiznala, že volila Tsiprase, který sliboval, že bude všecko jinak. Že se zvednou daně jen těm bohatým a těm, co vydělávají minimum, daně odpustí. Čišelo z ní obrovské zklamání, že je všechno úplně jinak.

Dokonce mi sama přiznala, že dříve všude vyžadovala účtenky, protože nechtěla podporovat okrádání státu, ale dnes už od kadeřnice ani od elektrikáře účtenku nepožaduje, protože ví že by zanedlouho museli zavřít živnost. Stejně tak i ona je ráda, když jí pacient řekne, že účtenku nepotřebuje. Vyprávěla mi, že se cítí velmi provinile a je jí trapně, ale že poté, co zaplatí veškeré daně, by jí nezbylo téměř nic.

Moje francouzská kamarádka Danielle mi zase vyprávěla, že za svého šestnáctiletého (podotýkám, že bystrého) synka platí 600 eur měsíčně za doučování, protože ve škole nic nedělají, a ona by si přála, aby jednou mohl studovat na vysoké škole. Stejnou částku platí i ostatní rodiče jeho spolužáků… Školství a zdravotnictví je zde v mnoha případech v katastrofálním stavu.

Neuvěřitelný příklad toho, jak je vysoké zdanění kontraproduktivní, jsem zaznamenala u zubaře, kam jsem šla s Ofélií na rovnátka. Na Korfu stojí rovnátka okolo 2-3000 eur!! A naše pojišťovna na ně nic nedoplácí. To mi přišlo jako opravdu nehorázná částka. Adonis tvrdil, že Ofélie rovnátka nepotřebuje, protože prý holky s křivými zuby mají neodolatelný šarm. S tím jsem zásadně nesouhlasila, a tak jsem vypátrala jakéhosi zázračného ortodontistu, který na ostrov dojíždí dvakrát týdně z pevniny a je prý podstatně levnější. Vypravily jsme se s dcerkou tedy za ním.

Vysoký, štíhlý čtyřicátník trošku bláznivého vzezření se nás laskavě ujal. Vyptával se, odkud jsem a pak poprosil, zda bych mu z Prahy mohla dovézt trdlo. Poté, co jsem se ho zeptala na cenu rovnátek,  vzal takové ty malé žluté lepící papírky a začal psát čísla. Na prvním bylo napsáno 1200 eur. Prý je to minimálně poloviční cena ostatních kolegů, a tuhle částku zaplatím, pokud budu splácet postupně. Pak vzal další lepící papírek a na něj napsal 1000 eur. To je částka, kterou mě rovnátka budou stát, když budu platit hotově. Pak mi vyprávěl, jak je to všechno velmi těžké a jak jsou vysoké daně (přitom zrovna v jeho čekárně bylo narváno k prasknutí a na pevnině má další dvě ordinace, takže možná zrovna on by na daně zřejmě měl), a že pokud nebudu potřebovat účtenku, protože si „musíme pomáhat“, pak by to celé v hotovosti stálo 800 eur. Pak se zase dal do řeči a ptal se, co tu dělám, a když zjistil, že mám manžela doktora, vzal další papírek a na něj napsal částku 700 eur.

Co teď? Zaplatili byste raději tisíc s účtenkou nebo 800 či 700 bez?

Když jsem se rozhodla o celé věci popřemýšlet, potkala jsem jednu řeckou kamarádku. Normálně se na mě vždycky směje a běží ke mně s radostí, tentokrát byla tak zachmuřená, jak jsem ji snad ještě nikdy neviděla. „Co se děje, Kiki?“ Zeptala jsem se.

„Představ si, že jdu zrovna od účetního…,“ začala Kiki. „Starám se tady na Korfu o vilu jednoho bohatého člověka, který mi platí 7000 eur za rok. Je to skvělý příjem, ale on chce všechno dělat poctivě a legálně, takže mu na to jako soukromnice vystavuji faktury. A teď jsem zjistila, že když zaplatím všechny daně a DPH, zbyde mi 1500 eur…“

Nemohla jsem věřit tomu, co slyším, ale opravdu. Kiki si nevymýšlela.

A tak až budete přemýšlet někdy o tom, proč je na tom Řecko tak, jak je, buďte, prosím, ve svých soudech trošku shovívaví. Řekové mají totiž nedozírné dluhy a tunel, jakým jejich vláda zemi vede, nemá na konci žádné světlo…

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Instituce, nemocnice, černá složka zdraví, Řecká krize. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

16 reakcí na Řecký tunel bez konce

 1. kapitanmorgan napsal:

  3000€ za rovnátka ? To je cena jak v USA a v $ 🙂 A když srovnám náklady na život v US a GR – od kterých se odvíjí ceny služeb – podotýkám, že jsem si vědom rozdílu mezi např. Kalifornií a Tennessee… Znám pár lidí kteří pracují v USA (legálně) a snad všichni si plánují lékařské zákroky na dobu kdy jsou v ČR a to nejen kvůli nákladům, jestli na to nejít podobně…

  Ještě jedna věc, ne že bych chtěl být za prudiče, ale jak vysoké by muselo být zdanění aby z částky 7000€ zůstalo 1500€ ? 80% ? Nejsou v tom náhodou ještě náklady na toho účetního (a bůhví koho ještě) ? Jen se ptám.

  • Ostrovanka napsal:

   jo, tady je fakt draho v mnoha ohledech, hlavně v porovnání příjmů a cen.

   nejsi za prudiče, napíšu ti to: takže daň z příjmu, DPH, daň za to, že je živnostník už více než pět let (!!!!!!!), pak 75% z daně záloha na daň na příští rok a to je, myslím, všechno. Její účetní jí řekl, že je blbá, že v Řecku zůstává, že většina lidí , kterým dělá účetnictví, už buď odešla nebo si zapsala své firmy v jiných zemích…. (a ne, náklady na účetního ani zdravotní a sociální pojištění 220 eur měsíčně v jejím případě v tom taky není)…

   • Jitka napsal:

    Trochu tady tomu nerozumím, pokud platí 75% z daně zálohu na daň na příští rok, tak to je teď nově? Protože pokud by to tak bylo i minulý rok, tak už má velkou část daně na tento rok zaplacenou z z této zálohy. Jinak každopádně musí to být hrozné, vysoké danění není cesta nikam, akorát to vede k tomu, že nikdo nebude přiznávat nic a veřejné služby jako je zdravotnictví a podobně budou ve stavu ještě horším.

    • ostrovanka napsal:

     ano, to je ted nove. a pristi rok to bude 100%. lidi si museji pujcovat penize na to, aby mohli zaplatit dane…:(

 2. Petr napsal:

  Na to nemusite chodit do nemeckych diskuzi, toho pohrdani jsou, bohuzel, plne i ty ceske. Rikam si, ze je to klasicka internetova zumpa, ale to dokaze otravit.

 3. Vladimír napsal:

  Je to hrozné.Zase to odřou na obyčejných lidech,hlavně nesmyslnými daněmi,co nejrychleji.Neviděl jsem na dovolené,že by se Řekové nestarali,aby se uživili.Ať si to jdou ti kecálkové vyzkoušet k vám a přejde je chuť,tak jako mnoha lidem u vás.Měli by slevit,to ale záleží na těch nahoře.Najednou to nejde,pak ať se nediví,že se bude starat každý,jak se dá.

 4. Petr napsal:

  Bohužel tenhle nešvar se rozmáhá všude (byť asi s menší intenzitou) ve světě. Ale všude ve světě funguje jednoduché měřítko: kdo je bohatý, ten bude bohatý i po zdanění (odchod do daňových rájů). Ti méně bohatší a poctiví budou odrbáni tak, aby jim nezbylo ani to málo.
  Co však je na tomhle neměnné jsou absolutně neprodejné věci:
  láska, pomoc bližního v nouzi, kontinuální upřímné modlitby, děti, rodiče…

 5. martina napsal:

  Toto si mnohi Nemci, ale aj Slovaci nevedia predstavit,
  pretoze Grecko a mnohe dalsie krajiny cele roky fungovali skoro len na sedej ekonomike,
  teda vacsian veci bola nacierno, stat nedostal nic. samozrejme prisiel na to, ze takto to nepojde, no nevie vyratat ake dane by boli unosne…
  ohladom tej sedej ekonomiky by si Pavla urcite mohla aj ty sama rozpravat.
  Je to neuveritelne, co vsetko bolo mozne vdaka velkej dovere domacich medzi sebou.
  Napr. povrdenka o prevzati tisiciek euro na zdrape papiera len s podpisom,
  ustne dohody…oproti tomu je ostrihanie bez blocku len malickost…mimochodom, aj tu v Madarsku sluzby vo velkej miere v stale takto kvitnu…

  • ostrovanka napsal:

   to máš pravdu. ona ta účtenka ti dodnes vůbec nic nezaručí. ale věci už se přece jen dost posunuly. už dlouho jsem třeba v taverně nedostala účtenku psanou rukou (to třeba v českých hospodách bývalo ještě před EET dost často). já jsem pro placení daní, pokud jsou rozumné a nejsou likvidační. tady v Řecku to je buď černá nebo bílá. nic mezi tím a to je škoda… jinak moc zdravím, pokud jsi to ty, kdo si myslím, že jsi!! 🙂 a pokud ne, tak zdravím taky…

 6. Čerf napsal:

  Když si představím, že naše předky tzv. odíral nenasytný feudál desátkem, vidím bohužel v této oblasti nezanedbatelný posun…

 7. Movia napsal:

  Ad Rovnátka: V Čechách stojí taky okolo 1000€ a pojišťovna na ně nepřispívá ( kosmetický zákrok). Ještě se chci zeptat: Bylo v Řecku tohle šílené zdanění i před krzí nebo je to součást krizových reforem?

 8. Papaja napsal:

  to uz nezni jako Recko, ktere jsem znala…. 🙁

 9. Jana napsal:

  V ČR rovnátka vyjdou na minimálně 30.000,- Kč na obě čelisti. Při potřebě větší péče na víc. VZP už 2. rokem nepřispívá nic, dřív to bývalo 1.000,- Kč. Dcera vždy stráví u ortodontistky nejdéle 20 minut, leckdy jen 10 minut. Cena materiálu musí být zanedbatelná, takže si většinu účtuje za vykony… Pochybují, že v Řecku je cena materiálu o tolik vyšší… Je to šílené. U nás povinné účtenky teprve začínají, ale taky to stojí za to 🙁
  Držím palce, aby to všechno dopadlo co nejlíp!

  • ostrovanka napsal:

   děkuji, jano. tady vlastně ani tak nešlo o cenu rovnátek, jako spíš o to, že tenhle začarovaný kruh nikdy neskončí. řecko má nesmírné bohatství, má tisíce kilometrů pláží, turismus, ale pokud to takhle půjde dál, nebude se dát nadále v řecku žít. mějte se krásně!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *