První školní den (Ofélie)

Domnívala jsem se, že jako ostřílenou matku ne právě nenáročného školáka už mě v této oblasti jen tak něco nepřekvapí. Ofélie byla do školy natěšená tak, že nemohla dospat a v půl šesté ráno mě budila, abych vyhodnotila, které šatečky jí sluší ze všech nejvíc. Byla jsem trošku rozmrzelá, vždyť škola měla začít až v děvět…

Po snídani jsme se tedy vypravili do školy. Janýsek zkušeně oznámil, že si tašku na knížky nebere, protože jestli vůbec nějaké dostanou, vezme si je do ruky. Po cestě si frajersky pískal a na ulici hlasitě zdravil spolužáky šourající se stejným směrem. Na školním dvoře už bylo plno rodičů s dětmi. Vepředu stál kněz a začalo pravidelné každoroční „Agiasmos“ neboli posvěcení školního roku. Pop zpíval a četl z bible, jeho pomocný zpěvák po levé ruce přizpěvoval, děti si štěbetaly mezi sebou a byly celé rozrušené, rodiče zase fotili a filmovali své ratolesti a učitelky se snažily celý chaos celkem neúspěšně zvládnout.

Pak nás přivítal pan ředitel a oznámil, že letos chybí mnoho knížek, protože nejsou peníze, a tak se škola bude snažit je nějak sehnat, vytisknout či okopírovat. Před očima se mi vybavila scénka z posledního dne školy, kdy studenti oslavovali příchod prázdnin pálením svých školních knížek. Tady se knížky nedědí, ale vyhazují a v září pak dostávají nové. Tedy dostávaly…

Janýsek pak následoval svoji novou paní učitelku s výrazem člověka, který právě prohrál sto tisíc v kasinu. (Mami, tahle učitelka je úplně nejhorší ze všech, pořád jenom řve a kouří…) a Ofélie se šla podívat do své malinkaté třídy. Očima však hledala svoje kamarádky ze školky, které však nikde nebyly k nalezení. Po tváři se jí rozlil výraz zoufalství.

Mezitím chlapeček Konstantinos, kterého dali do vedlejší třídy, se rozbrečel, že má všechny kamarády ve třídě Ofélie. Jeho maminka tak začala zběsile běhat a dožadovat se, aby se Konstantinos dostal do jiné třídy, což ale nebylo možné. Napadlo mě, že bychom mohli děti vyměnit a navrhla to mamince a řediteli. Oba souhlasili a tak se obě děti přestěhovaly ke své spokojenosti do jiné třídy. Ovšem Ofélie zjistila záhy, že její kamarádky nejsou ani tam, protože obě dvě odešly do jiné školy. Ale aspoň má mladou učitelku, která, doufejme, bude mít ještě na začátku své kariéry dobrá předsevzetí a pevné nervy, a také má o něco větší třídu. Asi 20m2
místo 13…

Ofélie přišla domů s baťůžkem s pár knihami, které byly k dospozici a hned si je doma otevřela a četla a při tom vykřikovala: „Jééé, to mě bude strašně bavit…“ a já jsem se na ni smutně dívala a říkala si, jak dlouho jí to nadšení asi vydrží.

Další den zase vstala v šest, připravila si všechno a jen čekala, až v osm bude moci s Janýskem odejít do školy. Na dvorku ale nevěděla, kam se zařadit při ranní modlitbě a tak ji paní učitelka, co pořád řve a kouří, seřvala, že má jít na své místo. A pak zjistila, že než se něco z knížek budou učit, bude to chvíli trvat, protože ve škole se musí vyřídit spousta nudných záležitostí, pokud se nebude hned od začátku stávkovat.

Pak si všimla, že na záchodě jsou díry místo mís i pro holky (ve školce měli stupačky jen kluci), a tak s ubývajícím nadšením se prodlužuje čas jejího vstávání. Dnes už to bylo v sedm a já sobecky doufám, že nadšední opadne, aby se vyrovnalo alespoň času vstávání v 7.30, tak, jak je třeba, aby děti přišly včas….

I když samozřejmě všem dětem, nejen těm svým, přeji co nejpříjemnější školní rok, ať už se učí v řecku, Česku, či kdekoliv jinde na světě.

Příspěvek byl publikován v rubrice Ach ta školka/škola. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

13 reakcí na První školní den (Ofélie)

 1. Mod. napsal:

  Přeju Ofélii ať jí to nadšení opustí co nejpozději a Janýskovi pevné nervy obvláště v hudební výchově:o).P.S. Co kdybys šla za ředitelem a pověděla mu, jak se to dělá s knihama u nás, možná by hot o nadchlo:o))

 2. bubo napsal:

  Pavli, mas moc hezky deti a urcite taky sikovny. Moc jim ale tu skolu nezavidim. Hlavne nesmis myslet na to, jak by to bylo v Cesku, srovnavat se to fakt neda, ani nahodou. porad si myslim, zlata ceska zakladka.

 3. danka napsal:

  Ofélii prajem, aby sa jej škola čoskoro nezunovalaa tá aktovka vyzerá väčšia ako hrdá majiteľka 😀 pálenie učebníc? až mi zle prišlo. u nás vďaka reforme tlačíme a kopírujeme, a keď predsa len nejaké knihy prídu, tak ich decká musia opatrovať ako oko v hlave.

 4. Takže škola začala aj u vás, ako čítam, tak s rovnakými problémami. Počúvam v médiách, že ani u nás nie sú niektoré učebnice. U nás práve prebehol jeden z najväčších štrajkov, učitelia vyšli do ulíc. Tvoji školáci sú krásni a to nadšenie nech Ofélii radšej vydrží. Je príjemnejšie chodiť tam, kam sa človek teší.

 5. Edita napsal:

  U našeho Jakuba bylo podobné nadšení z první třídy, jako u Ofélie…Úplně je oba živě vidím…Nadšení také začalo opadávat a to jen tím, že jednou zapomněl, co bylo za domácí úkol a měl z toho šílený strach, jak to dopadne ve škole a jestli nebude za to muset zůstat po škole. Ale jeilikož mají velmi hodnou a příjemnou paní učitelku a je ve škole, kde není do třetí třídy ani klasifikace a nezvoní a přestávkyx jsou tehdy, kdy děti prostě neudrží pozornost a potřebují spočnout, tak samozřejmě po škole nezůstal, přišel domů s úsměvem na rtech, úkol jsme udělali následující odpoledne a už zase se těší a každý den mi vypráví, jak je v keramice, co se učí v angličtině ap. Tak přeji Ofélii i Dankovi úspěšný rok, hodně kamarádů a studijních úspěchů…a vám doma pevné nervy a hodně zmrzliny a chleba…:-D edita a spol. z valach

 6. Ostrovanka napsal:

  Mod: ne, ja se rozhodla, ze uz nebudu nic resit. NIC. /jsem zvedava, jak dlouho mi to vydrzi:)/
  bubo: ja na to nemyslim, ja uz ani nevim, jak je to v cesku. je to fakt tak idealni??
  danka: a deti je pak dedi nebo dostavaji kazdy rok nove?? ach, to euro asi nebyl dobry napad…
  mimi_tulipanova: budu muset cist i slovenske zpravy, na ceskem internetu o tech slovenskych problemech nic neni. zajimave, takze to neni jen tady..
  edita: se zmrzkou je konec, zmrzlinovy stroj to nadobro vzdal a vypustil dusi. ted by se mel plavit plachetnici nekam smer italie. tak mu preji dobry vitr do plachet…

 7. Bára napsal:

  Úplně mě zaskočilo, že ta "maličká" Ofélie už jde do školy. Přeju jí hodnou pní učitelku a Janýskovi trpělivost s tou jeho.

 8. Papaja napsal:

  Moc jim to sluší a přeju hodně trpělivosti. :)))To pálení knížek – šílenost.

 9. Edita napsal:

  jen dodám, že taky zírám, že se pálí kknihy na konci školního roku…tady se stále knihy dědí ze třídy do třídy, resp. ze žáka na žáka, dokud se nerozpadnou, nebo to případně nejsou pracovní sešity jako např. u prvňáčků, do kterých se píše…to pálení mi přijde jako docela drsné hýcání…:-(

 10. Papaja napsal:

  Honzek, také jsem si toho gesta všimla. Ale ona je to teď častá fotopóza. 🙂 A docela pěkná. :)))

 11. Ostrovanka napsal:

  bara: to je narez, vid?
  papaja: diky. paleni knizek-souhlas.
  edita: jo, mne ten cesky system zrovna v tomhle prijde fakt bezva.
  honzek: hahahahahaha, diky, fakt jsi me rozesmal!!!:))je pravda, ze si ofelie janyska docela narokuje…

 12. Jizni mlok napsal:

  Ahoj Pavlo, moc hezka fotka deti. Chtela jsem prispet na cesivrecku inzeratem, spis takovou zadosti, ale nebere mi to jmeno a heslo. Nevis proc?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *