Procházky ostrovem

IMG_2680

 

Když se v Řecku někoho zeptáte, jak daleko se nachází nějaký cíl, určitě vám řekne dobu, jakou by cesta trvala autem a to i přesto, že vidí, že žádné auto nemáte. Když se potom zeptáte, jak dlouho by to mohlo trvat pěšky, nejdřívě se zamyslí a pak se zeptá, proč nejedete autem. Pěšky že je to opravdu dálka. Řecky se procházka řekne volta, ale většinou to znamená přijet někam autem, dát si kafe a zase autem odjet.

 

A tak se na Korfu utvořila skupina cizinců, která chodí pěšky po celém ostrově a Řekové se k nim pomalu připojují.

 

 

„Ze začátku jsme chodili na procházky v sobotu, abych našla trasy pro svoji knihu Procházky po Korfu. A pak se z toho stala taková tradice, připojovalo se čím dál více lidí. Teď už chodíme asi patnáct let.“ Vysvětluje mi spisovatelka a novinářka Hilary, která na Korfu žije už přes třicet roků.

 

Na malé návsi ve vesničce Janádes se pomalu scházejí další a další lidé. Většina si s sebou vede své psy na vodítku, ti se štěkotem zdraví mezi sebou a jejich páníčci se je snaží uklidnit, protože z oken začínají zvědavě vykukovat místní veničané.

 

 

Letos začaly vycházky v půlce září. Národnosti jsou dobře namixované, někdy se na procházce sejde až 14 různých národností. Většinou Angličani, protože to je nejpočetnější cizinecká komunita, ale taky Němci, Francouzi, Holanďané, Češi, Američani, Irové.

 

Většina příchozích spadá do kategorie důchodců, kteří si přijeli na stáří užít poklidného života na ostrově. Jedním z nich je pětašedesátiletý John, který mi vypráví, že na procházky chodí už asi 3-4 roky, jen od září do května, není to celoročně. V létě je prý moc horko. Pozná tak kus ostrova, Hilary totiž výletníky bere na místa, která by nikdy neviděli. John má dva psy, a tak se projdou s nimi. Nejraději má John společné obědy po procházce.

 

Po letech se přidávají noví a noví lidé. Hodně z nich, kteří se přopojili, zde tak získali okruh přátel, což je pro cizince skvělá příležistost, jak potkat další lidi.

 

Psi pobíhají sem a tam po prašných cestách a nám se v krásném slunečném listopadovém dni objevují úžasné výhledy na útesy a hladinu moře na západním pobřeží Korfu.

 

Přede mnou se zastavuje Filipos, jeden z mála Řeků, kteří jsou tu dnes přítomni. Trhá plod keře Kuruma, který chutná jako lesní jahoda. Filipos je vedoucí skautů a takhle poznává nové stezky, které pak dětem ukazuje.

 

Po dvou hodinách se vracíme zpět na náves. Všichni se těší na společný oběd a pár skleniček vína v taverně. Číšník nám přinese džbánek domácího vína a malé talířky s řeckými dobrotami.

 

I takhle se dá příjemně přečkat zima na ostrově v Jonském moři.

 

(Z reportáže pro Čro)

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Život na ostrově. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

18 reakcí na Procházky ostrovem

 1. NULI napsal:

  To je moc pěkné vyprávění. Kdyby mne nepotřebovala vnoučata (včetně těch budoucích :-), taky bych své stáří chtěla prožít na Korfu …

 2. Káča napsal:

  No to musí být nádhera! Být rentiér, stěhuju se okamžitě!!!

  • ostrovanka napsal:

   ono ma vsecko svoje plus a minus. a na takovou prochazku nepotrebujes byt rentier, jen tu byt ve spravnou dobu…

 3. Mára napsal:

  Též by mi vůbec nevadilo toulat se řeckou prosluněnou přírodou.

  • ostrovanka napsal:

   co nebo kdo ti brani?

   • Mára napsal:

    Pájo: 1) práce 2)v současnosti domácí zviřátko s diabetem 3) též žena tomuto moc neholduje 4) žena je učitelka a tak výběr termínu dovolené je omezen na 2 měsíce, kdy jsou největší horka – ale já vim výmluvy, když se chce, tak nakonec všechno jde – život je otázkou priorit:-)

 4. Čerf napsal:

  Na Korfu musí být nádherné procházky. Mám doma moc pěknou knížku věnovanou starým pěším trasám na Paxosu a musím říct, že i tam to byly skvělé a netradiční výlety.

  • ostrovanka napsal:

   to si dovedu predstavit. nekdy bych chtela ty okolni ostruvky prochodit pesky, ale bohuzel k tomu nemam zadne spolunadsence.

   • Káča napsal:

    Haló, tady jsme! Bohužel trochu z ruky. . . . 🙁 Ale procourat třeba Mathraki a Othoni. . . . !!!
    Mějte hezký předvánoční čas a moc moc se těším na další videa z mimosezóního Korfu

 5. Lenka napsal:

  V důchodu jsem od května a do Řecka bych se stěhovala okamžitě. Bohužel na to nemám finance a ani bych se nedorozuměla. Ale mám krásnou holku zlatého retrívra a tak chodím každý den na procházky tady u nás. Pes je to nejlepší, co může člověka potkat . Bezmezně vás miluje, nehádá se, neodmlouvá. A díky němu máte spoustu přátel – pejskařů – , takže máte stále nějakou společnost na procházkách. Jen když jedu na dovolenou ,musí hlídat syn. Ale zatím to zvládáme všichni tři.
  Posílám moc pozdravů na Korfu.

 6. Thassomil napsal:

  Mám holku frbula , což je vyloženě „vítací“ pes a dodnes lituji, že jsem si ho nepořídil v mládí. Ona vás totiž seznámí s kdekým, stačí ji pošeptat „paní tě pohladí“. :-))

 7. Pavla napsal:

  Procházky po Korfu dělám už několik let… zatím pouze v létě.. ale přidává se ke mně stále více mých kamarádek a kamarádů… máme několik oblíbených tras v okolí našeho pobytu.
  Procházky jsou přerušovány posezením v tavernách , koupáním v moři, nebo posezením na některém z krásných míst, kterých je na Korfu hodně.
  A těším se na dobu až mi má práce umožní pobývat na tomto ostrově delší dobu, abych si procházkovo odpočinkový pobyt vychutnávala i delší dobu než je 14 dnů…
  Zdravím a jdu plánovat náš pobyt na r. 2015 🙂
  Pavla

 8. Magda z Brna napsal:

  zdravím všechny procházkáře – turisty po Řecku. Já každý rok na podzim už asi 5 let turistikuju na jihu Kréty. Při chůzi je krásné, že lze zapojit i čich. Vůně trávy, bylinek, vzduchu…. To při výletě autem nejde. Letos vyměním Krétu za Santorini, moc se těším.

 9. ostrovanka napsal:

  souhlasim, cim jsem starsi, tim mam prochazky radeji. v destvi jsem je uplne nesnasela…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *