Pohádková stařenka v srdci staré Kerkyry

20160709_103410

Letošní sezona je tak uspěchaná a stresující, že nemám čas ani chuť psát.

Dnes jsem konečně po dlouhé době měla alespoň chvilku, abych vyrazila na nákup a něco uvařila dětem, které se poslední dobou stravují výhradně masovými špízy souvlaki z rychlého občerstvení. Myslím, že jim to docela vyhovuje, ale já mám špatné svědomí.

Procházela jsem probouzejícími se ulicemi Kerkyry a slunce už žhavilo svoje paprsky. Ploužila jsem se s těžkým nákupem okolo tržiště a chvilku přemýšlela, že bych se někde usadila a pozorovala cvrkot města, aniž by mě někdo rušil. Ale pak mi zazvonil asi osmkrát za sebou telefon, a tak jsem se s povzdychem vydala dál.

Po chvilce jsem přišla do jedné staré části města, kam moc často nechodím. Před rozpadajícím se domem seděla na plastikové židli babička. Tleskala rukama a hlasitě šeptala (jde to vůbec?): „Psssss psssst pssst“. Ohlížela jsem se, na koho to dělá, jestli plaší holuby nebo co se děje, ale všude okolo bylo ticho a prázdno. Trochu jsem znejistěla a pak pro jistotu pozdravila: „Kali méra!!“

Babička se na mě usmála a začala volat: „Kali méra koritsi mou, katse edó!“ (Dobrý den, děvče moje, posaď se sem) a nabízela mi prázdnou židli. V tu chvíli mi to přišlo jako dobrý nápad. Posadila jsem se ke stařence a chvilku jsme si povídaly. Vyprávěla mi, že je nemocná, vyjmenovávala svoje neduhy, potom nedávno zemřelé sousedy (za posledních čtrnáct dní jich zemřelo devět!), chlubila se svými dětmi a vnoučaty, a pak posmutněla, že je pořád sama, protože všichni pracují a nikdo nemá čas.

Litovala, že když okolo procházejí turisté, se kterými by si tak ráda popovídala, i když umí jen řecky, vždycky místo toho, aby za ní přišli, spíše utíkají. „Přitom tleskám hlasitě rukama a volám na ně: „Psssssst, psssst,“ a oni prostě rychle odcházejí, tomu vůbec nerozumím…“

Musela jsem se začít smát. „Když vy tleskáte, jako byste odháněla holuby, a „psssst pssst“ znamená, že má být někdo zticha, že vás asi ruší,“ vysvětlovala jsem stařence. Překvapeně se na mě podívala: „Opravdu? Děvče zlaté, tys mi zachránila léto! Teď už na ně tleskat nebudu!“ A pak mi poděkovala, a když jsme se loučily, chytla mě za ruku a zeptala se: „A přijdeš zase někdy?“ To jsem ráda slíbila, a teď už vím, kam si jít na malou chvilku zvednout náladu, až mi zase bude ouvej.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

10 reakcí na Pohádková stařenka v srdci staré Kerkyry

 1. Čerf napsal:

  Půvabná historka! Ještěže babička ve snaze přilákat k sobě turisty po nich neházela kameny :-).

 2. Vladimír napsal:

  Pavli,nemáš to lehké.Asi přibylo turistů,kteří zjistili jak je hezky a bezpečně na Korfu,oproti loňské sezoně.Myslím si,že s přibývajícím věkem si člověk rád popovídá s někým v té naší uspěchané době.To znám z vlastní zkušenosti.Vidíš,udělala jsi dobrý skutek.Člověku je hned tak nějak líp.

  • ostrovanka napsal:

   no, dobry skutek to byl asi oboustranne. nebo spis z me strany ani ne tak dobry skutek, jako zvedavost, ktera mi nasledne neco dobreho prinesla.

 3. Věra napsal:

  Dobrý den, Pavlo,
  píšete o uspěchané a stresující sezóně a my si k Vám pojedeme odpočinout a nasát klidu a pohody po celoročním shonu a práci…!!! Tak jak to tedy na Korfu vypadá? Nemáme si to rozmyslet…??? Dělám si legraci, my si dovolenou nenecháme zkazit, zvlášť na našem milém ostrově, který jsme si oblíbili. A navíc jestli Vás opět uvidíme ve skvělé formě a slušivé uniformě- chacha- tak to nemá chybu! Již brzy koncem července se těšíme Věra a Jirka Kadlecovi.
  Tak si tam u Vás udržujte dobrou náladu z letních turistů, skvělé jídlo, dobré pití a sluníčko plné energie, na to vše se už těšíme. Tak hezké a pohodové dny.

  • ostrovanka napsal:

   tak se tesim, ze vas potkam. kam jedete tentokrat?

   • Věra napsal:

    Jedeme opět do Elea Beach, kde se nám moc líbilo a je odtud blízko na Pantokrátor, který musíme zase pokořit a kochat se nádhernými výhledy.Těšíme se na Vaše nové tipy na výlety. Mějte se pěkně. V.K.

 4. Renata napsal:

  Škoda, že jsem stařenku nepotkala, zrovna včera jsem byla v Kerkyře! Ráda bych si s ní popovídala, i když řecky umím jen to kali méra:-) Teď sedím jak ona taky na balkoně, v Moraitice a v sobotu ráno už letím domů a vůbec se mi nechce….na Korfu je tak krásně….

 5. Libor napsal:

  Já potkal svoji pohádkovou babičku minulý rok v Lefkimmi drala bylinky na likér, stále se smála a vyprávěla. Letos jsme ji znova navštívili, dali jsme ji loňskou fotku (sem nejde vložit). Zase se smála, vyprávěla, začala nás hostit čerstvými fíky a rozkrájenou hruškou a sousedům i nějakému obecnímu pohuňkovi co jí přivezl roušky (snad to nebyl starosta) povídala, že nějací turisté z čech jí přivezli fotku. Jen pro tuto chvíli stálo za to na Korfu letět.

  • ostrovanka napsal:

   to jsou fakt super příběhy. proto se sem lidi rádi vracejí. díky za sdílení a přeji hezké svátky!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *