Obchůdky a krámky (v naší ulici)

Už dlouho mám chuť o nich napsat. Mají něco do sebe, spoluvytvářejí atmosféru města. Baví mě někdy jen tak přes den nebo k večeru si stoupnout k oknu a pozorovat ty, které jsou přímo pod námi.

Vlevo naše ulice začíná zlatnictvím. Nablýskané zlato, nablýskaná výloha, uvnitř sedí prodavač s vyžehlenou košilí, kravatou a manžetovými knoflíčky, no očích má brýle bez obrouček a na první pohled vypadá, jako kdyby právě přišel od soudu jako obhájce, který se zastává svého movitého klienta.

Hned vedle je obchůdek s kumkvatovým likérem, kumkvatem zavařovaným, kumkvatovou marmeádou, olivovým mýdlem a olejem. A kořením. Ten by byl docela hezký, kdyby byl jen jeden.

Naproti se prodávají trička s rádoby vtipnými nápisy, obrázky a výšivkami. Sousedí s obchodem s předraženými značkovými doplňky a ten zase sousedí s malým kostelíkem, ze kterého se neustále line vůně zapáleného františku.

A tak to pokračuje dál. Další obchod s kumkvatem a další a hned za ním…. další a vedle něj ještě jeden. Potom několik s výrobky z olivového dřeva, pak další s náramky, čepicemi, polštářky, ikonami a vším možným naprosto nesourodým zbožím.

A tak občas vykouknu ven, na jednu stranu se bavím tím, že pozoruji obchodníky, kteří mají všichni do jednoho vytažené židle před svým krámkem či naproti němu, kde sedí a sedí a sedí celý den a celý týden, celý měsíc a celé léto. Třeba 15 hodin denně. Tváří se nešťastně a unaveně i přesto, že vlastně kromě pití 30 frappé denně a kouření šedesáti cigaret, nic moc nedělají, jen se občas líně zvednou a jdou ke kase namarkovat zboží, které si zákazník kupuje. Zbytek času je navštěvují známí a sousedé, kterým taktéž udělají frappé, přistaví židličku a nabídnou cigaretu a povídají si o tom, jak je život těžký.

Dnes ráno, když jsem vedla Janýska do školky a město se teprve probouzelo, procházeli jsme kolem jednoho zlatnictví na druhém konci naší ulice. Paní, která je majitelkou a se svým manželem zde tráví posledních 25 let v sozoně denně, je rok od roku tlustší. Teď už jen vysedává na jedné plastikové židli a na druhé má položené své tučné nohy. Nemůže už se téměř hýbat a tak jen pojídá sendviče a luští křížovky. Její manžel pak sedí na zápraží obchodu a kouří a obskakuje zákazníky. Letos nemluví se sousedy z krámku napravo a tak pijí kafe se sousedy z krámku vlevo, se kterými nemluvili loni.

Potom procházíme kolem lékárny. Lékárnice myje mopem chodník před lékárnou a hlasitě nás zdraví.

Než se dostáváme ke školce, procházíme ještě kolem tří ocbhodů s kožešinami, dvou dalších lékáren a ještě 4 obchůdků s kumkvatem. Z jednoho se line nějaká církevní liturgie, kterou majitel při vykládání zboží na ulici poslouchá z místní rozhlasové stanice. Loučím se s Janýskem u školní brány a přemýšlím o jedné věci: Kdykoliv se majitelů obchůdků zeptáte, jak se jim daří a jak jim jdou obchody, odpovídají takovou zvláštní řeckou frází: Každý minulý rok líp a líp…

Přeloženo do češtiny: každým rokem hůř a hůř. Vždycky jsem se domnívala, že to říkají jen tak, aby řeč nestála, ale teď už je mi jasné, že mají pravdu. Jak se totiž může uživit tolik stejných obchodů? Kolik potřebujeme turistů, aby si dokázali koupit tolik kumkvatu a tolik zlata a kožešin v tolika obchodech? A ti, co jsou zkraje, jsou na tom ještě poměrně dobře, ale ti, co mají stejný krámek uprostřed ulice, tam už nikdo nenakupuje, protože už si nakoupili o obchod předtím a to z každé strany.

A tak každý rok s velkým očekáváním sleduji, jak se obchody po sezóně zavírají a přeměňují v jiné. A pak s úžasem zírám, jak se z obchodu se zlatem stal obchod s kumkvatem a z obchodu s kumkvatem stal obchod s kožešinami…

Příspěvek byl publikován v rubrice Život na ostrově. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

15 reakcí na Obchůdky a krámky (v naší ulici)

 1. sauvignon napsal:

  Hezké. Jednou se tam podívám a koupím si kumkvat, i když nevím, co to je.

 2. Terezula napsal:

  Mě ty krámky přijdou téměř magické a moc krásné. No a přesto že je to všude téměř stejné a jeden stejný krámek následuje druhý, tak mě to zas vždy připadalo, že jsou majitelé vysmátí a že vypadají, že se jím daří dobře.. noo těžko říct. Ale prodávat mořskou houbu na každém rohu asi není moc výnosné…

 3. jila napsal:

  takové obchůdky s čímkoliv miluji, ráda je pouze obhlížím

 4. Verča napsal:

  Co je to vlastně ten kumkvat??A s těma obchůdkama to bude asi všude stejné…na každém rohu alespoň 2 stejné

 5. sonja napsal:

  jé, jak já bych jela do Řecka! mimochodem, už mám po maturitě. hurá!!!

 6. Nikos napsal:

  Kumkuat je liker z zakrslych pomerancu ktere rostou pouze na Korfu. Moc mnam:-) Pajo vis jak unavna prace je denne vypit tolik frappe a vykourit 60 cigaret??? Takovej frappe proces dokaze pekne unavit , vim co rikam to same probiha i u nas v praci:-)

 7. Ostrovanka napsal:

  sauvignon: viz nize, vysvetluje nikos, co je kumkvat. mam ti nejakej poslat?
  terezula: vynosne? tezko rict, kdyz tvrdi, ze je to rok od roku horsi..
  jila: tak tady by se ti libilo, protoze tady muzes nejen bezplatne obhlizet, ale v kazdem ochutnavat liker z kumkvatu.
  verca: kumkvat viz niz koment od nikose. tady je stejnych na jedne ulici treba 10.
  sonja: gratuluju!! uz jsem cetla, jaks dopadla:))
  nikos: mas pravdu, tolik frappe a cigaret te brzy privede nejen k unave, ale zrejme do hrobu:))

 8. Nikos napsal:

  Ale kdepaaaaaak Pajo, reci hulej jak fabriky a zijou nejdele v Evrope, to bude asi tim siga-siga a zitra je taky den:-)No a bez frappicka se blbe vztava z pelisku a to hlavne po sieste;-)

 9. Maja napsal:

  A ta kozesina..k cemu ze ji tam na Korfu mate???

 10. Ofelie napsal:

  Pajo, taky je u vás teď tak hnusné počasí? k nám jako by se vrátila zima.. prší (já mám už asi 3. den optimisticky prádlo na balkóně) a teplo taky nikde. a v Čechách mají tropy..

 11. melounek napsal:

  Ofelie, my tu mame tropy s bourkama. ta vcerejsi byla nadherna! hromy blesky se blizily ze vsech stran..

 12. Leni ze Sevilly napsal:

  co me vzdycky prijde zvlastni nebo aspon u nas nevidane, ze si kazdy takovy soukromnicek umyva chodnik pred svym obchodem, to mi prijde dobry…tady zaclo prset pred hodinou…

 13. melounek napsal:

  ja se s tim kupodivu setkala i v Praze. tady bych to do lidi moc nerekla..

 14. Ostrovanka napsal:

  ofelie: celou dobu bylo nadherne, dneska silena, nadherna bourka, ale teplo.
  leni, melounek: jo, s tim mytim chodniku mi to prijde taky docela dobry.
  maja: to vis, je jim to dobry jako mrtvymu zimnik:)) ale rusove to docela kupujou, takze se to zrejme vyplati. na tehle obchodech napisy pouze pa rusky…

 15. oliva napsal:

  Boze co je to za blbost, vice stejnych obchodu na jednom miste pritahne vzdy vice koupechtivych turistu nez jeden v sirem poli, o vyhodach na okraji nemluve…prece nekoupim hned v prvnim obchode…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *