Kýria Tina (-chci být jako ona!)

Kýria Tina, to je Janýskova osmdesátiletá učitelka piana. Seznámily jsme se před dvěma roky na rybářské lodičce převážející nás na pláž protějšího ostrůvku Vidos. Na Janýska se pořád usmívala a tak jsme se daly do řeči.

Chvilku jsme si na lodi povídaly a ona mi vyprávěla, že je učitelkou klavíru a že kdybych měla zájem, ráda by Janýska vyučovala, až bude trošku starší. Popravdě jsem si nedovedla představit, jak Janýsek dochází k nějaké stařence, v jejímž bytě bude nad vůní naftalínu usínat a tak jsem to téma nechala nějakou dobu otevřené.

Janýsek ale projevil o hru na klavír vážný zájem a tak jsem kýriu Tinu po delší době kontaktovala. Pozvala nás k sobě domů, do malého bytečku v centru města, kam se jí nevejde skoro žádný nábytek, ale v obou pokojících má po jednom pianu.

Po dvou lekcích už Janýsek uměl základní noty, po dalších dvou už hrál jednoduché skladbičky oběma rukama a po 4 měsících už hraje houslový i basový klíč a je schopen zahrát poměrně obtížné skladbičky, které jsou určené pro 6 rukou, takže se u piana mnohdy tísníme s kýriou Tinou všichni tři.

Janýsek kýriu Tinu zbožňuje. Doma pravidelně cvičí, aby kýria Tina nebyla smutná, kdyby mu to na hodině nešlo, vyrábí kýrii Tině nejrůznější dárečky, a ta je zase dovede náležitě ocenit tím, že je bere s sebou na pláž, kde se denně schází se svojí plavací partičkou a všem je tam ukazuje.

Kýria Tina totiž patří mezi zimní plavce a chodí se koupat denně za každého počasí. Když letos teplota vody dosáhla svého minima-11 stupňů, kýria Tina si libovala, že voda je přímo nádherná a osvěžující.

Jednou mi vyprávěla, že se nikdy nevdala a neměla děti, protože chtěla dosloužit svým rodičům a pak už na vdavky bylo pozdě a proto se upnula na své piano. Vaření považuje za ztrátu času /“no, já nevím, jak vy, paní Pavlo, ale mě přijde, že člověk něco kuchtí hodinu a pak to za pět minut sní. To je taková škoda času. To já si za tu dobu raději přehraju Wagnera a jdu se vykoupat a pak po cestě něco slupnu“/.

Včera jsme při polední procházce potkali kýriu Tinu na její oblíbené městské pláži. Seděla v bikinách na lavičce u moře mezi dvěma postaršími pány, kteří popíjeli ouzo, pojídali sýrové koláčky a vystavovali své odhalené tělo jarnímu slunci.

Kýria Tina, když nás spatřila, sundala si slaměný klobouk a sluneční brýle a radostně na nás mávala. Potom vzala Janýska představit svým plaveckým kolegům, kterým o něm tak často vyprávěla, znovu nám zamávala a zmizela ve studeném moři, kde si, se slamákem na hlavě, pomalinku plavala jakoby to byly termální lázně.

Zamávali jsme jí nazpátek a chystali se k domovu. Po cestě jsem přemýšlela o tom, jak může být stáří krásné a paní Týně tak trochu zazáviděla. Snad ji zimní koupání udrží ještě dlouhá léta při plném zdraví, protože pod jejím vlivem se z Janýska může stát klavírní virtuoz a ze mě zapálený otužilec.

Příspěvek byl publikován v rubrice Život na ostrově. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

18 reakcí na Kýria Tina (-chci být jako ona!)

 1. kowakova napsal:

  Tak paní Týna by mohla být moje kámoška. Takovej přístup k životu se mně děsně líbí. Tak to má být! Nikdy se asi nebudu koupat ve studené vodě, ale stáří si hodlám užít, stejně jako mládí, a ten čas mezi tím si užiju taky!

 2. L. napsal:

  Zlata pani Tinaa taky proto ze si nasla svuj klavir, kdyz se nevdala…kez by bylo vic takovejchhle starejch lidi..nezahorkli, aktivni..:)

 3. felixa napsal:

  Jojo, stárnout se musí umět, ale málokdo to takhle dokáže. Paní Tina si zaslouží velký obdiv. A … moc se mi líbí její názor na vaření :o)

 4. spoon napsal:

  to je moc pekny, musi asi bejt dost fit, ja si osmdesatiletou pani v bikinach sice predstavit neumim ale mozna jsem prilis konzervativni 🙂

 5. sonja napsal:

  to je fakt dobry. ja chci taky!!

 6. edita napsal:

  to je moc fajn, být v kontaktu s takovýma lidma! všimni si, že staří lidé jsou bu´d moc smutní a zahořklí, nebo naopak šíří kolem sebe optimismus a svou lásku a radsot ze žiivota mají napsánu už ve svém vrásčitém obličeji…mám moc ráda setkání s takovými lidmi a naslouchat jejich životnímu moudru…tak ji posíláme z Valašska kytičku sněženek od nás a vám rodinko velkou jarní pusu! edita

 7. pavel napsal:

  Pozitivní atmosféra,čiší v poslední době z tvých povídek. PS: své ženě budu muset zakázat číst tvůj blog – viz Adonis sestrojí domeček pro panenky a potom peče narozeninový dort pro svou dceru…:) PS2: jen na okraj – „Pozvala nás k SOBĚ domů, do malého…“ Rád čtu tvoje příběhy, ahoj. p

 8. Ostrovanka napsal:

  kowakova, L, felixa: presne!
  spoon: no, nepredstavuj si zadny sexy bikiny, ma normalni dvoudilny plavky-bombardaky:)
  sonja: nejsi sama, ale mas jeste cas:)
  edita: dik
  pavel: jasne, moc dekuju za upozorneni, uz jsem opravila.p.s. jestli si zena necha zakazat blog, pak se peceni dortu nemusis urcite obavat:)))

 9. eja napsal:

  dneska ráno jsem s naprostým údivem pomyslela na paní Tinu, když jsem si dávala ledovou sprchu. Ne že by na mě lezlo jaro, akorát se pokouším otužovat. Vydržím to sotva minutu a nepochopím, jak si v takovéto vodě někdo může jen tak plavat!

 10. Leni ze Sevilly napsal:

  uf, tak to ja to ledove koulani neek, ale ten optimusmus a pozitivni pristup ke stari ano 😉

 11. ještěrka napsal:

  s názorem na vaření se s paní Týnou taky ztotožňuju :DD

 12. Ostrovanka napsal:

  eja: vsechno je otazka zvyku. treba ja studeny more muzu, ale pak chci teplou sprchu…
  leni: :)))
  jesterka: ja taky

 13. KIKINA napsal:

  Moc hezký článek. Jsem toho názoru, že staří lidé dávají moudro, zadíváš se jim do tváře, a mají to v očích. (Kromě těch kteří dnes a denně probírají kolik stojí kuře a ten politik je….i když při dnešních důchodech se není čemu moc divit.)Vzpomínám na svou babičku, jak byla také do 80 fit, chodila do sauny a také se otužovala, milovala svoje růže na zahrádce, byla moc hezká, já ji dokázala vždycky tak naslouchat a chodila k ní na rady. Tu paní si dokážu představit klidně jako fajn společnici na kafe v cukrárně, i to Ouzo hii. Jo a klavír miluji. Takže Janýskovi fandím moc..

 14. Ostrovanka napsal:

  kikina: ona ouzo nepije, ale rada posedi s temi, kteri si ho daji.

 15. hanele napsal:

  To je úžasné, ona, tvůj syn, plavání, její dvoudílné plavky v jejím věku, paráda! Ty jsi úžasná, že to tak dobře napíšeš, hned je člověku lépe!

 16. NULI napsal:

  Jen se přidávámk ostatním okouzleným čtenářům.

 17. Ostrovanka napsal:

  hanele, nuli: dekuju a klopim oci:)

 18. Eliza napsal:

  Já jsem z těch, které mohou jenom obdivovat a tiše závidět. Je pravda, že mám doma maminku ( 92), která se bez ranní ledové sprchy neobejde, a jakýkoliv bazén, který má v dosahu vyzkouší. Snad jenom to hraní na piano nezvládá. Ale jak ty píšeš, jsou obdivuhodní ti, kteří mají takovýto vstřícný přístup k životu. Ani si neuvědomují, jak nám kolem dopřávají , prožít si život vedle nich, a nemít přitom s nimi skoro žádné starosti. Doufám, že jsem něco odkoukala a snažím se tím řídit. Jenom tu ranní sprchu ve studeném vydání opravdu nemusím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *