Doučování (a další zprávy ze školy)

Ve čtvrtek byla škola jen 3 hodiny místo obvyklých 4, protože prý chybí tělocvikář. V pátek se škola srazila na pouhou hodinu, protože se předčasně slavil svátek 28. října, který tentokrát připadl na neděli. Tzv. Ochi den, nebo-li Den, kdy Řekové v r.1940 řekli NE Italům, kteří chtěli vstoupit na řecké území.

Večer předtím mi zavolala jakási Angličanka Liz, prý na mě od kohosi dostala kontakt. Je to učitelka na základce v Anglii a ráda by se, než odjede, podívala do řecké školy. Vzala jsem ji tedy v pátek s sebou.

Liz se jen udiveně rozhlížela a fotila. Fotila katolický kostel, na nějž je škola přilepena a který se už řadu let nevyužívá, kamrlík na visací zámek, odpadky na školním dvoře, toalety s dírou v zemi i mrňavou třídu s primitivní tabulí a oknem do dvora.

Potom se šla sama představit Janýskově učitelce a i přes moje varování, že s ní asi nebude žádná řeč, se s ní docela sblížila. Zjistila, že Janýskova učitelka je naprosto zoufalá a neví si rady s množstvím malých cizinců, které má vyučovat. Že nemá ničí podporu a bojí se, jestli svoji práci dokáže. Moje naštvání se pomalu přeměnilo v lítost. Rozhodla jsem se, že ji nebudu zbytečně vytáčet.

Školní oslava silně připomínala 1. Máj z dob hluboké totality u nás v ČSSR. Děti ve stejnokrojích ve škole odříkávaly básničky pojednávající o hrdinných mužích v Řecku, zpívaly oslavné písně a mávaly řeckými vlaječkami.

Liz pořád ještě kulila oči.

Na školním dvorku jsem se dala do řeči s maminkou jednoho třeťáka. Starostlivě mi vyprávěla, že její chlapec už druhým rokem navštěvuje doučování, tzv. Frontistirio. Jinak by prý vůbec nepohli s domácími úkoly, protože chlapec se doma nechce učit…

Vzpomínám si, jak jsem před lety s někým na toto téma diskutovala a zapřísahala se, že moje děti NIKDY do ŽADNÝCH Frontistirií chodit nebudou. Všichni se mi tenkrát smáli a říkali, však uvidiš, chodí tam všichni, budou i tvoje děti. NEBUDOU.

Zdá se, že se děti ve škole zřejmě nenaučí to, co by se naučit měly, ale zkouší se potom z toho, co se naučit měly, nikoliv z toho, co se opravdu naučily. Učitelé dost často stávkují a vypadá to, že se jim nechce nic moc dělat, takže soukromá doučování v Řecku bují a rostou jako houby po dešti.

Některé děti docházejí jen na pár předmětů, jiné pak na všecky předměty. Takže den dítěte vypadá asi tak, že jde ráno do státní školy, potom domů na oběd a po obědě na soukromé doučování a pak do postele. Ještě, že tu mají takové množství prázdnin.

Frontistiria jsou opravdu všude. Na každém rohu. I v zapadlých vesnicích, kde neexistují základní školy, existuje alespoň jedno Frontistirio! Rodiče za ně zaplatí řádově okolo 120-350 Eur měsíčně, Někteří si kvůli tomu hledají další práci, aby všechno finančně utáhli.

Kromě rodičů a dětí to všem vyhovuje. Stát nemá problém s nezaměstnanými učiteli, děti se naučí, co mají, Frontistiria si mnou ruce a mastí kapsu.

Mamince třeťáka naznačuji, že já se k těmhle davům napřidávám, že pro mě je doučování naprosto tabu. Maminka se lehce naštvaně otáčí na podpatku a jde si hledat chápavější oběť. Překládám Liz náš rozhovor. Liz už má tentokrát oči navrch hlavy. Ani se jí nedivím.

Tímto příspěvkem se zavazuji, že svoje děti nebudu posílat do Frontistirií. A pokud byste časem vytušili, že se situace mění, vraťte mě, prosím, zpátky na zem!

Příspěvek byl publikován v rubrice Ach ta školka/škola. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

20 reakcí na Doučování (a další zprávy ze školy)

 1. Gomba napsal:

  Tak jo,jestli si to tedy ještě budu pamatovat 🙂

 2. Leni ze Sevilly napsal:

  myslim, ze to vubec nebude nutne, akorat budes muset doma delat ucitelcinu praci… skoda… a jak je to se soukromyma skolama? efektivnejsi? prilis drahe?

 3. nina napsal:

  takže na co pak chodit do školy, to si snad rovnou zaplatit soukromého učitele,ne

 4. Petruš napsal:

  Docela by mě zajímalo,jak je v Řecku pohlíženo na soukromé školy. Jestli to lidé berou jako ponižující fakt, že dítě nemá na to, aby studovalo státní školu nebo zda to berou opačně, že soukromá škola dá dítěti lepší vzdělání. U nás totiž nejspíš platí ta první varianta. Přeji Ti Pájo trpělivost a pevné nervy a Janýskovi i Ofélii přeji, aby žádná Frontistiria nikdy nepotřebovali. Každé dítě není tak zapálené do čtyřhodinového psaní úkolů, ale to neznamená, že není chytré. K předešlému článku o podivuhodné paní učitelce bych chtěla dodat jen to, že děláš správně, že na svoje děti mluvíš česky. Pokud mají nějaké kořeny tady, měli by jazyk znát a pokud se začne od malička, není jim to na škodu. Držím palce.

 5. Lenka z Lulea napsal:

  Nevim, jestli je to Janem Amosem, ale pres veskere mnozinove reformy si myslim drzi ceske skolstvi dobry standart. Kdyz me kamaradce ucitelka prvnaka ve Svedsku vytkla, ze ho jeste nenaucila mala pismenka, ale ta velka, ze to zvladla docela dobre, valily jsme bulvy obe. jsem zvedava, co budu delat ja, az na to dojde… 🙂 Drzim palec.

 6. Anonym napsal:

  Nejlepší/nejhorší je,že skoro všichni projdou aspoň pěti Frontistirky, mají vysokou školu, ale nakonec stejně prodávají suvlakia v rodinné taverně nebo dělají taxikáře… Té bezradné paní učitelky je mi nějak líto……………..pavel. Ahoj.

 7. buteo napsal:

  Jen sám pro sebea nechci poučovat a kázat moudra:žák – učitel – naučitstudent – profesor orientovat – nastudovatučeň – mistr naučit držet pilník – makat Řecká maminka – Frontistiria nebo samaHezký večer Kerkiro

 8. NULI napsal:

  Pájo, tak tohlenení moc pohodové čtení. Budu na Vás myslet.

 9. tonk napsal:

  Chudak
  Chudak ucitelka no 🙁

 10. Ostrovanka napsal:

  gomba: nezapomen!
  leni, nina: soukrome ZS, pokud vim, tady neexistuji.
  petrus: je tu soukrome gymnazium, na to se kouka proste tak, ze tam chodi ten, kdo na to ma…
  lenka: ano, ten system u vas a tady je proste diametralne odlisny. stejne jako pocasi:)
  pavel:100% souhlas. to je opravdu sila.
  buteo: pobavils me. zase:)
  nuli: nesmite me brat uplne vazne, ja taky trosku prehanim. mimochodem, poslala jsem vam mail, nevim, jestli dosel?
  tonk: ano, budu na to muset nahlizet z jine strany…

 11. Marty napsal:

  Kdyz clovek doucovani nepotrebuje tak je to pro neho tabu 😉

 12. Hanele napsal:

  Z pohledu učitelky bych brala každého svého studenta, co by musel chodit na doučování za osobní selhání…ok, teda aspoň ty, kteří mají pár mozkových závitů. Očividně jsou řečtí učitelé otrlejší a vědí na koho shodit vinu 🙂

 13. Bára napsal:

  Pájo,myslíš, že se nemůže stát,že Janýsek bude chtít na doučování chodit, aby nebyl vedle svých spolužáků mimo?Víš, jak to v dětských kolektivech bývá… a nejen v dětských.

 14. Simka napsal:

  Ahoj Pavlo. jestli to správně chápu, Frontistiria je vlastně soukromá škola – do té státní se chodí jen aby se chodilo. Takže Janýska budeš učit buď Ty, nebo zaplatíš soukromou. V případě Janýska jde asi o kontakt s řečtinou, jinak by bylo rozumnější učit ho rovnou doma, a později, (někdy budou mít i fyziku a jiné příšernosti) na určité předměty využít soukromníka – jen nevím, jestli to v Řecku takhle jde. Držim palce – jo, a ještě „optimisticky“ – never say never. Simona

 15. Nikos napsal:

  Problem je ten ze ti sami ucitele co rano vyucuji ve statnich skolach pracuji anebo vlastni soukrome frontistiria 🙁 Takze je to jen o tom jak si namastit kapsu.

 16. Manželka napsal:

  Uffff…Všechno už řekli komentátoři přede mnou, takže já jen dodám, že tohle řeckým rodičům a dětem opravdu nezávidím – ale proč potom děti proboha do té školy chodí? Nestačilo by jen frontitamto a ve škole složit zkoušky?

 17. Zuzka napsal:

  Noo jeste ze zatim nemam deti :)Kdyz tam maj ten skolskej system takhle nastavenej, asi se tomu nakonec neubranis, i kdyz chapu, ze je ti proti srsti platim soukromejm ucitelum, ktery delaj praci tech statnich, popripade statnim ucitelum kteri nedelaji nic ve statni skole a pak uci ty deti za penize. Prijde mi divny, ze to tak je, ale to asi nezmenis, tak snad nezbyva nez poprat pevny nervy a kdybys nekdy hodlala platit ty soukromy ucitele tak ti pripomenu ze nechces 🙂

 18. Ostrovanka napsal:

  simka, manzelka: nejde. ani bych na to popravde nemela nervy.
  zuzka: deti mej, ale v cesku, jo?:)

 19. Terezula napsal:

  tak o tomto fonoménu v Řecku jsem věděla, ale musím říct, že jsem nad tím nikdy tak hluboce nepřemýšlela.. tvůj článek to obrátil.. tak nějak nad tím přemýšlím a vlastně přesně nevím co si o tom mám myslet.. ale jak jsi řekla – vypadá to, že všichni kdo jdou s davem, tak jsou vlastně spokojení.btw. slyšela jsem, že někdy v těchto letech měla prý probíhat nějaká reforma školství, aby se právě tyto problémy odstranily. Tak jestli je to pravda..

 20. Martina napsal:

  To mi připomnělo jeden článek, který jsem kdysi četla o japonském školství. Tam jsou tyhle doučovací školy naprosto běžné a chodí do nich všichni. Dítě skončí rozvrh v normální škole a jede hned do tzv. školy po škole. Některé děti tam zůstávají jen do šesti večer, některé mají ovšem tzv. dračí matky, které jim nosí večeři v „kastrůlku“ přímo do školy, aby tam dítě mohlo zůstat až do 11 v noci. Ovšem Japonci pak samozřejmě mají vysoké vzdělání a většinou bezproblémové uplatnění v pracovním životě. Ale že je něco takového vlastně za humny v Evropě jsem fakt netušila. Podle toho jak popisuješ řecké školství, je to fakt hrůza. U nás byla snad jednou před lety asi jednodenní stávka:) Samozřejmě bez výsledku, jak jinak. Děti mají 30-33 hodin týdně (na druhém stupni a gymnáziu) a když jim něco častěji odpadne, tak rodiče udělají velký humbuk. Řecké školství na ně:))))))))))))))))))))))))

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *