Deštivé ráno (Povídání o dětech a malé zamyšlení nad tím, jak jsme nevděční)

Jak dlouho už si přeji, aby tady také nastala konečně ta ošklivá ostrovní zima!! Alespoň na chvilku, teda spíš jen na chvilku, to by mi úplně stačilo. Je vidět, jak jsme nevděčná stvoření, když je hnusně, chceme hezky a když je hezky, chceme hnusně. A my jsme tu od léta měli skoro pořád jenom hezky.

Zbláznila se, pomyslíte si samozřejmě. Jenže v hezkém počasí mám nutkání chodit ven. Ať už s oběma dětmi nebo jen s Ofélií, nebo s kamarádkami na kávu nebo ouzo, nebo na procházky okolo moře nebo dokonce se v moři vykoupat. A když ven nejdu, mám z toho úplně špatné svědomí a strašný pocit viny. Takové krásné počasí a já jsem doma.

Jenže tohle nádherné počasí má i své nevýhody:
-Vůbec nestíhám jakékoliv domácí práce, protože jsem pořád venku.
– Uschly mi dvě kytky, protože už strašně dlouho nepršelo a já je zapomněla zalít. /maminko neboj, gardenie to nebyla/.
– Už si sluníčka vůbec nevážím, protože je tady pořád.

A dnes to konečně přišlo. To pravé ostrovní „hnusně“. Už v noci jsem slyšela divoké hromy a blesky, vítr skučel a foukal tak silně, že jsme ho cítili až v ložnici a těžké kapky deště dopadaly na mé po roce čerstvě umyté okenní tabulky. /Ještě, že jsem neumyla všechna okna/. Nádhera.

Jenže z mého malého sladkého andílka Ofélie se zničeho nic stal malý spratek. Už třetí noc se probouzí a křičí v postýlce. Pak natahuje ručičky a chce, abych ji vzala s sebou do postele. Potom mě ale nenechá spát a třeba dvě hodiny po mě všelijak leze a přelízá, takže mám strach, že spadne z postele. Seřvu ji, protože už nevím, jak dál a ona se na mě ve tmě svýma svítícíma očičkama doslova směje. Ne, nesměje se na mě, ona se mi vysmívá. A má pravdu. Do postýlky zpátky ji dát nemůžu, probudila by Janýska, tak na ni chci vyzrát, beru Janýska k nám do postele a Ofélii dávám zpět do její postýlky. Ví ale, že když bude řvát dostatečně silně, probudí všechny sousedy v ulici /tady jsou jen jednoduchá okna/ a na druhý den se mě všichni s rádoby chápajícím úsměvem budou ptát, co těm dětem doma děláme. Nakonec to nevydrží Adonis a jde za ní. Po dvou hodinách konečně chvilka klidu.

Venku je tma a prší tak silně, že není vidět z okna ven. Vypravuji Janýska do školky. Je mi jasné, že i kdyby si vzal deštník, než dojde do školky, bude úplně promočený. Vytahuji mu nepromokavou šusťákovou soupravu, kerou úplně nesnáší. Janýsek trvá na svém, že tohle si na sebe prostě nevezme. /Kde se v malých dětech bere tolik odporu?/. Ja trvám na tom, že si ji na sebe vezme a k tomu boty, které taky nechce. Hádáme se poctivě deset minut, až mi dojdou nervy a dramaticky se ženu do kuchyně, kde vytahuji vařečku. Jako strašák to docela funguje a to i přesto, že jsem ji ještě nikdy nepoužila. Janýsek s brekem odchází, mě je líto, že jsem na něj byla taková zlá, ale jinak to nešlo a se slzou v oku ho pozoruji z tepla domova oknem, jak stojí před kostelem ve své nepromokavé soupravičce, obrovské kapky deště mu stékají po tváři a mísí se se slzami zklamání a vítr se do něj opírá tak, že se musí přidržovat kostelní kliky u dveří.

Ofélie si mezitím spokojeně sama zapíná televizi a jde si do ledničky vytáhnout jogurt. Je půl desáté ráno a ona už snědla:
-dva chleby s nutelou
-dvě topinky s máslem a marmitem
-4 malé jogurty
a začíná křičet, že chce MASO!!

Vůbec ji nepoznávám. Snad se situace uklidní. Třeba má špatné počasí a úplněk na děti špatný vliv.

Uffff…. Už aby bylo zase hezky!!

Příspěvek byl publikován v rubrice Život na ostrově. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

10 reakcí na Deštivé ráno (Povídání o dětech a malé zamyšlení nad tím, jak jsme nevděční)

 1. Bára napsal:

  U nás je taky krásně, svítí sluníčko, jen teploty pod -20. Ne že bych byla nevděčná, ale aspoň k -15 by to klesnout mohlo 🙂 Není marmit náhodou taková černá hmota, která vypadá jako nutela a je slaná?

 2. Zuzka napsal:

  zaujimavy dennicek
  Ahoj Ostrovanka,tvoj dennicek som objavila pred par dnami a zaujal ma. Uz sa tesim na dalsie clanocky z prevazne slnecneho Grecka.

 3. Ostrovanka napsal:

  bara: jo presne, to je marmite… bud to nenavidis nebo milujes a ofelie to miluje.
  zuzka: diky, vynasnazim se…

 4. duna napsal:

  Těch nočních extempore jsem se vždycky děsila, nejhorší je, když se děcko úplně probere a pak je dvě hodiny čilý a leze a vykládá si a zlobí, protože s ním pochopitelně nikdo nevstane a nejde si s ním třeba ve dvě v noci hrát :-)))) a naopak se po něm chce, aby jenom leželo a bylo zticha… A tak jsem se vždycky snažila a snažím, aby se nikdy neprobralo úplně. Což se vždycky nepodaří a pak ze tmy koukají ty široce rozevřený oči a když člověk chviličku udřímne a pak se probere a ty oči pořád koukají a koukají… a usnou někdy nad ránem…

 5. Sára napsal:

  Pájo,vždycky mě potěšíš.Jak umíš popsat situace s dětmi. A mě těší, že to mám také tak..i když mám děti větší. Občas(téměř vždy když po nich něco chci) mi přerůstají přes hlavu..třeba právě TEĎ.Každopádně díky, za rozptýlení dnešní blbé nálady.

 6. Simka napsal:

  Gratuluji k dítěti, které nemusíš po ránu přemlouvat, aby pozřelo aspoň tři lžičky křupinek s mlékem. Návíc mám pro tebe „optimistickou“ předpověď: pokud si Janýsek JENOM vybírá co nechce, jde o celkem neškodné stádium. My už jsme „pokročilí“ – u nás se už chce. Naposledy „číro“ (splněno), vyholit strany (částečně) a obarvit na zeleno (zamítnuto, což je mi průběžně vyčítáno). Jen je mi záhadou, kde to můžou ty děti brát (doufám, že se Ti vybaví náš věk – 7, takže od Janýska ne moc daleko). Pa Simka

 7. Ostrovanka napsal:

  duno, to je presne ono. dnes v noci zase, uz nevim, co delat:(
  saro: dik za povzbuzeni, asi to prozivaji fakt vsichni.
  simko: to je fakt, nikdy neni tak spatne, aby nemohlo byt jeste hur. jerry je teda cislo!!

 8. Maja napsal:

  Ja bych asi..taky dala prednost hezkymu pocasi a slunicku pred zlobivymi ukricenymi detmi. Ja mam zrovna oboje (hnusny pocasi a zlobivy deti!)

 9. Terezula napsal:

  No ano je to přesně tak: je zima-chci léto. Je hezky-chci déšť, protože mě to už nebaví. To je asi normální vlastnost. A mimochodem Ofélii by s takovým apetitem určitě uvítali s otevřenou náručí v každé mateřské školce 🙂

 10. eja napsal:

  Viky byl teď nemocncej, měl 5 dní horečky kolem 40, takže bych brala i hnusný počasí i uřvaný spratky ….:-)ono jde vždycky o úhel pohledu.Ale faktem je, že noční zlobeni je děs, a Viky naštěstí v noci spí… Pevný nervy, ono to přejde!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *