Další Vánoce na ostrově

I tentokrát na Vánoce zůstáváme doma. Janis s námi poprvé nebude, protože letenka přes svátky byla tak drahá, že to prostě nedávalo smysl. Sednul tedy na autobus a odjel do Prahy za babičkou a rodinou mé sestry, a za námi přijede až za měsíc, kdy budou letenky čtyřikrát levnější.

A tak sice budeme mít o jednoho člena domácnosti  méně a bude nám opravdu chybět, ale nedostatkem  společnosti trpět nebudeme. Už včera přijeli moji drazí přátelé ze Švýcarska, dnes už třiaosmdesátiletý kuchař Henri, jedna z důležitých postav v mých příbězích, a jeho manželka Esther. Když jsme je v létě při obědě na naší terase v lehce ovíněném stavu pozvali na Vánoce, byli velmi dojatí. Jsou sami a vyprávěli nám, jak se člověk bez rodiny cítí v tyhle dny osamělý. A teď už jsou zde a já se těším na společně prožité dny. Na Štědrý večer také přiletí moje pražská kamarádka Míša se svým úžasným synkem,  a nakonec se k nám připojí i náš řecký kamarád, který shodou okolností nemůže být se svojí rodinou.

Adonis horečnatě přemýšlí, co uvaří. Téměř všechno, co navrhne, okamžitě zamítne Ofélie, která si po Janisově odchodu z domova vydupává celkem významnou pozici v naší zmenšující se rodině. Adonis ji poslouchá na slovo (i když se tváří, že ne) a neustále ji rozmazluje, kupuje nejrůznější dobroty a v půlnoci pro ni je schopen oloupat brambory a usmažit hranolky, pokud si to Ofélie bude přát.  I já, přestože se tvářím přísně, jejímu šarmu nedokážu odolat, a tak přistupuji na její hru a říkám si, že na mě třeba bude mít alespoň dobré vzpomínky.

Cukroví tradičně nepečeme, protože já to prostě neumím a zufale se mi do toho nechce, ale naštěstí existují na ostrově dobré duše, které to naopak umějí skvěle, a od nichž se dá pravé české domácí cukroví za dobrý peníz objednat. A tak mám letos poprvé jako správná hospodyňka osm druhů a je mi líto ten krásně zabalený talíř vůbec rozdělávat. Nevím, zda bych to neměla nechat jen jako dekoraci …

Počasí je na prosinec nezvykle teplé, občas leje jako z konve a pak zase vysvitne sluníčko, a tak se dá krásně sedět venku jen tak ve svetru. Moře má sedmnáct stupňů, což se může někomu zdát studené, ale plave v něm čím dál více zimních plavců a je jasné, že kdo zimnímu plavání propadne, stane se pro něj potřebnou drogou. V obchodech je celkem rušno, ale k mé velké radosti ani letos neprobíhá žádné davové šílenství a kromě pár výjimek zde ani nehrají tisíckrát ohrané koledy pořád dokola.

Lidé posedávají venku, popíjejí kávu a sledují dění okolo. Já mám lehce melancholickou náladu, protože dnes je to přesně šest let, co odešla moje milovaná sestra. S láskou na ni vzpomínám a uvědomuji si znovu a znovu, jak je ten náš čas omezený. A tak se těším z každého dne a z každého dobrého člověka, kterého potkám. A myslím na ty, kteří jsou někde na útěku před válkou, snaží se zahřát v promočených šatech a botách, na ty, kteří nemají domov, i když žijí ve své vlastní zemi, a na spoustu nemocných, hladových a opuštěných lidí, kteří to nemají vůbec lehké. A pak se dozvídám o těch, kteří pro ty opuštěné připravují vánoční večeře, a těm bez domova kupují nocleženky,  a těm na útěku posílají spacáky a oblečení a hladovým dávají najíst,  a mám z toho všeho upřímnou radost.

A tak i vám, mým milým čtenářům, přeji hodně radosti a lásky a samozřejmě zdraví a pokojné a požehnané Vánoce.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

18 reakcí na Další Vánoce na ostrově

 1. LenkA napsal:

  Pavli i vám a celé vaší krásné rodine přeji krásné dny vánoční a hod ě, hodně zdraví štěsti a spokojenosti v roce nastávajícím.
  I já vzpomínám – na maminku, která odešla 23.12. před devatenácti lety i na všechny ostatní, co mě opustili.
  A také se moc těšim na syna, který přiletí v lednu, protože to už jsou letenky alespoň trochu levnější, než o svátcích. (Takže stejně jako u vás )
  Krásné a veselé svátky

 2. Leona Pekařová napsal:

  Krásné!
  Užij si čas spolu s rodinou a přáteli, zdá se, že to bude úžásné! Myslíme na vás, i na naše milované Corfu a děkujeme za aktuální zprávy, jaké to tam teď máte. Krásné pokojné vánoce vám přejí Pekařovi

  • ostrovanka napsal:

   Milá Leono, moc děkuju. I tobě a celé rodince přeju vše dobré! A moc děkuji za pomoc Jemenu!!

 3. Čerf napsal:

  Přeji krásné a pokojné Vánoce směrem ke krásnému Iónskému moři. Společnost bude zjevně příjemná a s Janisem si uděláte lednové Vánoce :-).

  • ostrovanka napsal:

   díky moc! Společnost byla a je dobrá, jen moje játra a plíce dostávají pěkně na frak. tak do Nového roku už (téměř) žádný alkohol! 🙂

 4. Pavla napsal:

  Drahá Pavli, ze srdce přeji ty nejkrásnější Vánoce Tobě i Tvým blízkým.

 5. Míla ‍♂️ napsal:

  Milá Pájo, jsi mimořádný člověk a jsem moc rád, že se alespoň trochu známe a že si mohu trochu myslet, že jsem tvůj kamarád. Touto povídkou jsi mě skoro dohnala k slzám. Krásné a pohodové svátky přeje Míla (on)

  • ostrovanka napsal:

   Mílo, děkuji ti a celé tvé rodince taktéž vše nejlepší! a snad se zase potkáme na Korfu!

 6. Štefan napsal:

  Pohodové a hlavně veselé Vánoce!

 7. Alena Orendášová Prosím napsal:

  Přejeme Vaší celé rodině krásné vánoce. Do nového roku především hodně zdraví, štěstí a spokojenosti. Moc vzpomínáme na Corfu. Vaše knížky miluje celá na rodina!

  • ostrovanka napsal:

   Milá Aleno, to mám velkou radost! Tak celou rodinku zdravím a také přeju jen vše dobré!

 8. Věra napsal:

  Milá Pavlo,
  zdravím Vás před Novým rokem- 1.1. 2020 a přeji Vám a celé vaší rodině krásný a pohodový rok 2020 a hlavně všem hodně zdraví.
  V předvánočním čase jsem znovu již podruhé přečetla knihu V korfských uličkách a neskutečně jsem se opět pobavila vaším humorem, skvělými příhodami s rodinou a přáteli a hlavně pohladila po duši vaším nádherným vypravěčským duchem. Moc děkuji.
  Zdravím Vás a celý krásný ostrov Korfu, kam se zase někdy vrátíme!!!

 9. Spoon napsal:

  To vypada jako pohodove vanoce! Xx

 10. Marie Trundová napsal:

  Milá paní Smetanová.
  Obdivuji Vaši schopnost dávat svými příspěvky a zejména knihami, potěšení a radost.
  Chodím do knihovny v Brně Líšni a dosti často si Vaše knihy musím rezervovat, takže je zřejmé, že se jimi potěší mnoho čtenářů. V této souvislosti by mě zajímalo, jestli Vaše knihy vycházejí i v Řecku, případně jaký mají ohlas.
  Přeji Vám i Vaší rodině hodně zdraví a hezkých zážitků.
  S pozdravem Marie Trundová.

 11. Ostrovanka napsal:

  Milá paní Trundová,
  moc Vám děkuji za milá slova!
  Moje knihy v Řecku nevycházejí, nejsem si jistá, zda by pro mě život zde byl ještě tak poklidný 🙂
  Moc Vás zdravím. ps

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *