Apergia (Stávka)

Pochází od slov „apo ergo“, což by mohlo znamenat od práce. Ano to je ono. Pro Řecko docela výstižné. Ruce pryč od práce. Stávkování se tu stalo národním koníčkem. Stávkují všichni a málokdo už dnes ví, z jakého důvodu.

Hned na začátku školního roku začaly stávkovat školy, učitelům se totiž nelíbily nové osnovy. Kvůli nim stávkují i mateřske školy, i když těch se osnovy netýkají, ale proč by měli mít učitelé škol něco lepšího než učitelé mateřinek. Až přestanou stávkovat učitelé, začnou pravděpodobně, jako každým rokem, stávkovat studenti. Těm se zřejmě nebude líbit, co si učitelé vymohli stávkou. A koneckonců, pět dní školy po tříměsíčních prázdninách už bylo až až, tak proč si neudělat ještě trochu prázdnin. Venku zrovna vysvitlo sluníčko.

Tento rok už stávkovali i taxikáři, protože jim stát chtěl nařídit, aby si pořídili tiskárny na účtenky. Taxikáři si ale myslí, že tohle je nefér požadavek, pak by přece museli platit daně. Doposud si určují, alespoň tady na ostrově, taxu sami a nic danit nemusejí. Nejednou, když jsem potřebovala účet za taxi, se mi stalo, že taxikář vytáhnul svůj diář, utrhl z něj kousek ušmudlaného papíru a napsal na něj trasu a cenu. A bylo to. Účtenka byla na světě…

Na jaře stávkovali veškeří lodní dopravci. Tohle se nás tady docela dost dotklo, nebylo možné se odsud dostat jinak než letadlem /Olympské aerolinky měly žně/, nejezdila sem žádná auta se zásobováním, takže po několika dnech se lidé v supermarketech prali o každou drobnost, benzínky toho hned využily ke zdražení benzínu, kterého si každý nakupoval na týden dopředu, nikdo totiž nevěděl, jak dlouho bude stávka trvat.

Loni stávkovali zaměstnanci letiště. Už si nepamatuji důvod, snad to bylo kvůli tomu, že se jim kufry, které musejí přenášet, zdají moc těžké nebo něco podobného. Bylo opravdu složité vysvětlit turistům, proč mají letadla zpoždění.

A dnes, kromě škol, které to ještě nepřešlo, stávkovali i nejrůznější státní zaměstnanci. Vypadalo to tak, že když jsem jela z práce domů, neměla jsem kde zaparkovat a tak jsem se rozhodla pro výjimečné řešení-placené parkoviště. Už dva kilometry před ním ale na silnici stála cedule, že parkoviště je plné. No, zkusím to, pomyslela jsem si a jela dál. Nejen, že parkoviště bylo poloprázdné, /asi stávkovali i ti, co tam tu ceduli včera dali/, ale dokonce po mě nikdo nechtěl zaplatit. Okénko na parkovišti bylo zavřené. Z důvodu stávky.

A tak jsem si za ušetřené euro padesát šla dát pivo s jedním známým a přemýšlela, jestli bych mohla stávkovat taky. Z práce by mě ale asi vyhodili a děti by taky zrovna neocenily, kdybych jim jeden den nedala najíst. Stávka je prostě výsadou řeckých státních zaměstnanců. Ach, jak jim to někdy závidím.

Příspěvek byl publikován v rubrice Život na ostrově. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na Apergia (Stávka)

 1. buteo napsal:

  Napadlo mě o tom cizím neštěstí, co potěší. Tak docela v pohodě jsem si četl Tvůj výčet, k tomu Tvůj vzletný styl, celkem skoro zábavné, když mě napadlo, jak jsem v pátek šlapal z Ústí nad Labem směr kopce, než přijela sousedka pro mě. Nevím, jak jsi obeznámená s děním u nás, ale už několik krát celý Ústecký kraj nejezdil do škol, do práce, nemocní do špitálů a mrtví k žehu /to snad né/. Opět peníze. Kraj nechce přidat z 28 Kč za km na 35 Kč na km. Některý den jedou z jednoho stání 2 busy, někdy žádný. Do naší nestřediskové teď jezdí 3 x denně bus a to zdarma. Platí to starosta. Takže, až budeš v Čechách, raději se severu vyhni, ale straším, snad se to dořeší. Hezký večer

 2. Ostrovanka napsal:

  buteo
  ja jsem o tom cetla, to je tedy sila s tim usteckym krajem. ale tam se to asi doresi, tady ne…

 3. sandra napsal:

  to je jak v Itálii. Chodila jsem jeden semestr na gympl na Sicílii akaždé ráno jsme se shromáždili před školou a ešilo se- budeme stávkovat? Tak jo! Vyhlásila se stávka a šlo se domů- těch dnů, co za toho půl roku byla škola, by se dalo na prstech spočítat…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *