V ostrovní bance (a bankovní peripetie)

Platební kartu jsem zrušila už před lety, kdy jsem zjistila, že mi Živnostenská banka účtuje za každý rok přes tisíc Korun i přesto, že jsem kartu vůbec nepoužila. Ta Adonisova skončila na podzim a ani jeden jsme další nechtěli, protože nám tenhle karetní systém nikdy nějak nepřirostl k srdci.

Jenže…. nedávno jsem ji nutně potřebovala. Chtěla jsem si dokoupit kredit na internetové volání Voipbuster, jenže jaksi nebylo jak. Řekla jsem si, že zkusím jít rovnou do banky těch deset Eur zaplatit.

Hned u nás z rohem se nachází velká banka Alpha. Zařadila jsem se s Ofélií do nekonečné fronty. Pomaličku jsme postupovaly, Ofélii ale došel rohlík, který ukusovala a tím si krátila dlouhou chvíli a tak začala trošku zlobit, křičet, tahat mě za rukáv, úřednicím tahat různé papírky z jejich psacího stolu, až jsem konečně přišla na řadu.

„Dobrý den, chtěla bych na tenhle účet poukázat deset Eur,“ pravila jsem slušně. Bankovní úředník v džínách a rozhalené košili, ze které mu koukala ochlupená hruď a zlatý řetěz s křížem, se na mě zvědavě podíval a řekl:“Máte u nás účet?“ Zavrtěla jsem hlavou jako že ne. „Bude vás to ale stát dvanáct padesát,“ řekl úředník a chtěl se věnovat někomu dalšímu za mnou, ale já se nenechala. Ano, na internetu psali, že daň je 2,50, takže celkem 12,50, to je jasné.

Pán s ochlupenou hrudí si vyžádal můj pas, který čtyřikrát okopíroval, pak se mnou vyplnil tři formuláře, do kterých zapisoval, jak se jmenuje můj otec a moje matka a kdy a kde se narodili /kvůli 10 Eurům!!!/, pak to všechno zase několikrát kopíroval a nakonec mi řekl:“Tak to bude 25E“.

Podívala jsem se na něj nevěřícně s otevřenou pusou a ptala se, proč mám kvůli deseti Eurům platit 25? Ochlupená hruď se mírně naježila a pán řekl:“Ale vždyť jsem vám říkal, že to bude stát 12,50! Že?“ a obrátil se na nervozní frontu za mnou. Všichni ve frontě souhlasně pobrukovali. Řekla jsem, že tedy transakci vykonat nechci a potupně, okolo nesouhlasem hučící fronty, odcházela pryč.

Rozhodla jsem se, že si musím kartu asi pořídit, abych mohla platit letenky, telefony a jiné věci přes internet.

Zašla jsem do vedlejší, Jonské banky, kde jsem znovu vyčekala frontu a pak řekla, že bych si zde chtěla založit účet. Starší paní v brýlích se na mě přísně podívala /ženy v mém věku už přece všechny nějaký účet mají/ a řekla: „Tak mi dej pas, svoje daňové číslo, účet od elektřiny na tvoje jméno, daňové přiznání a kopii nějakého dokimentu, dke je napsáno jméno tvé matky a tvého otce.“ /Zde si všimněte tykání ze strany úřednice a vykání z mé strany/ „Mám jen pas a to daňové číslo,“ hlesla jsem. Paní nervozně načmárala na papír, co všechno mám mít, znovu se na mě přísně podívala a řekla, ať si potřebné papíry seženu a přijdu znova.

Pořád jsem koumala, proč v řecké bance tak nutně potřebují jméno mého otce a mé matky, ale na nic jsem nepřišla. Nakonec jsem dorazila na druhý konec města k budově postříkané sprejery. Dívám se, že je to snad nějaký úřad a vidím nápis Attica bank. Vejdu dovnitř, v malé místnosti sedí pár úřednic za počítačem a mile se na mě smějí. Hned ta první mi nabídne, že tam mohu nechat 50 Eur a za tři dny si vyzvednout platební kartu, na které budu mít těch 50 Eur, abych mohla cokoliv zaplatit. A kyž budu chít, dám si tam víc peněz, abych si mohla koupit něco dražšího.

Výrazně se mi ulevilo a hlavně-nikoho nezajímaly moje účty od elektřiny ani jméno mého otce. Tak vida, i v Řecku to někdy jde docela jednoduše.

Příspěvek byl publikován v rubrice Instituce, nemocnice, černá složka zdraví. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

14 reakcí na V ostrovní bance (a bankovní peripetie)

 1. Eliza napsal:

  A není ta poslední nějaká taková soukromá, jako že prachy vložíš a už je nikdy neuvidíš? Ale jinak souhlas. U nás je na to dokonce ústav pro ochranu osobních dat, a myslím, že se dost rozbujelo, dávat vědět všem vše o mně, aniž by na to měli právo. Jak lehké je pak zneužití.

 2. buteo napsal:

  Podle Tvé charkynároda řeckého ve většině článků jsem dospěl k závěru, že Řekové, co stáli u kolébky evropské kultury, museli do jednoho vyhynout v bájné Atlantidě. To, co tam teď bydlí kolem Tebe, spíš přišlo s divokými kmeny Avarů a Slovanů ze stepí.

 3. Petruš napsal:

  Tvrzení,že nejhorší je srážka s blbcem, platí i v Řecku, jak tak koukám. No hlavně, že jsi našla banku, která Ti vyhovuje…Přeju hodně štěstí a vyřiď pozdravy Ofélii. Dneska jsem potkala na ulici maminku s holčičkou, maminka spěchala, holčičce se očividně nechtělo. Mrskala kolem sebe ručkama, pokřikovala a maminka ji tahla za sebou, hned jsem si na tebe vzpomněla, ale Ty jsi určitě trpělivější mamča…

 4. Zuzka napsal:

  Jojo, banka…….to jsi mi připomněla historku, jak se moje kámoška v Madridu snažila založit si účet u banky. I přes šest!!!!! návštěv stejné pobočky se jí to nepovedlo (tohle děláme jen ráno, tohle děláme jen v pondělí, ne, přijďte zítra….), no a pak už neměla na další banku nervy. V létě jsme si pak chtěly poslat eura na naše korunové účty do Čech a byl to hrozný problém, nakonec to ona někde vyhádala…. ufff

 5. flammerole napsal:

  Je nějaká země, kde jdou tyhle věci hladce? Že by pro jednou ČR?Ve Francii sice konto založí ihned, ale trvá měsíc, než začne opravdu fungovat, než pošlou potvrzení, že ho máte (což je potřeba úplně ke všemu, od telefonního paušálu až po nájem) a šekovou knížku mi poslali až za čtyři měsíce, jenže v tu dobu už jsem byla přestěhovaná, takže neplatila, protože adresa na ní byla špatná … No to jen tak pro povzbuzení.

 6. veroula napsal:

  Na Zakynthosu zase není žádná banka, kde by měnili české koruny. Dle zákona by je měli brát v Řecké národní bance. Tak jsem tam jednou zašla zjistit, zda je přeci jen nemění – no jednak vůbec nevěděli jakou má Česká republika měnu, překvapením pro ně bylo taky, že už jsme v Evropské unii…nepořídila jsem, i když jsem skončila až u nějakého vedoucího, který se na mě díval jak na exota.

 7. Nikos napsal:

  Veroula: ano Recka narodni banka ma povinnost menit koruny ale Recka narodni banka se jmenuje Bank of Greece a ne Ethniki trapeza Elllados ( National bank of Greece) a Bank of Greece je pouze v Athenach a Soluni a mozna jeste v nejakem jinem vetsim meste. To vlaste ani banka neni, normalne tam ucet mit nemuzes… Je to banka ktera je zodpovedna za transakce , vydava a obehuje penize atd. To je jeden z pripadu kde doslovne prelozeni cestiny a rectiny proste nefunguje.

 8. Ostrovanka napsal:

  eliza: snad ne…ale uplne jista si nejsem.
  buteo: richtig:)
  petrus: obavam se, ze nejsem…
  zuzko: hele, nemas ty se nahodou ucit? kvuli tomu jsi neprijela sem, tak vypni internet a jdi srotit!!!
  flammerole: ja myslim, ze tohle v cechach jde fakt strasne hladce a krome obcanky snad vubec nic necteji.
  veroula: fakt nikde? a kolik je tam bank?
  nikos: od tebe se clovek dozvi casto spoustu zajimavych veci. dik, to jsem taky nevedela.

 9. veroula napsal:

  Nikos: dík za info, tak to jsem je tam sprdla zbytečně:-) Mám zkušenost odjinud, že v Ethiki je všude měnili (na Kosu, na Rhodu…všude, kde jsem působila)
  Ostrovanka: banky jsou tam snad všechny ty velké – určitě Alpha Bank, Emboriki, Ethniki a ještě nejmíň dvě další. Našla jsem jen jednu směnárnu (tedy já osobně ne, mí turisti), kde koruny měnili, ale zlodějským kursem.

 10. Zuzka napsal:

  Ostrovanka: Jako já se učim abys věděla, ale nejsem superman 🙂

 11. Romana napsal:

  Ja mam vybornou zkusenost s Trapeza Kypru.Taky jsem tam musela davat jmeno meho otce,ale behem 10min jsem odchazela i s kartou v ruce. 😉

 12. NULI napsal:

  Zrovna nedávno jsem se rozčilovalanad českými bankami a jejich poplatky, ale založit účet tu fakt jde hladce (možná a ž podezřele hladce).

 13. Ostrovanka napsal:

  nuli: to je taky pravda…

 14. jitus napsal:

  ….jo to rozvinu zejtra, taky s tim mam dobry zkusenosti,…..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *