Státní zaměstnanci (…kdy jim přestanu závidět?)

Dnes ráno jsem pozorovala z okna dva muže, kteří přišli do naší ulice sundat vánoční osvětlení. Byla jsem ráda, že mě nezklamali a že jsem hned po ránu, ještě v pyžamu, mohla zkonstatovat, že jsem ještě pořád v Řecku.

Jeden asi čtyřicetiletý, druhý možná něco kolem pětapadesáti let, oba v montérkách, s cigaretou v ruce, žebříkem a nějakým nářadím. Mladší povídá staršímu: „Tak tady opřu ten žebřík“. Starší odpovídá: „Opři ho kam chceš, já jdu zatím pro kafe. Jak ho piješ“? „S mlíkem a trochou cukru“, odpovídá mladší a usazuje se na schody protějšího kostela. Z krabičky vytahuje další cigaretu, zapaluje si ji a dívá se znuděně okolo sebe.

Po chvilce přichází ten starší, v každé ruce plastikový kelímek s kávou, usazuje se vedle svého kolegy, zapaluje si taktéž cigaretu a také se dívá znuděně okolo. Asi po deseti minutách vstávají, opírají žebřík o náš dům, zapalují si další cigaretu a hlasitě přemítají, jestli mají začít sundávat svítící hvězdice z prava nebo zleva. „Já bych začal tady“, říká mladší. „No vidíš, a já bych zrovna začal na druhé straně“, říká starší. Znova usedají na zápraží kostela a zapalují si další cigaretu.

Mladší poté vstává, přesunuje žebřík na protější stranu a kleštěmi tahá nějaké dráty. „Tohle odmotat, to by dalo strašnou práci“. „Tak to přeštípni“, radí mu starší a zapaluje si další cigaretu. Přeštípnou tedy kabel z každé strany, světla spadnou na chodník, starší je sebere a strčí do kapsy. Poté se váhavě zadívá na hodinky a říká: „Tak Spyro, ještě jedny světla a pro dnešek toho necháme“. Ze schodů odkopává kelímek od kafe na druhou stranu ulice a pomalu odchází směrem do kavárny.

Příspěvek byl publikován v rubrice Život na ostrově. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 reakcí na Státní zaměstnanci (…kdy jim přestanu závidět?)

 1. litsa napsal:

  ahojky, ted co jsem zpatky v Praze, tak mi tahle recka natura celkem chybi….pusu A.

 2. buteo napsal:

  Nádherná idylka. U nás by to ale nemohli, víš proč? Nedá se sedět na schodech, už od Vánoc jenom prší. Líbilo

 3. duna napsal:

  :-)))) Onehdy stavěli na baráku naproti oknům mé kanceláře komín. Neslyšela jsem, co si u toho povídali, ale dělali zhruba to samý, co řečtí státní zaměstnanci. Ale byli to tutově zaměstnanci nějaké soukromé stavební firmy :-))) I když – já měla čas je sledovat – jsem koneckonců též státní zaměstnanec…

 4. sneczech napsal:

  V práci nám od 13.11. dělají rekonstrukci koupelny. Od toho data tam byli 3 (slovy tři) celé dny. Prvně obouchali obklady, aby to vypadalo jako stavba a zmizli. nastoupili opět po novém roce. Do března prej bude hotovo 🙂

 5. Ostrovanka napsal:

  :))asi je to vsude stejne. pamatuju si, jak si nechala maminka delat obklady v prazndem byte, kde nechala delniky samotne a kdyz se vratila, nasla je spici!! na zemi a vedle hlavy meli hromadu prazdnych flasek od piva…

 6. Magrátka napsal:

  No ale rozhodně nejsou ve stresu a nemají civilizační choroby :-))

 7. Leni ze Sevilly napsal:

  Myslim, ze si krasne popsala pracovni moralku nejen Reku, ale ji alespon tech mnou pozorovanych na jihu zijicich Spanelu… Myslim, ze se to netyka totiz nejen podobnych delniku a stavebniku ci monteru,ale SKORO VSECH, coz je u tak nejak umozneno ci tolerovano, v Cechach si myslim, to tak zcela u vsech neni;)

 8. spoon napsal:

  ta historka o spicich delnikach mi pripomela nedavnej pripad tady v Londyne kterej se tahl az k soudu. Pomerne movity britsky par si najmul polske delniky (pres firmu jako kontraktora) na rekonstrukci zhruba milionove vily a aby jim neprekazeli stahli se i s detmi k pribuznym. Firma ale jak mesice ubihaly nejen ze neprovedla prace ke klientove spokojenosti, ale odmitla vubec komunikovat a tak klienti po zaplaceni zaloh prestali platit a zacali se s nima pres pravniky dohadovat, mezitim polsky delnici nedostali od svejch sefu zaplaceno a v baraku se zabarikadovali a regulerne ho zacali squatovat. Vymenili zamky a ubydleli se na jejich pohovkach a koukali na jejich tv. Cetla jsem to v novinach a v duchu si oddechla ze neslo o cechy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *