Povánoční blues (Ode všeho něco)

Čas ubíhá takovou rychlostí, že se mi zdá jako včera, když jsme s dětmi zdobili před měsícem na svatého Spyridona vánoční stromek.

Dnes je den po Janýskových narozeninách a tak, jako každoročně, budeme stromek zase odzdobovat.

Na ulicích je šedo, mokro a nevlídno. Před obchodem Marks and Spencer se každý den schází partička podivných lidí, kteří vypadají jako bezdomovci, ale možná to jsou prostě jen přátelé, kteří se nemají kde jinde scházet. A tak sedí na schodech obchoďáku a pijí pivo z plechovky, stará paní, která strašně páchne, má ještě pořád naraženou mikulášskou čapku a o kus dál prodávají místní černoši na bílém ubruse položeném na zemi hodinky a dřevěné africké sošky.

Světová finanční krize se letos projevila i při koledě. Je zde zvykem, že na Štědrý večer, na Silvestra a v Předvečer tříkrálový chodí děti zpívat do domů a do obchodů koledy a vydělají si nějaký peníz. Janýska s Ofélií pouštím jen na tu první koledu, ty ostatní potom začnou lidi totiž obtěžovat a taky nechci, aby si mé děti myslely, že je tak strašně jednoduché si vydělat tolik peněz.

Letos obešly pár obchodů, kam chodím nakupovat, takže tam pořídily, ale vůbec poprvé se stalo, že lidé z některých obchodů se tvářili nepřátelsky a odmítavě a všechny děti odháněli už ode dveří.

Malá Ofélie ještě nepochopila, že vánoce už jsou pryč a tak si pořád, celé dny, prozpěvuje vánoční písně, do kterých si dosazuje svá vlastní slova, kterým nikdo nerozumí.

Adonis se rozhodl, že mi k narozeninám koupí saxofon. Měl ale pocit, že se kupuje stejně jednoduše, jako houska v pekařství a chtěl mi, poprvé v životě, udělat překvapení. Tuhle mi ale volá z obchodu s hudebninami a říká:“Na jaký to hraješ saxofon? Tenor nebo alt??“ Upřímně jsem se vyděsila a běžela do obchodu za ním, abych ho zradila od případné koupě bez rozmyslu. Zastihla jsem ho nad krásným lesklým saxofonem made in china. Zvedl ke mně hlavu a zeptal se:“To je ono? To co bys chtěla? Má to takhle vypadat?“ Přemluvila jsem ho, že si první necháme od někoho poradit.

Adonis tedy zjistil, že není saxofon jako saxofon a do své úlohy se pořádně obul. Každý den chodí několikrát denně do všech hudebnin v hlavním městě a zjišťuje si různé údaje a ceny. Když jsem se v pátek do obchodu stavila já, abych se na něco přeptala, všichni prodavači mě srdečně zdravili a říkali:“Pan manžel už tu byl dneska dvakrát..“ Odpověděla jsem:“On by to chtěl stihnout do mých narozenin…“ Prodavači zahlásili téměř jednohlasně:“My víme, máte je 24.ledna…“.

Což mi připomíná, že mi bude celých 35 let. Pro někoho jsem mladá, pro někoho žena nad hrobem. Tuhle jsem cvičila s Janýskem na piáno a on hrál nějakou skladbičku od Mozarta. Janýsek zavedl debatu na Mozarta:“Maminko a Mozart ještě žije?“ „Nene, ten už umřel dávno, umřel hrozně mladej,“ odpovídám já. Janýsek se zájmem:“Jo? A v kolika umřel?“ Zamyslela jsem se:“No, myslím, že byl asi tak zhruba v mým věku…“ Janýsek se na mě zadumaně dívá a říká:“No mami, to nebyl teda zas tak straaaašně mladej…“

Příspěvek byl publikován v rubrice Život na ostrově. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

22 reakcí na Povánoční blues (Ode všeho něco)

 1. Eja napsal:

  Nebyl zas tak strašně mladej……Hahaha to je dobrý!!! :-)))ty děti to uměj rozseknout! Před pár lety mi Erička povídá: ..Maminko, ty ale fakt nejseš tlustá….Jsou mnohem tlustší lidi, třeba…. Helena Rúžičková!“

 2. sonja napsal:

  no super, tak budes mit sago!!!!

 3. Anonym napsal:

  Ahoj Pájo.To je od muže ale moc pěkný s tím saxofonem ;-)Věk neřešit. Důležité je, jak se cítíme. Je tolik lidí, kteří prohlašují, že jsou momentálně daleko šťastnější a vyrovnanější než byli v pubertě nebo těsně nad 20. 🙂 Já jsem ta jakžtakž těsně nad 20 a šťasná si nepřipadám. Koukám pořád s příslibem štěstí do budoucna. :-DHezkou oslavu!!! ;-)P.

 4. Papaja napsal:

  To jsem psala já (3); zapomněla jsem přidat nick. Minule mi naskočil automaticky.

 5. sauvignon napsal:

  Kolik tak průměrně stojí v Řecku saxofon?

 6. buteo napsal:

  Vše je relativní
  Ještě v Praze, dcera měla před promocí a na stavárnu do Dejvic dojížděla z Michle, jak jinak metrem. Jednou přišla ze školy a byla doběla. „Nějaký hnusný starý, slizký dědek se od Muzea na mě lepil“, tak vystoupila už na Pankráci a jde pěšky. Ptám se a kolik mu bylo dědkovi. „No dobře k padesátce“ a tu se zarazila a říká „promiň tati, Tobě bude příští týden“ a zasmáli jsme se.

 7. majka napsal:

  Ahoj Pájo, každý den sem vlezu a koukám, co je nového a dnes jsem se dočkala a zase jsem se potěšila pěkným, úsměvným čtením. Ten manželův nápad se saxofonem je teda pecka! A děti, ty nás vždycky něčím překvapí. Mne už překvapuje vnouček. Zrovna minulý týden přiběhl doma k počítači, když jsme s dcerou povídaly přes Skype a volá: Ahoj babi a dědo, co potřebujete? Dnes povídal při vaření své mamince: Můžu ti něco pošeptat? Co kdybysme jeli k babičce Marušce? Je to prostě naše skoro tříleté zlatíčko. :)Pozdrav všem!!!

 8. Gomba napsal:

  35?Kde ty časy jsou ,-)nejlepší věk

 9. Ivana napsal:

  :o))) Pájo 35-to je ještě dobrý a rozhodně vypadáš o dost mladší :o). Mně taky „potěšila“ Ivanka,když si před časem prohlížela fotky,kde jsem o pár let mladší…řekla mi:Maminko,tady jsi byla ještě mladá… A to mi bude letos 30.Ach jo a to se cítím pořád stejně jako ve dvaceti :o).Jé,saxofon….letos-10.6. ((zrovna na mé třicetiny) přiletíme na Korfu,tak pokud budeme mít půjčené autíčko,zkusíme tě vypátrat a třeba mi něco zahraješ :o))).Když jsem byla malá,tak se mi líbil Felix Slováček,jak hrál se zavřenýma očima :o).

 10. Ostrovanka napsal:

  eja: :))) ericka je vyborna!
  sonja: vypada to tak, hura!
  papaja: mas pravdu. ja jsem taky ve 20 tak stastna nebylo. az ted se citim fakt v pohode.
  sauvignon: neco mezi 350 a 3500 eury. podle toho, jaky chces. ja premyslim o kielwerth a ten stoji neco okolo 750 eur.
  buteo: jenze ty ani ve 100 letech nebudes hnusny slizky dedek. takze to je ok:)
  majka: dekuju. nikdy bych byvala neverila, jaka jsou deti radost.
  gomba: mas recht:)

 11. Ostrovanka napsal:

  ivana: no bezva!! tak zajdeme na namesti na ouzo. napis mi pak podrobnosti, treba do vzkazu nebo mailu.

 12. NULI napsal:

  Pájo,syn Ondřej se mi rovněž narodil 24.ledna (1977) a ta nejmladší Pája 21.ledna (1994). Takže ten vodnář a dokonce stejné datum už cosi naznačuje – míra mých sympatií k Vám ještě vzrůstá (pro informaci doplňuji, že nejstarší Petra je 12.9.1975).A přidám rozhovor s vnučkou Barunkou, dcerkou Petry.Jako každé pondělí jsem ji vedla ze školy do hudebky (je prvňačka a začátečnice na klavír). Prohlásila, zda chci slyšet tajemství. Tak to jsem hned řekla, že jo. A ona, že je to o mně a jestlipak se na ni nebudu zlobit? Ne, určitě ne (a zabystřila jsem, cosi mne napadlo a ono se to potvrdilo!). „Kamarádka Helenka mi říkala, že jí umřela ta hodná babička. Náhle. Tak jsem jí řekla, že Tys umřela taky. Ale pak jsem jí řekla, že to není pravda, ale ona to neřekla, tak jí asi umřela určitě, viď.“ Tak jsem jí to potvrdila a povídaly jsme dál, i když ona mě přece jen pozorovala, zda se mě to nedotklo. Nedotklo, dokonce jsem jí i rozuměla – bylo jí kamarádky líto, tak nechala umřít i mě (aspoň na chvilku).

 13. Dita napsal:

  Dneska jsem měla od rána takový ten šedivý den, ale jen jsem otevřela tvoje stránky, už se zase usmívám od ucha k uchu – díky za to:-) A prosím tě, nemáš za manžela mého chlapa? Já jen, jestli nevede dvojí život:-) Přesně takhle u nás vypadá pořizování čehokoli – průzkum terénu, trhu, konzultace, a pokud jde o samovýrobu, tak pečlivý rozkres, výpočty…teď zrovna čekám na stojánek na časopisy – už tři měsíce čekám, zatím si to mažel rozkreslil – podle toho, jak se tomu věnuje, to bude nejspíš stavba větší než tančící dům:-) Tak držím palce, ať to stihne tvůj manžel do narozenin a mávám z promrzlých Čech:-)

 14. edita napsal:

  Ahoj Pavli, s tím ságem je to fakt bomba! už se těším, jak budeš vyhrávat třeba i na letišti!:-)jinak mě dostal náš malý Jakub zrovna včera večer – pořád se ptal, jestli i já umřu, jestli i táta umře, bráchové, a babičky a tak a já mu odpověděla, že všichni, kdo se jednou narodí, že zemřou, až přijde jejich čas a zestárnou…tím jsme hovor ukončili…relativně… bohužel to mělo pokračování na druhý den ráno, kdy si sám pro sebe brblal, že si musí najít novou rodinu. Zpozorněla jsem a ptám se, proč si chce hledat novou rodinu a on na to: “ no přece tu nebudu sám, když všichni umřete!“ a je to…k tomu se nedá nic dodat…

 15. Ostrovanka napsal:

  nuli: tak ondrej musi byt jiste prima kluk:)) vnucka barunka je roztomila a uprimna.
  dita: ze by??? prosim te, kterej je rocnik??
  edi: jakub je fakt cislo! pises si to nekam??

 16. Manzelka napsal:

  To je hezke, muz ktery zodpovedne shani saxofon! K narozeninam diteti vsechno nejlepsi ( tobe, Pajo, k tem nadchazejicim taky) a pokud jde o nas pokrocily vek… Mne zas me mladsi dite vcera pri spatreni starickeho diapozitivu reklo, ze to batole na kapote auta nemuze byt „maminka, kdyz byla malinka“, protoze „maminka neni malinka, je VELIKA!“ . 🙂

 17. Ostrovanka napsal:

  manzelka: 🙂 diky moc.

 18. hanele napsal:

  když učím v primě, tak se na mne děti taky dívají jako na postarší osobu 🙂 a to jsem ve sboru učitelů jedna z nejmladších…jenže jim ještě není ani patnáct a prostě kdokoliv kolem třicítky je logicky nad hrobem 🙂 Já tedy doufám, že si tady budeme takhle psát ještě hodně dlouho, děti neděti, kterým taky nezbyde nic jiného než zestárnout 🙂

 19. Herodes napsal:

  Děkuji autorce za krásná písmenka poskládaná do slovíček a vět, které potěší srdce a dušičku.S přibývajícím věkem si stále častěji uvědomuji, jak jsou mladí lidé ochuzení. Nám starším mužským se líbí děvčata od dívčích let až k věku, který je blízký věku našemu což je rozpětí cca 40 let a rok od roku se toto rozpětí zvyšuje. No řekněte, kterýmu puberťákovi se líbí slečna starší než je on sám. Jejich věkové rozpětí je jen 3-4 roky . A nejsou proto oni mnohem chudší??????

 20. Ostrovanka napsal:

  hanele: cetla jsem u tebe tu historku se studenty. ale mas pravdu, starnou vsichni, takze to je ok:)
  herodes::))) hezke pozitivum:)

 21. Hanka napsal:

  Taky preju vsechno nejlepsi k narozeninam! Hru na saxofon mam moc rada, i kdyz o trochu vic tihnu ke klarinetu (uceni ztroskotalo na tom, ze jsem proste nedokozala pri fouknuti vyloudit sebemensi zvuk :o), tak drzim palce.

 22. Ostrovanka napsal:

  hanko, diky. ja uz trochu foukam, ale je to teda drina!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *