Ostrovní srpen

Tenhle měsíc bych nejraději vyškrtla z kalendáře, nebo kdybych mohla, odjela bych někam na sever a přečkala, až se davy turistů přeženou přes náš malý ostrůvek a pak se vrátila do poklidného září.

V srpnu je totiž vedro (ale zase opravdu teplé moře), na mnoha místech je doslova přelidněno, třeba u nás v ulici, vyrojí se spousta podvodníků, přepisují se parkovací lístečky ze tří eur na pět a taxikáři účtují za dva kilometry 15 eur (což se tedy děje často i mimo srpen). Každý den do přístavu přijíždí několik zaoceánských lodí, které vychrlí tisíce turistů s plastikovými náramky na ruce a sáčky se svačinou v ruce, kteří si pak v kiosku ke svému obědovému balíčku koupí chlazené pivo a nechají zde po sobě tuny odpadků, aby po několika hodinách zase odjeli produkovat odpadky o ostrov dál.

Místní politici si neuvědomují, že ostrov není nafukovací, a tak neexistují žádné regulace autopůjčoven, a tak si každý může pořídit libovolný počet aut a pronajímat je, aby pak všichni stáli v zácpách v parném slunci. Ale místní politici neřeší vlastně skoro nic, takže se tomu nelze divit, jen se ptát, k čemu nám vlastně jsou.

Ale je taky možné, že jsem v srpnu jenom unavená a všecko vidím přehnaně skepticky. Přitom mám několik vyloženě pozitivních zpráv. Moje mořská kancelář, ze které jsem se tak radovala, byla dosti nedokonalá, na což jsem přišla až tehdy, když Adonise málem trefil šlak, že se mi nemohl půl hodiny dovolat. A já si v klídku plavala tu půlhodinku v moři a za sebou táhla bojku s telefonem. Jenže ten prostě, byť lehce ponořen do vody, ztrácí signál. A pak jsem našla „plavacího ježečka“ po Ofélii, kterého už jsem chtěla dávno vyhodit (jedná se o pás, na kterém jsou navlečené malé pěnové kousky a upevní se dítěti kolem pasu) a na ten vložím svoji bojku s telefonem, takže teď už pluje skutečně nad vodou jako na loďce a já sice vypadám jako blázen, ale funguje to.

Janis, kterému se začaly zapalovat lýtka, protože už je to velký kluk, se vrátil z brigády ve Švýcarsku a začal doma vařit. Umí sice zatím jen tři jídla, ale zato skvěle, takže když to dáme dohromady s mými čtyřmi, které umím zase já, máme na týden většinou vystaráno. Adonis teď bohužel nemá čas vařit, ale i to má své výhody, protože Janis bude díky tomu, že moje jídlo nemá rád, za chvilku zřejmě výtečným kuchařem. A za jeho kucařské umění ho obdivuje nejedna mladá slečna.

Ofélie za mě převzala část mé administrativy, za což dostává zaplaceno, takže si vydělá na svoje kafíčka (ano, malá Ofélie pije slabé frapé, ani nevím, kdy mi najednou tak vyrostla!) a aspoň se chvilku nenudí, protože prázdniny má letos tři a půl měsíce, a to už je hodně i na profesionálního poflakovače, jakým moje dcerka bezpochyby je. Dnes mi oznámila, že už se nemůže dočkat školy. Na to, že školu v podstatě nesnáší, je to velmi silný a významný výrok. Nicméně, co by za takovou hlášku svých dětí dali rodiče v Čechách?

A Adonis? Ten přijal na milost můj kompostový kyblík. Sám do něj odhazuje veškerý biologický odpad k mému velkému údivu. (Obdivuji, jakým elegantním způsobem se vyrovnal se svým největším sokem). Ne snad, že by chtěl zachránit příští generace či lidstvo jako takové, ale pochopil, že když kompost každé dva dny odnáším na tržiště, nesmrdí nám doma odpadky ,jejichž vývoz má na starosti na motorce on. A tak jsou vlastně všichni svým způsobem spokojeni, ale na září se těšíme svorně všichni.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené, Zážitky s turisty, Život na ostrově. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

10 reakcí na Ostrovní srpen

 1. Čerf napsal:

  Nu, ostrovy se v srpnu nafukují k prasknutí, což není nic pro mě, takže se přesunu do oblasti Iónského moře nejspíš zase až v květnu. Oféliin „silný výrok“ je opravdu k pozastavení. Jak se asi musí těšit ti, kteří mají školu rádi!? 🙂

 2. Robin napsal:

  Hemžení během sezony asi není pro obyvatele zrovna příjemné. Ale každá minec má své dvě strany a ti co živí na trusimu, toto období potřebují, aby pak přežili tu zimu, kdy je u vás mrtvo.
  U mne se stalo září již po několik let tzv.řeckým měsícem, nebot jakmile začne škola, já si balím kufry a jedu si prodloužit léto, užít řeckou pohodu a pohostinnost, i když někde je na restauratérech vidět únava za celou sezonu.

 3. Vlaďka napsal:

  Na září se těším také. Dnes jsem objednala týdenní pobyt na vašem krásném ostrově. Vloni jsem ho navštívila poprvé a další návštěvu chtěla nechat na příští rok.. V noci jsem se rozhodla pro stejné místo jako loni – objevilo se v LM nabídce, ale ráno už bylo pryč – nebyly letenky, tak poznám jiný severnější kousek ostrova – Agios Stefanos. S tím telefonem jste to vymyslela skvěle. Přeju co nejklidnější zbytek sezóny

 4. Vladimír napsal:

  Musí to být pro Tebe hektické.Nedivím se,že se těšíš na září.Já taky.U nás už měsíc vedra.Oproti vám,kdy i v září je parádně,u nás to asi spadne hodně dolů a začne se topit.Tehdy bych se nejraděj na zimu přestěhoval k vám.Takové vlažné moře,paráda.

 5. Miloslav Hering napsal:

  Ahoj Editko, děkujeme ti za bezva servis a báječnou dovču Hned jak to půjde, tak rádi přijedeme zas

  Zdraví Milda a David.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *