Ostrovní podivíni (pošta, vernisáž a další příběhy)

Zjistila jsem, že se na Korfu shromažďují různí podivíni. Nevím, jestli se zde podivíni rodí, či se zde scházejí nebo se až zde po nějaké době podivíny stávají.

Tak třeba James. Angličan, asi 60 letý, žijící zde se svojí devádesátiletou matkou, lady Sheilou. Jamesovi bylo dopřáno nejlepšího britského vzdělání, ale po dokončení studií se vzbouřil aristokratickým rodičům a celé společnosti a začal si vydělávat peníze jako pouliční muzikant v londýnském metru. Později se oženil s jednou šílenou Američankou, se kterou zplodil několik dcer a zjistil, že v Americe žít nechce. A tak se přestěhoval sem, na Korfu, kde žije z penze své matky, které dělá kuchaře, zahradníka a řidiče.

Včera jsem Jamese potkala na ulici.Sedli jsme si spolu na náměstí a popíjeli ouzo, byl zrovna výjimečně krásný den. James mi vyprávěl, že si neustále objednává knížky a CD z internetových obdchodů a tak pro balíčky musí velmi často chodit na poštu. Místní pošta, to je kapitola sama pro sebe. Od doby, kdy zavedli pořadové lístečky, zde vládne neuvěřitelný chaops. Řekové, protože nemají trpělivost čekat ve frontách, si vezmou lístek s číslem a když zjistí, že je před nimi dalších dvacet čekajících, lístek zahodí a s polohlasnou nadávkou odcházejí.

Tak nastává zmatek v systému, který naprosto nemá šanci vytušit, kolik lidí je vlastně ve frontě, protože zákazník s číslem 415, když je na řadě 212, znechuceně odchází. Přitom většina čísel jsou vlastně ta zahozená, která pak už jedno po druhém padají, aniž by je kdokoliv využil.

James takhle jednou čekal ve frontě asi půl hodiny. Už by býval byl skoro na řadě, když zjistil, že musí okamžitě vyřídit cosi neodkladného. Bylo mu líto lístečku a tak vyčkal, až vstoupí nějaká hezká mladá dívka a té lísteček dal. Dívčina radost byla tak ohromná, že Jamesovi věnovala svůj nejzářivější úsměv a tak James dostal nápad: kdykoliv jde na poštu, bere pro jistotu lístečky dva. Jeden pro sebe a jeden pro nějakou hezkou dívku, která vstoupí chvilku předtím, než se dostane na řadu. Otravné návštěvy pošty tak dostaly úplně nový rozměr a jedna z obdarovaných dívek ho dokonce jednou pozvala na kávu.

Sedíme a smějeme se, když tu k nám přichází ted den asi desátý Afričan s cédéčky. Janis Joplin už mi poslala Edita z Valach a tak s díky odmítám jeho nabídku, ale ptám se odkud je. Podívá se na mě a říká: „Už bys měla vědět, že my všichni, co prodáváme cédéčka a DVD jsme z Nigérie a všichni, co prodávají hodinky a sluneční brýle, jsou ze Senegalu.“ Aha, pomyslela jsem si. Zase jsem o něco moudřejší.

Večer se konala Pepova vernisáž v Art café. Šla jsem se podívat už chvíli před začátkem a s potěšením zjistila, že pouliční francouzský muzikant Thierry už je na místě. Spokojeně popíjel na lavičce víno a cpal se koláčky, které napekla Pepova tchýně. Když se blížil začátek výstavy, omluvil se, že jde na dvě hodiny na ulici vydělávat peníze, ale že se vrátí.

Po dvou hodinách se opravdu vrátil a začal si dolévat jednu sklenku vína za druhou a v poměrně podroušeném stavu okouzlovat svým alkoholovým dechem přítomné dámy. Čekali jsme, kdy začne hrát, ale Thierry se dobře bavil. Někteří lidé začali pomalu odcházet a tak jsem šla za Thierrym a povídám mu:“Tak co, nepůjdeš hrát?“ Thierry si dolil další sklenku, zapálil si cigaretu, vrhnul vilný pohled na jednu mladou Řekyni a říkal: „Ještě ne, myslím, že lidé na to ještě nejsou připraveni…“ „Ale Thierry“, opáčila jsem trošku rozhořčeně já:“Lidé už jsou spíš připraveni k odchodu!!“ Podíval se na mě skelnýma očima a prohlásil:“Já jsem se zrovna vrátil z ulice, kde jsem přijal tolik lásky a pozitivní energie, kterou jsem naplněn, že ji teď nemůžu uvolnit hraním.“ Do ruky vzal celou láhev vína, kterou už nepoložil zpět.

Když skoro všichni odešli, bylo už něco před jedenáctou večer, Thierry vzal kytaru, zahrál jakousi tklivou baladu a hned zas kytaru odložil. Prý to není ono, je zvyklý hrát na chodníku. Pak si vzal zbytek koláčků do kapsy, batoh na záda a kymácivým krokem se vydal do tmavé větrné noci.

Příspěvek byl publikován v rubrice Život na ostrově. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

18 reakcí na Ostrovní podivíni (pošta, vernisáž a další příběhy)

 1. Mod napsal:

  Už bude brzy jaro viď?:-)

 2. Tereza napsal:

  Tak ta posta, to me tedy pobavilo. I ten Jamesuv zpusob, jak to vyuzit…

 3. edith napsal:

  máte to tam ale koumáky! a hned je na poště veseleji…a pouliční zpěvák taky nemá chybu… podobný exemplář mám doma..ale zatím nezpívá..jen se s kamarádem včera podobně nalili jako Thierry..:-( a dnes je těžko…:-))přeji hezký večer do Kerkyry! edita a spol.

 4. Ostrovanka napsal:

  mod: zda se, ze ano. pocasi sice jarne moc nevypada, ale poulicni muzikanti jaro spolehlive indikuji:)
  tereza: james je fakt figurka:)
  edith: tak preji tvemu poulicnimu zpevakovi /nebo spise ulicnikovi??/ brzke vystrizliveni…

 5. miropp napsal:

  Neviem, kam sa mám ozvať …Dobrý deň, dnes mi prišla poštou snáď po 14 dennom čakaní Vaša knižka Příbehy … a mám za sebou snáď 20 strán a už teraz ma bolí brucho od smiechu, nechcem to vidieť ku koncu. Nehovorí sa, že od smiechu sa … tloustne ? Máte obdivuhodný zmysel pre humor. Ale … nemáte nejaký mail, kde by sa v vami dalo pokecať o Korfu ? Ideme tam v červnu. Dík. Miro

 6. Jirka napsal:

  Pájo, tak když začal stejný systém pořadových čísel na hlavní poště u nás v Havířově… tak jsem myslel že to číslo taky zahodím (bylo přede mnou 60 lidí ) No ale stejně jsem nakonec čekal… ale kulil u toho očima. Když jsem to četl o Jamesovi… tak jsem se nasmál, to by mě nenapadlo 😀 .Za ty asi 2 roky už jsem si nakonec zvyknul…nakonec ani nic jiného nezbylo. Takže snad si zvyknou lidičky u Vás. A propó…. Dozvěděl jsem se jak prudce stouply ceny pohonných hmot v Thessalonice. Počítám, že u Vás na ostrově to bude ještě víc ? Benzín 1,4 € a nafta 1,2 €. (Dnešní stav v Thessalonice)Zdravím na ostrov a držím palce a to utahování opasku přežijete !

 7. Ostrovanka napsal:

  miropp: na korfu se clovek muze bud smat nebo plakat, ja si zvolila prvni moznost. muj email je ostrovanka@bloguje.cz budu se tesit na vas mail.
  jirka: ano, cena benzinu stoupa zavratne rychle. diky za prani, snad az nemci koupi korfu a prilehle ostrovy, bude zase lepe:))

 8. Gomba napsal:

  to je dobrý nápad, ty lístečky, škoda, že nemám důvod ho využít 😉

 9. Papaja napsal:

  Thierry je taky vykuk. 🙁 🙂 Na kontinentě sluneční brýle prodávají i Beninci. :)Pájo, koupete se už pravidelně v moři??? :)Včera jsem koukala na letenky do Řecka a dost mě to rozmrzelo – tak nízké ceny, kterých jsem si užívala loni, nikde nejsou. :((( Když budu chtít aspoň na dovču, tak snad bus či co…

 10. Ostrovanka napsal:

  gomba: duvod se vzdycky najde:)
  papaja: ne,. vlastne neni vykuk. dela jen to, co citi. pravidelne koupani v mori?? no, jestli mi vykas, tak ja ano. ale jinak more ma 12 stupnu, takze se v mori jeste normalne nekoupe.a na letenky se podivej na http://www.smartwings.cz

 11. dewberry napsal:

  já taky vždycky skrze víno přijmu spoustu lásky a pozitivní energie, takže Thierrymu rozumím 🙂

 12. Ostrovanka napsal:

  dewberry: :))))) ja taky. a kdo by se z ni chtel vydavat, ze??

 13. Papaja napsal:

  😀 Ne, nevykám. 🙂 Jsem myslela ten spolek „zimních“ plavců. :DNa Smartech jsem toho taky příliš nenašla. 🙁

 14. Pingback: Ostrovní figurky (Thierry /přidáno umělcovo video…/) | Ostrovanka bloguje

 15. Pingback: Nike Canada

 16. Pingback: rqaalrvi

 17. Pingback: jlfalpez

 18. Pingback: coast Dresses UK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *