Ostrovní objevy

Objevovat se dá téměř donekonečna, i na tak malém místě, jakým náš ostrůvek je.

Kamarádka mi řekla o malém kostelíčku nad severozápadním pobřeží, odkud je krásná vyhlídka na celou Paleokastritsu a do hlavního města.

Se dvěma kamarády, kteří mě sem přijeli v zimě navštívit, jsme se vydali na cestu. Část se musí ujít pěšky, ale není to nic složitého. Spíš je složité tu správnou cestu vůbec najít. Pak to ale opravdu stojí za to.

Kaplička je zavřená a pravoslavná liturgie se zde koná jen dvakrát ročně. Na konci ledna na svátek sv. Symeona a potom na svátek sv. Prokopa 8. července.

Procházeli jsme kolem kapličky, fotili si krásné výhledy, i když den byl zrovna trošku šedivý a mlhavý. Po cestě zpět jsme potkali dědečka, který zde sbíral olivy. Zastavil se s námi na kus řeči a vyprávěl, že svatý Symeon koná zázraky a mnozí vesničané s ním mají osobní zkušenost. Před asi šesti sty lety totiž našel pasáček koz na skále maličkou ikonu svatého Symeona. Tu si vzal domů a dal si ji pod polštář, ale do druhého dne mu záhadně zmizela. Tak se vypravil na stejné místo znovu a ikonu tam opět našel. Znovu ji vzal, ale i tentokrát se sama vrátila na původní místo. Když už se tato záhada opakovala potřetí, pochopil, že je to znamení, aby na tomto místě tomuto světci postavili kapličku. Tak se také stalo, a když dělníci dokončovali svoji práci, přinesl jim místní farář mastichu (likér z mízy stromu, který roste pouze na ostrově Chios) v kalíšcích na tácku, aby se posilnili. Ale jak tam společně popíjeli, farář si nedával pozor a šlápl dál, než zamýšlel a spadl z prudkého srázu dolů. Dělníci ho oplakali, protože bylo jasné, že takový pád není možné přežít, ale po nějaké době se farář objevil u kapličky zcela v pořádku. Nic se mu nestalo, takže jen obešel horu a vrátil se jinou cestou.

I sám dědeček má prý příhodu, která se přihodila, když jako mladý muž pracoval v Německu v nějaké továrně. Pracovalo se pod vysokým napětím, a když jeho šéf odešel na oběd, prosil ho, aby místo hlídal, aby se k němu nikdo nepřibližoval. Mladík, který zde pomáhal jako natěrač, chtěl v polední pauze natřít vršek plotu a omylem se drátů vysokého napětí dotkl. Kupodivu z něj ale nezbyla hromádka uhlí, ale všechny pojistky v celé továrně vypadly a jemu se nic nestalo. Vzhledem k tomu, že se mu předešlou noc svatý Symeon zjevil ve snu a řekl mu, že mu zachrání život, je přesvědčen, že to bylo jeho dílo a každý den se chodí modlit ke kapličce.

Srdečně se loučíme, děkujeme za příběhy a jdeme dál. Hned dole ve vesničce Doukades je totiž malý krámek s kavárnou a židličkami na náměstí, kde si dáváme ouzo a olivy. Objevování nových míst má prostě své kouzlo…

Příspěvek byl publikován v rubrice Ostrovanka cestuje, Život na ostrově. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

12 reakcí na Ostrovní objevy

 1. Renata napsal:

  Zajímavý příběh…nádhera, hned bych se ke kostelíku vydala, ale z Kladna je to dost daleko…:-D

 2. Jiří Kadlec napsal:

  Jiří : Už jsem si kapličku našel na mapě, až zase zavítáme na Korfu, určitě se tam podíváme. „Panoramata“ my rádi 🙂

 3. Čerf napsal:

  Tyhle příběhy vypravované místními lidmi mám moc rád. Děkuji za krásné vyprávění.

 4. Pavla napsal:

  Take se pripojuji. Mile cteni v podvecer po prichodu z prace. A kdyz si zvetsim foto, tak je to jako bych na vrsku stala taky a uzivam si to ☺☺.

 5. Jirka - Plzeňák napsal:

  Deset let jezdíme do Liapádes a z okna se díváme na onu kapličku s touhou se k ní podívat. Bohužel jsme vždy bloudili a nikdy k ní nedorazili. Jestli mohu poprosit,
  alespoň mě naznač cestu. Vždy jsme šli pěšky směrem na Lakones o pak odbočili vpravo.
  Po pár metrech cesta skončila a dál to nešlo, tak to bylo zarostlý.
  Jirka- Plzeňák

  • ostrovanka napsal:

   jirko, já jela směrem na doukades, ale před vesnicí je asfaltka doleva. jedeš do kopce, cca 1,2km a pak v v zatáčce uvidíš po levé straně štěrkovou cestu. po té se vydáš pěšky, je to necelý kilometr, tam už se v zásadě není kde ztratit.

 6. Vladimír napsal:

  Na Korfu je spousta tajemných a krásných míst.Chtělo by to auto,baťoh a hlavně dostatek času.Krásné výhledy,to je moje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *