Oslava s příchutí fíků, starého masa a exekuce

Ve čtvrtek jsme se s Adonisem chystali oslavit neuvěřitelných patnáct let od svatby. I když vím, že velké těšení přináší většinou velké zklamání, opravdu jsem se půl roku předem těšila jako malé dítě. Chtěla jse totiž vyzkoušet novou restauraci, o které mluví celá Kerkyra. A protože Adonis není zrovna příznivcem restaurací (přijdou mu drahé a jídlo mu skoro nikde nechutná, tvrdí, že doma si uvaří třikrát lépe za třetinu ceny), čekala jsem na naše výročí.

Dostala jsem pět krásných růží (jako každým rokem jsem se dozvěděla, že je krize a jedna růže za každé tři roky manželství je dostačující…), které provoněly celý byt.

 

Těsně předtím, než jsme se chystali vyrazit, mi zavolala moje kamarádka, se kterou provozuji stránky www.cesivrecku.cz , že jí přišel dopis od vymahačské firmy Logicall, že máme okamžitě uhradit 20 000 korun za nějakou fotku v záhlaví, ke které prý nemáme licenci. Polilo mě horko. Stránky jsme poctivě zaplatily a dělal nám je profesionál. A vůbec, jak může někdo určit hodnotu dvoucentimetrové fotky, na které je moře?

 

A tak mou mysl po cestě na slavnostní večeři zaměstnávaly myšlenky, zda opravdu platí „Za dobrotu na žebrotu“ a co nám vlastně ty webové stránky, do kterých jsme investovaly tolik peněz, dobrého přinesly. Když jsme je zakládaly, dělaly jsme to v dobré víře, že propojíme česko-slovenskou komunitu v Řecku. Nechaly jsme je nastavit tak, aby je mohli tvořit čtenáři. Jenže jsme po několika letech zjistily, že všichni sice rádi zdarma čtou různé příspěvky, články nebo rady naší kamarádky a poradkyně Kali, dávají si inzeráty na práci nebo prodej něčeho, ale téměř nikdo se nemá k tomu, aby investoval byť jen pět minut svého času a něčím na stránky přispěl.

 

Naše rubrika „Akce“ byla zaplněná vždycky jen na Korfu. „Rady na úřady“ by si každý rád přečetl, ale když sám měl nějakou zkušenost s úřady, už ji tam pak nenapsal. A tak bych mohla pokračovat dál. Má vůbec smysl dělat něco pro naši komunitu? Pokud budeme muset tuhle šílenou částku opravdu zaplatit, najde se z našich 1166 příznivců, které máme na facebooku alespoň dvě stě, kteří budou ochotni nám poslat stovku na zaplacení pokuty? Stránky jsme tedy dočasně zablokovaly a přemýšlíme, co dál. (Vaše návrhy a komentáře uvítám.)

 

Venku foukal horký vítr. Byl jeden z nejteplejších dnů v roce. V restauraci neměli místo k sezení venku a tak jsme se usadili dovnitř k oknu. Do tváře nám šel dým z cigarety, kterou kouřila paní u stolu venku. Přesedli jsme si k jinému stolu. I přes (prý) puštěnou klimatizaci bylo v restauraci kolem třiceti stupňů. Popíjeli jsme už druhé červené víno, protože první jsme vrátili, chutnalo totiž jako koňak, čekali jsme na jídlo a trpěli. Přesedli jsme si k velkému stolu u druhého okna a na stole nám přistály dva talířky. Jeden s krevetami, s hrůzou jsem zjistila, že každá kreveta stojí tři eura (na jídelním lístku počet nebyl specifikován) a druhý s vepřovými medailonky s fíkovou omáčkou. Zkusila jsem si představit, jak útulná by byla restaurace v listopadu, za krásného korfského nečasu. Ovšem ani tahle představa mě neochladila.

 

Krevety měly podprůměrnou chuť a Adonis chtěl vyzkoušet ještě nějaká jídla, aby si udělal obrázek, o čem že se to ve městě tak mluví. Konečně se uvolnil stůl venku. Přesedli jsme si v pořádí již ke čtvrtému stolu. Dali jsme si vepřové plátky, které chutnaly jako loňské, takže jsme je vrátili a mini-kebaby. Dívali jsme se na sebe rozpačitě, protože jsme tentokrát opravdu nechtěli v restauraci prudit, ale chtěli jsme si užít hezkého večera. Vedle nás seděla skupinka Řeků, která si na jídle pochutnávala. Pomyslela jsem si, že Adonisův dobrý čich a jeho vytrénované chuťové buňky jsou možná občas trochu na škodu. A já jsem rozmazlená, protože mám doma nejlepšího kuchaře.

 

Dopili jsme poslední sklenku vína a oba se srdečně rozesmáli. Vzpomněli jsme si, jak nám na svatbě pršelo, jak skoro každé výročí, které chceme oslavit, skončí fiaskem. Jednou jsme byli v taverně, kde měli téměř všechno jídlo s fetou, kterou Adonis úplně nenávidí, jindy jsme byli v italské restauraci, kde neuměli uvařit špagety a měli tam staré mušle a loni jsme snad nebyli vůbec nikde. Zaplatili jsme účet, chytli se za ruce jako zamlada a vyrazili na cestu k domovu.

 

A já jsem si uvědomila, jaké mám štěstí, že žiju tak dlouho s člověkem, kterého mám ráda a se kterým si můžu povídat a smát se.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Život na ostrově. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

21 reakcí na Oslava s příchutí fíků, starého masa a exekuce

 1. Eva napsal:

  Snad to jenom bude nějaký podfuk!!! Já ráda přispěji penízky a když bude málo peněz, tak i my uděláme aukci pro Tebe – pro nás pro všechny. Vždyť Ty jsi tolikrát pomohla druhým!!!

 2. Very napsal:

  Jestli to neni zase nejaky podvod, tak taky pomuzeme. Nez diskuse. Informuj nás. Ale jsou to podvodníci, ať jdou k šipku!!!!

 3. Čerf napsal:

  Těžko radit, když není zřejmé, o jakou jde ve skutečnosti fotku a jak je to s jejím autorstvím. Jediná rada je asi používat výhradně vlastní fotografie, kterým vaše autorská práva nemůže nikdo upřít. I když zaplatíte, hrozí tu, že někdo bude chtít peníze opakovaně a bude vás stahovat z kůže. Jinak – ač nejsem Čechem v Řecku, rád na to, aby problém nepokračoval, přispěju, dej vědět.

  Já si myslím, že jde hlavně o to těšení. Jestli to nakonec dobře dopadne, není až tak důležité, mnohem důležitější je, s kým to prožíváš. Ta tvoje poslední věta obsahuje všechno a bude platit, i kdyby vám naservírovali místo krevet krysí ocásky :-).

 4. Tereza Athénská napsal:

  Kdyby došlo na nejhorší, taky něčím přispěju – a určitě nebudu sama. Jinak tyhle podfukáře s fotkami moc dobře znám, rodiče mají vlastní webovky a jednou jim také přišel výměr s tím, že u jednoho článku měli obrázek klíštěte, který stáhli někde volně přístupný z netu (samozřejmě u něj žádné vyhrazení autorských práv nebylo). Tihle šejdíři schválně nechávají obrázky bez varování dostupné ke stažení a snaží se, aby po vygooglení určitého výrazu vyjel jako první právě ten jejich, aby je nic netušící tvůrci stránek použili. Pak už jen vyhledávají, kdo používá jejich obrázek a komu zaslat požadavek na platbu. Tak držím place, ať se tohohle nesmyslného požadavku rychle zbavíte a stránky zase zapnete! 🙂

 5. Milena napsal:

  Připojuji se s nabídkou, když se částka rozdrobí, nebude to tak bolet. Chodím se na stránky o Korfu ohřívat, když je tady na severu chladno, tak se můžu aspoň trochu revanšovat. Tak dej, Ostrovanko, vědět.

 6. Ivana napsal:

  Nejsem sice Čech v Řecku, ale protože ráda čtu tento blog a mám ráda Řecko, ráda na fotku přidám :-). A kdyby bylo potřeba klidně nabídnu k publikaci některou ze svých řeckých fotek. Právě jsem je projela a východ slunce nad Thermajským zálivem se mi povedl :-). Sice to není profi foto (a snad právě proto), ale ráda jakoukoli jako ilustrační poskytnu 😀

 7. liduskacz napsal:

  To co jsem chtěla napsat, přede mnou komentářem vystihla Ivana.Mám také pár fotek z
  Řecka a i z Korfu a na pokutu taky klidně přispěju. Když se to nadrobí nebude to až taková darda. Stačí napsat číslo učtu kam s tím.

 8. Barbora napsal:

  Dobrý den,
  http://www.nazghul.cz/clanky/rozhovor-s-administratorem-zabacicz/ prostudujte si tyto stránky a podobné, pokud chcete, je jich dost a rozhodně bych s placením 20tis. nespěchala :-). Krásný den, Barbora

 9. Karel Strobl napsal:

  Zdravím Tě a nesmutni ! I já mám cesivrecku rád a občas tam i přispěju..letos mám rozbitou mašinku a s novou musím počkat až do konce října kdy jedeme domů… Klidně založ sbírku, dvě kila okamžitě pošlu – a když zjistíš, že žetony nebudeš potřebovat, můžeš je použít na nějakou dobrou věc, jako vždycinky. Hodně síly pro boj s lidskou blbostí ať už doma nebo tady, inspiraci k psaní a hodného a tolerantního partnera na /alespoň/ dalších 15 let..

 10. Karel Strobl napsal:

  …a ještě jednu věc – shodou okolností jsme byli včera také na večeři – mám rád mídia /tady mušle Slávky/, syn stifado a žena krevety. Stifádo super, moje slávky namíchané čerstvé s, řekněme mraženými, krevety to samé. Jenže – je skoro konec sezony, všichni upachtění, unavení a to samé u nás. A tak se mi jich zželelo, hladovci jsme všechno zdlabali takoví-makoví, popili pivo i víno, poděkovali a se smíchem odešli. Už nikdy tam nepůjdu na mušle ani krevety a jméno jeho taverny zmizí i z našich doporučení.. Komu není rady, tomu není pomoci..Ale našli jsme skvělou tavernu s grilem uprostřed, kde si můžeš ukázat co chceš, nechat udělat mix talíř masa z grilu, aby každý mohl ochutnat atd.. Takže ještě jednou přeji hodně síly a těšit se na drobnosti, které život v Řecku přináší-je jich pomálu tak je lepší se z nich o to víc radovat ! Ahoj K.

 11. Renata napsal:

  Hezké odpoledne,
  mám dotaz ohledně soutěže Pište jako Sonja. Pokud se nemýlím, měly být dnes zveřejněny výsledky soutěže, ale nemohu je na stránkách NLN ani jinde najít.
  Poradíte?:-)
  Díky:-)

 12. Mára napsal:

  Pavli prvně bych vám rád dodatečně pogratuloval k Vašemu výročí! A k oné kauze – na jmenovanou vymahačskou agenturu je toho na netu víc než dost. Pokud jak píšeš, vám dělal stránky profesionál, tak určitě použil buď vlastní fotky nebo fotky z nějaké placené databanky. Takže bych byl celkem v klidu.

 13. HonzaPraha napsal:

  Doporucuji si precist toto a podobna vlakna na foru Piratske strany, ktera se snazi pomahat v podobnych pripadech.

  https://forum.pirati.cz/kopirovani-f354/logicall-profimedia-a-podobne-nekonecny-pribeh-t21127-10.html

  Zdravime s Jarkou z destiveho Chorvatska a drzime pesti. V pripade potreby financne pomuzeme.

 14. petr matouš napsal:

  Bude-li potřeba přispěji rád a gratuluji k výročí.

 15. Eva napsal:

  I ja, ac Ceska v jine cizine, rada prispeju, ale pridavam se k dlouhe rade tech, kteri radi – nespechej. To prece musi prijit neco jineho nez jen dopis, ktery bych ostatne predala tvurci stranek. Ten je prece zodpovedny za to, co na jejich tvorbu pouzil.
  Takze drzim palce.

 16. ostrovanka napsal:

  Moji milí čtenáři,

  děkuji vám všem vřele za milé komentáře plné podpory. nemám teď ani čas ani energii odpovídat na každý komentář zvlášť, ale velmi si cením vašich příspěvků.

  Dopis jsme předaly našemu adminovi, který web tvořil, ten ho předal grafikovi, který fotky stáhnul a ten se postavil k celému problému čelem a napsal nám, že uznává svoji chybu a věc se pokusí vyřešit a přebírá tak zodpovědnost na sebe. Tak doufáme, že to nějak dobře dopadne i pro něj i pro nás.

  O dalším vývoji vás budu informovat. Držte nám, prosím, palce!

 17. janiska napsal:

  Dobrý den Pavlo, posílám link, dnes na seznamu píší o vašem případu
  http://www.novinky.cz/internet-a-pc/bezpecnost/347094-novy-trik-taha-lidem-z-kapes-penize.html

 18. Mára napsal:

  To Janiska: To se tohoto případu netýká. To na co odkazujete jsou podvody, které vybízejí uživatele k zaplacení poplatků za prodloužení domény např. ostrovanka.cz. A cílí na neznalé uživatele – znalý uživatel nemůže něčemu takovému vůbec naletět. U Páji jde o údajné porušení autorského práva u použité fotografie bez zaplacení z databáze nějaké fotobanky a následné vymáhání peněz vymahačskou agenturou.

 19. jita napsal:

  Milá Ostrovanko,vím ze tu nekde byly maily na tebe,ale kdo vi kde jsou…Uz pred casem,kdyz jsem četla clanky o male Eleni me napadlo,jestli by nesla také sbírat víčka od presnidavek-jsou přece hliníkové?Pivo nepiju,PET láhve taky moc nekupujem,ale presnidavek máme zatím slušnou spotřebu.Navic urcite nejsme sami:)Takže se omlouvám,ze to pisu sem kam to nepatří,ale uz dlouho mi to vrta hlavou…

 20. ostrovanka napsal:

  muj mail je pavla74@hotmail.com a vicka od presnidavek nevim, ale urcite by vam odpovedela firma hottech, jsou i na fb a jsou velmi mili a vstricni. diky za zajem!!

 21. M.Amar napsal:

  A já se Adonisovi nedivím 🙂 Já sice do restaurací chodím ráda, ale jsem na tom obdobně – skoro nikde mi nechutná, protože doma si to uvařím lépe a za třetinu ceny 🙂
  Když jsem teď měla narozeniny, chtěli jsme taky někam jít, ale nakonec to dopadlo tak, že jsme si objednali obyčejnou pizzu a koukali na film. A bylo to taky moc fajn.

  A stránku Češi v Řecku sice nečtu, ale taky ráda přispěju, kdyby bylo třeba 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *