Na Prvního Máje (s korfským pivem)

Nikdy v jsem nebyla v žádném průvodu na Prvního Máje. Děti ve škole mi docela záviděly, protože průvody byly tenkrát povinné, jen mě tam nechtěli, naštěstí. Takže jsem tenhle den měla spojený s příjemným volnem.

V Řecku se ale tento den slaví. A proč by ne? V Řecku se slaví všechno, co se slavit dá, a dokonoce i více než jen to.

Řekové v tento den vyrážejí do přírody a pletou si věnečky z kvítí, obědvají v tavernách a užívají si jara.

Letos jsem na internetu našla pozvánku od Corfu Beer na procházku z pláže Arillas na severozápadním pobřeží, která měla končit v pivovaru pitím piva a občerstvením. Není nad procházky přírodou s jasně vytyčeným cílem. Adonis byl pro stejně jako děti a pár našich kamarádů. Vlastně se zúčastnili všichni čeští muži žijící na ostrově (kromě jednoho, pokud vím) a několik českých žen, kromě toho mnoho Němců (my Češi jsme se trošku obávali, aby nám nevypili všecko pivo, ale naštěstí piva bylo dost), pár Angličanů a také dost Řeků. Ti i přesto, že pěšky moc rádi nechodí.

Sluníčko svítilo, hladina moře se leskla jako zrcadlo a příroda hýřila svými nádhernými barvami. Jaro na Korfu je prostě nepřekonatelné.

Šestikilometrová stezka, kterou jsme měli jít, byla označená červenými šipkami a k mému velkému údivu upravená. Posléze jsem zjistila, že v organizaci celé akce má prsty místní pan doktor z vesnice, který se narodil a vyrostl v Čechách a jeho česká manželka. A taky můj oblíbenec Spyros, majitel korfského pivovaru.

Před pivovarem už se točilo pivo, chlapi rozdělávali oheň na grilech a opékali souvlaki, ženy přinášely z domova navařené a napečené dobroty a muzika vyhrávala jak se sluší a patří, někteří tančili, jiní si povídali, jedli, pili a hodovali. Nejstarší účastník výpravy byl odměněn tričkem a čepicí.

Pořád jsme se ohlíželi po nějaké kasičce, kam bychom přispěli na tuhle velkolepou oslavu, ale bylo nám vysvětleno, že dnes jsme zde hosty a příště, až se bude něco pořádat, budou se vybírat peníze na dětský domov.

Tahle řecká pospolitost, chuť a umění slavit za všech okolností, mě pokaždé znovu nadchne.

Příspěvek byl publikován v rubrice Řecké svátky a povedené akce. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 reakcí na Na Prvního Máje (s korfským pivem)

 1. Anonym napsal:

  Bylo opravdu krasne a stezka stoji za to! Az bude dalsi akce, urcite vam dam vedet. Loni byla pro detsky domov uzasna a nejlepsi na tom bylo, ze se vybralo i dost penez na ty vesele tvaricky. S pozdravem z Arillasu Gabina ;o)

 2. Wilson napsal:

  Lidská závist
  Zdravím Pavli.Můžu jen tiše závidět nádherně prožitý 1.máj.Já jsem ho prožil v práci,při výrobě našich jogurtových a jiných dobrůtek.Ale jinak velice rád vzpomínám na prvomájové průvody z mých dětských let.Alegorické vozy,transparenty nadšených pracovníků socialistických podniků a pak oslavy v parku pionýrů,kde jsme měli v rukách lístečky na páreček a limonádu zadarmo a postávali u stánku ve frontě,kde jsme pak ty dobroty vyfasovali.Kde ty casy jsou.:-(((Slušně řečeno,v daleké minulosti.Nespisovně,v pr…lce.:-)))Milovaný ostrůvek a jeho obyvatele zdraví Zdenek

 3. Ostrovanka napsal:

  gabina: bezva, dej vedet, tentokrat jsem se to dozvedela vicemene nahodou!! uplne nejlepsi by bylo, kdybys o cemkoliv vedela, abys dala do akci na http://www.cesivrecku.cz. rada jsem te poznala!
  wilson: ja sice na nadsene pracovniky socialistickych zavodu nevzpominam, asi jsem zadne nikdy osobne nepoznala, ale tesi me vase vzpominky na mladi. ty jsou totiz vetsinou o hodne lepsi nez realita:)))

 4. Čerf napsal:

  Před pospolitostí průvodovou bych i já dal jistě přednost pospolitosti řecké. Sice pivo piju jen zřídkakdy, ale to bych se jistě přemluvil :-)Mimochodem, konečně mám od včerejška možnost trávit příjemné chvíle s jednou zajímavou knížkou vyprávějící neobyčejně obyčejné příběhy "pod cypřišem". Lebedím si :-).

 5. Ostrovanka napsal:

  cerf: vzdyt ty ty pribehy pod cyprisem vsechny znas. ale kazdopadne diky za podporu!

 6. Čerf napsal:

  paja-ostrovanka: Znám, to je pravda, Ale jednak jsou některé vidět v jiné době z jiného úhlu pohledu, a taky mě zajímá, jak máš texty seřazené, protože tím mezi nimi mohou vzniknout různé vztahy. Někdo preferuje mozaiku, která se skládá jen mimoděk a čtenář si sám ve své hlavě domýšlí souvislosti, jiný zase postupně "logicky" zapojuje témata a postavy. Skoro bych řekl, že číst známé texty dokáže být z tohoto pohledu ještě zajímavější, než je číst poprvé :-).

 7. Jirka napsal:

  Dobrý den.
  Jako vyučený sladovník pracující 40let v oboru.Mne překvapilo že i na Korfu je mini pivovar.Hned jsem si vyhledal další informace.Bohužel neovládám cizí řeči,tak šlo jen o prohlížení snímků.Rád bych se něco dozvěděl o majiteli,jak vůbec přišel k nápadu založit pivovar v zemi kde se pije především vino a jak prosperuje. Jestli budete mít čas a náladu něco zjistit budu vděčný za každou zprávu .A pozdravujte pana sládka.Děkuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *