Konec Řecké televize

Do řecké televize, ať už soukromé nebo státní, jsem tepala už před lety a to jsem ji sledovala víceméně náhodou. Teď ale mám její sledování (hlavně zpravodajství) v popisu práce a od té doby, co nám vítr shodil ze střechy satelit, nemám už celkem ani na vybranou.

 

Na státní televizi mě vždycky fascinovala skladba pořadů. Každé všední ráno například, na jednom ze tří programů, vystupoval dávno zesnulý malíř, který učil veřejnost malovat olejovými barvami na plátno a vytvářel přitom neuvěřitelně věrné, i když super kýčovité, obrazy. Den co den, rok co rok, vlastně se stal takovou součástí našeho rána. Když Adonisovi stoupl tlak z dalších daní, o kterých hlásili v ranním zpravodajství na jiném programu, přepli jsme na Rosse, který zrovna maloval jehličnany (ty byly jeho nejoblíbenějším motivem) a zasmáli se.

 

Večer byla po zprávách vždycky relace o počasí tak podrobná, že trvala skoro hodinu. Pak začínaly často dobré filmy (pokud se v řecké televizi vysílaly kdy kvalitní filmy světové kinematografie, pak většinou na veřejnoprávních programech), které ale o půlnoci přerušila půlhodinová zpravodajská relace, takže pokud jsem neusnula, většinou jsem při své chabé paměti neměla šanci si pamatovat, o čem vlastně film byl.

 

Bohužel jsem nikdy neměla možnost sledovat ty nejlepší pořady, které se vysílaly často až kolem jedné hodiny ranní, protože v tu dobu buď spím, nebo se někde bavím, ale na televizi prostě nekoukám. Byly zde kulturní akce, koncerty, umění, o to všechno jsem přišla.

 

Teď Řeckou státní televizi vypnuli. Mluvčí vlády v úterý odpoledne prohlásil, že je konec a když zaměstnanci odmítli odejít a vysílali dál, vláda prostě vypnula signál. A tak jsme asi čtyřicet minut před půlnocí byli svědky historické události, kdy najednou ztmavly všechny tři kanály řecké státní televize. Jeden po druhém. Cvak, cvak, cvak, tma…

 

O tom, jestli to je nebo není škoda, by se dalo diskutovat hodiny. Chyběla by nám v Čechách nějak výrazně Česká Televize? Je taky jasné, že to byla klasická řecká státní instituce, kde mizelo nesmírné množství peněz a bylo tam uměle vytvořeno mnohonásobně více pracovních míst, než bylo kdy třeba. Je taky faktem, že ta televize neměla nějak výraznou sledovanost. Jenže…. Jenže právě nikdy není nic jen tak jednoduché.

 

Velká část řecké populace se bouří proti vypnutí, i když televizi nesledovala. Řecký zpěvák Janis Kotsiras (skvělý zpěvák a muzikant) napsal srdceryvný článek na internet v tom smyslu, že také platí za školy, ač do žádných nechodí a ani nemá děti. Že platí za nemocnice, ač je zdravý a že platí za silnice na Kosu, ač tam nikdy nebyl a asi ani nikdy nebude. Tak proč vypínat televizi, za kterou každá domácnost zaplatí v přepočtu sto korun měsíčně, když ji nikdo nesleduje, ale která dává zaměstnání tolika lidem?

 

Řekové jsou velmi emocionální. Televize je jejich veřejný majetek a nedají si na ni sáhnout. A tak dnes hromadně stávkují, protože tohle se prostě nedělá. (I když mnozí z nich začali měnit názor, když zjistili, jaké platy brali televizní zaměstnanci ještě před dvěma lety…)

 

Ale já myslím, že o samotnou televizi až tolik nejde. Zpravodajských kanálů je v dnešní době víc než dost, takže o tu nezávislost snad nemusíme mít strach. Jde ale o téměř tři tisíce lidí, kteří přišli z hodiny na hodinu o zaměstnání. Jsou to tátové a mámy od rodin, lidé, kteří teď nemají kam jít a čím se živit, protože v Řecku je to s tou prací opravdu zapeklité.

 

Jde o to, že když si vláda usmyslí, že zavře televizi a nikdo proti tomu nic nenadělá, může si příště usmyslet zavřít nemocnice, školy, univerzity a vlastně cokoliv. Znamená to, že vláda začala mít neomezenou moc a nikdo si nemůže být jistý ničím. Žádné zákony už neplatí a v zemi nastává chaos, nebo ještě hůř- diktatura. S tou už Řekové svoji bohatou zkušenost mají.

 

Můj úžasný učitel saxofonu, profesor na univerzitě a  jeden z nejlepších jazzových hráčů v Řecku, který pracuje a hraje se studenty i ve svém volném čase a zadarmo, byl nedávno v Athénách, aby zde natočil pro řeckou televizi  se svými studenty hodinový pořad o jazzu. Stálo ho to spoustu času, peněz a úsilí. Pořad se měl konečně vysílat v noci z úterka na středu (umínila jsem si, že zůstanu tentokrát výjimečně vzhůru), jenže hodinu před tím televize zhasla.

 

A tohle všechno jsou už ty lidské roviny, které vidím. Takže reformy ano, ale úplné zrušení televize ne. Zvlášt, když za ni zatím není náhrada. A až jednou bude, začnou se zase přijímat lidi, kteří se vládě hodí. A rozdělování hezkých pracovních míst může začít zase nanovo. Ale tentokrát jen pro ty poslušné.

Do té doby bude Řecko jedinou zemí na světě, která nemá svou veřejnoprávní televizi.

 

A co si o tom celém myslíte vy?

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Instituce, nemocnice, černá složka zdraví. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

30 reakcí na Konec Řecké televize

 1. filipika napsal:

  Zírám!!!!

 2. Čerf napsal:

  Řeckou televizi jsem měl možnost sledovat při svých občasných návštěvách Athén, Lefkady nebo Korfu a co mě na veřejnoprávní televizi nejvíc překvapilo byly přenosy z kongresů politických stran, kde to vypadalo jako na fotbalovém zápase. Přiznávám, že jsem zastáncem veřejnoprávní TV, ostatně doma prakticky nic jiného nesleduju a komerční stanice mi ani trochu nechybějí. Zvlášť zpravodajství a publicistika na soukromých stanicích mi připadly jeden čas tak strašné, že si považuju za čest je nesledovat. No a kdyby Česká televize vypla jako její řecká kolegyně? Aspoň bych měl víc času na jiné věci. Ano, považoval bych to za kolosální ostudu, ale celkem dobře bych se bez televize obešel (řadu let jsem televizi doma vůbec neměl) a určitě bych ze zoufalství nepřepnul na Novu 🙂

 3. Roobin napsal:

  Nejsem zastánce ani komerční tv ale ani veřejnoprávní tv.Zpravodajství sleduji postupně na několika stanicích,a pak si to v hlavě trochu porovnám.Na filmy a dokumentární pořady se dívám tam kde jde zrovna něco kvalitního.Takže já osobně bych vypnutí ČT jako kolosální ostudu neviděl.Na to tady máme naší politickou špičku.Co se týče Řecké tv ,tak jak píše Pavla bude dalších ticíce lidí bez zaměstnání a možná i větší politické moci.V Řecku se lidé bouří a u nás lidé brblají v hospodě nad pivem a po pátým kousku je najednou každý největší hrdina.Pozdrav všem.Vypínám comp.Na Nově běží Fantomas. 🙂

 4. Honza napsal:

  TV už nemám asi 6 let a nikdy jsem toho nelitoval. Co mě zajímá, najdu na netu, bez reklam a TV poplatků. Když si občas během návštěv známých přečtu TV program, jsou tam stále dokola starý filmy, na což TV není třeba. Mnoho lidí tak sleduje TV spíš ze zvyku, setrvačnosti.
  Zánik TV jako média je podle mě dán technologickým pokrokem, což je patrné celovsvětovým poklesem sledovanosti, zvlástě u mladších lidí. Když přišly auta, taky zanikly profese související s koňskou dopravou a lidi si našli jinou práci. Pokud jde o politický vliv lidí, ten stejně patří politickým stranám, které se drží u moci díky penězům korporací (čím víc peněz na volební kampaň, tím víc hlasů) a lidem navzdory. Moc vlády je poplatná těm samým elitám.
  Jedno řešení pro vládu, jak zachovat veřejnoprávní vysílání, by mohlo být platit si čas na soukromé stanici.

  • ostrovanka napsal:

   jenze pak jsou treba starsi lidi, kteri nemaji internet a ta tv je pro ne proste jedinym spolecnikem. a tech je fakt hodne.

 5. Liška Ryška napsal:

  Já hádám, že to neprojde. Že se televize zase zapne.
  Připadá mi, že teď je takové ovzduší nakloněné protestům v jižních a východních zemích a že se to projeví.
  Jsem zvědavá.

 6. Magdalena napsal:

  Pavlo, už dlouho vám chci napsat, že váš blog „žeru“. A protože jsem ho objevila až později, tak teď čtu vaše nové příspěvky a současně staré a samozřejmě máme vaše knížky. Tohle jsem chtěla napsat už někdy před vánocemi. A teď jsem se k tomu konečně dostala a se sklopeným zrakem přiznávám, že trochu zištně, protože mě napadlo, že byste snad mohla vědět odpověď na můj dotaz. Ve čtvrtek letíme na Korfu a chtěli bychom se podívat do Pargy. (byli jsme tam předloni, tak nostalgicky zavzpomínat). Prosím, nevíte v kolik jede trajekt do Pargy a zpět, popř. kolik přibližně stojí? PS – už jsem na Korfu byla, procestovala autem, ale tentokrát jsem připravila itinerář dle vaší knížky. Jen výchozí bod nebude Korfu, ale Kassiopi. Přeju vám nepřeberné množství inspirací pro váš blog, radost z dětí a z manžela a doufáme, že vašeho manžela ani žádného z jeho kolegů nebudeme o dovolené potřebovat :-))) Jasu, Magda

  • ostrovanka napsal:

   mila magdo, diky moc. pokud vim, tak na pargu jezdi jen ty turisticke lode ve stredu a v nedeli v 9 hodin z pristavu a odpoledne se vraceji. ale jsou spojene s vyletem na paxos, takze v parze stravite jen hodinu. nejlepe zakoupite pres delegata, primo na miste se to snad ani zakoupit neda. jina cesta pak vede trajektem do igoumenitsy a tam byste museli autem/busem az na pargu a to je na jednodenni vylet docela sichta.

   mejte se krasne a kdyz budete neco potrebovat (treba manzela), klidne se ozvete 00306973256269.

 7. buteo napsal:

  Přiznám, že už Tvůj blog zas tolik nežeru jako pí Magda. Já teď číhám na Tvá živá vystoupení zpravodajky ČT. Tak tam Tě „žeru“ děvče.
  A žral bych ještě víc, kdybys byla hejbací a mluvila trošičku pomaleji. Jinak obsah sdělení /predevčírem/, se mi líbil

  • ostrovanka napsal:

   buteo, veskere reklamace na moje hejbani prosim na zakaznicky servis CT24:)) jinak je dobre, ze uz muj blog tolik nezeres, protoze bys byl doslova prezranej. to se dlouhodobe proste neda. nejaka dietka sem tam neuskodi:)) hezke leto!

 8. buteo napsal:

  Kouknu, protože určitě nebudu pracovat někde venku. Tyto dny jsme přešli na řecký /jižanský denní režim/, odpoledne spíme, bo máme už druhý den v poledne přes 30°C a to je šílené a není k žití. Ještě dva dny a zas bude normálně.
  Tvoje komenty mají hlavu a osvětlují obsah , jen se nesnaž přidat na rychlosti projevu.

  • ostrovanka napsal:

   budu se snazit. ta rychlost je mozna dana tim, ze ti daji strasne limitovany cas, ve kterem neco musis vysvetlit a to je dost tezke. ale porad se ucim…

 9. Magdalena napsal:

  Moc děkuji za odpověď. Asi tu Pargu dáme přes toho delegáta, už jsme to takhle tenkrát na začátku tohoto století absolvovali. Myslela jsem si, že po vlastní ose strávíme v Parze delší čas. No tak aspoň ta hodinka nebo dvě. Komentář Butea mě pobavil, neb já mám neustálé výtky, že mluvím moc rychle. Tak jsem moc ráda, že kromě lásky k Řecku máme společného ještě něco :-)) Vaše číslo si znamenám a doufám, že ho použiju jen abychom vám poslali z Kassiopi pozdrav. A nebo ještě lépe, až budeme u kostela sv. Spyridona :-)). Máme v plánu objet ostrov autem, ale do Kerkyry bych chtěla autobusem. Předpokládám, že spojení Kassiopi – Kerkyra funguje. Škoda, že ta úžasná hospůdka, kterou popisujete, se otevírá až v 8 večer. To asi nestihneme. Ale na „vaši“ pláž se snad stihneme podívat. Moc se těšíme. Do Řecka jezdíme každý rok, ale na Korfu se vracím po 11 letech (jejda, toto ale uběhlo…)

  • Míla napsal:

   V Kerkyře se dá autem v pohodě zaparkovat na nábřeží, vždy tam bylo volno a do centra ke Spyridonovi 😉 je to cca 10 min. pěšky. Byli jsme tam loni dvakrát (v sezoně), dopoledne i pozdě večer a vždy jsme v pohodě zaparkovali v podstatě na stejném místě. Je to kousek před novou? pevností.

   • Míla napsal:

    Jo, ještě upozorňuji, že jsme tam jeli z Messonghi, tedy z druhé strany. Souřadnice pro GPS – 39°37´13´´N, 19°55´20´´E. Je to před takovým menším přístavem kousek od letiště, tam je to taky parádní ;). A zdravím Pavlu z Berouna.

 10. buteo napsal:

  Před chvíli /8.25/ mluvila konkurence – SS Dorňáková. Obsah informací posoudím odpoledne, ale Ty se mi líbíš rozhodně víc. Tak budu sledovat jenom Tvé reportáže.

 11. Jarda Stěžírky u Hradce Králové napsal:

  Ani u nás doma není TV nutná, pouštíme ji jen “ když se něco děje“, což se stejně dovíme z radia či od sousedů. TV je žrout času. Moje děti (25 a 30 let) ji ani nemají, sledují zpravodajství na internetu. Je pravda, že pro staří lidi, když zůstanou sami, je to nenahraditelný společník, kterému mohou vynadat a on neodmlouvá. Pamatuji, ckdyž za vlády komunistů stáli oba dva programy za prd a lidi se víc scházeli a mezi sebou bavili, vyprávěli se zakázané fóry. Dnes už vtip umí říct málokdo, ale mejlem posílat milion blbin za 5 minut, to umí každý…
  Zrušení řecké státní TV považuju za nešťastné řešení státní finanční situace – stačilo prořezat management a snížit stav zaměstnanců, ale zavřít? Rozhodně ne!

 12. petr napsal:

  Ahoj Pájo,

  mohu se zeptat zda-li se někdo na korfu zabývá sat a ant technikou co se týče prodeje a hlavněi instalací? Až tam někdy pojedem můžem případně satelit přidělat a naladit zpět či sestavit nový komplet, nenapadne – li toto někoho dříve…? :-)) Hezký den přeji

  • ostrovanka napsal:

   urcite se tim NEKDO zabyva, to jo. muj muz vzdycky nekoho zavola, ten nam poslape strechu, rozbije par tasek, takze nam sem pri pristich destich prsi, pak to chvilku jde a pak pri velke bouri vypadnou vsechny kanaly. momentalne uz bez satelitu zijeme pres pul roku a musim rict, ze mi to ani nejak moc nechybi. ale pokud prijedete, tak se treba domluvime!!

 13. petr napsal:

  jj rozumim 🙂 na Korfu ja asi TV tak možná dobrá v zimně…, no po všem co jsme četli v knihách bych docela věřil ,že by to i manžel zvládl lépe než leckterý korfský „slaňovač technik“ 🙂 Takže se to dá zvládnout i bez sedáku, či jiné místo na fasádě asi nelze že…, na Korfu bych se rád dostal nejpozději příští rok, tak uvidíme no, přeji hezký den z čech i tady je dnes slunečno 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *