Koncert v pevnosti (Výlet za kulturou)

Pravda je, že dříve jsem byla poměrně kulturní člověk. No, kulturní… Alespoň jednou za čas jsem zašla v Praze do kina nebo na nějaký koncert do Malostranské Besedy. Tady na ostrově té kultury jednak moc není a také bych na ni neměla moc času ani peněz.

Naposledy jsem byla v letním kině před 7 lety s Adonisem, což dopadlo kravavě /viz příspěvšk Madam Fusserau/, jinak za vrchol kultury v současné době považuji tlustou řeckou zpěvačku v řecké taverně nevalné kvality.

Předevčírem jsem ale měla chuť někam vyrazit. Adonis byl ale nemocný a ještě k tomu má nejraději tu kulturu až poté, tedy sklenku v nějaké hospůdce po akci, bez koncerů se docela dobře obejde. Naštěstí mi zčistajasna zavolala moje o dvacet let starší irská kamarádka Eileen, jestli bych s ní nešla do staré pevnosti na představení irské hudby a tanců. V stupné 25 Eur. Ehmmm…

Dohodly jsme se, že se sejdeme nejdříve na drink u ní doma, abychom probraly strategii, jak se do pevnosti dostat na koncert za co nejnižší cenu, popřípadě zdarma. /Kdo teď právě vzdychá, ach, ti Češi v cizině, upozorňuji, že většina šílených nápadů pocházela z irské hlavy Eileen…/. Po dlouhé bouřlivé diskusi, která nic neřšila, jsme se sešly s další Irkou a její poloirskou a polořeckou dcerou a vyrazily v poločase koncertu na věc. Eileen ještě jako správná Irka sbalila do igelitky několik piv, přidala k nim pár ledových bloků, aby nezteplala, přece nebudeme koukat na Iry jen tak nasucho.

Tvářily jsme se jako nic netušící turistky, které se jdou projít po krásách večerního města. Závora před vchodem do pevnosti nás však zastavila. Byla zrovna první přestávka a u vchodu postávala paní uvaděčka, která se hned měla ke kasírování. Všechny čtyři jsme se na ni nechápavě podívaly a shodně řekly: -Kafé??
Opravdu, hned nad prostorem, kde se koncerty pořádají, se nachází velmi luxusní kavárna. Okamžitě jsme byly vpuštěny dovnitř. Zde se zase vyplatila má zkušenost z procházek s dětmi, pevnost mám totiž dokonale prolezlou. Hned jsem věděla, jak kavárnu obejít a dostat se na koncert. Uff, první část prošla.

Byl vlahý teplý večer, Irové zase začali hrát. Všechny jsme si vylezly na zadní zeď pevnosti, odkud byl nádherný výhled, otevřely si své plechovky s pivem a nadšeně poslouchaly. Pravda je, že sem do tohoto prostředí se ani tanečnice v černých punčocháčích ani skvělí hudebníci hopsající do rytmu keltské hudby moc nehodili. Publikum bylo také poměrně vlažné. Já jsem si to ale užívala. Fascinovaně jsem pozorovala tlusté zdi nádherně nasvícené prastaré benátské pevnosti, moře ozářené měsíčním svitem a hvězdnou oblohu. Na světě je opravdu nádherně.

P.S. Abych nebyla tak strašná držgrešle, koupila jsem si CD té skupiny. Jmenuje se Ragús a je skvělá. Když jsem pak ale celý patnáctičlenný ansámbl chtěla pozvat na drink, Eileen mě rychle odtáhla pryč. Nic se prý nemá přehánět.

Příspěvek byl publikován v rubrice Život na ostrově. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 reakcí na Koncert v pevnosti (Výlet za kulturou)

 1. Anonym napsal:

  Má milá ostrovanko,pravidelně čtu tvé příspěvky a dobře se bavím. Dnes mě ale trochu zamrzela věta, že „tady na ostrově té kultury moc není“. Ráda bych také přidala svůj pohled na věc pro všechny čtoucí z Čech /zdravím pana Butea/. Kultury je zde dost, jen je jinak orientovaná. Zaprvé zde narozdíl od Čech nepřevažuje divadlo nad hudbou. Rozhodně zde dodneška platí, že co ostrovan, to muzikant. Existuje zde nejméně dvacet orchestrů a s nimi spojených dvacet hudebních škol. Orchestry sestávají z nadšenců, kteří hrají na mnoha koncertech bez nároku na honorář. Dirigenti, budova školy, hudební nástroje a vše ostatní potřebné pro chod je placeno z darů veřejnosti, což svědčí o tom, že lidé mají o kulturu zájem. Škola je otevřena všem a učí se zde hrát na hudební nástroje zdarma, nástroje se zapůjčuje škola. Upozorňuji, že toto je naprostá výjimka v Řecku. Jeden z těchto orchestrů je dokonce nejlepší v celém Řecku, koncertuje po celém světě a vydává svá CD. V místním divadle v hlavním městě se pořádá snad každý týden nějaká kulturní akce s volným vstupem – tedy zdarma.Tak to jen na doplnění. Pa

 2. buteo napsal:

  Milé dámy v Řecku dlícíDíky za pozdrav od „-„. Líbí se mi, jak srdnatě vyčerpávajícím způsobem obhájila hudební kulturu na vašem krásném ostrově. Chápu Ostrovanku, že nechtěla odsoudit nedostatečný kulturní život Kerkyranů, ale přesně vím, co měla na mysli. Spíš nějak citově vzdychla po tom našem pražském způsobu vstřebávání kultury. Zajdem do kina, potkáme známe, zajdem pak na pivčo a film rozeberem. Totéž s Besedou a vínkem. V Praze je koncentrace obojího /dění i známých/, spíš jaksi celoročně. Jinak irskou hudbu i s tancem můžu a vidím, že správná atmosféra se dá vytvořit v Ionském moři stejně jako na březích Atlantiku v Corku nebo poloostrově Dingle. Jinak vedra skončily a prší a je vzdoušek k hlubokému dýchání. Hezký den milé dámy

 3. vozíčkářka napsal:

  …já Irskou, Keltskou hudbu miluji, nějaké CD doma máme. Před 2 lety jsem byla na koncertě Lord of the Dance od M.FLATLEE……..úžasný, nezapomenutelný zážitek. Taky ten koncert u Vás měl určitě atmosféru nabitou energií Irské kultury a prostředím:energie starověku, moře…Měj se krásně!

 4. Ostrovanka napsal:

  jasne jasne, co clovek, to jiny pohled na svet. nastesti… jinak bychom meli internetove denicky vsichni stejne a zivot by byl nudny. diky za prispevky do diskuze vsem. samozrejme kultura tu je, ale me se asi nezavdeci, tudiz opravuji-kultury dle meho gusta tu moc neni, protoze ac jsou tu vyborne orchestry, ze bych zrovna ve volnem case chodila na reckou dechovku, to neni muj „salek caje“. nicmene, jak sis kamaradko ostrovanko vsimla, tvrdim o sobe bez uzardeni, ze jsem kulturne hospodsky povalec, takze samozrejme tve oblibene orchestry a ostrovni kulturu nijak neshazuji. spise sebe. je to jasne??

 5. Anonym napsal:

  No jasně, vždyť jsem to napsala jen tak na doplnění. Jinak já jsem dříve také měla ráda jiné žánry – třeba jazz. Jelikož tuto zálibu se mnou Řekové nesdílejí, musím hledat krásy v tom, co je k dispozici, že? Mimochodem, nejedná se o řeckou dechovku. Měla jsem na mysli spíše vážnou hudbu, nebo staré řecké písně s doprovodem malého orchestru, který vyčleňují z toho velkého dechového. Tak pá ostrovanko a zdravím z jižního cípu

 6. buteo napsal:

  Mes DamesJá a řada chtivých čtenářů je tady taky. Co takhle nás přibrat do líčení nečeho zajimavého? Rád bych se přidal do vaší diskuse, ale můj net mě odmítá připojit se na děvče z jižního cípu a tvrdí mi, že její www je smyšlené a není na našem servru. Ach, och. A neříkejte mi prosím pan Buteo, to je latinsky káně. Prostě „káně“. Dík a pište samostatně obě. Rád vám vše okomentuji. Hezký večer

 7. Anonym napsal:

  káně,nechme psaní na ostrovance, její články jsou velice čtivé a vtipné a mě slouží místo časopisu. Jen jsem chtěla něco věcně dodat. Ostrovanko, já a moje maminka se moooooooooc těšíme na pokračování nekonečného seriálu o českých turistech. První díl byl velká prča. Máš ještě něco v rukávu?Jižnocípní kamarádka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *