Co nového v Jemenu?

Se svojí kamarádkou a bývalou spolužačkou Sabinou žijící v Jemenu jsem naposledy dělala rozhovor v červnu. Zde si jej můžete přečíst . Jenže válka v Jemenu bohužel ani po tři čtvrtě roce neskončila a ani se nezdá, že by byl konec někde v dohlednu. A tak přináším pokračování, které vyšlo před několika dny v MF Dnes, ale v nezkrácené a neupravené podobě, a pevně doufám, že třetí díl už bude pozitivní….

Co se změnilo od loňského června, kdy jsme spolu naposledy mluvily?

Tak zatím je všecko při starém a život jde prostě dál. Okolo nás se neustále střílí a Saúdové už desátý měsíc bombardují naši zemi. Zaměřují se hlavně na zdroje elektřiny, plynové sklady, nemocnice a další civilní cíle, aby lidem znemožnili život.

Tak jak tam lidi žijí svůj každodenní život?

Elektřina víceméně nefunguje už přes sedm měsíců. Lidé tedy používají svíčky, generátory a mnozí investovali do solárních panelů. Bohužel ale i sklady solárních panelů byly zasaženy, a lodě, které měly přivézt další, jsou pod saúdskou kontrolou.

Ptáme se, co bude na řadě teď? Zničí slunce? Ale i to už tu bylo.

Jak to myslíš?

Letadla krouží nad městem, ale nezasahují, ani nejsou slyšet výbuchy. Po chvíli je úplně černá obloha, naprostá tma, zataženo.. Podle všeho je to stará známá taktika. Když za sebou letadlo zanechává čáru, která se dlouho nerozplyne, rozprašuje tak mikročástice fosforu, hliníku a dalších kovů, které pak pomalu tvoří takové černé mraky. Tyhle částice pak dopadají na zem, na naše pole, zeleninu, ovoce, na nás…

Jak řešíte nedostatek elektřiny?

Používají se tu lampy, které jdou zapojit do telefonní zásuvky. Nesvítí moc jasně, ale je to lepší, než nic. Mobily a počítače si nabíjíme z větších baterií. Když dojde benzín, jezdí auta na plyn. Když dojde plyn, jezdí lidé na kolech. Na vesnicích a v horách se vždycky vařilo na ohni, a takhle teď vaří všichni i v našem hlavním městě Sana´a. Zrovna tohle lidem vadí asi nejmíň.

Jak to všechno zvládáš ty, jako cizinka?

Věř mi, že dříve jsem o takových náhražkách neměla ani tušení. Jezdit na plyn a svítit telefonními zásuvkami? Nepředstavitelné pro někoho, kdo žije v civilizované Evropě. Ale Jemenci jsou hrdí, tvrdohlaví a silní, jen tak je něco nezlomí.
Vedou skromný a jednoduchý život. V Evropě by za stejných okolností chodili už po dvou dnech všichni k psychiatrovi.

Co se tedy změnilo za posledních deset měsíců?

Saúdská Arábie nedokázala za posledních deset měsíců prakticky nic. Spíše naopak – pohraniční oblasti, které zabrala Jemenu, se podařilo získat zpět. Jemenská armada ještě nezačala útočit, bojují pouze dobrovolníci, kmeny a horalové. Mají jen to nejjednodušší vybavení, sami si vyrábějí bomby, chodí pěšky přes ty nejvyšší hory, bez vody a potravy, ve vedrech či v zimě.

Na zemi tudíž Saúdové nic nezmohou, na to jsou Jemenci moc silní a odhodlaní. Saúdové tedy všecko řeší nálety a ničí celou zemi. Nemají slitování s nikým ani s ničím. Rozbombardovali kromě nemocnic a škol take dětské domovy, domovy pro nevidomé a postižené děti, továrny, farmy i se zvířaty, mosty i přehrady a take naše hlavní město, to překrásné perníkové město Sana´a, které je na seznamu světového dědictví UNESCO, kliniku Lékařů bez hranic a v neposlední řádě domy civilistů.

To zní jako úplná apokalypsa…

Z celkévého počtu okolo 10 000 mrtvých je přes 90 procent civilistů. Většina obyvatel, tedy asi 20 milionu lidí potřebuje naléhavě humanitární pomoc.

Saúdové na nás používají zakázané kuličkové bomby, které rozptylují na rozsáhlém území malé bomby, z nichž mnohé při dopadu nevybuchnou, zaboří se do země a pak se z nich vlastně stávají nášlapné miny, neobyčejně nebezpečné.

Najali si také vojáky ze Súdanu, Nigerie, žoldnéře z americké agentury Blackwater, kteří bojovali v Iráku a Afghánistánu, ale ani ti si s Jemenci neumějí poradit. Jemenci pozabíjeli spousty cizích vojáků, ale sami se nedali.

To je neuvěřitelné. A co na to cizí vojáci?

V jednom rozhovoru prohlásil voják z Blakwater, že Jemen je první země, kde bojoval, která nemá normální obyvatele, ale všichni jsou snad vojáci. Dokonce i ruský ministr zahraničí se o jemenské armádě vyjádřil jako o nejlepší z arabských zemí a páté nejlepší na světě.

Jak je možné, že se Saúdům daří manipulovat ostatními národy ve svůj prospěch?

To je na tom opravdu neuvěřitelné. Saúdská Arábie má tu nejpřísnější diktaturu, ale sama tvrdí, že pomáhá jiným zemím proti diktátorům. Přitom všechny druhy teroristických skupin pochází ze SA nebo jsou alespoň finančně podporované Saúdy. V poslední době se o tom dost mluví i píše.

O Saůdské Arábii se hodně mluvilo spíše s poslední poutí do Mekky…

Ano. Při minulé pouti do Mekky bylo ušlapáno a udušeno přes 2200 muslimů z různých zemí. Těla se házela na hromadu, lidé často umírali dlouhou smrtí bez pomoci. Saúdové je rychle pohřbili a ani nedali příbuzným možnost odvézt těla do jejich rodných zemí. Ostatně asi dvě stovky těl nikdy nebyly nalezeny.

Mimochodem, Saúdská královská rodina taky nemá nejlepší pověst?

Na podzim loňského roku bylo v Libanonu zadrženo soukromé
letadlo saúdskeho prince s nákladem více než 1000 kg
drog. V lednu popravili saúdskeho občana
Seikha Nemra za kritiku saúdske vlády a
královské rodiny. Proti Saúdům si nikdo nic nedovolí.

A jak vypadá situace u vás doma?

Děti začaly chodit od listopadu po půl roce zase do školy. V naší rodině se kromě toho konají neustále nějaké svatby, takže život pomalu plyne. Přežíváme tak, že rodina mého manžela, která žije ve Velké Británii, nám posílá finanční pomoc a manžel se snaží znova rozjet svoji firmu.

Já doučuji soukromě angličtinu a matematiku a taky prodávám své ručně vyráběné šperky z korálků a drátků, různé doplňky, náhrdelníky a náušnice, ale samozřejmě teď není zrovna na prodej nejvhodnější doba.

Děkuji všem, které tohle téma zajímá. Jistě je těžké zbavit se zažitých představ, které v lidech denně živí média. Ale já bych chtěla ukázat i druhý úhel pohledu.
Díky za rozhovor.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na Co nového v Jemenu?

  1. Vladimír napsal:

    Nechce se tomu ani věřit,ale je to holá pravda.Tvoje kamarádka Pavli je opravdu statečná,že si ví rady i v takové situaci,která panuje v Jemenu.Ubývá stále míst,kde je relativně bezpečno.Jak to bude dál?Člověk už aby měl strach někam cestovat.Zbývá už jen krásné Korfu.U vás doufám klid?Držte se.

  2. kings jone napsal:

    potřebujete půjčku k zaplacení účtů, založení nového podniku nebo jakéhokoli druhu půjčky, kontaktujte prosím tohoto Božího muže, který mi pomohl se svým úvěrem ve výši 35 000 USD. do 24 hodin obdržíte svůj úvěr na svůj účet.
    Jeho e-mailová adresa: kingsjonecompany@gmail.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *