Hudba a vysvědčení (pokračování)

Janis se naštěstí z dvojky z hudebky celkem rychle otřepal. Pomohla mu v tom hodně jeho učitelka piana, stařičká paní Tina, která nelenila zavolat řediteli školy, dát mu pořádné kázání, na což ředitel jen odpovídal: „Ano, ano, co vám mám na to říct? Chápu, ano, máte pravdu, ale já nemůžu nic dělat, to musíte probrat s učitelkou…“

Kýria Tina tedy neváhala najít učitelku, paní Afrodité. Volala na několik míst, až ji našla nakonec ve škole. Vzala si ji k telefonu a představila se jako paní Pilarinu, která učí piáno už celých padesát let a na Korfu jejíma rukama prošli mnozí velcí pianisté. Paní Afrodité ji do telefonu uctivě zdravila a hned začala pochlebovat, jak ji zná a jak o ní slyšela, že je výborná učitelka a… „Tak dost,“ utnula ji paní Tina. „Já vám nevolám kvůli tomu, abyste mi říkala, jak jsem skvělá. Volám vám kvůli svému žáku Janisovi, kterému jste dala dvojku. Tak abyste věděla, tohle já beru jako svoji osobní urážku. Janise učím už čtyři roky a je to jednoznačně můj nejlepší žák.“

Paní Afrodité začala cosi koktat o tom, že Janis v hodině řádně nespolupracuje a v tu chvíli ji paní Tina opět přerušila: „Žák, který nespolupraczuje v předmětu, který ho baví ze všeho nejvíc, má asi špatně nastavený program. Zkuste přemýšlet nad tím, co v hodině děláte a proč nespolupracuje. Vy jste přece pedagog a musíte vědět, že tímhle stylem dítěti ubližujete.“ Afrodité začala vyprávět, že sama jednou měla na střední škole trojku z hudebky a že na vysvědčení přece nezáleží. (Paní Tina si pomyslela, že trojka pro ni byla příliš dobrá známka.) Nakonec se zeptala, zda si kýria Tina přeje, aby Janisovi známku opravila. Tina odvětila, že to není třeba. Že škodu na dětské duši už nadělala a tu už žádným přepsáním nespraví a pak se poroučela.

Když mi ten celý rozhovor sdělovala do telefonu, byla jsem úplně dojatá.

Přesně za týden od vysvědčení ve škole se konal malý koncert místní filharmonie, kde Janis hraje na příčnou flétnu. Měl to být závěrečný večírek s vysvědčením z hudební teorie a praxe. Dívala jsem se na svého chlapečka hrajícího s šesti děvčaty, a když při rozdávání diplomů dostal jedničku a, protože byl letos ze všech flétnistů nejlepší, jako odměnu padesát eur v obálce, skoro jsem se neubránila slzám.

Teď jen nevím, zda mám paní Afrodité kopii vysvědčení zarámovat nebo ne.

Příspěvek byl publikován v rubrice Ach ta školka/škola. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

13 reakcí na Hudba a vysvědčení (pokračování)

 1. Sim napsal:

  ten sa ma. uz od detstva takyto pravidelny prisun zenskych. mimochodom Janis uz davno nenapisal ziadne pokracovanie toho skveleho pribehu.

 2. Ivana napsal:

  Pájo, jsem dojatá. Janýsek je moc šikovný. V souvislosti s jeho školní paní učitelkou mne napadají jen hanlivá slova,tak to raději nebudu komentovat.

 3. simka napsal:

  GRATULACE
  existuje pěkné arabské přísloví "psi štěkají, ale karavana táhne dál". Mimochodem, není pro paní učitelku škoda takového pěkného jména – Afrodita?

 4. eja napsal:

  ty wogo, ten se ale vytáhl, už je z něj kus chlapa! Moc mu to přeju! Třeba až z něj bude slavnej muzikant, tak bude dávat všude k dobru, jak dostal ve 4. třídě dvojku z hudebky 🙂

 5. gugu napsal:

  Tak tak i Einstein propadl z fyziky…nebo matiky? Vykaslala bych se na to…ikdyz ted se mi to asi mluvi, kdyz mam dite neskolniho veku…:)Jak se vede Matejovi?

 6. Mod. napsal:

  Tak teď mi teda taky ukápla slza a mám radost!Ředitel bude taky dobrej vůl, to by mě zajímalo, co tam vlastně řídí!?Jinak koukám jako blázen,jak Janýsek za ten rok vyrostl!

 7. Gomba napsal:

  … zarámovat … zcela jednoznačně 😉

 8. Ostrovanka napsal:

  sim: asi je po adonisovi. jeho hobby se dost casto meni.:)
  ivana: napodobne.
  simka: je ho skoda. a to fakt neni jeji literarni jmeno, nybrz opravdicke…
  eja: taky me to napadlo, proto tu znamku nechci menit:))))
  gugu: napis matejovi!! bude mit radost:)
  mod: reditel je fakt sympos, akorat se mu asi nechce nic resit…
  gomba: tak jo. vrazim do toho ty prachy teda, kdyz rikas…

 9. wlcice napsal:

  Paní Tina ode mne plný počet!! Jinak bez komentáře… děti učitele otravují do té míry, co on sám jim umožní… a pan ředitel je -zdá se- člověk na svém místě 😉 ..inu školství-tam se snese ledascos. Vy toho vašeho talenta opečovávejte, ještě o něm uslyšíme! 🙂 Afroditám zdar! 🙂

 10. okarína napsal:

  To je hezké, můj syn(11) taky neřeší zastrčenou/nezatrčenou košili. Jinak je moc hezké když se dítě vede k hudbě, my hrajeme na klarinet, ale pro velkou trému ještě žádné vystoupení nebylo, snad někdy….

 11. Liška napsal:

  Gratuluju k hudebním úspěchům, všem, včetně telefonátu (ta dvojka je proti tomu nepodstatná 🙂

 12. irena napsal:

  pro Janiska až bude trochu starší a pro Tebe jako vzpomínku na film Sněženky a machři.Je to úryvek z jedné knížky a mě se to moc líbí,protože je pravdivý.To je za tu učitelku:))

 13. Ostrovanka napsal:

  wlcice, liska: presne. telefonat byl nejlepsi.
  okarina: ma tremu? ja prave premyslim o tom, kdy trema zacne. ja ji mela od malicka, moje deti ji snad nemely nikdy. zvlastni.
  irena: jasne, nic moc se nestalo, ale ja nemam rada bezpravi…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *