Mys Drastis

mys drastis (1)

Jedno z nejkrásnějších míst na Korfu. Okouzlující výhled, západy slunce, průzračné moře. Ne nadarmo je tohle místo vyfoceno ve všech průvodcích.

I já jsem do své knížky Korfu bez průvodce tohle místo uvedla takto: „Na severu se vydáme směrem na Peroulades, před kterým zahneme podle ukazatele doleva na cestičku vedoucí až k mysu Drastis. Při dobrém počasí se tato asi dvoukilometrová cesta dá projet autem (silnice není zpevněná, po deštích bývá rozblácená). Na jejím konci (auto je lepší nechat pár deítek metrů před koncem) nás čeká neuvěřitelný pohled na jílové skály v moři a na vrstvené kamenné desky klesající do moře. Toto místo bývalo až donedávna téměř opuštěné, dnes už zde však najdeme podomácku stlučený stánek s chlazenými nápoji a půjčovnu lodiček, které nás svezou okolo pobřeží.“

 

Pamatuji si na reakce lidí, kteří se sem jeli podívat. Na jejich nadšené komentáře. Babka, která obsluhovala stánek s chlazenými nápoji, sice zřejmě ještě nepochopila převod kurzu z drachmy na euro, protože pokaždé člověk platil za stejný nápoj úplně jinou cenu, ale to místo mělo své nezaměnitelné kouzlo.

 

Tentokrát je však najednou všechno jinak. Nedávno mi napsal jeden pán, že trasy uvedené v mém průvodci byly skvělé, ale na Drastisu prý čekal dost arogantní chlapík, který požadoval za vyhlídku pět eur na osobu! Přišlo mi to divné a pomyslela jsem si, že naletěl nějakému chytrákovi. Od té doby ale už mě několik lidí upozornilo na to, že na Drastisu si na místě, kde stála dřevěná budka s občerstvením, jakýsi chlápek oplotil kus pozemku a opravdu vyžaduje tak nehorázné peníze. Neměl však nikde žádné upozornění a tak skásnul chudáky nepřipravené turisty, až když sešli dolů a neměli úniku. Ti, když se chtěli vydat zpět, protože za rodinu nechtěli zaplatit 20 eur, začal jim vyhrožovat a být agresivní…

 

Potom mi jeden pán při odletu vyprávěl, že se tam jeli podívat jako tříčlenná rodina, zaplatili požadovaných patnáct eur, ale pán si na místě zapomněl obal od fotoaparátu. Když se chtěl vrátit a jít ho hledat, majitel chtěl znovu pět eur. Dokonce mi ten samý pán ukázal a věnoval tištěnou účtenku, na které je napsáno, že je to za služby v rekreačním parku. Ten ale žádné služby neposkytuje, kromě vyhrožování fyzickým násilím, pokud člověk nezaplatí. A o takové služby zřejmě nikdo nestojí.

 

Napsala jsem silnému pánovi, který rekreační park provozuje, zda by mi mohl vysvětlit, jaké služby poskytuje a zda zákazníci vědí předem, že vstupují do placené zóny. Odpověděl mi velmi agresivně, že je to jeho pozemek a nemá, co by komu vysvětloval, protože nabízí vyhlídku a dává tištěné účtenky, takže je naprosto legální.

 

Pak ještě dodal, že nenabízí o nic více či méně, než Benátské pevnosti v Kerkyře, které taktéž účtují jen za vyhlídku…

 

Ovšem srovnávat se s historickými památkami, které si potřebují vydělat na údržbu, a kasírovat lidi bez varování na oploceném pozemku, je podle mého názoru nefér. Chtěla jsem se proto přesvědčit na vlastní oči, jak se věci mají. Adonis to ale při své cestě na sever udělal za mě. Přišel pěšky až k onomu místu, pan Drastis si už ale prý (zřejmě po mých dotazech) dal asi 200m před svoji ohradu ceduli, že jedna osoba platí pět eur, dvě osoby 10, tři osoby 15 a čtyři osoby 20 eur (kvíz pro vnímavé čtenáře: kolik platí pět osob??), aby bylo jasno. Adonis se pokochal vyhlídkou před ohradou, které pan Drastis nemůže nijak zabránit, ač by chtěl, pak sešel až k „rekreačnímu parku“, potkal pana Drastise, nerudného pětačtyřicátníka, který na dotaz, co za svých pět eur dostane, odpověděl velmi hrubě, že mu taky neleze do obchodu, aniž by zaplatil, a ať okamžitě vypadne.

Takže až se pojedete na vyhlídku mysu Drastis podívat, vyfoťte si ji zeshora, tam je stejně nejhezčí, protože když sejdete dolů a nebude se vám chtít platit, z pana Drastise se stane pan Drastický, a toho se raději vyvarujte. Možná, když tam takhle bude pár dní sedět zbytečně, dá za těch pět eur lidem alespoň ouzo a něco k zakousnutí. Pak by se celá idea dala mnohem lépe skousnout…….

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

29 reakcí na Mys Drastis

 1. petr matouš napsal:

  dobrý den Pavlo,mám stejnou zkušenost z letošninho května,nevyhýbám se placeni za něco co se mi líbí a co chci vidět ale tento zpusob mi byl velice odpudivý a bylo mi to i líto kvuli ostatnim nav štěvníkum Korfu.Hlav ně ti kteří poprve na vštivily řecko museli být velice nemile ovlivněni v nazoru na tuto krasnou zemi a to mně velice mrzí.Byl jsem v květnu v Agios Stefanos a přesně toto jsem vylíčil Martině a ona řikala že se nato podiva a zároveň to i poví Vám,blaží mne že na české holky si hned tak někdo nepříjde.Takovéto případy jenom kazí pověst řecka a hlavně řekové by si mněli ve svém zajmu hlidat tyto vyčuranosti.Věřim, že jakmile se do toho zapojil Adonis,tak to dojde k nějakemu zdárnemu konci.Dál sleduji Váš blog a ještě jednou děkuji za vaše podpisy které jste mi věnovala ve Vašich knihách,

 2. Roobin napsal:

  Ač je to nemilé, tak na nepříjemného ,, skota “ narazíš v každé zemi. Proto si kazit dovolenou nemá cenu. Všechno záporné mnohonásobně převáží to příjemné.

  • ostrovanka napsal:

   to jednoznacne. mas pravdu. akorat proti nesvarum se musi bojovat, jinak se budou rozmnozovat. lidi do recka jezdi radi kvuli tomu, ze je tu krasne a ze maji pocit, ze rekove jsou uzasni lide. bohuzel vsude se najde nekdo, kdo proste kazi povest celemu narodu. tak je na nej treba upozornit.

   • Roobin napsal:

    Dost mi to připomíná situaci kterou mi vyprávěla kamarádka asi před 18ti lety. To jednou navštívila Vesuv a za parkovištěm u cesty na nástup na sopku seděl dědula, s úsměvem a veselým pokyvováním nabízel natěšeným poutníkům hole. Při cestě zpět s nataženou rukou a bez úsměvu inkasoval nyní už od překvapených a zmožených poutníků tučnej bakšiš za zapůjčení vycházkového klacku. Je jedno kde jsi ty, oni jsou všude. 🙂

    • Mára napsal:

     to Roobin – tak to je dobrá story – si mysleli „kouzelnej“ – hodnej dědeček a on to byl zatím nerudnej dědek :-). Ale na druhou stranu vynalézavost se mu nedá upřít.

 3. Ivana napsal:

  Vzpomínám si, jak jsem před pár lety řešila se svojí řeckou kamarádkou jejich stávku v zásobování PHM těsně na začátku turistické sezóny (sice jsme ji nikterak nepoznali, ale před naším odletem byly zprávy značně nepříznivé). Ptala jsem se, proč to dělají zrovna v době, kdy se polovina Evropy chystá jim přivézt peníze, když krize v rozpuku. Odpověděla mi: Protože jsme …. a následovalo jisté velice vulgární slovo, které zde nebudu publikovat.
  Toliko tedy sonda do mozku jedné Řekyně, které tohle všechno taky hodně vadí. Ale my se odradit nenecháme a letos se do Řecka vydáme znovu. Už jsem i přestala počítat, pokolikáté :-).

  I.

  • ostrovanka napsal:

   to rada slysim. tak si to tu uzijte!!

   • Ivana napsal:

    Díky, my si to určitě užijeme. Povětšinou jsme narazili na milé a příjemné lidi. Zatím jsem asi neměla žádný zásadně negativní zážitek (snad krom personálu na letišti při odletu), který by mi dokázal Řecko otrávit tak, že bych chtěla příště jinam. Naopak se setkávám se samými milými lidmi, kteří se rozplývají nad mojí kostrbatou řečtinou. A protože již těch několik let jezdíme pořád na stejné místo, říkáme, že jezdíme na chatu, seznámili jsme se se spoustou lidí blíž a těšíme se nejen na moře, dobré jídlo, sluníčko, ale i na ty lidi, že je zase po roce uvidíme.

    I.

    • Ivana napsal:

     Ještě k té stávce. Zprávy tady tehdy nebyly moc příznivé. Víceméně to chvílemi vypadalo, že se co nevidět začne drancovat, protože vázne zásobování obchodů. Když jsme dorazili na místo, tak jsme seznali, že všude všechno je jako vždy na svém místě :-). Jen to „promo“ tehdy bylo dost příšerné a počítám, že některé lidi i mohlo odradit. Byť se to celé nakonec ukázalo, alespoň v turistických destinacích jako nepravdivé.

 4. Buteo napsal:

  Podívat se na netu do katastru nemovitostí asi v Řecku nejde. Co se zeptat na příslušném odboru okresního úřadu o legálnosti a konečně msta je sladká a prásknout ho finančnímu úřadu o neplacení daní z výdělečné činnosti.

  • ostrovanka napsal:

   buteo, on uctenky dava, takze v tomhle ohledu je legalni, dane tedy zrejme plati. to je mi jedno. jde mi o to, ze takhle arogantni chlapek fakt dovede pokazit lidem dovolenou. je jasne, ze takovi se najdou vsude, ale je to skoda. moje jedina zbran je o nich psat. at uz se pak kazdy rozhodne, jestli platit chce a za co.
   pozemek bude asi te babky v cernem, ktere zrejme pan drasticky da nejakou tu kacku na prilepsenou k duchodu vymenou za pronajem.
   oni lidi na to casem prijdou sami.
   a ja proste nepraskam, nemam to rada.

   • Roobin napsal:

    Vono, jestli platí dan‘ nebo ne je vcelku jedno. Tady jde opravdu jen o to, že jesli se někdo chová opravdu tak hnusně a arogantně, tak prostě ode mě neuvidí ani cent.

   • Buteo napsal:

    Nedonášej, zuřivý reportér EEK práskal perem, když neměl bič.

 5. Mára napsal:

  Kdyby tam neměl tu ceduli a nějak to ohrazené, tak bych mu nic nedal, protože to by mohl chtít každý. Něco podobného se řešilo v minulosti i v čechách na Macoše: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/jihomoravsky-kraj/124446-chko-ma-dalsi-argument-proti-vybirani-za-vyhlidku-do-macochy/
  Jináč jsem byl letos některýma lidma na Rhodu, též znechucen – např. když nás odehnali od lehátka v Lindosu, kde stejně nikdo nebyl. Byli jsme tam jen asi na hodinku, tak se nám 8 eur za lehátka nechtělo ten den dávat. Podotýkám, že jsme si položili věci jen vedle nikoliv na lehátko. Dále v jedné restauraci v Lindosu, kde se nám dříve líbilo – sondovali odkud jsme a co si budem dávat a pak nás šoupli k jinému stolu než jsme si sedli původně(kde byl hezký výhled), protože bychom jim neudělali zřemě útratu podle jejich představ. Chápu, že potřebují vydělat za letní sezonu, ale nic se nemá přehánět. Naopak mě opětovně potěšila místní autopůjčovna, kde jsem již podruhé dostal vyšší kategorii auta než jsem si objednal a ještě ke všemu úplně nové + diesel (v Řecku je nafta oproti benzinu výrazně levnější). Holt všude člověk najde lidi obou tváří. Dovču jsme si, ale i tak moc užili a to je hlavní.

  • Ivana napsal:

   Tvz. „kukné“ mě pobavilo vloni na Sněžce, kde možno vystoupat na jakousi budku, odkud je asi tedy lepší výhled, než ze země. Děti se se slzou v oku domáhaly výhledu z budky. Byla jsem neoblomná. Ani jsem nezjišťovala, kolik za ty tři metry chtějí, prostě jsem dětem oznámila, že je to nehoráznost, že ze země uvidí totéž, co z budky, uvidí to zadarmo a za ušetřené peníze nechť si zakoupí předraženou zmrzlinu, protože tam bude alespoň přidaná hodnota v podobě sladkosti. Chvíli prdlaly, ale pak si koupily tu zmrzku.

   I.

   • Mára napsal:

    Kurňa – dříve jsem bydlel v bytě s docela pěkným výhledem na naše lázeňské městečko, že já hňup nevybíral od návštěv „kukné“:-). Samozřejmě až po tom co by se podívali, aby to nečekali a náhodou si to nerozmysleli:-).

   • Eva napsal:

    Gratuluji ke slovu „kukne“, pobavilo me. Cestina je uzasna (stejne, jako jine jazyky, ale tomuhle rozumime) a uzasne je vsude, nenechme si to kazit vsemi temi Skrbliky, Scroogi a Dejbuhlehce lidmi. Asi tyhle gresliky potrebuji vice nez my.

 6. Lenka napsal:

  Já mám naštěstí kladné zážitky. Např.na Krétě, když jsme si udělali výlet do malebné vesničky v horách.Projížděli jsme silnicí, kterou lemovaly nádherné vinice a hrozny by se daly trhat z okénka auta. Hledali jsme jestli by se víno nedalo někde koupit, ale všude bylo pusto, bez lidí. Ale nakonec jsme objevili místo, kde se zrovna sklízelo. Manžel vystoupil s peněženkou a poprosil starou paní, která tam všemu mumraji přihlížela. Podotýkám, že řečí neznaje, naše domluva je vždy rukama, nohama (ale vždy docela úspěšná a s úsměvem) Paní pochopila, zavolala někoho a ten přinesl ohromné 4 hrozny. Dopadlo to tak, že si peníze odmítla vzít. Víno bylo moc dobré a chutnalo by i zaplacené. Ale dodnes na tu paní s láskou vzpomínám a na Řecko nedám dopustit.

  • ostrovanka napsal:

   ano. na recku je hezke, ze pozitivni zazitky vetsinou prevazuji. ale prave proto me pak mrzi o dost vic, kdyz vidim neco taoveho. v cechach bych to asi brala jako normalni klasicke vycurane chovani, ale tady to nejak nemuzu skousnout…

 7. Eva napsal:

  Super diskuze, Ostrovanko. Myslim, ze vyprovokovat lidicky se sdileni jejich nazoru a pocitu je opravdu umeni. Nasla jsem Vas teprve nedavno a jsem za to moc rada. 🙂

  • ostrovanka napsal:

   to neni zadne umeni. lide sdileji porad neco. hlavne na facebooku. je fakt, ze blogy uz dnes nikdo moc necte, protoze je to moc dlouhy utvar, na ktery ma malokdo naladu se soustredit. o to vic jsem potesena, ze sem porad jeste chodi lide na virtualni navstevy.

 8. Petra napsal:

  Milá Pavlo, hlásím se jako dlouhodobá, utajená, ale velmi pravidelná a dychtivá čtenářka tohoto blogu i Tvých knížek. Jako taková si hned dovoluji tykání, snad neva :), ale prostě jsi mi nevědomky hodně ovlivnila život, což by bylo na delší vysvětlování…
  Takže radši ten komentář. Loni jsme na Korfu měli velmi podobný zážitek na jedné menší plážičce severně od Kassiopi. Zčásti ji zakrýval přirozený stín stromů, zčásti nikoli, a před tím stínem seděl na židličce starší pán, který za místa ve stínu požadoval tuším 2 eura na osobu. Lámanou angličtinou tvrdil, že je to jeho pozemek. Chvíli jsme se s ním dohadovali, pak si do stínu prostě lehli, ale začal kolem skákat jako vzteklý čertík s různými výhrůžkami a nadávkami a nepřestával. Čili nás to brzo přestalo bavit, a protože jsme tam byli autem, radši jsme popojeli na jinou pláž se stíněnými místy zdarma. Třeba se u něj ten z mysu Drastis inspiroval a je to na Korfu nový trend 🙂 (ale snad ne, byla by to fakt škoda… a na mysu Dratis se nám mimochodem loni, ještě bez placení, moc líbilo).

 9. Radka M. napsal:

  Ahoj, právě jsem se vrátila z Korfu. Mys Drastis jsme si samozřejmě nemohli nechat ujít. Odpusťte mi ta slova, ale ten DEBIL ve stlučené boudě z rákosí tam pořád je – v oploceném pozemku za vraty se zámkem. Kdo chce dovnitř, musí zaplatit 300 euro. Dobrý, co?

  Přišli jsme až skoro nahoru natěšení na výhled a ouha – těsně před vrcholkem sice velká cedule od města lákající na 360 stupňový rozhled, ale hned pod tím ta vrata se zámkem a na vratech nabouchaná prkýnka s fixou napsanými hesly v angličtině ve stylu Pryč s EU, Nesnáším EU, vstup 300 euro, atd… Nejdřív jsme si mysleli, že cedulky popsali naštvaní turisti, kteří chtěli na vyhlídku, ale bylo zamčeno. Jo, to jsme se spletli. Za chvíli zpoza kopečku vylítnul dědek. Tak jsem se ho zeptala, jestli aspoň v létě je otevřeno (my jsme tam byli na konci října). A on, že je otevřeno pořád – a to pro toho, kdo si zaplatí. Kdo chce dovnitř, ať dá 300 euro, kdo nechce, ať jde. V tu chvíli jsme viděli, že máme co dělat s místním magorem a nemá smysl dál vést debatu.

  Šli jsme odtamtud naštvaní jak nikdy! Takové místo – a bez šance vylízt až nahoru!!! Hrozně nás to štvalo, celou cestu jsme o tom debatovali a šíleně nás deptalo to, jestli o tom vůbec město ví. Hrozně jsem se chtěla zeptat někoho místního. Naše cesta vedla potom na Sunset beach, která je jen o kousek vedle – a tam rybář. No nedalo mně to, tak jsem se ho zeptala jestli je místní. Po kladné odpovědi už mi nic nebránilo zeptat se na toho magora z Drastisu. Rybář samozřejmě věděl – je to místní blázen, všichni to o něm ví, že je duševně chorý, bohužel na kopci ale vlastní kus pozemku, takže si to tam zabral.

  A my turisti máme smůlu.

  PS – o vybírání peněz na Drastisu jsem až do jeho návštěvy nevěděla a až teď po návratu googlím a našla jsem tuhle stránku 🙂

  • ostrovanka napsal:

   ahoj radko,
   ano, ten člověk je prostě magor, ale dobrá zpráva je, že se vyhlídka dá vidět i odjinud a že se dá dolů k moři normálně dojít a tam se vykoupat a pokochat krásami drastisu. paní, která tam na pláži pronajímá loďky mi říkala, že už úplně zešílel a že musí s turisty jezdit jinou trasu, protože na ně shora hází kameny. bohužel se s ním asi jen tak udělat nic nedá. ale nenecháme se holt rozhodit:)

 10. Martin napsal:

  Zdravím. Tak v říjnu 2017 ovládá přístup na vyhlídku (důkladně oplocený, se stovkou varovných nápisů) pro změnu šílená bába, která z kopečku nad přístupovou cestou ječí – evidentně smyslů zbavená, jen nechápu, kdy se nadechuje – a háže kamení. Její řev jsme slyšeli ještě 20 minut poté, co jsme takticky ustoupili. Zážitek možná srovnatelně úchvatný jako vyhlídka sama (těžko posoudit …). 🙂

 11. Lucie napsal:

  Dobrý den Ostrovanko a ostatní,

  chystáme se koncem července na Korfu do Agios Stefanos a mys Drastis je jedno z míst, které určitě nechceme minout. Vždycky mě překvapí, co všechno je člověk ještě schopen vymyslet, proto tu sedím úplně fascinovaná z toho, že to pánovi může projít. Záležitosti s pozemkem se asi bohužel zabránit nedá.. ale myslím, že házení kamení je věc už pomalu na trestní oznámení za pokus o ublížení na zdraví nebo tak něco, ne?! Teda nejsem právník, ale tohle je už opravdu moc… Chápu, že jižani většinou „neřeší“, ale myslím, že s tímhle by už příslušná četnická stanice měla už opravdu něco dělat… proč ale píšu – chtěla jsem požádat, jestli by bylo možné popsat, jak se pánovi vyhnout – nějak popsat nebo na mapě označit, která vyhlídka je blb-free a kudy se dá bez újmy na zdraví i na dobrém pocitu z krásného místa sejít se k moři vykoupat… Nebo nasdílet odkaz, kde to jde najít. Zatím se mi nedaří.. 🙂
  Jedeme s malými dětmi, a potřebovali bychom tedy jít pokud možno bez bloudění, aby to dítka ušla. a taky asi úplně nepotřebujeme, aby na nás někdo někde ječel 😀 Chtěli bychom jet z Agios Stefanos busem do Peroulades a pak pěšky. Myslíte, že je to reálné? Nemám odhad..

  Moc Vám děkuji a přeju krásné léto v Řecku i jinde

  Lucie

  • ostrovanka napsal:

   lucko, vubec se nebojte, jde to tam normalne dojit az k mori. ten jeho pozemek je trosku stranou a myslim, ze se letos stahnul do ustrani nebo ho uz odstranili. nechte auto nahore, tam, kde konci asfaltka, a dolu je to cca 15min pesky. je to tam krasne, muzete se tam projet lodickou a vykoupat a naskrabat si jil, ktery, kdyz se rozmoci, pusobi jako pletova maska. tak se celi nacernete a pak se umejete v mori a bude mit plet jako miminka 🙂 uzijte si to tu!

   • Lucie napsal:

    Moc Vám děkuji za radu. Letíme dnes odpoledne a těšíme se jako malé děti 🙂 Tak snad se pánovi opravdu vyhneme, protože tohle nádherné místo nemůžeme minout… 🙂 pojedeme tam autobusem, nechce se mi kvůli tomu, na ten den půjčovat auto, když to máme tak blízko… nevíte úplně náhodou jak daleká cesta je ze zastávky busu? 🙂 moc děkuji za Vaši ochotu 🙂 a krásný den
    Lucie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *