Svět hraček (a o dětské vynalézavosti)

Nechci si hrát na nějakou namyšlenou intošku /tento výraz jsem si vypůjčila z blogu od faráře Sauvignona../, ale Nintenda a Play station a Game boye a všechny tyhle elektronické hrátky mě tak trochu dohánějí k šílenství, protože sama dobře, z vlastní zkušenosti, vím, co je to závislost například na počítači. A tak brojím proti těmhle hrám, ani ne tak zákazy /ani není co zakazovat, když doma nic takového nemáme/, spíš nabídnutím nějaké alternativy.

Tady v Řecku to není lehké. Všechny děti totiž mají své elektronické hračky. Janýsek se naštěstí začal hodně zajímat o zvířata, klavír a vyřezávání ze dřeva. /Po vzoru tatínka…/. Adonis mu nedávno koupil lupénkovou pilku a Janýsek s vystrčeným jazykem a úporným výrazem řeže a řeže.

Nedávno jsme slavili jeho narozeniny. Na svoji dětskou party si pozval pár kamarádů, kteří přišli v doprovodu maminek a všichni přinášeli dary a dárky. Tady v Řecku platí, čím větší a hlučnější, tím lepší. Janýsek začal rozbalovat obrovské balíky s dinosaury na baterky, houkací auto na dálkové ovládání a pár dalších pestrobarevných plastikových hraček.

Tady na Korfu máme už několik let hit hračkářství, tzv. JUMBO, což je velikánský obchod nabízející vše, nač si dětská duše vzpomene, za opravdu nízké ceny. Všechno je vyrobeno v Číně a téměř vše se do pěti minut rozpadne.

A tak to bylo i tentokrát. Dinosauři se rozbili ještě během oslavy před nakrojením dortu. Do autíčka jsem musela koupit osm baterií /zřejmě jsem tím zvýšila hodnotu hračky minimálně třikrát/, Janýskovo nadšení stoupalo až do té doby, než auto objelo kolečko, vyplivlo baterky a ani po zpětném nandání se už ani nehlo. „Maminko, tohle je typické Jumbo“, pronesl Janýsek smutně a autíčko odnesl do koše.

Zavedli jsme řeč na téma kvalitního a nekvalitního zboží a já jsem udělala zřejmě tu chybu, že jsem mu řekla, že některé značky jsou zárukou kvality. Jako třeba u hraček Fischer price nebo Play mobil, které vydrží věčnost. Anebo když jsme vstoupili do obchodu s hudebními nástroji, Janýsek spatřil nádherné bílé piáno-křídlo s nápisem Steinway, tak jsem mu vysvětlila, že tohle piáno je něco jako Rolls Royce mezi klavíry./ Protože jsem sama tohle piáno viděla poprvé na vlastní oči, ptala jsem se ze zvědavosti, zda je na prodej, načež si mě paní prodavačka v černých špičatých kozačkách změřila od hlavy až k patě a tiše pronesla, že samozřejmě-za 60 000 Eur…/.

Osudová chyba hned přinesla své hořké ovoce: Ve škole měly totiž děti nakreslit svůj dům snů. Janýsek namaloval domek na břehu moře, v němž sedělo deset koček, pět psů a asi třináct křečků a v koutě stálo velké bílé piáno. /“Maminko, to je ten Rolls Royce mezi piány, jak se to znova jmenuje?“/.

Před chvílí jsme se vrátili z procházky a Janýsek se rozhodl, že si bude dole chvilku vyřezávat. Zanedlouho přiběhl, ukazoval mi nějaký pravoúhelník a volal:“Maminko, podívej, vyřezal jsem si pistolku“, a s nadšením mi ji podává. Já zaměřuji pohled na kus překližky a z obou stran čtu neumělou dětskou rukou napsáno: FIŠR PRAJZ….

Příspěvek byl publikován v rubrice Řecká rodinka. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

18 reakcí na Svět hraček (a o dětské vynalézavosti)

 1. sneczech napsal:

  Myslím, že na takové reakce můžeš být právem hrdá.

 2. Sára napsal:

  :o)))

 3. Simka napsal:

  Nebojíš se o Janýskovy ruce??! S tou závislostí máš pravdu, včera jsem se nemohla dostat na internet, a klidná jsem nebyla.

 4. NULI napsal:

  Janýsek je fakt sekáč a opravdu můžete mít radost.

 5. buteo napsal:

  Po kom to dítě asi je?

 6. Leni ze Sevilly napsal:

  ja myslim, ze to je nadherna, takhle vnimave a chytre decko, hlavne vydrz a zadne gameboyacke ci playstationacke blbiny neporizuj!!!!

 7. Edita napsal:

  S dětmi je fakt veselo a tak to má být! My preferujeme dřevěné hračky, protože ty čínské taky nevydrží ani jeden den a jsou mi docela protivné. Dřevěné když doslouží skončí v krbu…a je teplo!-)))Páá a zdravíme do kerkyry! Edita a spol.

 8. hanele napsal:

  krása! Teď ještě vydržet ten tlak – ale Janýsek vypadá docela tlakuvzdorně!!!!

 9. Terezula napsal:

  hračky
  no aspoň vidíš, že tě Janýsek vnímá a poslouchá. Toho si budeš jednou vážit.No neodpustím si poznámku k JAMBU. Tak mě moje řecká kamarádka vzala před několika lety, když připravovala dětskou oslavu pro jejího syna. No musím říct, že se i mě oči rozzářily. Je to něco asi jako Makro s hračkami. Asi po hodině jsme vyšly ven k kompletní party – výbavou. Od ubrousků přes talířky a po balonky vše potištěné motivy spidermana.. no prostě jsem tomu ani nemohla uvěřit 🙂

 10. KIKINA napsal:

  Juuuuuuuu ten musí být tak roztomilý, pěkně ve šlépějích svých rodičů, svůj rozum… Šikulka. Papa

 11. Sára napsal:

  Játo s hračkama dávno vzdala..zdálo se mi nemožné dětem vysvětlovat proč si mají hrát s TÍMHLE a ne s TÍMHLE.Určitě by mě těšilo, když by chtěli dělat stále něco duchaplného, ale žel bohu s povolením těch omezení se spíše docela rozjely přesně v tom, co jsem jim zakazovala..t.j. zzejména počítač a TV. Koneckonců i my často sedime u monitorů, to je holt příklad :o)).Na druhou stranu pevně doufám, že mají i jiné rozhledy a že si musejí projít i tím, co mi připadá hodně tupé. Anebo jsou třeba tupé..fakt nevím, kam to dojde. Stále si říkám, že jediné co jim můžu dá je moc neovlivňovat a mít je POŘÁD ráda..

 12. Vlasta napsal:

  Ahoj. Tenhle článek mi zlepšil náladu o 100 %. 5psů, 13 křečků :-)) Díky. Jako kluk jsem si taky nejradši hrál s vlasnoručně vyrobenými hračkami.

 13. Ostrovanka napsal:

  vsem: dik za mila slova. tohle jsou takove dilci uspechy, ze kterych mam radost a bavi me. jenze kdovi, co bude zitra, za tyden, za rok. treba si bude muset vynahradit ta leta abstinence a bude chtit 10 game boyu najednou…

 14. Zuzka napsal:

  …to se teprve uvidi, ale s tim stejne moc asi neudelas a Janysek bude frajer i s dvaceti game boyema 🙂 Asi to chce nejaky kompromis, segra porad chtela Tamagoci (takovy to vajicko co je jakoby zviratko), nakonec ma dokonce dve no ale nastesti ji to zas tak moc nebere a radsi se stara o zivyho krecka a vzdycky kdyz prijdu tak se me pta: „Zuzko, pojd se honem podivat co dela krecek, je takovej roztomilej…“

 15. Ostrovanka napsal:

  zuzka: prave, to se vsechno teprve uvidi. priste si treba na bile vajicko od slepice napise tamagoci a bude to v klidu:)

 16. Gomba napsal:

  FIŠR PRAJZ…. :))))Chytrej kluk

 17. Jakub napsal:

  Hlavně aby mu to plagiátorství nezůstalo 😀

 18. Ostrovanka napsal:

  gomba: dik:)
  jakub: super komentar. fakt.:)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *