Řecká televize (a její dramata)

Hlavní sobotní televizní zpráva:

Dnes byla nalezena mrtvá těla pěti mladých lovců, kteří po ránu vyjeli na hon. Všichni z nich byli zastřeleni, po pachateli se pátrá…

Tato událost otřásla celým Řeckem. Hoořilo se o ní v místních kavárnách, u pekaře, u holiče, na ulici i v mobilních telefonech.

Klasickým způsobem se případu ujaly všechny řecké tv kanály. Od rána do večera po dobu zhruba 6 dnů jela non-stop vysílání o pětinásobné vraždě. Drama se stalo napínavou a ostře sledovanou událostí celé země.

Téměř všechny programy byly přepnuty na klasická „okénka“, to znamená, že na obrazovce se objeví 4 až 8 okének najednou a v každém z nich hovoří někdo, kdo má s případem cokoliv společného. A tak se na stejných obrazovkách ve stejnou dobu scházejí největší protiklady, začíná to samozřejmě moderátorem pořadu ve studiu, v dalším okénku první podezřelý, který s nevinnou tváří vysvětluje, že nic neviděl a neslyšel /později se přizná a je usvědčen z vraždy/, dále bratranec jedné z obětí, jenž se zmiňuje o nesporných kvalitách zavražděného mladíka, matka vraha, sestra vraha, otec, který je taktéž usvědčen.

Později pak pravoslavný pop s dlouhým plnovousem, který hovoří o vrahovi jako o tichém chlapci, který chodil pravidelně do kostela a od dětství si tam zapaloval svíčky, slavný psycholog z Atén, jenž vysvětluje, co vraha k tomuto činu mohlo dovést a jak se mohl ještě před pár hodinami tvářit na kameru tak nevinně, bývalá dívka vraha a bývalá dívka jedné z obětí. Všechna okénka se navzájem překřikují. Další moderátor na místě činu, za nímž hlučí dav provolávající slova pomsty, televize nabitá emocemi, srdceryvnými výkřiky příbuzných a známých a všech ostatních, kteří si potřebují ulevit. Po několikadenním maratonu tohle šílenství ustane, o případu se přestane hovořit, u kadeřnice se mluví už zase o sběru oliv a hluku ze stavby od sousedů, v kavárnách při fajfce se muži baví o fotbale a pekařka dychtivě očekává další drama, aby měla co sdělit svým prastarým zákaznicím, které už na televizi ani nevidí.

Řekové se vyrovnávají se svými dramaty emocionálně a s velkou vervou, možná jsou ale potom schopni se přes situaci lépe přenést. Zajímalo mě, jak na událost reagovali Češi a proto jsem si našla článek na internetu a přečetla k němu příslušné komentáře. Výsledek byl šokující a já jsem naprosto znechucena musela vypnout počítač. No schválně, posuďte sami a podívejte se na http://zpravy.idnes.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Instituce, nemocnice, černá složka zdraví. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 reakcí na Řecká televize (a její dramata)

 1. buteo napsal:

  Bylo u nás v přehledu zpráv. Já jsem si myslel, že na ostrovech /řeckých/ to až tak ostré není jako na Sardinii, Sicilii, ale ve vnitrozemí, někde k hranicím s Tureckem a Bulharskem, bych klidně čekal i vendetu nebo něco na ten způsob. Víš o tom něco blíž?

 2. Ostrovanka napsal:

  buteo: normalni to neni nikde v recku, i kdyz jsou rekove hodne temperamentni, prece jen se mezi sebou nevyvrazduji. tohle je naprosty extrem. bylo to opravdu snad jen kvuli tomu, ze se ta rodina bala o sve ovce… jeste porad je to hlavnim tematem v tv…

 3. buteo napsal:

  Řekni, že na vašem ostrově nejsou ovce a my tady budeme klidní.Hezký večer do Řecka

 4. sneczech napsal:

  Vzhledem k tomu, že je u nás spousta lidí, kteří si myslí, že mají ten jediný správný názor se reakcím uvedeným v debatě z tvého odkazu nedivím. Osobně souhlasím s názorem, že díky větším emocem jsou řekové (a nejen oni) schopni se s takovou tragédií rychleji vyrovnat. Ale ať už se to stane kdekoliv, utrpení pozůstalých to nesnižuje.

 5. Ostrovanka napsal:

  sneczech: souhlasim. ale debaty typu: dobre jim tak, idiotum apod. opravdu nechapu.
  buteo: mame tu i ovce, i silence, co jsou potencionalni vrazi, ale doufejme, ze jim neslapneme na kuri oko:))

 6. betka napsal:

  ahoj pájo, to jsou ale věci. no nic, jinak zase piš dál, abych si to mohla číst a zároveň jíst svůj vlastnoručně upečený koláč… asi ti to mamka ještě nevyprávěla, viď? tak se jí zeptej, dopadlo to docela katastrofálně. ahoj, a pozdravuj všeci. 🙂

 7. eja napsal:

  ahoj Pajo, tak diskuzni fora jsem uz davno prestala cist, prispivaji tam porad ti sami lide, a vetsina z nich je zrala na nejake to uzavrene oddeleni…pestra smesice uchylu a psychopatu, kteri se schovavaji za svou anonymitu. Ja uz to davno nectu!! zatim packo!

 8. Beruska napsal:

  eja:Souhlasim s tebou. Diskuzni fora taky nectu, protoze uz me nebavilo se rozcilovat nad blbosti druhych. Dokazi znicit kazdy clanek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *