Řecká krize (podruhé)

Několik čtenářů mě požádalo, jestli bych mohla něco napsat ke krizi, ve které se Řecko právě topí. Nemohla. Ekonomice nerozumím vůbec a na první pohled zde na Korfu žádná krize není moc patrná. Lidé sedí na náměstí a popíjejí kávu jako vždy, nezaměstnaní berou podporu kolem 500 eur měsíčně a nedávno jsem se dozvěděla od své kamarádky, která má dvanáctiletého syna, že na začátku letošního školního roku dostaly všechny děti v Řecku v prvním ročníku gymnázia (naše 7.třída) poukázku na 450 eur, aby si za ně povinně nakoupily netbooky…

Zdá se, že řeckou krizi řeší celý svět kromě Řecka. Byla jsem upozorněna na skvělý rozhovor v LN, který mluví za vše, takže, pokud vás to zajímá, přetiskuji ho sem celý.

LN v zahraničí | servis centra | samizdatové LN | osmičkový archiv | historie LN
Řecká nemoc by se dala vyléčit rychle
23. ledna 2010

tvrdí veterán řecké politiky Stefanos Manos. Jen prý by tamní politici museli mít odvahu sáhnout do veřejného sektoru

Řecku hrozí bankrot, který může ohrozit celou eurozónu. Všechno začalo na konci loňského roku oznámením nové socialistické vlády, že schodek za rok 2009 je dvakrát větší, než se oficiálně udávalo. Evropská komise tento týden začala posuzovat plán řecké vlády na zkrocení schodku. Plán by z Bruselu měli obratem poslat nazpátek, doporučuje Stefanos Manos.

* LN Jak to vlastně bylo s odhalením, že deficit Řecka je dvojnásobný? Proč nová vláda s odhalením přišla vzápětí po volbách?

Deficit evidentně větší byl. Pokud je mi ale známo, i socialisté to věděli už v opozici. Guvernér centrální banky si k sobě měsíc před volbami pozval šéfy obou velkých stran a oběma řekl, že deficit překročí desetiprocentní hranici. Georgios Papandreu (šéf socialistické strany PASOK, která z opozice vyhrála říjnové volby – pozn. red.) to nebral v potaz a sliboval voličům dárky, jako kdyby schodek byl na těch oficiálních šesti procentech.

* LN Když po volbách oznámili, že schodek není 6, ale 12,7 procenta, byl to šok.

Těch 12,7 procenta ovšem může taky od Papandrea být laciný trik. Spočíval by v tom, že premiér nafoukne schodek za rok 2009, aby v roce 2010 vypadal jako hrdina, který schodek dokázal stlačit. Stejně tak bych ale nebyl překvapený, kdyby ta čísla někdo pořádně propočítal a zjistilo se, že schodek je 14 procent. Prostě každý číselný údaj z Řecka musíte brát opatrně. My jsme špatní počtáři, všechno platí jen přibližně.

* LN Umíte určit jednu hlavní příčinu toho obrovského deficitu?

Letitý zvyk řecké vlády kupovat si voliče tím, že je zaměstná. Typický mladý Řek touží být státním zaměstnancem. Přijde vám to zvláštní? Jemu ne. Protože jakmile získá místo ve veřejném sektoru, získává definitivu. Už ho nikdy nevyhodí, až do důchodu.

* LN Tu definitivu má od prvního dne v práci?

Jistě. Formálně sice běží šestiměsíční zkušební lhůta, ale po jejím uplynutí nikdy nikoho nepropustí. Tudíž člověk, který v 25 letech vstoupí do státní služby, má před sebou 35 let garantovaného platu. A celoživotní penzi. Až umře, přejde penze na jeho manželku. A pokud by po něm zůstaly neprovdané dcery, dostanou státní penzi taky.

* LN Kdy se celoživotní garance pro státní zaměstnance zavedla?

To je už dávno. Je dokonce zakotvena v ústavě. Ovšem v ústavě se připouští i možnost ztráty místa ve veřejném sektoru, pokud by bylo zrušeno. Jenže místa ve veřejném sektoru se zásadně neruší, a když ano, tak za cenu ohromného odstupného. Bývalý ministr hospodářství jednou výslovně řekl, že PASOK ve svém slovníku nemá výraz propustit.

* LN Jaké jsou ve veřejném sektoru platy?

V průměru 2,5krát větší než v soukromém. A u vás?

* LN U nás státní zaměstnanci loni těsně překonali soukromé.

Tak to jste ještě pořád úplně jinde. Buďte rádi.

* LN Kde ve státním sektoru byste nejvíc škrtal?

Největší skupinu státních zaměstnanců tvoří učitelé. Řecko na školách prvního a druhého stupně zaměstnává čtyřikrát víc učitelů na žáka než Finsko. A pokud je finské sekundární školství považováno za evropskou špičku, ptám se, k čemu my potřebujeme čtyřnásobek učitelů. Nový premiér Papandreu se sice tváří, že proškrtá výdaje, současně ale oznámil, že přijme sedm tisíc nových učitelů. Přitom jich už teď máme asi o 80 tisíc víc, než by bylo třeba. No a když si vydržujete tolik učitelů, nakonec pořádně nepracuje žádný.

* LN Teoreticky můžete třídy rozdělit na čtvrtiny a každý učitel bude mít práci.

Někde by nepomohlo ani to. Před několika měsíci například vyšlo najevo, že na odlehlém ostrůvku Agios Efstratios provozují školu se čtyřiceti učiteli a deseti žáky.

* LN Co ti nadbyteční učitelé dělají?

Pobírají plat, ale neučí. Někdo třeba v pracovní době jezdí s taxíkem, spousta jich je v turistických službách. A ti, kteří opravdu učí, učení často odbývají tak, že rodiče musí dětem platit odpolední soukromé doučování. Doučují je zpravidla učitelé ze státních škol. Takže lidé, kteří nedělají to, za co je platí stát, pobírají dva platy. Ažádná vláda se na to neodváží sáhnout. Abych ale nemluvil jen o učitelích – přezaměstnanost panuje ve všech státních podnicích. Třeba řecká národní banka – schválně, kolik lidí pracuje v České národní bance?

* LN Z hlavy nevím.

Jsme zhruba stejně velké země, vy máte deset milionů obyvatel, my jedenáct. Naše centrální banka zaměstnává 3000 lidí. Jsem si jistý, že vaše centrální banka je menší (ČNB udává počet 1484 zaměstnanců – pozn. red.), a protože nejste v eurozóně, má objektivně víc práce. Za řeckou centrální banku dnes všechno důležité rozhoduje Frankfurt. Vystačila by s 200, 300 lidmi. Ostatní jsou zbyteční.

* LN To je jeden centrální úřad, propustit 2700 zaměstnanců by asi stát nevytrhlo.

Ne, to je jeden typický příklad. Mohl bych s vámi probírat úřady jeden po druhém. Za posledních pět let – a to vládla pravice – se počet pracovníků parlamentu zdvojnásobil. Jak to? Poslanců jsme před pěti lety měli stejně jako dnes. Zaměstnanci parlamentu nepobírají 14 platů ročně, jak je běžné jinde, ne, oni berou 16 platů. Navíc se jim patnáctý a šestnáctý plat nedaní.

* LN Vlastní stát nějaké firmy?

Tam je to totéž v bleděmodrém. Například Olympic Airways – před restrukturalizací v roce 2003 to byla státní letecká společnost, která prodělávala milion eur denně. Oni zaměstnávali dvakrát víc lidí, než bylo třeba. Přebytek pilotů se maskoval redukcí nalétaných hodin, ale taky třeba nařízením, že pilot, který letí do New Yorku, tam musí dvě nebo tři noci přespat. Aby nebyl v Řecku na očích.

* LN Co s tím vláda udělala?

Zabralo jí to pět let a problém se podařilo vyřešit až za cenu ohromných finančních kompenzací. Dnes houfy bývalých pilotů sedí doma a pobírají 14 tisíc eur měsíčně za to, že nedělají nic. Takových příkladů jsou stovky. Ve státním Telekomu zaměstnávali 25 tisíc lidí, až jeho výkonný ředitel prohlásil, že jich potřebuje jen 12 tisíc, jinak ho zničí soukromá konkurence. Jenže vláda za žádnou cenu nechtěla vypadat jako ten, kdo vyhazuje lidi z práce. Takže každý zaměstnanec, který souhlasil s odchodem, dostal v průměru 200 tisíc eur kompenzace.

* LN Ovlivňuje výše odstupného ve veřejném sektoru odstupné v soukromém sektoru?

Souvisí to spolu. Zákon podnikatelům nařizuje vyplácet dlouholeté zaměstnance tolika měsíčními platy, kolik ten člověk ve firmě strávil roků. Což je na evropské poměry velkorysé. Jaké odstupné předepisuje zákon v České republice?

* LN Tři měsíční platy.

U nás je pro dlouholeté zaměstnance v soukromém sektoru stanoveno minimum 24 platů. Státním zaměstnancům se to ovšem zdá málo, takže dostávají někde 72, jinde 100 měsíčních platů. Peníze pro lidi, které stát ve skutečnosti vůbec nepotřebuje, neberou konce. A to je ústřední problém Řecka. Bohužel v Bruselu stav věcí v Řecku není znám. Ještě jim to nedošlo.

* LN Jak to? Unie má přece v Aténách své lidi, Řecko není v izolaci.

Předpokládám, že i kdyby ty souvislosti znali, nebudou tomu prostě schopni uvěřit.

* LN Co s tím?

Celá ta řecká nemoc by se dala snadno vyléčit, kdyby politici našli odvahu sáhnout do veřejného sektoru. Kdyby se zbavili nepotřebných lidí, deficit by se vypařil. Náš stát na sobě nese ohromné množství tuku, který by šlo rychle shodit.

* LN A bude nová vláda shazovat tuk?

Spíš bych si tipnul, že zvýší daně, aby se vyhnula sociálním nepokojům. A to je katastrofa. Předpokládám, že neudržitelnost situace si uvědomí trhy – možná ne za měsíc, ale někdy v příštím roce. A pak peníze, které si vláda musí půjčovat, podraží ještě víc.

* LN Řecký dluh ohrožuje celou eurozónu. Co by teď bylo od EU nejchytřejší?

Teď zrovna se naskýtá jedna příhodná chvíle, protože vláda do Bruselu poslala návrh úspor a čeká na jeho schválení. Já na místě unie bych ten návrh okamžitě poslal zpátky k přepsání. Řekl bych: Skutečné rozpočtové škrty, prosím.

* LN Přiměje řeckou vládu šetřit, když jí ostatní země eurozóny pohrozí, že žádná pomoc nebude?

Takové obecné řeči nám moc nepomůžou. Řekové totiž často reagují dětinsky. Lepší by bylo, kdyby Evropská komise nebo třeba německá vláda vyžadovaly od naší vlády odpovědi na konkrétní otázky. Proč si ksakru vydržujete takový veřejný sektor? Ať jasně řeknou: Nepomůžeme vám, dokud nesnížíte počet učitelů.

* LN Kde by ti učitelé sehnali práci? Řecko nemá žádný průmysl.

Ať jdou třeba do turistických služeb. Podle kvalifikovaných odhadů tvoří 30, možná 40 procent našeho HDP šedá ekonomika. Spousta lidí by jenom zlegalizovala své příjmy z šedé ekonomiky. Akorát už by k nim nepobírala plat od státu.

* LN Kdy vlastně přezaměstnanost ve veřejném sektoru začala? Za starého Papandrea?

Papandreu starší (Andreas P., otec dnešního premiéra, vládl v letech 1981-1989 a 1993-1996 -pozn. red.) opravdu zavedl většinu věcí, které nás teď tíží. Třeba názor, že stát je třeba ovládnout svými lidmi – čímž se mimochodem podobal vašim komunistům. Člověk musel být členem strany, aby získal určité místo. Posiloval odbory. Profesoři na univerzitách se už nevybírali podle svých kvalit, volí si je studenti. Starý Papandreu, hrůza hrůz.

* LN V roce 1981, kdy začala jeho éra, Řecko také vstoupilo do Evropských společenství. Jak vás to změnilo?

Naše členství bych rozdělil do dvou fází. První je ohraničena vstupem v roce 1981. Vzápětí začaly přitékat dotace, které změnily hlavně venkov. Díky nim se zásadně rozšířila silniční síť.

* LN U nás unijní dotace evidentně podporují korupci. Co v Řecku?

Samozřejmě se nám to stalo taky. Evropa posílala peníze, na místě ale bylo potřeba úředníka, který je rozděloval. A který zhruba deset procent kasíroval pro sebe. Fakt je, že časem bylo vyplácení dotací zpřísněno. Nejdřív stačilo zažádat si, řekněme, o dotaci na vypěstování 100 tun oliv, a nikoho nezajímalo, jestli náhodou neprodukujete jenom 10 tun. Pak se začaly počítat olivovníky a korupce trochu poklesla. Předpokládám ale, že i úředníci v Bruselu vyčlenění pro styk s Řeckem se časem nechali zkorumpovat. Nicméně celkově byla první fáze pro Řecko extrémně výhodná.

* LN Druhá fáze začíná vstupem do eurozóny?

Ano, v roce 2001. Vstup skýtal velké šance. Poprvé v historii jsme měli stabilní měnu. Firmy ani jedinci už nemusí kalkulovat s devalvací. Dřív spousta Řeků držela z opatrnosti úspory v cizině, ne v drachmách, ale v dolarech a švýcarských francích. Díky euru se Řecko stalo místem, kde si člověk může ukládat peníze. Investoři už se nemuseli bát, že jim devalvace znehodnotí investice. Těchto šancí jsme ale nevyužili. Zahraniční investice se blíží nule, Bulharsko jich dokázalo přilákat desetkrát, možná patnáctkrát víc než my. My jsme euro využili jen ke zdražování.

* LN Neznervózňuje normální Řeky pomyšlení, že se stávají terčem posměchu napříč Evropou?

Ale ano, bohužel ne dostatečně.

* LN Jaký má vlastně Řecko poměr k západní Evropě? Považuje se za její součást, nebo spíš přemýšlí v kategoriích my-Západ?

Blíž má k tomu druhému.

* LN Odhadl byste, co bude za rok?

Jsem pesimista, ačkoliv situace je naprosto zvládnutelná. Bohužel nemáme politiky, kteří by ji chtěli seriózně zvládnout. Dál stoupne cena, za kterou si stát půjčuje peníze. Očekávám i sociální nepokoje.

* LN Může být Řecko do roka vyloučeno z eurozóny?

Nemyslím. Ale kdybychom vypadli z eurozóny, vypadneme i z Evropské unie. A to by pro nás byla katastrofa.

ROZHOVOR TÝDNE Stefanos Manos S ŘECKÝM POLITIKEM HOVOŘIL Daniel Kaiser

Kdo je… Stefanos Manos Ekonom, politik a mnohonásobný ministr se narodil v roce 1939. Vystudoval strojírenství, má i titul MBA z Harvardu. Manos se do parlamentu poprvé dostal v barvách pravicové Nové demokracie v roce 1977. Celkem pětkrát potom sloužil jako ministr, počátkem osmdesátých let byl z funkce ministra průmyslu průkopníkem řecké privatizace. V roce 1998 byl těžko zařaditelný Manos vypuzen z Nové demokracie a do dalšího parlamentu se nechal zvolit jako nezávislý na kandidátce socialistů. Před rokem založil malou liberální stranu Drasi. Je známou osobností řeckého veřejného života.

Příspěvek byl publikován v rubrice Instituce, nemocnice, černá složka zdraví. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

22 reakcí na Řecká krize (podruhé)

 1. Simka napsal:

  Ahoj Pájo, rozhovor jsem už četla a hned se mi vybavovalo spousta Tvého vyprávění – nejen v knize ale i u drinku. Pro Tebe to znamená jediné, nemůže se stát, že by škola zůstala bez učitelky.PaSimka

 2. Portokali napsal:

  Tak to je síla, ale je fajn, že někdo otevřeně a dokonce do novin promluvil o tom, co se v Řecku děje. Např. že jsou řečtí učitelé flákači, kteří na státních školách odmítají děti cokoliv naučit, aby pak zinkasovali další plat ve frondistiriu, to mi řekly snad už stovky lidí, ale holt dokud se o těchhle věcech nezačně mluvit otevřeně, tak asi žádné zlepšení nebude. No a s těmi státními zaměstnanci – nedovedu si představit, že by u nás ty přebytečné úředníčky začali propouštět, to by byla mela. A co teprve v Řecku.

 3. LEN napsal:

  Tak s tema netbookama je to tu ve spanelsku taky: Sprava Andalusie dala temto sedmackum netbooky rovnou, ze jako do vyuky a at se s PC uci uz od malicka… no nevim, me to prijde pitomost, doma ma uz snad skoro kazda rodina PC a kdyz ne mely by je met skoly k dispozici v ucebnach, ale aby si na ne decka doma jen hraly hry ci chatovaly…a stejne do skoly delaly prd. to radsi, at jim zaplati poradne anglictinare primo z GB, ci USA a nauci je poradne druhy svetovy jazyk….

 4. b.nikos napsal:

  Ahoj Pajo, plne s tim Manosem souhlasim… ovsem, to ze krize nejde videt bych nerekl, aspon u nas v Thess prudce stoupla nezamestnanost, vidim to kdyz jdu nekdy rano do hospudky kam chodim mnoho let, jeste nedavno tam rano chodili jen duchodci hrat karty ale posledni rok je hospoda narvana nezamestnanyma kamaradama 🙁 ti vsichni pracovali v soukromem sektoru… Jestli vlada neudela neco s tim statnim sektorem tak to vidim ze to asi fakt krachne, rekl bych z meho pohledu ze krize v Recku je teprve na zacatku 🙁 Mam pocit ze si budem jeste trit ocicka a ze lonske nepokoje proti tomu co bude byla prochazka ruzovou zahradou.

 5. cikona napsal:

  Sice jsem věděla , že státní zaměstanci v Řecku a hlavně učitelé jsou kapitola sama pro sebe, ale že je to až tak hrozné, to jsem nečekala :-(. Díky za článek, Pájo.

 6. NULI napsal:

  No, Pájo, spíš Ti vyseknu poklonu -Ty že nerozumíš ekonomice? To vše, co shrnul onen vzdělaný muž, jsi už dávno psala ve svých článcích. Všechna úzká místa jsi postřehla a odhalila :-)). Akorát s tím asi nemůžeš nic dělat, snad ta EU nastoupí (a nastoupá :-))

 7. Martina napsal:

  Teda ten počet platů při propuštění ze zaměstnání mne šokoval…

 8. Ostrovanka napsal:

  simka: no vidis, na vsem se da najit neco pozitivniho:)
  portokali: tady to mela jeste bude…
  leni: nekdo si na tom pekne namastil kapsu:((
  b.nikos: ja povazuju za krizi, az propusteni lidi nebudou chodit do hospod. pokud chodi, je jeste vsechno ok…???
  cikona: to neni muj clanek, jen moje upozorneni. sama jsem byla potesena, ze nekdo promluvil takhle narovinu.
  nuli: asi napsala, ale neumim to udelat takhle intelektualne:)) me to zabralo 4 roky, jemu jeden rozhovor, v tom je ten rozdil…
  martina: me taky!!

 9. Hana napsal:

  Zdravím Vás všechny, ještě jsou dobré články v LN 30.1.2010. No a dostala jsem nedávno mail, kde byl Baťův názor na krizi ve 30. letech – mj. se tam píše, že jde o krizi morální, ta je příčinou krize ekonomické. Dost to sedí na tu nehoráznou pažravost státního sektoru – a nejen v Řecku! Hana

 10. b.nikos napsal:

  Pajo, souhlasim s tebou ale… u nas v hospode stoji frappe 1,5 eura a jsou u toho schopni sedet i 2 hodiny, na vic nemaji, potom mazou domu na fasoladu:-D Kdyby sedeli doma tak se asi zblazni a leceni by je vyslo draz. Ale ted vazne , hospoda je jedna z mist kde se da dohodit anebo sehnat nejaka aspon docasna prace (brigada) nekde napr. na stavbe.

 11. gugu napsal:

  Myslim Pajo, ze se mluvi az dost o vsech chybach ve statnim sektoru. Noviny a radia, ale i televizni zpravy jsou plne techto rozhovoru a clanku. Akorat by se melo prestat kecat a zacit s tim neco delat…i v tech hospodach Niko :))))

 12. cikona napsal:

  Pájo, já vím, takže lépe napsáno, díky za to, že jsi ho sem dala, LN totiž moc nečtu, maximálně, když jsme v Řecku, tam mi české noviny přijdou vhod, většinou si je i kupuji :-).

 13. Papaja napsal:

  Hrůza. Souhlasím s Gugu. O státním sektoru a únicích se prý mluví parádně dlouho a kde nic tu nic… :((( Ve stát. sektoru pracoval můj ex (takže jsme byli politicky v opozici – on pro socany) a za práci bych to ani neoznačila. Tam se nikdo nepřetrhne, ale berou platy pěkné a ty jistoty…. úplné scifi!!!

 14. Ostrovanka napsal:

  hana: hmmmm. to stoji za zamysleni.
  b.nikos: to mas uplnou pravdu!!
  gugu: ano, v mediich ano, ale jinak mi prijde, aspon tady, ze jsou lidi dost lhostejni v tomhle ohledu.
  cikona: jasne:)
  papaja: no jo, proto je to taky sen skoro kazdeho. (muj taky:)

 15. Zuzka napsal:

  MAZEC!!!!to vypada na casovanou bombu, prece to tak nemuze zustat….Tady ve Spanelsku, nebo aspon na jihu kde ziju, to funguje ve verejnem sektoru stejne, myslim to, ze kdyz dostanete praci, uz vas nevyhodi az do duchodu. Vsichni tedy touzi po stalem, relativne vysokem platu, uci se na to treba nekolik let a musi skladat zkousky (nevim presne z ceho…). Jen tu snad neni takova nadbytecna zamestnanost, aspon jsem o tom nikdy neslysela….

 16. Jirka napsal:

  Tý jo ! Tak to zírám…. opravdu dobrý článek, který mi dost řekl o ekonomice v řecku ! Hmm tak už se ničemu nedivím….

 17. Ostrovanka napsal:

  zuzka: myslim, ze spanelsko je na tom podstatne lip.
  jirka: presne. ja uz taky ne…

 18. SB napsal:

  Něco tak šíleného nemůže být pravda. To předstihuje všechny historky z Ruska.

 19. Rpmer napsal:

  pochvala
  Chvalim te Pajo,zajimave clanky a postrehy,otevrela si mi oci jak to vypada s tim Reckem…

 20. NIKA napsal:

  "prase" v žitěv
  šem ahoj, tedy, to je opravdu něco! Když si představím, že proti královským platům, důchodům, odměnám zaměstnavatelů v podobě nepředstavitelných odstupních platů řeckých obyvatelů tak, jak je v článku napsáno má průměrný Čech důchod cca max 300 EUR, plat učitele cca 600 EUR a když někoho vyhodí z práce, vůbec se s ním nemazlí – když máš štěstí a solidního zaměstnavatele dostaneš zmíněné odstupné ve výši 3 měs. platu…. a menší soukr. podnikání? člověk se musí opravdu hodně ohánět, aby se měl aspoň trochu lépe, než průměr. Čech, tzn. třeba si mohl dovolit jednu dovolenou s rodinou cca 10dni….a s tím splácet hypo, leasing bez, čehož to zde zatím prostě nejde….Řecko je úžasné, lidi jsou příjemní, easy going, moře naprosto dokonalé, jídlo ani nemluvím….doufám, že to ta politická sekta nezničí! Byla by to věcná škoda. Já si však nedokážu představit, jak Řekové zvládnout při takovém nadstandardu snižování důchodů, či platů, nebo plánovaný pozdnější odchod do důchodů..Opravdu jim držím palce už jen proto, že mám ráda řeckou historii a zdejší klima.Nika

 21. Anonym napsal:

  Recko nemelo nikdy vstoupit do europske unie.My jsme se meli dobre i bez ni.Evropska unie dokazala akorat snizit prumyslovou vyrobu a znicit zemedelstvi.Po zavedeni eura nas uplne dodelali.Mimochodem vsechny velke supermarkety jsou v Recku nemecke(Lidl.Mediamarkt,Saturnatd.),takze kdo na tom vydelal jsou akorat Nemci,kteri se citi ukrivdeni,ze musi pomoct Recku.Rekove jsou hrdy narod a nikdo nema pravo se posmivat a dokonce rikat o nas,ze jsme lenivi.Jsem velice rozhorcen z propagandy kterou posloucham kazdy den i v ceskych mediich.Recko proslo vetsimi krizemi a valkami a nikdy se nepolozilo.Tato krize je mimochodem i mezinarodni a bude se dale prohlubovat diky globalizaci. Sakis

 22. Anonym napsal:

  P.S. Klidne jezdete do Recka bez obav a neposlouchejte ty zvasty ktere slysite v mediich. Sakis

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *