Pohřebáci na ostrově (Fungují spolehlivě…)

Jestliže něco tady na ostrově funguje s naprostou přesností a spolehlivostí, jsou to právě pohřebáci. Je jich tu na každém rohu několik. Nejvíce však je jich rozseto kolem místní nemocnice. Když je na tom nějaký člověk hodně špatně, sestřička z nemocnice hned volá svému dohodnutému funebrákovi a ten krouží kolem nemocničních chodeb jako jestřáb kolem své vyhlídnuté oběti až do pacientova konce. Poté se ihned zmocní svého úkolu. Sestře vyplatí dohodnutou částku za zavolání a doufá, že si rodina nebude přát někoho jiného. Ale rodina je většinou tak zmatená a smutná, že je ráda, že se nemilého úkolu někdo zhostil a bez přemýšlení zaplatí vše, co po nich kdo požaduje.

V Řecku se pohřbívá hned druhý den po smrti. V horké zemi je to nutnost. Vždycky se divím, jak je možné vše tak rychle stihnout zorganizovat. Ebenovou rakev /tu nejdražší, samozřejmě/, překrásné pugety, nápisy pozůstalých, kostel, hřbitov, faráře, hrob. Parte se většinou tiskne v černé nebo fialové barvě, pod jménem zemřelého bývá obrovská reklama na pohřební službu a takto se letáčky vylepují po celém městě, na sloupy, telefonni budky, obchody. To je nejrychlejší způsob, jak lidem oznámit něčí úmrtí.

V Řecku neexistuje kremace, proto se hřbitovy nacházejí úplně všude a vzhledem k tomu, že je pro ně čím dál tím méně místa, rostou ceny hrobů do astronomických částek.

Předevčírem zavolal Adonisovi jeho známý funebrák Christos. Potřeboval vystavit nějaký úmrtní list a tak jsme se za ním vydali oba dva. Kancelář na hlavní třídě u nemocnice je otevřena 24 hodin denně, i když tam často nikdo není. Na psacím stole je telefon a lísteček s číslem na mobil, které mají pozůstalí zavolat, když budou potřebovat. /Napadá mě, že otevřená kancelář s přístupem k telefonu by v Čechách vydržela tak pět minut. Musím se ale přiznat, že už i mě kolikrát napadlo si zavolat z pohřební služby zadarmo do Prahy& Ne, nakonec jsem to samozřejmě neudělala/.

Christos, stejně jako většina jeho kolegů, je dobře živený pětačtyřicátník s přečuhujícím pupkem přes kalhoty z drahé látky. Sedí za svým stolem, pohupuje se v koženém křesle a kouří cigarety značky Dunhill. Barevně se hodí ke smutečnímu brokátovému závěsu, který má vyvolat stísněné pocity skončeného života. Stejně jako u nás v krematoriu. Na zdech jsou rozvěšeny fotografie z různých pohřbů, katalog rakví, parte, oznamující úmrtí slavné herečky. Má to být reklama na dobrou firmu, která pochovává i V.I.P.

Do místnosti vstupuje syn zemřelé. Vypadá smutně a strhaně. Zatímco diktuje Adonisovi maminčiny iniciály, Christos hbitě přistupuje ke svému baru a s předstíranou účastí zákazníkovi nalévá sklenku whisky. Pozůstalý ji pije na ex bez jediného slova. Christos mezitím mobilním telefonem vyřizuje svoji práci. Do zítřka musí být všechno připraveno.

Mám divný pocit. I po smrti na člověku někdo parazituje a vydělává od zkroušených pozůstalých neuvěřitelné částky.Je to hra na city zbylé rodiny.
-kytičky by si maminka přála jistě tyhle krásné bilé se zlatou stuhou, že& vnucuje se Christos.
Jsem ráda, že jsme se dávno s Adonisem dohodli, že až jeden z nás zemře, nebudeme dělat kšefty funebrákům a necháme se pochovat v bílém prostěradle. I když mi Adonis tvrdil, že je všechny zná a dostali bychom slevu.

Když odcházíme, předává mi Christos svoji vizitku zatavenou v plastu. Každý by měl nosit v peněžence vizitku svého pohřebáka a ta i v případě pádu do vody by se jako jediná měla dochovat nepoškozená. Spiklenecky na mne mrká a tiše říká:-kdybys měla nějakou šikovnou hezkou kamarádku, pošli ji za mnou. Slyšel jsem, že Češky jsou fakt moc prima&

Příspěvek byl publikován v rubrice Instituce, nemocnice, černá složka zdraví. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 reakcí na Pohřebáci na ostrově (Fungují spolehlivě…)

  1. insolitus napsal:

    Peníze se vydělávají na všem.

  2. vozíčkářka napsal:

    Tak ten problém je asi bohužel všude. Stačí občas vidět v tv nějaký dokument ukazující pod pokličku pohřebáků a hned je husí kůže z hyenismu…Někteří se fakt neštítí vůbec ničeho…

  3. Ostrovanka napsal:

    jasne, to je pravda. muj zamer ale nebyl az tak ukazat hyenismus pohrebaku /nekdo to delat musi a kazdy se holt musi necim zivit/, spis popsat, jak to vypada primo tady. a krome te zrejme negativni stranky ukazat i to pozitivni-napriklad rychlost a spolehlivost-to se tu v jinych oborech nevidi a potom taky otevrena kancelar bez nikoho vevnitr. to zase dost vypovida o pomerne nekriminalni mentalite…

  4. buteo napsal:

    Prima informace.
    Protože jsem nikdy do Řecka neplánoval cestovat, tak jsem se ani nezajímmal o jejich systém pohřebních služeb. Opět ostrovanka nezklamala a podala pro neznalé skvělou informaci. Přiznám se, že jsem ani teď necítil nijaký hyenismus a vlastně mi ti jižanští chlapci svým milým šlendriánem a nedochvílností jsou sympatičtí. Ono to vedro si to asi žádá, v našem shonu by asi mrtvičky řádily. Peníze se vydělávají na všem, praví insolitus. Jenže ti Řekové ty drahé věci nabízí, ale i dodají a včas, co včas, do 24 hodin. V čechách by to nebylo včas, v pochybné kvalitě a stejně přes noc by to vše někdo ukradl. Pokus se zde nechat přes noc otevřenou kancelář s telefonem. Že Řekové si váží sváých zesnulých a že podnikaví jim poslouží, to je podle mě hezký čin a ne hyenismus. Hyenismus je podle mě, že předseda vlády /české/ je zloděj/Gross/, posranci ještě se ani neusadili a už každý pobral 172 000Kč. Volby se budou muset opakovat, když se nedovedou domluvit, ale za volby si už strany rozdělily 500 milionů Kč. Tak milá vozičkářko, to je u mě hyenismus. Přesto do Řecka Dobrý večer

  5. Romaneta napsal:

    Koloběh života.
    Po přečtení této (zdařilé) povídky mě vůbec nemrazí ani nejsem pohoršena, naopak mezi řádky cítím něco pozitivního. Je to dané jinou mentalitou, tradicí,zvyky, možná je to úcta před něčím neznámým, co nás všechny jednou čeká…Určitě ale pozůstalí nejsou natolik zdrceni, aby se nechali pohřební službou manipulovat a nevěděli, kolik platí a že ty částky jsou opravdu vysoké. Možná kdyby to nenabídl Christos, tak by šli ke konkurenci, kde přece mají hezčí kytice a lepší (dražší) rakve. Pohřeb je rituál, na kterém Řek nebude šetřit, v pevné víře, že podobně se příbuzní postarají i o něj.Jinak zajímavý je i zvyk, kdy po pohřbu pozůstalé navštěvují přátelé, sousedi a nosí jim dárečky, jako výraz „upřímné soustrasti“. Asi po 40-ti dnech od pohřbu se koná v rodné vesnici zemřelého veselice, tzv. ta saranda.Zdraví středo-jiho-jihoevropanka.

  6. Thassomil napsal:

    Na Thassosu se mně několikrát stalo, že po nákupu ve vesnickém "supermarketu", kde nikdo nebyl, jsem musel zajít do domu a sehnat majitelku, že bych chtěl zaplatit. Na nutnost zavolání mne kdysi upozornila delegátka CK s varováním, že jinak bych tam také mohl čekat až do zavírací doby. :-))

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *