Odkud vypadl Zachopoulos? (..a o korfských chodnících a nových událostech)

Zase ta řecká televize. Protože se na ni téměř nedívám, skoro mi uniklo, že už několik týdnů se v ní přetřásá non-stop téma Zachopoulos. Jedná se o bývalého náměstka ministra kultury, který nedávno skočil ze čtvrtého patra svého luxusního bytu v centru Atén, protože se našly nějaké kompromitující materiály na jeho osobu. Protože byl ale dobře obalen tukem, pád z výšky přežil a momentálně je hospitalizován v Aténské nemocnici. Na všech kanálech známá okénka, každý k tomu má co říci, každý se vyjadřuje.

S Ofélií v kočárku musím přejít z jednoho konce města na druhý. Jedná se o sportovní výkon, protože někde jsou chodníky tak vysoké, že kočár musím snášet dolů, někde pro změnu nejsou chodníky žádné a tak se vyhýbáme autům, která se přímo na nás řítí šílenou rychlostí a předpokládají, že zmizíme, někde musíme obcházet třeba 300 metrů navíc, protože auta jsou u sebe zaparkovaná tak těsně, že se prostě projít nedá.

Asi po třičtvrtě hodině úspěšně přicházíme k Janýskově škole. Ofélie chce jít podloubím, což jí zakazuju vzhledem k nadměrnémů výskytu psích výkalů. Chytá se tedy kočáru a narážíme na zpola uzavřenou pěší zónu. No, uzavřenou…. uzavřená je tak, že se na ulici nacházejí dvě staré dřevěné židle, okolo kterých je omotána červená igelitová páska a na ní jsou upevněny ručně psané cedule: POZOR, zde padá kamení. A opravdu, v „uzavřené“ části vidím obrovské šutry, které spadly ze krovů starého benátského domu. Opatrně obcházíme uzavřenou část, překračujeme rozjetého holuba, když tu se objeví další ručně psaná cedule: POZOR, sem dopadl Zachopoulos.

V tu chvíli ještě netuším, o co se jedná. Stojím s ostatními matkami před školou, trochu rozhořčeně poukazuji na protější budovu a ptám se, kdo je Zachopoulos. Všechny matky se na sebe pobaveně podívají, potom znovu na mě, začnou nechápavě kroutit hlavou a říkají, že jsem snad jediný člověk v zemi, který to neví. A tak se postupně dozvídám to, čeho jsem si za celé dlouhé dny a týdny vůbec nevšimla.

Abych se dozvěděla více, zapla jsem dnes ráno po dlouhé době televizi, ale k mému překvapení je téma nahrazeno jiným. Dnes ráno totiž zemřel řecký pravoslavný arcibiskup. Na všech televizních kanálech je opět rušno. V šesti okénkách se vyjadřují ti, co mají vždycky svůj názor na všechno, kolemjdoucí na ulici, pravoslavní popové a střídající se novináři.

Na věži kostela svatého Spyridona se rozezněly smuteční zvony. Ranní paprsky ozařují obrovský naleštěný zvon, na jehož provaze se houpají o něčem dohadující se zvoníci.

Zástupy v černém oblečení se hrnou do kostela a zapalují si svíce. My s Ofélií snídáme a chystáme se ven.

Pořád se něco děje….

Příspěvek byl publikován v rubrice Život na ostrově. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

15 reakcí na Odkud vypadl Zachopoulos? (..a o korfských chodnících a nových událostech)

 1. Bára napsal:

  Vždycky na mě z tvých článků dýchne „jiný kraj“, ale dnes je to, jako kdybych to psala já. Chodníky počínaje, psími hromádkami pokračujíc a konče „společenskou vyřazeností“, když nevím, kdo je Barbora Škrlová..

 2. jesterka napsal:

  o tom panu Z jsem taky neslyšela… v českých médiích o tom určitě taky něco bylo, myslím si… jenže to je těžké, na zprávy nekoukám, noviny nečtu, na netu otevřu tak max blog a travian :)btw. Ofélie je hezký jméno 😉

 3. Gugu napsal:

  A v takoveto zemi zijeme….Recko je plne nepochopitelnych prekvapeni…chce to pevne nervy a trochu humoru. A to ty mas!Ikdyz tohle je spis tragikomedie. S tim kocarkem to je denodenni probem. Resila jsem to satkem, ale ted uz je tezky tak se tez propletavame auty. Drz se…

 4. Ostrovanka napsal:

  bara: jo, mas pravdu, tahle historka by se asi dala zasadit do jakohokoliv prostredi, treba v cechach…
  jesterka: tak to fakt nevim, jestli to probehlo ceskymi medii, mozna nekde v rubrice kuriozity ci neco podobneho. tady tim ale zije cele recko.
  gugu: prave. ofelie uz by sice mela chodit vylucne pesky, jenze se ji casto nechce a pak ji musim nosit, coz se zase nechce me.

 5. Nikos napsal:

  No jo Zachopoulos, a teto afere by se daly napsat cele stranky…… Vcera v televizy oznamily ze se na netu nekde vyskytuje ukazka z toho kompromitujícího videa tak jsem to hledal a nasel jsem jen same srandicky, aspon jsem se dobre zasmal. Ja osobne to vidim na brzke volby a tve nove hadky s Adonisem jestli bude znovu volit komunisty 😀

 6. sauvignon napsal:

  O psích výkalech mi ani nemluv… Nevíte někdo, jak přesvědčit sousedy, aby si s…li před svým?

 7. Lenka z Lulea napsal:

  Pravda, politici nam tu z okn nekacou, ale psi tu kali na kazdem rohu. A na bilem snehu to obzvlaste zari. Nemohu necitovat Vladimira Mensika s jeho klasickym vypraveni o Claudiu Picmausovi, kdyz mu souseduv pes pos.. jeho macesky. Hodil to sousedovi do ruzi… 🙂

 8. buteo napsal:

  Neměla bys pozvat na pár týdnů cestovatelku a dobrodružku Sonju k vám. U vás je to pořád vzrůšo a zajímaví pánové se u Adonise taky občas vyskytují, možno byste si rozuměly.

 9. sonja napsal:

  buteo: bezva napad!! ja se nikomu nechci vnucovat, ale kdyz uz se za me primlouvas? co ty na to, pajo??

 10. Nikos napsal:

  Tady jsem ulozil clanek z casopisu Tyden o afere Zachopoulos http://uloz.to/166122/2008-01-29_3_page1.JPG

 11. Ostrovanka napsal:

  nico: jsem presvedcena, ze to najdes…
  sauvignon, lenka z lulea: hruza, hruza, hruza. nevim, co na to rict, ale myslela jsem si, ze ve svedsku to lidi berou do sacku a hazeji do kose?
  buteo, sonja: trikrat ne!! do hospody se sonjou klidne, ale domu fakt ne. /promin, sonjo, ale opravdu nepotrebuju, aby nekdo nesnasel moje deti a volal si na muj ucet z telefonu a vypil mi veskerou zasobu alkoholu:)/

 12. Bára napsal:

  Až ten článek v Týdnu mi objasnil, proč to bylo takové drama. Paradoxně mě i potěšilo, že uplátkařství nekvete jenom u nás 🙂

 13. marcanov napsal:

  Pěkně sis to tu nadesingovala, Pajo.

 14. Ostrovanka napsal:

  bara: řecko je úplatkovým kráálem…
  marcanov: já ne, to ann…

 15. Martina napsal:

  Tak jsem na chvíli zaspala a už sem ten článek z týdne někdo dal:) To by mne zajímalo, jestli se třeba taky v Řecku píše o našich čunkiádách a jiných zajímavostech:)))

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *