Moje černá listina (a ještě další příběh čeckých turistů)

Nedávno mi zazvonil telefon-anonymní číslo, zvedla jsem ho a tam…. Táta Uzurpátor!!! Úpně mi vyrazil dech! „No dobrý den, Pavlo, tady Táta, pamatujete si na mě??“ Zůstala jsem chvilku jako přimrazená, v ústech sucho a v hlavě jsem si nemohla vyformulovat žádnou souvislou větu a tak jsem jen vykoktala: „To si tedy pište, že si vás pamatuju a taky jsem na vás pěkně naštvaná…“

Táta s úplným klidem prohlásil:“Nezlobte se, všechno vám vysvětlim, až se uvidíme a všechno zaplatím. Já jsem byl v hrozným presu, rozvodový řízení a tak, no hrůza, to si pokecáme…,“ dodal. „Potřeboval bych od vás zase nějaký ubytování a letenky a auto, přijel bych teď o víkendu a pak bych to ještě několikrát votočil během léta. Potřebuju si odpočinout, měla byste pro mě něco?“

Tentokrát jsem zvolila opatrnější metodu:“Mrkněte se na internet na letenky a pak mi řekněte termín a až je budete mít koupené, zavolejte mi…“

„Tak super, já se teda ozvu,“ řekl Táta a ….už se neozval. Zapsala jsem si ho velkým písmem na černou listinu, kterou jsem si letos založila. Tenhle pán už si u mě prostě neškrtne.

Podobná příhoda se mi stala asi před týdnem, kdy mě kontaktoval nějaký pán, který ve čtvrtek sháněl ubytování pro 5 členou rodinou od pondělka na 14 dní. „To je tedy na konci července docela troufalost,“ pomyslela jsem si, ale byla ochotná pro něj nějaké ubytování narychlo sehnat.

Napsala jsem mu pár mailů s nabídkou a telefonní číslo, aby mi mohl zavolat, protože měl už za dva dny odjíždět autem z Čech přes Benátky a pak trajektem až sem.

Pan Zvláštní mi telefonoval až do půlnoci, vyžadoval další a další informace, takže jsem několikrát budila majitele ubytování a pak mu ze svého mobilu volala na jeho. V pátek měl pán zaplatit zálohu, ale ještě v poledne mi volal, že se rozmýšlí a že mi dá do hodiny vědět. Držet někomu ubytování na konci července je ale tady na Korfu skoro nemožné. Čekala jsem a čekala a čekala…..ale pan Zvláštní nevolal. Najednou mi napsala kolegyně z jedné cestovky, která pánovi na mě dala kontakt, že si u nich před několika hodinami zakoupil ubytování na Korfu. Cože!?!?!? A já pořád čekám na jeho telefonát a přemlouvám majitele, ať mi ještě posečká?

Napsala jsem panu Zvláštnímu slušný, avšak dost strohý mail, že jsem očekávala, že mu po všem tom vyřizování budu stát alespoň za jeden telefonát-děkuji, nechci. A že mě to mrzí a že jsem opravdu ráda, že naštěstí takových lidí není hodně.

Odpověď přišla kupodivu okamžitě:
Nebudu komentovat to, jak mne hodnotíte. Budu to raději přikládat
horkému korfskému slunci a Vašemu z toho plynoucímu temperamentu.
Právě jsem přiběhl domů z práce, autoservisu, pojišťovny, banky, stavby
a obchodu s jazykem na vestě, a v poště na mě vybafl Váš soud. No po
pravdě nic moc.

Máte pravdu, že jsem Vám mohl okamžitě zavolat. Omlouvám se za vzniklé
problémy. Ale já jsem odkládal telefonát až na doma, až si přečtu Vaši
odpověď na mé maily, abych Vám mohl sdělit, jaké ubytování chci na ten druhý týden. Počítal jsem s tím, že mi odpovíte na moje maily a že kdyby něco hořelo, tak mi zavoláte. Máme přeci telefony. Samozřejmě si nemyslím, že pro mne budete vyřizovat ubytování zdarma. Ale nechme toho. Atd atd atd.

Pak mi napsal, že mi posílá peníze na nějaké ubytování na druhý týden svého pobytu, které si ale u mě vůbec neobjednal, takže ani nemohl vědět, zda tam mají volno. Chtěla jsem mu napsat, že mu peníze okamžitě vracím a ať si najde něco sám, ale nakonec mě přesvědčila majitelka apartmánů, která tvrdila, že kdybychom ubytovávali jen slušné lidi, brzy bychom přišli na buben. S nelehkým srdcem jsem tedy panu Zvláštnímu napsala, že ubytování je zařízené, ale že ho chci upozornit na to, že oproti tomu, které si objednal na první týden u cestovky, je o několik tříd horší /a take podstatně levnější/ a není tam klimatizace. Pan Zvláštní napsal, že to ví, ale co se dá dělat. Pak už nepsal ani nevolal.

Zálohu jsem dala majitelce, pánovi napsala, jak se do ubytování dostane a celou záležitost vypustila z hlavy. V den, kdy se měla rodina Zvláštních ubytovat, mi pán celkem mile volá a oznamuje, že už jsou na místě, které je hezké a že děkuje. Oddychla jsem si, že jsem se přece jen spletla. Druhý den však volala paní Zvláštní a řekla, že by chtěli peníze zpět, protože v apartmánech není klimatizace a tak nemůžou vedrem spat.

Vysvětlovala jsem, že takhle to nefunguje, že to opravdu nejde a že jsem je na tuhle skutečnost upozorňovala. Po chvíli volal pan Zvláštní a říkal, že už mají zaplacené ubytování jinde a že chtějí peníze zpět, protože nejen, že nemohou spát, ale v domě je plíseň, smrad, ucpaná kanalizace, nepořádek, následoval dlouhý výčet dalších nevýhod, chyběl snad už jen mor a neštovice. Zase jsem trpělivě opakovala, že to prostě takhle nejde. Pak položil naštvaně telefon a už se /zatím/ neozval.

A já si na svoji černou listinou připisuji další jméno: Pan Zvláštní.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zážitky s turisty. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

26 reakcí na Moje černá listina (a ještě další příběh čeckých turistů)

 1. Mod. napsal:

  Jo vida, to je nápad, auto!:-) Předloni stálo auto na den tuším 40, či 45 a na 3 dny kolem 100, změnily se ty ceny prosím Tě Pájo?

 2. eja napsal:

  ty wogo… to by mě asi kleplo.. některý lidi fakt nemají soudnost…

 3. NULI napsal:

  No, to jsou teda kšefty,docela Tě lituju. Ale na druhou stranu má pravdu majitelka apartmánů, holt turisti jsou prostě lidi.

 4. nominek napsal:

  Lidi jsou fakt hodně různí…Taky jsem měla pár podobných zážitků, byť z jiného druhu práce…

 5. gugu napsal:

  Ja mam podobne zkusenosti s holkama z Cech. Nejdriv pisi, ze by moc rady pracovaly u nas v kavarne a zajimaji se o vsechny podrobnosti. Kdyz jim oznamim, ze jsou prijaty, tak se rozplyvaji jake je to skvele. 2 tydny na to uz neodpovidaji na mejly ani na telefony. Ja chapu, ze si sehnaly neco jineho, treba i lepsiho, ale sakra to jim nestojim ani za jednu sms nebo mejl….Strasne me to rozciluje, ikdyz potom si rikam jesteze neprijely, protoze by byly jen problemy.

 6. Zuzka napsal:

  Musela jsem si pripomenout tvoje clanky o Uzurpatorovi a zaroven jsem se strasne nastvala a je mi spatne… protoze jsi to tak barvite popsala… No a pan Zvlastni neni podle me vubec Zvlastni ale spis hovado a skrt, co si mysli, ze mu za stovku nekdo sezene kralovskej palac s all inclusive……

 7. Slavka napsal:

  ufff,tak to by ma riadne vytocilo,asi by som mu capla telefon ja…..ps: Vasa kniha je uzastna,mam ju prave v rukach-pozicanu od Evky ….je krasne spracovana,vela sa nasmejem! A srdecne gratulujem k jej vydaniu ! Slavka z juz.konca:)

 8. Dita napsal:

  Teda fujtajbl, tihle lidé mi hnuli žlučí, jen jsem o nich četla:-( Nebýt tak brzo ráno, tak bych si dala panáka, aby mě to přešlo. A džím palce, aˇt je takových pitomců co nejméně.

 9. Portokali napsal:

  Klobouk dolů za tvoji asertivitu, mně by po pár takových příhodách asi opustila veškerá slušnost.

 10. Gimly napsal:

  Takovéhle voly (bez prominutí), ohnout přes koleno a seřezat páskem. Jen mne mrzí, že by to asi nepomohlo. Objetuješ svůj čas a investuješ spoustu úsilí pak jim nestojíš ani za sms, Mno černá listina a nekompromisní jednání. Třísknout jim s telefonem, pokud budou mít tu drzost se ještě ozvat.

 11. buteo napsal:

  Nedej na radya nikomu netřískej telefonem. Přesně, jak jsi to zvládla se Zvláštními, jen v klidu a trošku víc tržně. Příště nevratnou zálohu i pro sebe na výdaje nutné a nepředpokládané a samozřejmě pro ubytovatele. Pak Ti ti lidi vůbec nebudou hýbat žlučí, nebudeš si muset dát panáka a nakonec je budeš mít svým způsobem ráda. P.S. deset procent z každého hulváta mi můžeš dávat bokem pro mě, až to dá na hezký pobyt, trak Ti to věnuji k vydání druhé knížky a hezký den paní Trpělivá a buď raději paní Mazaná /he přeje Sokolník – neotvíraš maily/

 12. edith napsal:

  tak o tom by sis mohla povykládat s naším Pavlem…te´d řešil na krétě klienty, kteří si stěžovali na to, že je pěna na moři, na rozbité hřiště, které k hotelu nepatří a na to, že jim večer nedonesli sklenici studeného mléka až na pokoj! (upozorňuji, že je to 3*** hotýlek s polopenzí..:-)!) Takže taky docela opruz…a chtějí celou platbu za dovolenou zpět, a to jsou prosím mladí lidé! takže vydržte všichni, kdo máte co do činění s takovými prudiči a nedejte se rozhodit a já tobě i ostatním budu držet moc palečky…velkou pivní a slivovičkovou pusu z valach posílá edita a spol…

 13. Lusinda napsal:

  Milá Ostrovanko, pracuji v cestovní kanceláři a takovéto klienty moc dobře znám a bohužel s nima pracuji každý den. Je opravdu málo klientů, kteří jsou v pohodě a bez stížností.Bohužel těch stěžujících je stále více a více. Dokážu se vžít do Vaší kůže a tiše Vám závidím, že se můžete takhle vypsat. Nad těmito tzv. klienty Zvláštními je lepší se nazamýšlet, pouštět je hned z hlavy a netrápit se jimi. Já to nejlépe řeším každý večer tak, že si sednu na kolo a potřebuji vyjezdit ty nervy z kanceláře. Vám doporučuji rozhlédnout se kolem sebe, vstřebat to nádherné sluníčko a vykoupat se v moři. Sozóna je krátká a zase bude od těch „Zvláštních“ na chvilku klid :o)

 14. A_JELEN napsal:

  Jen tak – nejenom
  Tak jsem si „Ostrovanko“ přečetl Tvé peripetie s některými turisty a nijak mě to nepřekvapuje. Má zkušenost ale je, že daleko více problémů jsem míval, když jsem si ubytování a služby spojené s dovolenou zajišťoval prostřednictvím cestovních kanceláří – hlavně v Chorvatsku. V Řecku jsem byl zatím jen 4 x / vždy bez problémů / a chystáme se tam nejméně ještě …… moc a mockrát. Je tam stále co poznávat a je tam krásně. Při prvním pobytu v Řecku jsem si ubytování zajistil přes cestovku – nedaleko Korintu, na další pobyty jsem si již nic nezajišťoval a jeli jsme s tím, že ubytování si vybereme tam, kde se nám bude líbit. Vždy se to povedlo, bylo to skvělé a nepoměrně levnější než přes cestovku. Předesílám, že do Řecka jsme prozatím vždy jeli vlastním autem – t.j. do Benátek a pak trajektem do přístavu Patras, Iqoumenitsa, případně pokračovat z přístavu Pirea dál – v mém případě to bylo na Krétu. Takto jsme trochu procestovali Pelopones, část středozemí Řecka a část Kréty. Ono se toho za 4 dvacetidenní pobyty více stihnout nedá. Dále pak – do Řecka jezdíme vždy po dvacátém až pětadvacátém srpnu, kdy již nejsou taková horka a také opadá hlavní turistická sezona, takže ceny všeho jsou nepoměrně nižší, než v hlavní sezoně. Korfu – tak tam znám pouze přístav z paluby trajektu, nicméně se tam též do budoucna chystáme. Co bys mi „Ostrovanko“ poradila? Myslíš, že je možné Tě požádat o spojení na Tebe s tím, zda bych Tě v budoucnu mohl oslovit a požádat o radu ohledně pobytu pro dva dospělé?Rádi poznáváme řeckou původní kulturu, památky, zpravidla se vždy vyhybáme ubytování v oblastech zvýšeného turistického ruchu – čili turistickým „kombinátům“. To je Korfu jistě z části také, ale rádi bychom ho též navštívili, je tam toho na koukání docela dost, alespoň jak mám nečteno z bedekru. Snad jedna naše hlavní zkušenost pro ostatní čtenáře – chcete li opravdu poznat Řecko a jeho mentalitu, tak se ubytujte vždy co nejdále od turistických center a letišť, ale zase tak, aby byla dobrá dostupnost a dojezdová vzdálenost tam, kam se chcete při té které návštěvě Řecka podívat.Mohu Tě tedy „Ostrovanko“ požádat o spojení – meil, případně ICQ, Skype? P.S. Adresu na Tvůj blog jsem objevil náhodou, je uvedena v jedné diskuzi.

 15. Manželka napsal:

  Tfuj, tfuj!To jsou tedy zážitky! Buteo má pravdu, nevratné zálohy na ně!

 16. Jirka napsal:

  Už nějakou dobu (pár let ) si říkám, že nejhorší je práce s lidmi. Ano jsou i příjemné chvilky, ale čas od času dokáže náladu vzít jeden prudič. A potom s ním nejde naložit tak jak můžu já…. když mi něco odporuje, vezmu na to kladivo a pořádně to rozbouchám … 🙂 . Pracuji jako zámečník a když něco nejde silou, tak…jde ještě větší silou, ale vždy jde. Přeji všem, kdo musí pracovat s lidmi co nejméně těch, které si na „černou listinu“ dáte.

 17. Ivana napsal:

  Tvoje černá listina? …………..uuuffff, nejsme na ní. :o))))

 18. Ostrovanka napsal:

  omlouvam se, nejak nestiham odpovidat na vzkazy. kazdopadne za ne dekuju! moje emailova adresa je ostrovanka@bloguje.cz

 19. edith napsal:

  průser!došly knihy! ani na skladě nejsou a pomůže jen dotisk! :-O Nevíš jak to bude? zdravím z valach…

 20. Wlcice napsal:

  Kdepak lidi!český turista zpravidla žádá za minimální cenu maximální kvalitu 🙁 My řecké ostrovy milujeme, už 10let nikam jinam k moři nejezdíme. Cestujeme zpravidla v červnu, takže nás nepřítomnost klimatizace příliš netrápí. Řekové se k nám vždy chovají mile, moře je nádherné, všechno kvete… Tak snad se jednou vydáme i na Korfu ;-)Tak přeju hodně trplělivosti s takovými světáky jako jsou ti na Black listu … třeba to vydá na další knihu 😉

 21. Ostrovanka napsal:

  edith: knizka by se mela co nejdrive dotiskovat, tak prosim o chvilku strpeni!!
  vlcice: ja nevim, delat zrovna knizku z hostu na cerne listine, by mi asi pokazilo naladu na celou zimu. takze radeji neco prijemnejsiho…

 22. NULI napsal:

  Tahle zkušenost jetou horší stránkou práce s lidmi, ale Ty to zvládáš opravdu perfektně.P.S. A další dotisk knížky – nu, to jsi opravdu hvězda!

 23. Ostrovanka napsal:

  nuli: ne vzdycky to zvladam…

 24. daniela napsal:

  Dotisk
  To jsem ráda, že bude dotisk. Byl by to bezva dárek pro pár lidí okolo mně, určitě by se jim to taky líbilo. Zatím jsem se ptala jen v našem okresním městě, ale hledali pro mne i na internetu. Sama jsem obdarovaná, knížku dostala od jedné vaší nadšené propagátorky.

 25. Ostrovanka napsal:

  daniela: mela by byt snad pristi tyden, kdyztak pis do nakladatelstvi http://www.nln.cz a tam by ti meli poradit, kde ji sehnat nejbliz tveho bydliste. diky.

 26. Terezula napsal:

  po dlouhé době opět tady..Tak jsem se zase konečně dostala na tvoje stránky…no a jako vždy skvělé…turisté jsou prostě turisté :-)Btw. Chtěla bych moc pochválit tvojí knížku (nechala jsem si jí poslat na Rhodos) – je to super čtění a musím říct, že je to snad jediná věc, na kterou jsem si za půl roku udělala čas a přečetla jsem jí během chvíle

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *