Včera mi volala moje česká kamarádka, jestli jí nechci dělat společnost a zkrátit jí dobu čekání na úřadě, kde čeká na zaplacení elektřiny. U nás tyhle věci řeší Adonis, takže jsem ani nevěděla, kde se úřad místní společnosti DEI vůbec nachází.
Kamarádka už na mě čekala před novou moderní budovou a říkala, že nejdříve musí vyčkat frontu k úřednici, která jí řekne, kolik má vlastně zaplatit. Bydlí totiž na vesnici, kde část pošty chodí do schránky a když prší nebo se pošťakovi nechce, zanese poštu jen do místního kiosku na návsi. Tam ale kamarádka většinou nechodí a mezitím se účty, které zřejmě přišly tam, nějak ztratily. Až se dozví, kolik má zaplatit, musí jít do vedlejší budovy, kde vyčká další frontu u pokladny.
Na řadě bylo zrovna číslo 98 a ona měla 116. Vešly jsme do budovy, kde na nových hezkých sedačkách seděly mraky lidí. Snažila jsem se zjistit, které číslo je rozsvíceno, ale displeje byly černé. Chvilku jsem si myslela, že digitální čísla v ostré sluneční záři nejsou vidět, ale pak jsem pochopila, že je celý lístečkový systém rozbitý. Přes automat na lístečky byla nalepená lepící páska.
U dveří stál chlápek z ochranky, celý v černém. Nebylo mi úplně jasné, proč je potřeba v kanceláři, kde se vlastně nic neplatí. Jeho úkol byl ale zcela jiný. Příchozím totiž vypisoval ručně lístečky s číslem a zároveň je informoval, které číslo je zrovna na řadě. To pak také nahlas vyvolával. A jako ochranka působil asi proto, aby se lidé ve frontě neporvali.
Přemýšlela jsem, proč asi nefungují automaty a pak mě napadlo, jestlipak zaplatil úřad svůj vlastní účet za elektřinu? Zajímavé totiž je, že DEI je státní firma, ale nejvíc peněz jí dluží právě stát. Tuším, že za elektřinu v budově parlamentu dluží za několik roků zpět…
Čekání trvalo asi tři čtvrtě hodiny a pak kamarádce úřednice vypsala pár papírů, které měla odnést k zaplacení do vedlejší budovy.
Tam nebyla ochranka, ale velmi důmyslný systém ochranného vstupu, do kterého jsme vstoupily a ocitly se s ještě jednou paní uvězněné ve skleněných dveřích asi na půl metru čtverečním a nemohly ani dovnitř ani ven. Nakonec se nám podařilo vejít dovnitř. Kupodivu tam nebyla ani žádná fronta (Adonis mi to vysvětlil tak, že fronta je tam, kde lidé zjišťují, kolik mají zaplatit, ale pak už to zaplatit nejdou, protože na to nemají).
U přepážky za sklem seděla bezradná paní ve středních letech. Chvíli si nechápavě prohlížela různé faktury a pak poznamenala, že neví, které chce kamarádka přesně zaplatit. Ta jí odpověděla, že to by asi měla vědět ona, ale že zřejmě všechny.
Paní za sklem se na kamarádku nedůvěřivě podívala. Ještě se jí asi nestalo, že by šel někdo zaplatit dobrovolně za účet za elektřinu skoro dva tisíce eur, aniž by se snažil smlouvat nebo si dohodnout nějaké splátky. Vzala tedy kalkulačku a spočítala všechny faktury a pak vyřkla částku. Kamarádka pokrčila rezignovaně rameny a kývla hlavou na souhlas. Paní se znovu překvapeně podívala a zeptala se, zda to hodlá kamarádka opravdu zaplatit, protože až to zapíše do počítače, nebude už cesty zpět. Kamarádka znovu přikývla.
Potom paní pomaličku rovnala jednu fakturu vedle druhé. U těch, kde se dá složenka utrhnout a které byly skoro utržené, se zamračila, poznamenala, že jsou utržené a zdlouhavě je slepovala izolepou. Poté, když všechno naťukala do počítače a slepila, snažila se pravítkem (jako to dělávají na poště) ústřižky zase utrhnout. Vzhledem k tomu, že je ale právě slepila izolepou, nešlo to. A tak vzala takový ten vytahovací nůž na koberce a na úplně novém dřevěném stole se snažila ty útržky odřezat.
Ještě, než se jí podařilo zničit stůl, zjistila, že musí odlepit izolepu. S kamarádkou jsme chvilku nevěřícně stály a pak se začaly smát, protože celá historka se odehrávala v tichosti jako komedie z nějakého němého filmu. Pak jsme se s úsměvem na rtech rozloučily, podařilo se nám projít ven nejbezpečnějším systémem na světě a ocitly jsme se na sluncem prozářeném parkovišti.
Po hodině stráveném na úřadě jsme se shodly, že život se dá prožít příjemně a vesele i přes nepříznivé nástrahy úředníků, a šly tuhle teorii probrat do kavárny na náměstí.
2000 e ? To je za kolik let? Jinak, v ČR máme Vietnamce co se výhradně zabývají pěstování konopí, ale ti elektřinu odebírají na černo, 2000 e by nikdy nedali dobrovolně.
Hezký den
buteo, nedavno jsem cetla na FB postesk jednoho skota, ze ma dum na korfu, dke ma celou zimu vypnutou elektrinu. presto vsak plati na korfu vic za elektrinu v zime, nez ve skotsku, kde normalne zije… takze asi tak.
Nekecám,zaloha na plyn 3000 vrací asi tak 2-3 tisíce podle zimy,el.záloha 2900 vrací stokoruny.Trvale v baráku je jeden člověk,3 spíše o víkendu,nepátrám neřeším,nevím kde je chyba ale jsou horší věci v životě ne?
To vypadá, jak kdyby tvoje kamarádka doma provozovala příruční vysokou pec :-). No, bane, jestli to bylo za delší dobu, je to klidně možné. Moje spotřeba za rok a půl. Ale představuju si řeckou úřednici a její volnou sestavu s izolepou a vidím ji před sebou naprosto živě 🙂
bylo to, myslim, za nekolikery hodiny, ale ani snad ne za delsi obdobi. je to fakt desne drahe.
platím plus mínus,35 000 kč za el. plus plyn to samé,normální rodiný domek,nevím kam to jde.jediná výhoda že zaplatím pře web a je klid.Něco podobneho absolvovat tak asi ty prachy tak lehce neuviděj.PS.jsem v Peci pod Sněžkou a prší se sněhem a ale je mi dobre,za 19 dní Korfu a bude ještě líp.
neni to nejak strasne moc? za jak dlouho to je?
Cha cha, to ja jako v Recku trvale zijici chapu velmi dobre, jak muze byt ucet DEH takto vysoky, tam totiz neni jen elektrina, ale i ruzne dane a take oblibena charatzi (nebo jak to ted vznesene nazvali, nejakou zkratkou), ktera se plati z m2 a je dosti vysoka. Takze za par uctu se to nasbira…nemluvim o tom, kdyz mate treba pokoje k pronajmu nebo hotel nebo tavernu :). System recke posty na vesnicich je take fascinujici, my nemame ani kiosek, takze kdyz postak je liny to hazet do spravnych boxu, hazi to, jak mu to padne pod ruku a kam se mu zachce. Pak si postu vymenujeme. Jo a chodi pouze v utery (jen pro info, nejsme zrovna pidivesnicka, mame tak 1 000 obyvatel, ale jsme na severu ostrova, tj. „mimo civilizaci“).
presne. ty dane jsou casto vetsi polozka nez elektrina samotna.
Zjistit, vytisnout a zaplatit ucet za DEH je v Recku tak jak zni nazev tohoto clanku opravdu jednoduche 😉 zjistit a vytisknout si ho muzete zde https://www.dei.com.gr/Ebill/Login.aspx?lang=1 a ja osobne vse platim pres web banking 😉 Informace z prvni ruky jakozto ze jsem byvaly zamestnanec DEH… 😉 😀
jo, to mas, niko, sice pravdu, ale jen kdyz platis vcas. kdyz se zpozdis, musis na urad osobne. proto je tam taky tak narvano. alespon tolik me info…
Pájo, s tou poštou by mě asi kleplo. Jsem psavec a pocit, že nedostávám dopisy nebo někdo ode mne, to bych fakt zuřila …No, a platby se snažím platit průběžně, protože jinak jsem taky dost velký zmatkař …
nuli, ty jeste pises a dostavas dopisy postou? to je moc hezke!! to uz jsi asi spis vyjimka, ne?
Jo, jsem vyjimka a obcas rikam s jen malou trochou nadsazky, ze postaci vdeci za soucasnou svou existenci me :-). Pohledy a prani posilam bezne; na svatky jich jsou mraky; dopis pisu 1 tydne a nekdy i vic 🙂
musim rict, ze i mne se po klasicke poste trochu styska…
Dobrej lístečkovej systém :-). Zajímavé, že u té pokladny už ochranka nebyla – zřejmě proto, že tam fakt nikdo nechodí a proto byla asi i ta paní taková zmatená:-). A jináč účet kolem 2000 €, je sice vysoký(ale záleží za jaký objekt a za jak dlouho), protože např. můj otec platí za plyn 15 tis. měsíčně a el. 10 tis./měsíc(a to dříve platil i více než přešel k jiným společnostem). Faktem, ale je, že je to za větší nezateplený dům.
myslim, ze za moc dlouho to nebylo, ale za vice objektu ano.
Díky za tento článek …. měla jsem možnost se přenést do milovaného Řecka a začít se těšit na prázdniny 🙂
to je prave prima, ze i takovehle urednicke trable nekoho zarucene potesi:))
Zdravím Ostrovanku, chtěla jsem se jen zeptat, chtěla bych navštívit ostrov Krétu na 4 měsíce, potřebuji k tomu nějaké zvláštní povolení, nebo je úplně jedno jak dlouho zde budu a co tam budu dělat? Nemám s tak dlouhým pobytem zde zkušenosti a tak mě napadlo se zeptat vás. Děkuji za odpověď.
ne, obcane EU nic nepotrebuji. zdravim z Korfu!