Albánie, jak ji neznáme (a malá reklama)

Asi před třemi měsíci jsem dostala SMS od neznámého muže s exotickým jménem, který projevil přání se se mnou setkat ohledně organizace cestovního ruchu v Albánii. Bylo mi trochu divné, proč kontaktuje zrovna mě, ale později jsem zjistila, že to byla víceméně náhoda, prostě na mě našel číslo na nějaké nástěnce cestovní kanceláře v jednom hotelu na Korfu a jednoduše to zkusil.

Mladý sympatický muž jménem Altin mi při setkání začal vyprávět svůj příběh: Pochází z Albánského městečka Gjirokastro a v necelých dvaceti letech odjel studovat práva do Prahy. Naučil se perfektně česky, získal titul, oženil se s Češkou, se kterou vychovávají malou dceru, a zůstal v Čechách. Teď však, skoro po patnácti letech, si uvědomil, že v Čechách navždy žít nechce. Má sice dobrou práci a bydlení, ale unavuje ho nestálé počasí, šedivo, předsudky lidí a pro něj těžko pochopitlené mezilidské vztahy. Rozhodl se tedy pro návrat do Albánie, který si, jako leckterý emigrant vracející se zpět do své vlasti, maluje možná až moc růžově.

S nadšením mi vypráví o své krásné zemi. Jeho žena, taktéž právnička, se naučila albánsky a nemá nic proti přesídlení. Teď už jen zbývá vyřešit, čím by se v Albánii dalo uživit. Altina napadlo podnikat v cestovním ruchu. A protože Gjirokastro je nedaleko městečka Ag. Saranda, což je zase přímo naproti Korfu, chtěl zkusit nejprve štěstí odsud.

Nenapadalo mě v tu chvíli, jak bych Altinovi mohla v celé záležitosti pomoci. Výlety na jeden den jsou v rukou zavedených firem, které si jen tak nenechají fušovat do řemesla. A na dovolenou do Albánie, pokud vím, se lidé zřejmě moc nehrnou. Je třeba Albánii nejdřívě oddémonizovat.

Za tímto účelem jsem tedy od Altina dostala pozvání do jeho milované vlasti. V přístavu už mě čekal se svojí ženou a vyrazili jsme společně na výlet do mě neznámých končin.

Je třeba zdůraznit, že jižní Albánie je krásná. Vlastně její krajina je hodně podobná Korfu. Má nádherné moře, bílé kamínkové pláže, alespoň v červnu úplně liduprázdné, milé hospůdky, příjemné lidi a výborné ceny. V jedné hospůdce jsme se zastavili. Je vybudována na přírodních vodopádech a nabízí úžasnou stinnou atmosféru mezi zurčícími potůčky padající vody.

Pojedli jsme rybek, popili albánského piva a vydali se na další cestu. Po chvíli jsme přijeli ke krásné pláži, kde seděla jedna francouzska rodinka pod amatérsky vyrobeným slunečníkem ze slámy a čtyřech kůlů, popíjela bílé víno a zrovna dojídala oběd, který si uvařila ve svém karavanu. Pozdravili jsme se a na chvilku dali do řeči. Hned nás pozvali na víno, ale neměli jsme dost času. Škoda, byl to přesně ten typ lidí, se kterým by člověk strávil na téhle pláži celé odpoledne. Lidi, kteří chtějí něcoo zažít, něco neznámého objevit, užívají si svobody a pytle s odpadky hned za pláží berou jako nutný folklor dané země.

Na druhé pláži, kam jsme dorazili, bylo pár bunkrů, bar z vlnitého plechu a několik polodostavěných apartmánových domů. Altin nám celou cestu zaujatě vyprávěl o své zemi, kterou má tak rád. Rozpovídal se o dobách po válce, kdy lidé neměli co jíst, o éře Envera Hoxhy, který byl mnohými nenáviděn, ale mnohými milován. Který zavedl do vzdálených míst elektřinu a lidé si začali žít, v porovnání s jejich dosavadním životem v poměrném blahobytu. (Ale také věznil spoustu odpůrců ve velmi drsných a nelidských podmínkách). V Albánii neexistovalo soukromé vlastnictví, a tak lidé bydleli ve státních bytech, auta neměli, tudíž nepotřebovali ani silnice, jezdilo se vlakem, často trvala cesta z Tirany na pobřeží kolem 6-8 hodin, i když vzdálenosti nejsou nijak veliké.

Hoxha byl prý jediným ze všech soicalistickýh lídrů, který nesouhlasil se vstupem vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Albánie tak byla v naprosté izolaci a žila si svým komunistickým životem nezávisle na ostatních. Proto také ty bunkry, kterých po celé zemi nechal vystavět skoro milion, aby stačily pro každou albánskou rodinu, kdyby došlo k nějakému napadení. Dnes jsou rozsety po krajině jako houby po dešti a země se jich jen stěží zbavuje. Nedají se v podstatě využít ani jako turistická atrakce, jako nějaké bungalovy, či bary, protože se do nich horko těžko vejdou dva tři skrčení lidé. Takže je z nich maximálně tak nevábná toaleta či skryté, avšak dost nepohodlné a neromantické hnízdečko lásky.

Na druhé pláži bylo opět liduprázdno. Jen na záhonku se šalvějí se pásly krávy. Navštívili jsme majitele jednoho malého penzionu. Starý pán nám ukázal pěkné a čisté ubytování a něco nám přátelsky vykládal. Nebylo podstatné, že jsem nerozuměla tomu, co říká. Mnohem podstatnější byl příjemný pocit, který ve mě vyvolal.

Bohužel se náš čas krátil a my jsme se museli vydat zpět do Sarandy, abychom stihli odjezd lodi. V Sarandě, což je neuvěřitelný mix kapitalismu a hlubokého socialismu, jsme si dali ještě jedno pivo Tirana v pobřežní kavárně a pak se rozloučili.

Poprvé jsem měla z Albánie opravdu hezký pocit. Zřejmě díky Altinovi, který o všem tak láskyplně a zajímavě vyprávěl, že člověk přimhouřil oči nad mnohými nedostatky. Škoda, že jsme neměli víc času. Jsem ale rozhodnutá, že se do Albánie vrátím a trošku více ji prozkoumám. A vy, pokud budete chtít jet na netradiční dovolenou, podívejte se na Altinovy stránky . Má tam nabídku ubytování, krásnou fotogalerii a spoustu zajímavostí.

Příspěvek byl publikován v rubrice Ostrovanka cestuje. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

32 reakcí na Albánie, jak ji neznáme (a malá reklama)

 1. squire napsal:

  Mám pocit, že to o odmítnutí vstupu vojsk V.S. do ČSSR jsem slyšela o N. Ceauceskovi, stejně jako tu bajku o tom, jak byl izolovaný a nezávislý na ostatních stalinských státech. Takže: a) buď se to učí jen o Ceauceskovi, a na Hodžu se zapomnělo b) Altin jako většina Balkáňanů má bujnou fantazii a tuhle historku si "vypůjčil" c) obě historky o obou lídrech jsou vymyšlené. Kdepak asi bude pravda?

 2. L napsal:

  v Albanii jsem byla,na jednodennim vyletu,organizovanem prave z Korfu 🙂

 3. Ostrovanka napsal:

  squire: ba ne, podle knihy dejiny albanie /pavel hradecny, ladislav hladky/ se na str. 479 doslova pise, ze se hoxha zacal obavat, ze agrese moskvy bude pokracovat a ze jejim pravdepodobnym cilem bude prave jeho rezim. … prvnim verejnym vyjadrenim nesouhlasu byl tedy demonstrativni odchod z varsavske smlouvy 13.9.1968.. takze pravda to asi bude.
  L: ano, ty vylety se tady delaji. skoda, ze se nedelaji ovsem za poznanim albanie, nybrz pouze na vykopavky do butrintu. jak se ti tenkrat libil??

 4. danka napsal:

  Tiež som bola na 1-dňovom výlete, ale z Čiernej Hory, v meste Skadar, bola som úplne prekvapená, aké to tam je, po pravde som čakala pravek, neviem, akosi takú predstavu som mala v sebe. Mesto je pekné, zčasti zrekonštruované na moderné mesto 21. storočia, zčasti si zachováva nádych starých časov. A sprievodca nám rozprával, že sú tam krásne piesočné pláže. Tak som si pomyslela, že možno do 5 rokov tam budeme chodiť na dovolenky bežne. Ja by som sa už nebála a išla.

 5. Portokali napsal:

  Albánie může sice být krásná, ale řeči o předsudcích vůči Albáncům mi ze strany právě Albánců přijdou jako výmluvy. Potkala jsem jich hodně, nejvíc v Řecku a do jednoho to byli lidé, které už – narozdíl třeba od Řeků – už potkat nechci. Btw. pár jsem jich potkala i v Brně a pořád mleli to stejné – úžasná Albánie, zlí Češi, ale žijí v ČR…tak mi přijde, že to nejsme my, kdo má předsudky.

 6. Mod. napsal:

  Pzbláště první fotka vypadá velmi lákavě:-)Jinak nemáš pravdu s těmi vojsky, Rumuni tu taky nebyli, takže Hoxza nebyl jediný, možná si poté Rumunsko žilo i nadále ve své krásné izolaci:-)

 7. Mod. napsal:

  Mimochodem, já jsem si pro příští letní dovolenou už zřejmě vybrala Santorini:-)

 8. Gomba napsal:

  já bych sena tuhle reklamu chytil hned, bohužel se na dovolenou nechystám 🙁

 9. L napsal:

  Jo, presne tam to bylo. Skoda jen, ze ty pamatky nebyly lip udrzovane (uz je to davno, asi pred 12ti lety, nevim jak to vypada ted..)

 10. Ostrovanka napsal:

  danka: nevim, jestli to bude bezne do 5 roku, ale ja bych radila vyuzit toho, dokud to bezne neni.
  portokali: nevim, to je asi na delsi tema. tady na korfu jsou albanci zhruba stejne oblibeni jako u nas ukrajinci. ovsem cesi se taky stavi casto do role ublizovanych. kolikrat slysim ceske turisty narikat, ze tohle by se nemcum nebo anglicanum nestalo? ja se s albanci potkavam casto, zatim nejsympatictejsi mi byl prave altin.
  mod: ja neznam historii rumunska. ale rumuni byli proti vstupu vojsk k nam?? to jsem nevedela.
  gomba: tak snad nekdy na dovolenou jeste pojedes. nebo uz jsi to zabalil navzdy??
  L; ted je butrint na seznamu UNESCO, coz je na udrzbe docela znat.

 11. Vivien napsal:

  akce na altinových stránkách inzerují pravidelné akce s promítáním a povídáním a ochutnávkou albánských specialit. Už jsem se přihlásila, jsem zvědavá a Albánie mě moc láká.

 12. evina napsal:

  Dobrý tip, stránky mne také zaujaly. Díky, že bych v sobě konečně v pozdním věku objevila dobrodruha. :-)))

 13. Mod. napsal:

  Ale to nemusíš znát historii Rumunska,….:-)Samozřejmě Rumunské vedení státu, tedy Čaučesku, se odmítl podílet na vstupu vojsk VS do ČSSR, už si ale nepamatuju, jestli se podíleli nebo nepodíleli na nějakých předchozích zásadnich cvičeních, což se Albánci nepodíleli určitě.

 14. Mod. napsal:

  ad Albánie, moc se mi líbí ten kulatý hotel Neptun? u krásné pláže, trochu mě zaskočilo, že se tam nejí, netuším jak jsouna tom v Albánii s jídlem v restauracích, ani kolik takové jídlo stojí. Cena 50 euro za pokoj pro dva je asi spíš běžně průměrná na *** pro Evropu, takže se nedá říct, že by to bylo nějak speciálně levné.

 15. Mod. napsal:

  Tak Delfini ne Neptun:-)

 16. Hamilton napsal:

  Hmmm….vcelku zajimavy postrech z druh0ho paragrafu. Ze by i Albanci meli o nas takovy mineni ? :-)"…Má sice dobrou práci a bydlení, ale unavuje ho nestálé počasí, šedivo, předsudky lidí a pro něj těžko pochopitlené mezilidské vztahy…"

 17. Mára napsal:

  Některé ty fotky přírody z těch sajtů teho albánce jsou hodně hezké. Líbí se mi i ta fotka té restaurace u vodopádů. Trochu mi to připomíná tu u Epta Piges na Rhodu. Jináč myslím si, že až se trochu Albánie vzchopí, tak má slušný potenciál stát se jednou z dovolenkových destinací.

 18. Papaja napsal:

  Zajímavé!!! Poslední dobou o Albánii hodně uvažuju co se týče dovolené, pokud nějakou někdy budu mít. 🙂 Od Řecka si hodlám odpočinout (nic ve zlém, Pája mi určitě rozumí). :))) Liduprázdné pláže mě nadchly. Doprava tam, nejkratší přes Řecko, moc ne. 😀 Ale to bych přežila. Pájo, díky moc za odkaz a přeju hezký den.Pája

 19. Mod. napsal:

  Sem to tak cvičně počítala, tu levnou dovolenou, doprava by mě přišla cca nejméně na 8 tisíc, za pokoj na 10 dní bych zaplatila 11 tisíc a za stravu řekněme 5 tisíc, takže suma sumárum takový 24, možná kdyby mi udělali slevu na ten pokoj, dalo by se za 20, ovšem za 22 mě třeba na Bali budou zasypávat i plátky růží:-))

 20. edith napsal:

  Tak už mi věříš, že je v Albánii nádherně? Docela jasně si pamatuji, jaký jsi měla o nás strach, když jsme se v květnu od vás z Korfu vydávali domů přes celou Albánii….:-)) já měla strach taky, ale učarovali mi velmi pohostinní a milí lidé, nádherná a ještě místy nedotčená krajina a samozřejmě jsme museli chápat i některé místní nedostatky, jako je spousta odpadků kolem cest, ale bereme to tak, že oni si chudáci albánci s tím moc neví rady, hlavně s plastem a petkami…mám ale i vážnou obavu, že za pár let tam už tak kouzelná a nedotčená příroda nebude..:-( krásný den na kerkyru z valach! edita a spol.

 21. Ostrovanka napsal:

  vivien: skvele! napis, jake to bylo!
  evina: a proc ne? za par let uz to bude klasicka turisticka destinace.
  hamilton: ano. at maji albanci jakekoliv stigma, rodinne vztahy tam funguji celkem dobre.
  mara: altin je fakt sikovny. fotky i celou stranku delal sam. klobouk dolu. ja neumim ani poradne vlozit odkaz do blogu…
  papaja: doprava asi nejlepsi pres korfu letecky, pres cernou horu autem? nevim, zkus napsat altinovi.
  mod: hele, ty rejpalko:) na kolik te vysla vila viky se zhroucenym rezavym plotem a nefunkcnim zarizenim?? tady napriklad aparrtmany andon pali za 25 eur na noc. autem cesta rekneme 8000. celkem tedy na 10 dni 15500 plus treba 5000 na jidlo. Takze to vychazi na necelych 11000 na osobu. jasne, za tyhle penize muzes mit v recku na posledni chvili hotel s all inclusive, ale zas nebudes v albanii:))a krome toho ty ceny za hotel v sarande mi neprijdou nijak vysoke. tady na korfu 4hvezdickovy hotel poridis okolo 100 eur za noc se snidani. v albanii napriklad hotel dodona 25-35 eur za pokoj…
  edith: no, hele, nadherne, to je strasne relativni slovo. nektere veci jsou nadherne, nektere hnusne. celkove je to ale zajimavy zazitek…

 22. Portokali napsal:

  Pájo, jojo, však já jsem tím rozhodně nechtěla říct, že Češi jsou v tomhle nějak lepší, za Čechy turisty jsem se už taky nespočetněkrát styděla, vím, že stěžování je náš národní sport. Jen se mi zdá, že někteří Albánci žijící v zahraničí už to občas fakt přehánějí. Já bych do Albánie i jela, příroda musí být nádherná, ale od cesty tam mě odrazují právě lidi. Něco jako Ukrajina, tam jsem taky jela za přírodou a lidi mě moc nenadchli.

 23. Mod. napsal:

  Nebudu v Albánii? no bůhzaplať:-))No asi takhle, zajela bych tam určitě ráda ny výlet, třeba i dvoudenní, alr to by stačilo:-)Zhroucený plot při zakoupení na first minut cca 11.900 bez jídla, běžně 15-16 bez jídla.

 24. Altin napsal:

  Ahoj
  Zdravim vsechny. Nejprve bych Te Pavlo chtel podekovat za neutralni pohled na Albanii. Skoda, ze nebylo vice casu, abych Ti mohl ukázat dalsi pamatky a zajimava mista. Snad priste. Jinak vsechny dekuji za prinosne nazory. Jsou pro mne velmi obohacujici. Dovolte jen kratkou poznamku ke vsem komentarum. Zacnu cerstvou prihodou: Sel jsem vcera pozde v noci po Narodni tride v Praze a u automatu na jizdenky mne bezdomovec malem vrazil kudlu do bricha za to, ze jsem mu odmitl dat drobne, které mi automat vratil. Co z toho plyne? Za tuhle situaci si muzu sam. Nemam se courat po Narodni tride v noci. A ted k Albanii a memu pobytu v ČR. Cim dal vice se presvedcuji, ze zadny stat ci narod není ani dobry ani spatny. Zalezi na tom jakyma ocima se my sami na svet divame. Odlozime-li vsak tmave bryle a zapomeneme-li na predsudky, pak zjistime, ze svet ma neskutecne mnoho barev. Prece si nemuzu nadavat na celou Prahu, kdyz me jedna ztracena duse malem zabila )) nebo snad ano? Budeme-li hledat v Albanii nebo v ČR negativa, pak vam jich napocitam hned nekolik, ale to neni ucel. Takze lidicky, prijedte do Albanie a udelejte si nazor sami. A v patek dorazte na nasi akci v Praze. Nebudete toho litovat. Omluvte hacky a carky. S pozdravem. Altin.

 25. Portokali napsal:

  Altin: A neplánujete taky něco v Brně? Já bych na nějakou info akci o Albánii zašla, ale do Prahy to mám daleko.

 26. Ostrovanka napsal:

  portokali: clovek se asi musi presvedcit na vlastni kuzi. tak smele do toho!!
  mod: jasne, na vylet zajed. ale to se ti ze santorini pekne prodrazi:))
  altin: diky za komentar a at vam to dnes vyjde!!

 27. Altin napsal:

  Portokali: Akci planujeme postupne zavest po cele ČR. Presny termin setkani v Brne bude uvedeny v zimních mesicich na nasich strankach. Dekuji Vivien za vcerejsi ucast. A.

 28. Portokali napsal:

  Altin: Super, tak to já se pak pokusím přijít! Třeba mě pro příjemně překvapíte:)
  Pája: Máš pravdu a mám i docela chuť se přesvědčit na vlastní kůži, ale do Albánie asi radši s cestovkou než sama.

 29. Vivien napsal:

  S týdenním odstupem
  Albánský večer jsem navštívila s kamarádkou a moc se nám tam líbilo. Počet přítomných odhaduji tak na 15-20. Viděli jsme pěkný dokument o části Albánie od významného albánského režiséra, přišla i kulturní atašée Albánského vyslanectví, příznivci Albánie se zkušenostmi i lidé neznalí a zvědaví jako já. Panovala přívětivá atmosféra a podávalo se malé stylové občerstvení (masové kuličky a sýr) včetně albánské pálenky. Síla! Ten večírek byl opravdu hodně inspirativní – hlavně jižnější část Albánie mě hodně láká . Bude to nejspíš jachtou z Kerkyry :-). Je na čase začít shánět informace…Na závěr si dovolím uvést odkaz na blok Přemka, albanologa, který letos v Albánii strávil půl roku, a svoje zážitky poměrně obsáhle vylíčil zde: http://premek-albanie.blog.cz/

 30. Ostrovanka napsal:

  vivien: dik za odkaz, o premkovi uz jsem slysela, ale nevedela, kde ho najit.

 31. Claire napsal:

  Albánie
  Albanii jsem v létě 2011 projeli komplet a kdybych mohla, hned bych se tam vrátila. Měsíc na cestě ale zážitků nepočítaně, Albánie je nádherná země. Mimo jiné,jsme se na pevnosti v Gjirokastře potkali s chlapíkem, který nám odvyprávěl podobný příběh jako Altin, a také nám doporučil kam ještě jet a co nevynechat. Skoro bych si tipla, že to byl právě on, protože jinak by to bylo moc náhod dohromady. Každopádně, těším se na návrat do této krásné země !! 🙂

 32. LenkaV napsal:

  Odkaz na Altinovy stránky už nefunguje, není nějaký aktuální?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *