Do Jemenu v džínách a tričku…

vlajka jemenu

Jmenuje se Sabina a je jí 41 let. Její maminka byla Česka a tatínek Jemenec . Chodily jsme spolu do jedné třídy na gymnáziu. Sabina se narodila a vyrůstala v Česku s maminkou a mladší sestrou. Tatínek za nimi jezdil skoro každý rok . O Jemenu doma moc nemluvili, ale asi ve dvaceti letech se Sabina rozhodla vydat se za tatínkem a zjistit, jaké to v Jemenu je. Tam se ale zamilovala a nyní už tam žije přes dvacet let.

 

Se Sabinou jsme neudržovaly žádné kontakty, a tak jsem dlouho netušila, co s ní vlastně je. Nedávno jsme se našly na facebooku a začaly si povídat. Jenže to s někým, kdo žije v Jemenu, není tak jednoduché, protože v zemi zuří válka a není jednoduché se připojit na internet. Elektřinu zapínají jen jednou za tři až čtyři dny a je tak slabá, že nejde ani zapnout počítač. V zemi se žije s generátory poháněnými plynem, ale i ten už dochází. Bez něj už naše spojení nebude možné.

 

Chtěla jsem se o zemi, o které denně píší noviny, dozvědět něco z pohledu člověka, který tam žije. Sabina mi totiž psala, že světová media o zemi neinformují tak, jak to vidí místní lidé. Zajímalo mě, jak to tedy je a jak se v Jemenu vlastně žije. Poprosila jsem ji , aby mi zodpověděla několik otázek.

Sabino, jaká je tvoje rodina v Jemenu a čím se tam živíte?

Můj manžel je Jemenec, ale do svých 17 let žil s rodinou ve Velké Británii. Máme spolu tři děti, dva kluky 18 a 16 let a devítiletou holčičku. Manžel vydělával dobré peníze, takže jsem mohla s dětmi zůstat doma. Když se později rozhodl, že si založí vlastní byznys – pomáhat zahraničním firmám prosadit   se na jemenském trhu – začala jsem mu pomáhat . Nyní zastupujeme společnosti z USA, Velké Británie, Číny a z České republiky.

 

U nás toho o Jemenu moc nevíme. Já osobně si představuji nějaká pouštní městečka a prašné cesty na Arabském poloostrově. Jak to tam ve skutečnosti vypadá? 

S tím prachem sis to představila úplně přesně. . Jemen – Arabia felix, u nás dost známý z knížky Královna ze Sáby -se nachází na jižním cípu Arabského poloostrova a je to skutečně velmi exotická země. Moje rodina žije v hlavním městě Sana’a a moje nejoblíbenější část je staré město. Je to kouzelné místo s domečky jakoby ozdobenými šlehačkou, malinké obchůdky plné pestrobarevných koberců, luceren, pytlů s voňavým kořením a překrásnými stříbrnými šperky. V uzounkých uličkách najdeme lisy na různé olejíčky. Lisy jsou poháněné velbloudy.Sluníčko tu svítí každý den. V období dešťů pořádně sprchne, ale pak zas vysvitne slunce a všechno vysuší. Jemen je bohatá země, kde se dá pěstovat téměř cokoliv, těží se tu nerostné bohatství a moře je plné ryb. Úroda se sklízí 2-3 krát do roka. A povídá se, že největší poklad na světě ještě leží zakopán někde v údolí u Marebu. Na nedalekém ostrově Sokotra najdete tak exotické rostliny a zvířata, která neexistují nikde jinde na světě.

 

Většina obytvatelstva jsou muslimové? Musela jsi někdy řešit zahalování?

Ano, převážná většina Jemenců je muslimského vyznání. Žila zde ale i židovská menšina. Právě Židé zde vyráběli ty nádherné šperky. Většina Jemenců jsou muslimové . Opravdu mizivé procento tvoří ještě křesťané a hinduisté.

Já sama jsem do Jemenu přijela v džínách a tričku. Cizinci tu totiž chodí oblečeni evropsky a nikoho to nezajímá. Jenže já jako cizinka nevypadám a tak jsem si sama po pár týdnech neustálého okukování a poznámek pořídila plášť a šátek. Nikdo mě k tomu nikdy nenutil, byla to moje svobodná volba. Nejsem totiž ráda středem pozornosti. Zahalování má totiž i svoje nesporné výhody. Když třeba ráno zaspíme, vypravím rychle děti a já, nečesaná a v pyžamu, hodím na sebe habit a šátek a hurá do školy. Dodržujeme něketré muslimské i křesťanské tradice. V období ramadánu držíme půst a na Vánoce máme zase stromeček. Snažíme se, aby naše děti měly co nejvíce z obou tak odlišných kultur.

 

O kofliktech v Jemenu se toho píše hodně. Pro nás je to ale tak vdálená země, že většina lidí asi ani zprávy z této části světa nečte. Tys mi psala, že media často informují dost zkresleně. Z naší strany to vypadá, jako by vás Saúdové chránili proti jemenským povstalcům. Ale jak to vidí tamní lidé?

Přesto, že je to téma spíše na knihu, než na krátký rozhovor, pokusím se to alespoň stručně vysvětlit. Šíítští povstalci, kterým se tu říká Houthíovci (Houthi je příjmení jejich vůdce ) ovládli na podzim roku 2014 hlavní město a další jemenská města. Sesadili vládu, která byla velmi zkorumpovaná. Někteří členové vlády z Jemenu utekli a president Hadi dostal domácí vězení.

Byl to člověk, který nahradil bývalého prezidenta na pouhé dva roky, aniž by byl řádně zvolen. Po dvou letech se měly konat volby, ke kterým ovšem nedošlo, takže tento nikým nevolený president úřadoval až do konce roku 2014. Po dobu své vlády se téměř nijak neprojevoval, ale jeho bankovní účty zázračně narůstaly. Z domácího vězení posléze utekl do svého rodného města Adenu a odtamtud rovnou do Riyadu, hlavního města Saúdské Arábie. Tam požádal Saúdy o pomoc při odboji proti Houthínovcům a o zpětné dosazení do prezidentského křesla.

 

Američtí vojáci, kteří byli v té době v Jemenu, odtud zcela nečekaně odjeli. Přitom president Obama dával Jemen za příklad boje proti Al Kajdě a Islámskému státu.

 

Najednou, v noci 26.března, zcela bez jakéhokoliv varování, začala Saúdská Arábie s nálety na Jemen. Saúdové šli do boje s tvrzením, že pomáhají svým bratrům v Jemenu proti rebelům. Ale rebely většina lidí v Jemenu nevnímá jako nepřátele. Naopak je podporuje. Saúdové trvdí, že zbraně rebelům dodává Írán, což není pravda. Rebelové mají zbraní dostatek, neboť si k nim pomohli především, když na podzim roku 2014 obsadili hlavní město a převzali vojenské sklady.

 

V Jemenu má zbraň každý dům, takže jsou vlastně ozbrojeni všichni obyvatelé. Naopak Saúdové financují teroristy. Všichni ví, že i teroristé, kteří zaútočili na trade center v USA  byli většinou Saúdové. Ti totiž už od sedmdesátých let Jemen kontrolují. Určují, kdo bude prezidentem a kdo bude ve vládě a pak místním šejkům platí obrovské peníze, aby nedělali žádné problémy a umlčeli je.

 

Možná se ptáte, co by z toho měli, ale jak už jsem zmiňovala, Jemen je velmi bohatá země na význačném místě. Leží na jižním vstupu k Rudému moři a má obrovská naleziště ropy. Takže Saúdská Arábie se snaží, aby Jemen nikdy nebyl samostatný, ale aby nad ním měla vždy kontrolu.

 

A podařilo se tedy Saúdům porazit Houthínovce?

Za dva měsíce bombardování Jemenu se jim vlastně nepodařilo nic. Jen samé škody. Zničili sklady zbraní, nemocnice, školy, benzínky, sklady dynamitu pro silnice, mosty, mešity, věznice, spoustu historických památek a množství civilních domů. Používají k tomu zakázané bomby a do této chvíle zabili okolo 2500 lidí, mnozí z nich byly ženy a děti, dalších 4000 těžce zranili. Ale rebely se jim nepodařilo zlikvidovat. Ti se naopak stávají silnějšími a mají podporu většiny obyvatel země.

Hraje v těchto šarvátkých roli, že v zemi žijí dvě různé větve Islámu?

Ne, odlišné odvětví v tomto případě roli nehraje. Odjakživa tu žijí Sunnité se Šííty vedle sebe, modlí se společně a mohou mezi sebou uzavírat sňatky. Na pohled se liší pouze tak, že jedni se modlí s rukama podél těla a druzí se zkříženýma rukama.

 

Můj tatínek a jeho i moje rodina patří k “Zaidi”, což je odvětví Šíítů, ale je daleko mírnější a skromnější. Můj táta to přirovnává k rozdílu mezi komunismem a socialismem. Zaidí existuje pouze v Jemenu a jeho stoupenci vládli některým částem Jemenu přes 1000 let. Po svržení Imáma v roce 1962 se stoupenci Zaidi stali oběťmi. Byli zbaveni majetku a práce. Proto Houthínovci povstali jako znovuzrozené hnutí Zaidi proti nepravedlnosti. Ovšem ne všichni Houthínovci jsou take Zaidi. Naše rodina povstalce podporuje.

Minule jsi mi psala, že čekáte na evakuaci, ale že je zničené letiště. Jak přežíváte?

Letiště už mezitím dali do provozu, někteří Jemenci se už dokonce vracejí ze zahraničí. Školy samozřejmě nefungují, odkládala se týden za týdnem a teď už jsou předčasné prázdniny. Státní zaměstnanci do práce nechodí , nebo jen na velmi omezenou dobu, ale obchody jsou většinou otevřené.

Ovšem všechno záleží na tom, v jaké čtvrti člověk bydlí. My máme štěstí v neštěstí, protože v naší blízkosti se nenacházejí ani vojenské sklady nebo prezidentské paláce. Někdy zažíváme otřesy oken a chvění celého domu, které připomíná zemětřesení. Každou noc slyšíme výstřely a výbuchy a je opravdu těžké v takových podmínkách spát. Musím přiznat, že si kolikrát pobrečím. Ale vím, že mnoho lidí je na tom ještě hůř. Museli opustit své domovy , nebo o ně zcela přišli. Některé čtvrti po zničení vypadají jako město duchů. Na ulicich je nebezpečno. Vracejí se zbytky protiletadlových střel, některé nevybouchly ve vduchu, ale explodují až na zemi.

Jak je to s jídlem a zásobami?

V Jemenu se většinou nakupuje ve velkém, ale zásoby docházejí, takže nakupujeme v místním obchůdku. Ovšem ceny se začaly kvůli nedostatku zásob prudce zvyšovat. Došel už benzín, plyn a máme I nedostatek vody. Tím pádem musíme objednávat cisternu s vodou. Ta dříve stála 3000 YR (asi 300kč), ale teď její cena stoupla vice než trojnásobně. Peníze nám taky docházejí, takže nevíme, z čeho budeme dál žít. Největší starch mám z občanské války, kdy budou proti sobě bojovat Al Kajda, Islámský stát, sever proti jihu a horalové. O to vlastně Saúdská Arábie zřejmě usiluje.

Městská doprava už téměř nefunguje. Není benzín, takže auta a autobusy skoro zmizely. Lidé ani nikam nechodí, pokud opravdu nemusejí. Nejhorší to mají lidé, kteří musejí docházet do nemocnice na různé životně důležité procedury. Nedostávají platy, nemají jídlo, pití, střechu nad hlavou. Začíná boj o přežití. Poprvé v životě zažívám tolik hrůzy a nespravedlnosti, nenávisti a absence soucitu. Zbývá jen beznaděj a bezmoc.

V Jemenu už žiješ dvacet let, vlastně půlku svého života. Jaké výhody a nevýhody vidíš na tamním životě, pokud pomineme válku?

Na Jemenu mám nejraději jeho příjemné klima. Slunce zde svítí každý den. Nemám žádné zimní oblečení, možná jen měsíc v roce potřebuji světřík. Potraviny jsou tu úplně čerstvé. Když jedeme k moři, objednáme si čerstvě ulovené kraby připravené v peci. Jeden stojí na naše peníze 5-10 kč. Zeleninu si můžeme vybrat přímo na políčku uprostřed města. Vedle našeho domu prodávají třikrát denně “kidam”, což je malinký bochánek chleba, podobné chuti jako je ten náš. Děti ho přinášejí domů ještě horký. Lidé tu stále ještě používají přírodní léčiva, bylinky i olejíčky. Ve starém městě najdete třeba sušené ještěrky na mužskou potenci a další pro nás nezvyklé produkty.

Povinností muže je starost o děti mimo domov. To znamená školní i mimoškolní aktivity, návštěvy lékaře, ale i nákupy a placení složenek. Když chci, mohu jít s ním, ale v Jemenu je to prostě mužská práce.

Nejsem zde spokojená pouze se školstvím a zdravotnictvím. Obojí je hlavně byznys a všichni z vás chtějí vytáhnout co nejvíce peněz. Chybí mi tu kroužky pro děti. Tady existují jen jazykovky , fotbal a karate, pro holky možná jen balet, ale to je všechno. Vůbec se tu nevyučuje hudba, takže snažit se naučit hrát na nějaký nástroj je téměř nemožné. Stejně tak je to s výtvarnou výchovou a tělocvikem. Já ráda jezdím na kole, ale to zde nepřipadá v úvahu.

Jací jsou Jemenci lidé?

Jsou velmi pohostinní, srdeční, každého zvou na oběd, i úplně cizí lidi. Jsou důvěřiví, žijí pro rodinu, milují děti a mají úctu k rodičům. Je normální, že si něco koupíte v obchodě a zaplatíte později, že si necháte otevřené dveře a okna a nikdo cizí k vám do domu nevstoupí. Jsou skromní a berou život takový, jaký je, se vším dobrým a zlým, co přináší. Nedělají si zbytečné starosti a nestresují se.

Ovšem pokud se s nimi potřebujete na něčem domluvit, máte pocit, že se bavíte s mimozemšťanem. Odkládají povinnosti, vymlouvají se, slibují a neplní své závazky. A jsou take velmi horkokrevní. Pozor, abyste někdy neurazili jejich manželku nebo matku, pak může být opravdu zle!

Děkuji za rozhovor a držíme vám i celému Jemenu palce!

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

13 reakcí na Do Jemenu v džínách a tričku…

 1. NULI napsal:

  Pájo, jsem ráda, žes zabrousila i do jiných zeměpisných míst a nechala promluvit místní. Díky.

  • ostrovanka napsal:

   díky, Nuli. Myslím, že je důležité, abychom věděli, co se děje dále, než za humny.

 2. Čerf napsal:

  Očité svědectví je vždycky výtečnou příležitostí nahlédnout do prostředí „za oponou“, byť interpretace se samozřejmě mezi lidmi může vždycky lišit podle jejich místa ve společnosti a podle jejich smýšlení. Taky jsem měl v Jemenu ještě ze studií několik přátel, ale už mnoho let s nimi není vůbec možný kontakt. Nezbývá než věřit, že se situace zlepší, byť rozdílné motivace zúčastněných stran zatím bohužel spíš napovídají opaku :-(.

 3. Martin napsal:

  No, při vší úctě k Sabině je dost znát, že žije přímo v srdci rebelského kmene a má jejich optiku. Například že by je podporovala většina země, to je velmi odvážné tvrzení. Většina země byla jistě frustrovaná předchozí vládou a byla proti centrální moci (stejně jako Houthiové), ale to neznamená, že byla s šíity. No nic, tyhle věci vidí každý jinak, ze zkušenosti vím, že zvenčí s tím nic neuděláme.

  • Sabina napsal:

   Tim “ ze vetsina povstalce podporuje “ jsem prave myslela to , ze kdyz lide videli jak povstalci ( Houthi) koncem minuleho roku sesadili vladu a vyhnali klicove osoby podplacene SA. Vetsina lidi si uvedomila , ze maji na vyber a v tom povstalce podporuje . Proste nesouhlasi s dosavadni vladou a chteji si sami bez kontrolovani SA zvolit vladu jinou.Problem v Jemenu nejsou Houthi , Sunni nebo Shia ale Saudska arabie. SA nema pravo se do toho plest , natoz vest nesmyslne nalety , kterymi nedocilila niceho jineho nez znicenych nemocnic , skol , hist.pamatek a dokonce i hrbitovu . Mezi mrtvymi stovky zen a deti . Na zaver se omlouvam za svou cestinu a dodavam ze tohle je jen muj nazor a moje zkusenost.

   • ostrovanka napsal:

    sabino, díky za ujasnění.
    když vyšel tenhle rozhovor, ptalo se mě několik lidí, zda mám informace ověřené i z jiných zdrojů. ale já odpovídám, že tohle přece není fakt, to je rozhovor o tom, jak to vidí ten konkrétní člověk a to se opravdu nedá nijak ověřovat. nikdo netvrdí, že to takhle přesně je. ale je to vnímání z určitého úhlu. pro nás, co žijeme v bezpečí svého domova a sledujeme veškeré boje jen v internetových zprávách, je těžké pochopit, že média mohou mít zkreslený obraz. jenže vlastně pravdivý obraz neexistuje, protože každý má tu pravdu nastavenou jinak. jen jde o to, kdo ji lépe prosadí…

 4. Handa napsal:

  Jemen? Nádhera! Přátelští a srdeční lidé, kterým se odpoledne dělají často boule na tváři. Jo jo, taky jsme „kát“ vyzkoušeli :o). Zastavili jsme třeba u městečka a hned jsme byli pozváni na svatbu. Při treku v horách a procházení vesniček nás pozvali domů, třeba na teplý chléb nebo na vodní dýmku. Vždy nám k tomu důležitě pustili TV se špatným signálem :o). Jeli jsme třeba autobusem z Adenu do Taizu a první zastávka byla u nějaké věhlasné cukrárny. Celý autobus si tam něco kupoval, tak jsme to taky chtěli vyzkoušet a u kasy nám bylo řečeno, že už to máme zaplacené. Pozvali nás sousedi, studenti medicíny sedící přes uličku… A prý vítejte v Jemenu!!! Silvestra jsme slavili na pláži v Hodejdě… Úžasné staré „perníkové“ město v Sana´a nezapomenutelná skoro liduprázdná Sokotra s nejkrásnější hvězdnou oblohou, co jsem kdy viděla – (žádné světelné znečištění). Vrátila jsem se domů nadšená a zmalovaná (henou) :o). Děkuji Jemenu a držím mu palce.

 5. Pingback: Jak je na tom Jemen? | Ostrovanka bloguje

 6. Helena Langenbergová napsal:

  Sabino
  nemáme o tobě žádné zprávy, ozvi se prosím.Teta Helena Langenbergová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *