Žádný samet ani med…

vlajka recka

Žádný samet

 

I Řekové dnes slaví svůj velký svátek. I zde se studenti vzbouřili. Tenkrát, v roce 1973, to bylo proti vojenské diktatuře. Povstání bylo krvavě potlačeno a několik desítek demonstrantů svůj protest zaplatilo životem.

Po tříměsíčních letních prázdninách začala škola 12. září. Janis nastoupil na lyceum, což je nejvyšší stupeň středního vzdělání. A Ofélie do šesté třídy, což je zase poslední třída základní školy. Paní učitelku mají stejnou jako loni. Jmenuje se Kiki, má černé vlasy, dlouhatánské rudé nehty a popírá veškeré učení paní učitelky Spyridouly, která děti měla ve třetí a čtvrté třídě.

Přesto, že už je půlka listopadu, děti toho ve škole moc neudělaly. Po prázdninách to chvíli trvalo, než dostaly všechny knížky, a po dlouhatánské pauze se začaly na školu trochu soustředit. Jenže za pár dní byly jakési školní volby, takže další volno, pak se nacvičovaly kroky do průvodu k 28. říjnu, což je v Řecku taktéž velmi významný svátek, den před ním se hrálo školní představení a v den samotný nebyla škola, protože se slavilo.

Už na začátku listopadu se ale muselo nacvičovat další vystoupení na svátek Polytechnia (17.11.), takže zkoušky zabraly téměř veškerý čas vyučování. Je skvělé, že se děti učí historii své země, ale je smutné, že jim nikdo nevysvětlí, o co vlastně jde, takže jsou pro ně tato divadla jen zbytečnou buzerací. (Možná je to jinde v Řecku jinak, mluvím jen o jedné škole…)

Mezitím mi Ofélie hlásila, že si paní učitelka ve třídě lakuje nehty, telefonuje se svojí dcerou, kterou budí v devět ráno, a lajkuje příspěvky na facebooku.

Včera měly děti poslední, asi hodinovou zkoušku před dnešním představením a pak, protože prý byly paní učitelky unavené, vzaly děti do parku a samy si sedly na náměstí na kafe.

Samotné představení bylo dojemné, ovšem rodičů bylo v divadle jen pár, a škoda, že většina dětí vlastně nerozuměla tomu, co recitovala. Všechny děti ze školy měly účast povinnou a po představení se všechny rozběhly ven. Však zítra už je pátek a pak bude zase víkend.

Po cestě z divadla mi vyprávěla maminka Oféliiny spolužačky, že musí všem čtyřem dětem platit doučování, protože se ve škole nic nenaučí. Padne na to celý její plat. Manžel se pak snaží uživit rodinu. Vlastenectví je pěkná věc, ale i ta má své meze…

Takže teď už zbývá jen Mikuláš, svátek svatého Spyridona, a pak už tu máme nacvičování na vánoční besídku, vysvědčení a první trimestr je u konce. Vánoce tak můžou v klidu začít…

 

Tady se můžete podívat na vystoupení žáčku ZŠ, kterému vlastně děti nerozumí…

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Řecké svátky a povedené akce. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

10 reakcí na Žádný samet ani med…

 1. Simona Fořtová napsal:

  Taková škola by byla pro Jerryho škola snů.

 2. Vladimír napsal:

  Máš Pavli plnou pravdu.Jak vidím,tak se toho na základní moc nezměnilo.Všeho s mírou,jak se říká.Už jsi o tom psala.Té paní učitelce by seděla role vedoucí divadelního kroužku.Na lyceu je to doufám lepší.

  • ostrovanka napsal:

   no, jak kde. někde lepší někde horší. myslím, že zrovna tahle učitelka by se hodila maximálně na razítkování dopisů nebo tak něco…

 3. Čerf napsal:

  Tenhle podivuhodný řecký zvyk nechat školu, ať proplouvá dětem mezi prsty a zároveň platit spoustu peněz za doučování, často od těch, kteří jsou pak ve škole sami „unaveni“, jsem nikdy nepochopil, ale už se o to ani nesnažím. Občas mi nezbývá, než si říct: To je prostě Řecko! když se mi vysvětlení v souladu se zdravým selským rozumem nedostává. Asi řečtí sedláci fungují jinak než ti čeští! :-).

  • ostrovanka napsal:

   tak na tom zas až tak není nic k pochopení. rodiče si buď nestěžují nebo ano, ale k ničemu jim to není. pro učitele nejsou žádné postihy ani odměny… takže proč dělat něco, k čemu není motivace…

 4. Iva napsal:

  Ach jo. Na Krétě totéž. Gymnázium. Úplně jako kdybych to psala já. Dnes jsem potkala ke všemu u Rethymna jednu paní učitelku, která se mě zeptala, proč jsem nebyla před pár dny na třídních schůzkách. Nikdo mi to neřekl…a pak pokračovala o tom, jak Daniel nic nedělá…Tak dobře. Zkusím poslední záchranný plán a jestli nevyjde, vrátím ho do Česka.

 5. Mára napsal:

  Jako dítě bych si asi nestěžoval – i když čeho je moc toho je příliš a asi už i pro děti to pak musí být celkem nuda. No před nedávnem jsem zrovna zakládal účet dvěma Řekyním co tu studujou VŠ, ale původem jsou z Atén (maminka byla Češka) – mohl jsem se zeptat jestli se taky museli tolik doučovat.

  • ostrovanka napsal:

   asi jak kdo. já třeba děti na žádná doučování neposílám, protože to nějak tak zvládají i bez toho. ale jak dlouho to ještě vydrží, to tedy nevím…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *