Voda je v Řecku tekuté zlato

Adonis v rámci svého cyklu „osobní nezávislost“, kdy začal zajišťovat dům tak, abychom si vystačili úplně sami (solární panely, topení na dřevo, vaření na plyn), kdyby došlo na nejhorší. Vzhledem k tomu, že nám elektřinu i vodu vypínají docela často, nejsou jeho kroky zas až tak nelogické.

S vodou jsme ale byli na štíru každé léto, když se město rozhodlo ji vypnout a nikdo nevěděl, kdy poteče. Adonis kolikrát přišel celý uřícený z práce, namydlil se ve sprše a … voda přestala téct. V těchto chvílích se můj řecký slovník většinou výrazně obohatil o ve společnosti nepoužitelná slova.

 

Jenže Adonis si poradí se vším, jak už pravidelní čtenáři mého blogu vědí… Zamyslel se tedy hluboce a pak se rozhodl, že využije prastarou studnu, kterou máme v přízemí našeho městského domu. Je to vlastně cisterna, kam odkudsi teče dešťová voda, která je ale velmi kvalitní, takže Adonis ji občas používá třeba na vaření luštěnin, které se v tvrdé  kohoutkové vodě nemají téměř šanci uvařit.

 

Pozval si tedy řadu instalatérů. Většina klasicky kroutila hlavou, že to asi nepůjde, až našel nějakého mladého Albánce, který nikdy neřekne, že nic nejde a vždycky nakonec všecko vykoumá. I tentokrát nezklamal. Poručil koupit nějaké záhadné kouhoutky a hadičky a pak kutil a vrtal, až opravdu zavedl vodu ze studny až k nám, do třetího patra. (Já jen tiše doufám, že si hadice ze studny nevšimne moje tchýně, kterou by jistojistotně trefil šlak). Pak Adonis chodil a přepínal vodu, aby si vyzkoušel, že důmyslný systém funguje a nemohl se dočkat chvíle, kdy nám vypnou vodu. Jenže přišlo jaro a pak léto a nic. Voda jako zázrakem tekla.

 

Až jednoho dne, památné srpnové pondělí, jsme se ráno prubudili a … voda netekla! Hned jsem tuto novinku v sedm ráno hlásila Adonisovi. Ten celý nadšený vylétl z postele a běžel se přesvědčit, zda se opravdu splnil jeho dlouho očekávaný sen. Ano! Voda opravdu neteče!

 

Můj muž seběhl jako křepelka do přízemí, zapnul vodu a s potěšením se díval na tekoucí pramen. Pak ještě, pro jistotu, zavolal na vodárny, aby se ujistil, jak dlouho budou ostatní lidé trpět bez vody, zatímco my si můžeme dopřát ranní sprchu.

 

Když jsem viděla jeho rozjasněnou tvář, že vodu zapnou až odpoledne, nebyla jsem si jistá, zd jásá nad tím, že je vskutku nezávislý, nebo nad tím, že všichni ostatní trpí, zatímco on zvítězil nad prohnilým řeckým systémem.

 

Ať už je to jakkoliv, i tentokrát jsem musela uznat, že můj původní skepticismus nebyl na místě a že měl Adonis zase jednou úplnou pravdu. Ať žije svoboda a nezávislost!

Příspěvek byl publikován v rubrice Řecká rodinka. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

30 reakcí na Voda je v Řecku tekuté zlato

  1. dewberry napsal:

    krása. ať žije Adonis a jeho nápady.

  2. lada napsal:

    Adonis je muž činu.

  3. Buteo napsal:

    Dávám Tvému vynálezci do Vánoc na sehnání generátoru.
    Ještě jsem dostal nápad o těch trubkách, ale pak jsem si uvědomil, že jsem nějak neuložil info a stavu vašich vztahů s řeckou tchýni a tak jako by nic.
    Ještě k té vodě. Předpokládám, že studna je dost hluboká a má dobré podloží a voda tam natečená v období dešťů, neunikne do období sucha v Řecku, o kterém každoročně čtu v souvislosti s četnými požáry. Servus

    • Ostrovanka napsal:

      no, to zjistime, az budeme tu vodu z te studny opravdu pouzivat. vystaci nam vice nez na dve sprchy?? jinak sem s napadem, tchyne netchyne:)

  4. eja napsal:

    dobře von 🙂

  5. Modona napsal:

    Nezapomeň na tu vařící vodu, co teče ve sprše, když chceš v kuchyni umejt skleničku :o))

  6. Čerf napsal:

    Velmi praktické! Tak teď už jenom jednoduchý zkapalňovač na výrobu vlastního kyslíku a je to všecko, ne? 🙂

  7. Eso napsal:

    Ahoj. letos jsme si cestu do Sarti prodloužili přes Meteoru a nestačil jsem se divit jak moc je Řecko vyprahlé. Nechápu kde se u vás bere voda. Dovolená byla super jako vždy (až na cestu domů, když v Maďarsku, 500km od domova, kleklo auto), nějak přibylo černochů nabízejících náramky, rolexky a další haraburdí. Jeden vybočuje protože prodává pěkné dřevěné sošky a když slyšel, že se ženou mluvíme česky, tak nás česky oslovil taky! Každý rok od něj koupíme nějakou drobnost a letos se prý chystá za obchodem do ČR. Pojede prý do Prahy a Ostravy. Jestli pojedem i v roce 2013 si netroufnu odhadnout, protože peněz díky neustálému zdražování moc nezbývá, ale určitě jsem v Řecku nebyl naposledy.

  8. Zbyněk napsal:

    Váš Adonis je šikula!!! Zajímalo by mě, PROČ se ta voda vypíná? ZBM.

  9. Zdena napsal:

    Loni na dovolené na Korfu (Acharavi) nám delegátka nabídla Vaši knihu „Příběhy z olivového ostrova“. Přečetla jsem ji jen jednou a zatím se mi nevrátila z výpůjček a díky ní odletělo pár známých navštívit ten kouzelný ostrov. Ale proto nepíšu. Do Řecka na různé ostrovy (letos Kefalonie) jezdívám každý rok s partou lidí, kteří cvičí „pět tibeťanů“. No a někde, už nevím kde a nemůžu to najít, jsem vyčetla nějaké řecké jídlo a za boha si nemůžu vzpomenout jak se jmenovalo. Byly to kousky hovězího se sosíkem a malými nakládanými cibulkami – má to speciální název, který se v řeckých specialitách neobjevuje a jedla jsem ho. Pak další jídlo bylo skopové maso v takovém zvláštním pytlíku a taky má speciální název a já si to nenapsala a teď z toho mám ujímání a né a né si vzpomenout. Pomozte mi prosím.

  10. Kalliopi napsal:

    To s cibulkami se jmenuje „stifado“ (my na tento způsob děláme i chobotnici..) 🙂

  11. Mirka napsal:

    Tyhle příběhy prostě miluju! Miluju tu studnu!

    • Ostrovanka napsal:

      tak se na ni prijed podivat…

      • Mirka napsal:

        Pájo, Tvé popisy, Tvá líčení, vystihují tak dokonale atmosféru, že – jako bych tam byla, jako bych to viděla. I když tuším, že realita nepochybně představy předčí.

        Děkuju, jsi milá. A kdyby se mi někdy podařilo na Ostrov zaletět a kdyby studna ještě nevyschla…

  12. Zdena napsal:

    Už jsem to taky zjistila na jiném vebu. V pytlíku je kleftiko a hovězí stifado. Stačí hodit dotaz do placu a vždycky se někdo najde – je to úžasné. Díky.

  13. extláča napsal:

    v pahorkatém indickém vnitrozemí jsem viděl, jak si vesničani vykutávají vedle domu … jak to nazvat … skoro šachtu … 4 metry průměr a tak 8-10 do hloubky (100 – 125 m3). Na začátku období dešťů je tam po dně, po nich je to plné a krmí z toho pidizahrádku celý rok. Tedy 🙂 jdete správným směrem.

  14. Mára napsal:

    Tak už jen fotovoltaické panely na střechu a budete nezávislí i na dodavateli el.:-)
    Jinak jsem koukal, že v Aténách před nedávnem úřadoval zlatý úsvit. Nevíš zda-li jsou nějací stoupenci této „skvělé“ strany i na Korfu?

    • ostrovanka napsal:

      bohuzel stoupenci teto strany jsou vsude. na korfu jsem je zatim ale nastesti nevidela v zadne akci.

  15. petr napsal:

    Adonis je opravdu klon sv. Spyridona, takového ducha by si leckdo přál, klobouk dolu! 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *