Nové začátky

Když se narodil náš syn Janýsek, filozofoval Adonis vždycky o tom, jak mu koupí deštníček, až půjde do školy a nad tím roztomilým obrázkem, který si v duchu představoval, se sám dojímal až k slzám.

Teď, o osmnáct let později, jsem Adonise podruhé v životě viděla opravdu plakat, a to když náš synek odjížděl na univerzitu do daleké ciziny. I já jsem stěží zadržovala slzy. Ne, to není pravda. Prostě jsem se regulérně rozbrečela. Ne, to taky není úplná pravda. Brečela jsem tajně už tři dny předem a pak ještě v autě po cestě na letiště…

„Tak ahoj, ty můj velkej synku,“ řekla jsem mu na letišti a chtěla ho pevně obejmout. Odpovědí mi bylo vlažné objetí a odchod na bezpečnostní kontrolu bez jediného ohlédnutí. Chytla jsem svoji ne už tak malou Ofélii za ruku a v duchu děkovala Bohu a Adonisovi, že máme ještě jedno dítě.

I když je pravda, že když se ohlédnu za uplynulými prázdninami a vzpomenu si na tlupy teenagerů, které u nás neustále proudily všemi směry ve dne v noci, na to, jak jsem šla ráno ze sprchy do kuchyně jen lehce oděná a tam seděl nějaký kamarád mého synka a pokuřoval, a protože nemohl najít popelník, vzal si plastový kelímek, do nějž si nalil vodu a tam klepal popel, a na další kamarády a kamarádky zanechávající po sobě kdekoliv po bytě skleničky od pomerančového džusu, který jim Janis ochotně vyráběl, zatímco Adonis ve svém minimálním volném čase tahal z obchodu tuny pomerančů, lítost mě trošku přechází. Pak ještě nakouknu do jeho pokoje, který budu muset nechat zřejmě deratizovat, a říkám si, že nový život u hostitelské rodiny (pokud ho po týdnu nevyhodí) mu jen a jen prospěje a zpět se mi jednou vrátí čistotný a rozumný mladý muž…

Ofélie, která je neuvěřitelně empatická, vycítila moji chmurnou náladu a svým miloučkým hláskem se mě zeptala, zda nepůjdeme oslavit konec prázdnin (a možná i odjezd bratra, který jí občas leze pěkně na nervy a ona jemu) do kavárny k větrnému mlýnu, kde dělají výborné čokoládové soufflé. V tu chvíli bych ji vzala kamkoliv. A tak jsme se šly spolu vykoupat, na obloze vysvítaly hvězdy a my jsme si pak, celé mokré, šly dát drink a dezert a povídaly si o životě. A já jsem si uvědomila, že musím přestřihnout tu nebezpečně krátkou pupeční šňůru a být vděčná za to, jakou nesmírnou radost nám děti přinášejí, ať už jsou pořádné či ne, ať svoje city projevují nebo je skrývají, a jaké mám neuvěřitelné privilegium být jejich mámou. A doufám, že i ony budou jednoho dne rády mými dětmi, i když to v pubertě tak úplně jasné není.

Příspěvek byl publikován v rubrice Řecká rodinka. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 reakcí na Nové začátky

 1. NULI napsal:

  Neskutečně krásné povídání a skutečně prožité přestřihování.

 2. Mára napsal:

  Pavli, ale zase je hezké, že netrpí syndromem „mamahotel“. I když coby otec si také nedokážu představit, že ta moje malá holčička jednou půjde do světa. A v jaké zemi Janis vlastně studuje?

 3. Marta napsal:

  Ufff, tak jsem utřela slzy a jdu zase něco dělat. Mému synkovi je zatím „jen“ dvanáct, tak si tak představuju, jak budu tu pupeční šňůru přestřihovat já 🙂 . Krásný povídání.

 4. Ivana Naegele napsal:

  To je tááák dobře popsáno…Ano. Ale
  nevrátí li se jako “ čistotný a rozumný mladý muž“ nevadí, hlavně že se vrátí. Znám to. Po 4 letech v UK je dcera chytrá, šikovná, ale neuklízí po sobě víc než předtím. Pokoj vyklidit, nastolit minimalismus. Radovat se, dokud je čas! Blahopřeju k synovi, přeju mnoho úspěchů.

 5. Petr napsal:

  Pavlo,jsi stastna zena ze muzes zazivat takove chvile,Janis je osobnost,drzim palce cele Vaší rodině a hlavne preji zdravi.

 6. Čerf napsal:

  Když už si u něčeho poplakat, tak u něčeho opravdu důležitého a v principu pozitivního, co ještě nakonec dobře dopadne. No a to, myslím, je právě takový odjezd, který jsi tak pěkně a citlivě popsala. Tak ať se moc dobře daří těm, co odjíždějí, i těm, co zůstávají.

 7. Simka napsal:

  Pavlo, zatím mám ještě synka doma a je těžké si zvyknout, když zavolá, že přespí u kamaráda. Ale uvědomuji si, že Jerry do světa (nebo žít na vlastní triko) musí – a je moje povinnost mu pomoci přetnout pupeční šňůru. A Ty jsi skvělá máma, Ty to dáš

 8. Pavla napsal:

  Indiáni říkají že děti jsou jako vystřelený šíp.Můžeme jim dát směr,ale nikdy nevíme kam doletí.Tak ať ten váš doletí tam,kam chce a kde se mu zalíbí.Držme mu palce a přejme šťastný let.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *