Babiččin rozvoz jídel babičky nešetří…

20161010_195003

Je mi líto, že skoro každá moje návštěva Prahy je spojena s nějakou negativní zkušeností (naštěstí taky samozřejmě s převahou těch dobrých). I o téhle poslední chci napsat, abych třeba pomohla dalším, aby nenaletěli stejně jako já.

Mým stárnoucím a nemocným rodičům ubývá sil, a tak jsme společně přemýšleli, jak překlenout dny, kdy si nemůžou sami uvařit nebo si někam zajít na jídlo. Obědy pro seniory prý jsou často nedobré, nejdou odhlásit na určité dny a dovážky prý nemají přesné hodiny (pokud někdo víte o nějakém dobrém tipu, sem s ním, prosím!). Tolik alespoň ze zkušeností známých.

Na googlu jsem našla firmu, která jídla dováží na určitou hodinu, ani se nemusí objednávat den předem. Byl to Babiččin rozvoz jídel restaurace Řízkárna. Už jednou jsem na jaře takhle z Korfu objednala jídlo pro rodiče, když měli chřipku a nemohli ven, tenkrát všechno klaplo.

Na internetovém jídelním lístku měli řízek (150g) s bramborovým salátem za 155kč a dovážka zdarma, pokud si člověk objedná za minimální částku 290 kč. Podmínka byla objednáním dvou řízků splněna, a tak jsem zavolala na uvedené číslo a dva řízky objednala. Milý pán na druhém konci se ptal, co si dají rodiče k pití, já jsem ale říkala, že nic. „A zákuseček bude?“ ptal se ten milý pán dál. „Ne, děkuji, jen ty dva řízky, to bude stačit,“ odpovídala jsem já. „Ani štrůdlíček si nedají?“ lákal dál zaměstnanec podniku.  S díky jsem odmítla a objednala jídlo na 12.45  hod. a ještě se ujišťovala, zda ta hodina bude skutečně platit.

Moji rodiče se vrátili ve 12.30 z prohlídky u lékaře, před domem už přešlapoval zaměstnanec  firmy, který  jim vyčetl, že se jim snažil třikrát dovolat, ale oni nebrali telefon. Pak jim předal obrovskou tašku s jídlem, za které požadoval 580 kč. Moje maminka, která byla celá zmatená a rozrušená, netušila, proč chce tolik peněz, ale protože je pro i čím dál obtížnější se bránit, podala mu 600 kč, na které ale kurýr neměl drobné. A tak nechal nebohou maminku v deštivém počasí běhat po sídlišti a rozměňovat peníze. Když neuspěla ani v bankách ani v obchodech, vzala ho s sebou do bytu, kde nějaké drobné vyhrabala a zaplatila.

Při rozbalování jídla měli moji rodiče druhé Vánoce. Z tašky vytáhli dva obrovitánské hliníkové tácy s nějakými mega řízky, ke každému z nich bylo půl kila bramborového salátu a štrůdl. („Ani štrůdlíček??…) Na obalu bylo napsáno XXL menu.

O kvalitě jídla nemá smysl psát (nebyla valná), protože ta není pointou celého příběhu.

Asi ve čtyři odpoledne jsem volala rodičům, jak to dopadlo, maminka mi se slzami v očích převyprávěla celou historku, takže jsem vzala telefon a do firmy zavolala. Paní na telefonu mi řekla, že máme smůlu a že rodiče neměli jídlo přebírat a že pokud prý jídlo vrátí, vrátí nám peníze, ale pro žádné zbytky si prý jezdit nebudou, obal musí být neporušený. (po 4 hodinách že by prodali XXL řízek nějakému jinému nešťastníkovi? Kdoví, po kom rodiče už ty řízky zdědili…)

Bylo mi líto, že někdo může takhle podvádět seniory, ale paní nechtěla nic slyšet. Málokdy se s někým pohádám, ale tentokrát to nešlo jinak. Nebylo mi to ovšem nic platné. Napsala jsem tedy do firmy, kde jsem situaci vysvětlovala a snažila se o dohodu, buď o vrácení nějaké částky s tím, že tedy vrátíme jeden neporušený talíř nebo poukaz na příští objednávku.  Napsala jsem také, že pokud se nebudou chtít dohodnout, budu nucena celou příhodu zveřejnit.

Byla jsem překvapená, že majitel pan Krulec  reagoval téměř okamžitě, že nemám právo na reklamaci po několika  hodinách, že jsem firmu urazila tím, že jsem řekla, že okrádají seniory, a že nebudu z jejich zaměstnanců dělat pohůnky. A že jistě mám jiný motiv rozpoutat „jadernou válku“ než velikost řízků. (Až poté jsem se na internetu dočetla, že majitel prý neplatí svým zaměstnancům, takže mu různí lidé škodí, takže mě asi zařadil mezi ně..)

Pravdou je, že velikost řízků je to poslední, co mě trápí. Vadí mi princip, že si někdo není ochoten přiznat své pochybení a nějak rozumně se ho snažit řešit zvlášť v případě, že se jedná o staré lidi, jejichž důchody jsou často tak nízké, že by potřebovali týden, aby pokryli náklady na oběd za  bezmála 600kč. Já sama se bránit dovedu, ale jak to mají udělat starší lidé, kteří nejsou internetově zdatní a nepoužívají mobilní telefony?

Zkoušela jsem se majiteli dovolat, ale marně. Ani na můj další, velmi slušný email už nereagoval. Třeba bude reagovat zde nebo taky ne. Část řízků rodiče po třech dnech snědli, salát bez chuti dochutili a zbytek jídla dali toulavým kočkám, které jako jediné z celého příběhu těžily.

A já se snažím na celé věci najít něco pozitivního, ale nějak mě nic nenapadá.

Ale zato musím říct, že často jezdím pražskou MHD a moc mě těší, kolik mladých lidí a dokonce dětí bez doprovodu pouští staré lidi sednout, a kolik z nich dokonce nabízí svou pomoc při přenášení tašek a zavazadel. Předevčírem dokonce pustila jedna malá holčička sednout mě, což mi sice přišlo roztomilé, leč nepochopitelné… J

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

30 reakcí na Babiččin rozvoz jídel babičky nešetří…

 1. Vladimír napsal:

  Slušnost a ohleduplnost se u nás ke starším seniorům nějak u mnohých vytratila.Honba za ziskem a penězi.Zapoměli,že jednou budou také tak staří.Nevím,ale jestli tam poblíž není nějaká vyvařovna obědů?Jinak rodičům přeji ještě dlouho aspoň stabilní zdraví.U nás v Ostravě to bývá podobné,bohužel.

  • ostrovanka napsal:

   Diky. Skoda. Protoze mnohem vic penez se da vydelat, kdyz se clivek chova slusne… i kdyz… mozna ne.

 2. Lenka Stránská napsal:

  To je neskutečná sprosťárna. Bohužel takto se chovají i
  tzv. šmejdi. Moje tchýně by mohla vyprávět. Občas se účastní předváděcích akcí a vypráví neuvěřitelné věci.

 3. Eva Pouzarová napsal:

  S Řízkárnou mám dost zvláštní zkušenosti. Objednávala jsem si trpělivě snad desetkrát a ani jednou to nedopadlo úplně dobře. S cenou problém nebyl – objednávku jsem provedla přímo z e-shopu a platila kartou. Ke každému jídlu dodávají závin a nápoj dle výběru. Chuť bývá výborná, porce obrovské. Z jednoho jídla se bez potíží najedí dva i tři lidé. Ovšem:
  – sázky by se daly uzavírat na to, zda dovezou objednané jídlo nebo překvapení. Už jsem dostala i tašku plnou příloh ale bez masa. Skoro nikdy nebylo vše v pořádku.
  – doba dodání překvapí prakticky pokaždé. Zaznamenala jsem i čtyřhodinové zpoždění.
  Možná bych doporučila mrknout se na damejidlo.cz. Nevaří tak dobře, ale ceny jsou nižší a je na ně spolehnití.

  • Nina napsal:

   Damejidlo.cz je server, který zprostředkovává několika restauracím možnost objednávky přes internet, nemůže si tedy vařit sám 🙂 Ale také to doporučuji. Dáte si adresu a vyplivne vám to restaurace, které na danou adresu dováží. Vy si vyberete, zaplatíte, hotovo. U každé restaurace je i maximální doba dodání s tím, že si u platby můžete napsat, v kolik by se vám to hodilo nejvíc. A když jsem jednou měla s kvalitou dodaného jídla problém a napsala to do hodnotícího formuláře, který chodí po každé objednávce na mail, automaticky se sami ozvali telefonem zpátky a bez dlouhých řečí a aniž bych to já od nich jakkoliv požadovala, mi vrátili celou částku v bodech, které můžu využít zas při další objednávce. Takhle se dělá klientský servis. Řízkárna je bohužel fakt podraz…

   • Alča napsal:

    Přesně, damejidlo.cz je super. Jednak si člověk může vybrat podle chuti, recenzí a doby dodání, druhak, když je problém, tak ho aktivně řeší. Jednou mi jedna restaurace od nich dodala jídlo o dost dřív, než bylo objednáno,což v daném případě trochu vadilo, protože jsem se vracela z letiště, napsala jsem to do hodnocení a jako omluvu jsem dostala cenu jídla v kreditech zpět. Neměli problém dovézt jídlo ani do nemocnice, což jsme nejednou využili s kamarádem.Platit se dá kartou, hotově nebo z kreditu, který si člověk na svůj účet pošle.

 4. Káča napsal:

  Nemají poblíž nějakou školu? Většinou se v nich pro cizí strávníky vaří, bývá výběr až ze tří jídel a vše je poměrně přísně střeženo, co se surovin týče a ceny cca 70,- Kč. Prostě jídlonosič, předpolední procházka na pořádné vytrávení a hotovo.

 5. Káča napsal:

  Bééé! A kde mám středeční odměnu v podobě „Poseidonových patálií“ ? 🙂 🙂 🙂

 6. Kodl napsal:

  Tak to je pro Řízkárnu typické. Nám se to taky stalo úplně stejně ale protože jsme měli velký hlad, mávli jsme nad tím rukou a snědli to i když také nadvakrát. No a od té doby už bereme odjinud.
  Jinak nevím kde rodiče bydlí ale na Praze 5 je pečovatelská služba, která rozváží jídlo a se kterou mám velmi dobré osobní zkušenosti. (vozí jídlo otci). Je to ale pravidelný servis, nic pro ad hoc situace. Jídlo je ze Sodexha, takže se tam neodehrává žádná vysoká gastronomie ale je to levné a jíst se to dá. Porce velké. Objednává se týden dopředu každý den ze dvou jídel + polévka, v pracovním týdnu jezdí denně pokud chcete jezdí třeba jen PO-ST-PA a na víkend to přivezou zabalené v pátek. Myslím že otec platí za 3 jídla týdně něco kolem 250 Kč / týden. Mají i jiné služby relevantní pro seniory. Časy příjezdu nejsou na minutu přesné ale do intervalu jedné hodinu se vejdou vždy. http://www.csop5.cz/page/stravovaci-sluzby/

 7. Alois Sochurek napsal:

  Je na vás nějaký kontakt ???

 8. Honza Rydlo napsal:

  ahoj Pavlo. Smutný příběh, stávají se bohužel u nás dost často. Lidi nemají úctu ke stáří. Také proto jsme se odstěhovali před časem z Prahy a nedávno i z jejího okolí. Těď jsme na malém městě. Dovoz obědů seniorům je samozřejmost. Za 75-80 Kč dostanou jídlo (polévka, hlavní jídlo, salát/kompot) z naší hospicové kuchyně v menumobilu až domů. Porce jsou velké, někdy stačí dvěma lidem jeden oběd.
  http://www.pro-charitu.cz/cs/clanek/aktualni-jidelni-listek-kostelec
  Ošetřovatelky zase jezdí s léky a zdravotnickými pomůckami. http://osetrovatelky.ochck.cz/
  měj se krásně, ať jste všichni zdraví.

  • Ostrovanka napsal:

   ahoj Honzo, nevím, proč tenhle komentář zapadl do spamů, našla jsem ho až teď, a díky za něj. Mějte se taky krásně a moc pozdravuj svoji úžasnou rodinku!

 9. Vláďa napsal:

  Ahoj Pavlo, Řízkárna je v Praze celkem nechvalně známá firma, škoda že jste naletěli. Více viz články s nadpisy „Lidé zablokovali pražskou restauraci Řízkárna, která šikanuje a okrádá zaměstnance“ atd.

 10. Eliška napsal:

  A co nějaká školní menza poblíž bydliště? Většina těchto hromadných stravovacích zařízení nabízí stravování i pro veřejnost, jen je to o pár korun dražší, než pro žáky a studenty. U nás v univ. menze v Budějovicích stojí oběd 20 kč, pro veřejnost myslím kolem 35-40 Kč a vaří tam opravdu VÝBORNĚ a zdravě, žádné smažené blafy a je tam fajn výběr. Chodí tam denně spoustu starších lidí pro jídlo. Problém je, že tyto menzy nedělají rozvozy, je potřeba tam dojít osobně….

 11. Tana napsal:

  Tohle je hodně smutná zkušenost…a nevím, zda to bude podzimem, ale jako podobných „šmejdů“ přibývalo. O Řízkárně proběhly informace v průběhu léta i v celostátním tisku, opravdu jste měli smůlu. Jinak, až se rodiče ze špatné situace otřepou – a pokud ještě budou mít odvahu něco vyzkoušet, zkuste se opravdu podívat a poptat po okolí, třeba i sousedů, známých. U nás (malé město na severu Moravy) nabízí stravování škola, klub seniorů, kam dováží bývalý zaměstnavatel, ale obědy poskytují i ostatním, a dále dvě restaurace, které dováží výběrem z cca pěti jídel, za rozumné ceny a nabídka je poskládaná tak, že si snad vybere každý. Jen chci říct, že když to jde na malém městě, ve větším bude snad možností více. A doufám, že příště bude vaše zkušenost lepší…..

  • ostrovanka napsal:

   díky, určitě bude. prostě jsme měli smůlu, ale jak je vidět, lidé mají s rozvážkami i dobré zkušenosti, tak vyzkoušíme.

 12. Václav napsal:

  Docela mi překvapuje ten přesný čas 12:45. To přeci není možné dodržet,tam musí být nějaká tolerance,řidič jistě veze více jídel a navíc může kolabovat doprava,leda by to dopravovaly letecky.

  • ostrovanka napsal:

   to je pravda. taky mě překvapilo, že to šlo objednat takhle přesně a nikdo neřekl, že to bude třeba v nějakém rozmezí… ale při objednávce tvrdili, že ano, že tam prostě v tu dobu budou.

 13. David napsal:

  Zdravim,
  Mam s nima dost podobné zkušenosti. Objednávám si takhle jídlo čas od času přes internet po práci, když už se mi nic nechce vařit. Několikrát i právě u zmiňované Řízkárny. Je pravda, že s cenou jsem nikdy problém neměl a jídlo bylo dobré a řízky velké. Ovšem je vážně jenom čistá náhodou pokud jídlo skutečně vůbec dovezou. 8x z 10ti případu jídlo vůbec nedovezou. A dovolat se jim vůbec nedá abyste si to aspoň ověřili. Jídlo mi normálně dovezli do hodiny.

  • David napsal:

   A jak již bylo zmiňované v předešlých komentářích musim zmínit také to, že jste rádi za to, že vám dovezou skutečně to co jste si objednali, protože to se také často neděje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *