Předvolební Řecko dětskýma očima

Asi jsou rodiče opravdu největším příkladem svým dětem. Od té doby, co se intenzívně zajímám o řeckou politiku, zajímají se o ni i moje děti. I když je pravda, že politika už je chytla mnohem dříve, protože jsou vášnivými čtenáři Zeleného Raoula, komiksu časopisu Reflex a už odmalička prosívají babičku, aby jim udělala na krupičnou kaši obličej Paroubka. Mají totiž strašně rády jeho pihu, tu babička dělá z nutely.

 

Dnes tedy se zájmem sledovaly odpolední vysílání, kde se dokola promítala scénka z dnešního ranního pořadu jedné z televizních stanic. Do debaty byli pozváni zástupci sedmi parlamentních stran, mezi nimi taky mluvčí krajní pravicové strany neonacistů Zlatý úsvit a velice známá poslankyně za komunistickou stranu KKE Liana Kaneli. Mluvčí neonacistů nejdříve vychrstnul sklenici vody na poslankyni za levicovou Syrizu a vzápětí uštědřil několik facek právě Kaneliové. A potom zbaběle utekl ze studia.

 

Obě děti se živě zajímaly, co kdo řekl, že se dopolední vysílání tak vyhrotilo. Janýsek pak šel ven s kamarádem a když se vrátil, v ruce držel předvolební letáky několika stran. Pak mi zklamaně oznámil: „Mami, já jsem myslel, že Zelení jsou ekologové a představ si, že jejich letáky se válejí po zemi v celé kerkyře, to přece moc ekologické není!“ A pak dodal: „Představ si, že kamarádův tatínek volí Zlatý úsvit, i přesto, že jeho žena je z Bulharska. Já myslel, že Zlatý úsvit je proti cizincům, vždyť chtěli nedávno zaminovat hranice…“ Jak to to dítě všechno vnímá, pomyslela jsem si překvapeně.

 

Ofélie mě pak dorazila, když se se zájmem ptala, co to znamená být na něčem závislý. Udělala jsem jí malou přednášku o závislosti na drogách, alkoholu, internetu… Seděla zamyšleně na židli a pohupovala svýma hubenýma nožkama sem a tam  a pak řekla: „A ta strana Nezávislí Řekové, ti teda na ničem závislí nejsou??“

Toto je kancelář  komunistů v Kerkyře…

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Život na ostrově. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

17 reakcí na Předvolební Řecko dětskýma očima

 1. Janek napsal:

  Tvoje děti obdivuju, já bych Parouba nedal, ani kdyby byl z Nutely celý… Jsem právě na Ithace a jen doufám, že ho tady někde nepotkám 🙂

  Děti vnímají celou svou ještě nepokřivenou a čerstvou dušičkou, to jen my dospělí máme málokdy trpělivost jim doopravdy naslouchat a porozumět. Je to škoda, leckdy bychom se mohli docela hodně poučit (bez ironie).

 2. Mára napsal:

  Paroubkova piha z nutely – to jsem se zasmál:-)). Jinak Janýsek je chytrej klučina – ta ekologie a letáky a to s tím Zlatým úsvitem – fakt mu to pálí. A Ofélii bych odpověděl, že i ti Nezávislí Řekové jsou závislí – a to na voličích:-).

 3. mila.kahi napsal:

  No v Praze dnes nějaký „hrdinný soudruh odborář“ poplival ministra financí Kalouska při minidemonstraci před tímto ministerstvem, aniž by ho ovšem „soudruzi pracující“ pustili ke slovu. Taky forma dialogu! Jistě teď někde v restauraci čtvrté cenové se svými souputníky zapíjí svoje hrdinství, jak to tomu Kalouskovi nandal! Hulváti a nevychovanci holt žijí všude. Možná by mohli založit celosvětovou levostředopravou politickou stranu! „Hulváctvím a tupostí k světlým zítřkům!“ Je smutné, jaký příklad chování dětem dáváme. My, pracující, i oni, politici.

 4. dewberry napsal:

  Z Janýska roste politický komentátor, má moc dobrý postřeh.
  A Ofélie byla roztomilá.
  Těším se na další monitorování – ať už tvýma očima nebo očima tvých dětí.

 5. Čerf napsal:

  Mám s tvými dětmi částečně stejný vkus (Zeleného Raula) a částečně odlišný (krupicového Paroubka). Ale jejich postřehy jsou trefné, pozorovatelé jsou moc dobří. Však mají být po kom :-).

 6. Barunka.l napsal:

  Už asi 5 minut marně přemýšlím, jak bych ztvárnila Paroubka na krupičnou kaši. Nemáš někde fotku? To by mě opravdu zajímalo. Jediné co bych se svým uměleckým talentem zvládla, je ta piha, ale v mém případě by byl pihovatý celý, protože nutelu zbožňuju.

  Tvé děti jsou něuvěřitelně vnímavé a bystré. Kéž by časem mohli svůj zápal pro politiku využít v komentování volebního programu, který bude splněn a bude mít nějaký smysl…

 7. George napsal:

  Paroubkův obličej na krupičné kaši je určitě stravitelnější než na televizní obrazovce.Tam ho teda nebaštím.

 8. Evina K. napsal:

  Janýsek má postřeh. I moje děti se rády pobaví na Paroubkův účet, a že příležitostí je mnoho. Když jsme jezdívali ve volebním období do Prahy, počítávaly billboardy s jeho fotografiemi. „Paroubek, Paroubek, Paroubek“, znělo ze zadních sedadel téměř nepřetržite. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *