Poslední letní

IMG_4357

Sedím v autě v totální dopravní zácpě a venku leje jako z konve. Sezóna už opravdu končí. Auta se snaží objet kaluže vody a všichni zmatečně troubí. Sezení v autě mě dost otravuje, tak zkouším naladit nějakou rozhlasovou stanici, ale v tomhle počasí nic moc nefunguje. A tak si v autě tak trošku pozpěvuji a přemítám, jak je čeština nemilosrdná. Dopravní zápca. V angličtině je to traffic jam, což zní lépe. Prostě džem. Představuju si, jak by to znělo, kdybych toto slovní spojení přeložila doslovně: traffic constipation. Ač jsem tím sezením dost otrávená, traffic constipation mě opravdu rozesměje. Představuji si, jak to budu vyprávět Angličanům. V tu chvíli už taky začíná vysvítat sluníčko, a za chvíli kaluže úplně vyschnou a po dešti není ani památky.

 

Než dojedu domů, přehrávám si v hlavě různé historky z letošního léta, které jsem ani nestačila zapsat. Třeba jak Adonis opět sbíral opuncie, které miluje. Ty mají sezónu v srpnu. Takže vdžycky, když jel za nějakým pacientem na motorce, vozil s sebou kyblík a takové bidlo, na jehož konec nechal přivařit plechovou nádobku, a po cestě vždycky někde zastavil a ty opuncie trhal a ukládal do toho kyblíku. Sem tam je oloupal i pacientům, kteří měli střevní potíže, protože o opunciích je známo, že „staví“… Většina lidí se radovala, když jim korfský lékař s chirurgickými rukavicemi na rukou (aby se nepopíchal) okrajoval cizokrajné plody a vysvětloval, že je nemají kousat, ale hltat. Doma z nich pak někdy vyráběl kaktusovou zmrzlinu.

 

Letos v létě jsem ani nestíhala chodit na ouzo na tržiště, kam chodím tak ráda. Ale několikrát jsem tam byla v rychlosti nakoupit a opět jsem si uvědomila, jak je každá návštěva naprostým požitkem. Trhovníci vykřikují, co mají na prodej a jeden se snaží nalákat nějakou stařenku, aby si zakoupila jeho krásná červená rajčátka. „Pojď děvče ochutnat a přijď na kus řeči,“ volá na ni láskyplně. Když snad devadesátiletá babička platí, polaská ji po ruce a říká jí: „Jsi krásná a dneska ti to obzvlášť sluší.“ Babička se laškovně zasměje a vesele na prodavače mává. Tržiště je nevysychající zdroj lidských příběhů.

 

Přemítám, jestli mám letos vůbec nějaké veselé historky s turisty, ale napadá mě jen jedna. Nedávno za mnou přišla moc milá paní a říkala, že si přečetla všechny moje knížky a že se jí moc líbí. Že má tenhle druh humoru ráda a smála se příběhům, jak jsem tady na Korfu rodila. A pak mi vyprávěla, že její dcera má za muže také úplného mimozemšťana, takže když měla rodit, byl její manžel zrovna s kamarády na pivu a ona mu telefonovala: „Fando, přijeď už domů, mně praskla voda.“ Fanda měl zřejmě pár piv za sebou, takže jeho spontánní reakce byla: „A proč voláš mně? Tak zavolej Musilovi…“

 

„A kdo je Musil?“ zeptala jsem se. „No, jejich známý instalatér,“ smála se ta milá paní.

 

Sezóna mi právě skončila a já se těším, co přinese podzim.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Život na ostrově. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

16 reakcí na Poslední letní

 1. Renata napsal:

  Mohu potvrdit, tržiště v Kerkyře má opravdu svoje kouzlo. Před měsícem jsem tam byla taky, zakoupila výborný broskve u trhovkyně, která byla moc sympatická, hned se s námi dala do řeči a broskve nám i ochotně umyla, abychom je mohli hned jíst:-) Jo a hned naproti tržnici je skvělá malá restaurace, kde dělají výborný ryby:-)

  • Ostrovanka napsal:

   Ta fishalida? Je nova. Dobra? A jake maji ceny?

   • Renata napsal:

    Ano, přesně ta.Původně jsme sice chtěli do Vámi (v knížce Korfu bez průvodce:-) doporučované Misto mare, ale byla bohužel zavřená (prodavač vedle v obchodě s hudebninami nám říkal, že to tam majitel předělává a otevírat se mělo až někdy další týden). Doporučil nám fishalidu, že mají dobrý ceny. Ceny jsou tu v průměru o 2-3 eura nižší než jinde(a že jsme nahlídli do spousty taveren, i v letovisku Acharavi:), obsluha ochotná, mohli jsme si vybrat buď z lístku a nebo šlo v kuchyni ukázat na rybu, která se nám líbí a tu by nám udělali.Chutnalo nám moc, hned bych si tam skákla znovu, kdyby to z Čech šlo….:-)

 2. Káča napsal:

  Musím konstatovat, že pršení je na Korfu opravdu zážitek. Vrátili jsme se tento víkend a ta poslední noc a půl dne bylo fakt „hustý“. Přívalák, který trval 14 hodin nonstop. Ale jinak jsme si ten týden nádherně užili, hlavně jsme cestovali – busama, lodí, pěšky. Začínám pociťovat na tom kousku zeměkoule těžkou závislost. Jsme doma tři dny a už spřádáme plány na příští rok 🙂
  Přeju krásný podzim se sluníčkovými dny, aby se dalo koupat pod pevností nebo u mlýna v zálivu

 3. Čerf napsal:

  Právě pobývám na Lefkadě, tak jsem se včera zasněně zahleděl i ke kérkyrským směrem, ale jediné, co jsem byl v oparu schopný zahlédnout, byl Paxos :-).

 4. Vláďa napsal:

  Ahoj Pavlo, Korfu pro mě bylo tento léto ve znamení rehabilitace zlomené nohy, ale ani monotonní program – ráno cesta na pláž, plavání a pojídání dobrot v taverně na Notosu, večer grilování ryb – nebyl vůbec špatný. Dobré jídlo s pohybem v moři dělalo zázraky. Ad zdravotní péče (v podání nemocnice v Kerkyře) – našemu kamarádovi, co si na Korfu zlomil ruku a dali mu ji do sádry, to museli po návratu do Česka předělat, jinak by mu to křivě srostlo. Snad se uvidíme (tak jako večer na pláži v Kerkyře) zase někdy příště.

  • Ostrovanka napsal:

   Ahooooooj, jojo, recke zdravotnictvi, to je kapitola…… mej se krasne.

   • Míla napsal:

    Já jsem si na Korfu před pár lety také zlomila ruku, tříštivá zlomenina zápěstí a ještě jsem si ho vykloubila (spadla jsem ze STOJÍCÍHO skútru, na kterém jsem před tím najezdila po ostrově asi 700 km, jezdím od mládí, takže žádný začátečník! To jen tak pro pobavení:-)) a naopak vzorně srovnáno, dokonale zasádrováno, dokonale zhojeno, funguje, nebolí. Doporučuji pana doktora Papadopulose s manželkou v Arilasu. Byli zlatí! Míla :-))

 5. Jaroslav napsal:

  Dobrý den.
  Tento blog znám asi už tři roky a když čas dovolí tak si velice rád přečtu Vaše příběhy.
  S manželkou milujeme Řecko a letos v září se nám s rodinnou konečně podařilo navštívit i ostrov Korfu, konkrétně Benitses. Je to překrásný ostrov a určitě ho rádi ještě navštívíme.
  Dovolená byla super i když nám ji trošku pokazila krátká nemoc dcerky a tak jsme byly nuceni zavolat doktora. Doktor i jeho asistentka na telefonu byly velice milí a hodný, pan doktor uměl i celkem dobře česky 🙂 Po pár dnech jsem si vzpomněl na doktora Adonise z ostrovanka bloguje. 🙂 Takže pokud se jedná o Vás a vašeho manžela, chtěli bychom Vám s manželkou velice poděkovat za Váš přístup a starost o naší dcerku. Mějte se moc hezky.

 6. Liška napsal:

  Ahá, Angličani jsou slušnější, říkají tomu také traffic congestion, což je městnání, ale ne ve střevech 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *