Panta rhei

Největší česká plachetnice brázdí právě vody Jónského moře. Při krátké zastávce na Korfu uspořádal její kapitán Jarda Vorel malý večírek pro českou komunitu žijící na ostrově. Ocelová plachetnice je dvoustěžní, disponuje  300 metry plachet, váží okolo 60 tun a je celá obložená dřevem.

„Začali jsme jako ostatní český jachtaři jezdit do Chorvatska, já jsem závodil s autama a stavěl je, ale když se nám zabil společnej kamarád, přestali jsme závodit. Jenže já jsem měl plnou dílnu strojů, konstruktérů a mechaniků.  Tak jsem se rozhodl stavět loď, abych nemusel propuštět lidi. Tři roky se protáhly na šest a cenu jsme přetáhli trojnásobně….“ Těmito slovy mě kapitán vítá na kapitánském můstku a podává mi vychlazenou dvanáctku.

 

Vypráví mi, že když se jeho zaměstnanci konečně stavbou lodi propracovali až do důchodu, firma pomalu přestala fungovat a tak se spojil s pár kamarády, kteří měli chuť do tohoto velkolepého projektu vložit své peníze. Společníků je tedy nakonec pět a loď je splacená. Ani nebylo třeba brát si půjčku.

 

„Já se o tu loď starám a kluci shání peníze. Loď využíváme pro sebe a společníci si tu vybíraj dovolenou a zbytek pronajímáme, abychom pokryli náklady. Beru tak deset dvanáct lidí.“ Vysvětluje, jak taková komunitní loď funguje z praktického hlediska.

 

„Snažíme se brát partu, protože lidi jsou různí a měli by spolu vyjít. Neměli by tu být prudiči, kteří dělaj dusno.“ Upřesňuje podmínky pronájmu kapitán, zatímco dalekohledem sleduje okolo plující plachetnici.

 

Zajímá mě, zda má touhu obeplout svět:

 

„Ta loď je stavěná na plavbu kolem světa, někdy chceme přeplout do Karibiku. Až se trošku urovná politická siutuace v Egyptě, pak zkusíme třeba Thajsko, ale já potřebuju posádku, která má volno a peníze.“

 

A proč se téměř 22 metrová plachetnice jmenuje Panta rhei? Na to neexistuje jednoznačná odpověď: „Je nás pět, tak jsme vybírali, hlasovalo se a vyhrála Panta.“ V řečtině tato slova znamenají „vše plyne“ a v tuto chvíli je těžké představit si příznačnější název.

 

Slunce se právě schovalo za vrcholky hor a nebe zbarvily červánky do ruda. Šplouchání moře dokresluje atmosféru splněného snu. Kapitán listuje zamyšleně v námořních mapách a já potichu, abych ho nerušila, odcházím.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zážitky s turisty. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

10 reakcí na Panta rhei

 1. Buteo napsal:

  Na vnitrozemský stát nádherná loď. Rád bych se na ní plavil tak týden třeba v Karibiku a dost. Opět je tam ta osobní nesvoboda. Zde se mi líbí a zůstanu měsíc a tak. Mně by se víc líbilo plout jen tak, žádný závod, několik let na menší plachetnici třeba kolem světa. Taky bych bral se od jara do podzimu toulat na vaší jachtičce mezi řeckými ostrovy. Na pevninu bych v těch vedrech vůbec nevystupoval.

  • ostrovanka napsal:

   buteo, uplne chapu. to bych taky rada. vlastne ja bych docela rada stravila v lete 14 dni v cechach. ale clovek nemuze mit vsechno. ale muzeme o tom snit:)

 2. Martin napsal:

  Nojo „volno a peníze“ to je pro většinu z nás scifi.
  Nezbývá než tiše závidět, doufat že „jednou“ a snažit se pro to něco udělat což je ovšem v mezích zákona dost problém.
  Posádce přeju dobrý vítr a námořnické štěstí.

  • ostrovanka napsal:

   martine, neni vsecko zlato co se trpyti. kdybys zazil poradnou bouri na mori, nepral by sis nic jineho, nez nemit cas a penize a byt radeji v klidu sveho domova:)

 3. mila.kahi napsal:

  Mimo téma, mimo termín, mimo Korfu (bohužel!), prostě celkově mimo posílám konečně odkaz na Webkamery na Korfu. :-))) Kdo tam nejsme a chtěli bychom být, můžeme koukat společně. :-))) http://corfu-info.com/main/-webcam/live-webcam.html

 4. Čerf napsal:

  I když sám nejachtím a mám obecně k vodě odtažitý vztah, musím-li se právě vyskytovat mimo pevnou zem, rád se z té pevné země dívám a sním si, jak by to bylo krásné a jak bych probrázdil všechna moře a oceány světa, kdybych ksakru neměl k vodě onen odtažitý vztah :-).

 5. George napsal:

  Taky mám rád pevnou půdu pod nohama. Když se z pevné země dívám na letadla nebo na lodě a lodičky – krása okamžitě bych někam frčel.V letadle i na lodi se však cítím přinejmenším nesvůj, a tak hned při vstupu na palubu si říkám že sem se na to ….

  • ostrovanka napsal:

   ja mam z plachetnic, resp. z plachteni strach. takze nejradeji pluji, kdyz je uplne bezvetri a na motor…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *