Na korfské silnici (v létě)

Nikdy jsem to nepochopila. Celou zimu se tady nic neděje. Lidé v klidu sbírají olivy, polehávají, odpočívají po náročném létě, pijí ouzo a kafe na náměstí a berou podporu v nezaměstnanosti.

S příchodem léta ale na silnicích začíná pravá džungle:

Korfané z ničeho nic začnou pracovat jako o život a rozkopávat místní komunikace, ty, které nebyly rozkopány loni, budou rozkopány letos, a ty, které byly rozkopány předloni, se musejí rozkopat znovu.

Zvláště v červenci a srpnu, kdy ostrov doslova praská ve švech a teploty dosahují 50 stupňů na slunci, se doprava líně šine a zastavuje každou chvilku na provizorních semaforech. Chvilku se jede z jihu na sever, pak blik, červená, a může se jet ze severu na jih. Dvě auta by se vedle sebe nevešla.

Aby to ale nebylo všecko tak jednoduché, kromě provizorních semaforů zde fungují také provizorní…nevím ani, jak je nazvat…pomocníci? dělníci? kopáči? hlídači?, kteří mají nejasnou funkci. U každého semaforu stojí alespoň tři, na obnaženém těle mají navlečenou svítivě žlutou vestu, v jedné ruce drží cigaretu, v druhé vysílačku nebo kávu, podle důležitosti jim svěřeného úkolu, a baví se tím, že naprosto mimo naprogramovaný semafor regulují dopravu. Mezitím spolu ale všichni družně komunikují a svorně se dívají na bagristu, který na chvilku usedl za řídící páku, než se k nim připojí k dopolední kávě.

Já se vařím v autě, z pod uniformy mi stékají čůrky potu a spolu s ostatnimi řidiči v kolně tiše zuřím.

Pořád přemýšlím o tom, proč tyhle práce neděljí v zimě, kdy tu není moc velký provoz, nemrzne tady, jen sem tam prší, což mi přijde lepší, než když peče slunce.

Pak mě napadá, že v létě se rozkopávají silnice proto, aby se u turistů nabudil dojem, že se v Řecku pracuje.

To bude ono!

Přicházím domů, zapínám si počítač a surfuju po internetu. Vida, spoon napsala nový příspěvek na blog, buteo taky a zkrachoval Tomi tour. Paroubkova žena napsala na blog ódu na svého muže, to asi opsala ode mě, když jsem jednou napsala ódu na Adonise.

Někdo jde. Vyskakuji od počítače, nasazuji si gumové rukavice a předstírám, že jsem uprostřed hektického uklízení….. Že bych po těch letech přece jen trošku „zřekovatěla“?

Příspěvek byl publikován v rubrice Život na ostrově. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

12 reakcí na Na korfské silnici (v létě)

 1. Mod. napsal:

  pájo, tak vzhledem k tomu, že je léto, je to možné:-)),nebo, děláš to i v zimě?:-)

 2. nominek napsal:

  :-))) Taky občas tu svou závislost na počítači „kamufluju“ prací… :-)))

 3. gugu napsal:

  :)))Ty jo, to vypada, ze ja jsem tu odu (ikdyz na tchyni) opsala od tebe a od Paroubkove. Prisaham, ze ne. Takova blba nahoda.

 4. Gomba napsal:

  toto létojsem tak zlenivěl, že se už ani nepokouším nic předstírat ,-)))

 5. Maugli napsal:

  Cest tvemu geniovi, nejlepsi clanek, jaky sem kdy cetl,diky za nej, Pajo 🙂

 6. eja napsal:

  to mi připomíná mě samotnou… v práci si občas pročítám blogy a když jde někdo okolo tak šup „alt-tab“ a jsem uprostřed pilné práce!

 7. edith napsal:

  tak to znám naprosto přesně! když se zapomenu u pc, tak taky pak mám co dělat, abych to zakamuflovala…:-))zdravíme do kerkyry a práci čest!:-) Valaši ze Vsetína

 8. buteo napsal:

  Během chvilky jsem se 2 x zasmálTen konkurent byl o slepých golfistech. Kdybych nevěděl, odkud pochází, podezíral by Tebe, takový Tvůj styl myšlení. Dnes jsem poprvé zde /v kopcích/ čerpal vodu ze sklepa. A je po závisti.Hezké léto

 9. Papaja napsal:

  Rozkopávat silnice uprostřed léta je geniální. 🙂 O čůrkách potu mi ani nemluv. :))) Óda na Parobka mi fakt nechybí. Zlaté Řecko aspoň v něčem. 😀

 10. NULI napsal:

  Já nevím,ale asi je to nějaký zvláštní druh sportu. Píšou, že v Praze kolabuje doprava, že je celá nekoordinovaně rozkopaná.

 11. Jenda napsal:

  No já myslim, že jo, Pájo .)) Akorát už nekouříš, čímž se dosti vymykáš 🙂 Už se těšim, až přijedu taky předstírat, a kouřit a budu se potit v autě v koloně…s černejma brejlema, mít dva telefony, troubit, pít černý kafe..ale budu teda uplně bílej 🙁

 12. Ostrovanka napsal:

  mod: i v zime:)
  niminek: mozna se lidi nedeli na ty, co to delaji a ty, co to nedelaji. ale spis na ty, co to priznaji a na ty, co to nepriznaji:)
  gugu: nene, tvoje tchyne si odu jiste zaslouzi. o paroubkovi mam sve pochybnosti:)
  gomba: tak jsi o level vys:)
  maugli: diky. cest praci…
  eja: ne nadarmo zrejme budeme sestry…
  edith: s tebou o zadnem pribuzenskem vztahu sice nevim, ale mozna to valassko?
  buteo: tak posli prosim odkaz. a snad uz pumpy neni treba?
  papaja: ja vim…
  nuli: v praze bych to chapala. spousta lidi odjede, praha se vyprazdni a v zime mrzne. ale tady??
  jenda: jenze vis, ze se od 1.7. nesmi kourit? teda vevnitr jenom, ale stejne… ocekavame revoluci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *