Na korfské policii (už mě jen tak něco nepřekvapí, myslela jsem si…)

Jedna česká turistka volala, že si vzala na pláž klíč od pokoje, šla se koupat, mezitím jí ten klíč někdo ukradl a šel k ní do hotelového pokoje a vzal jí tam velmi drahé věci. Víceméně bez hledání, stačilo prý jen otevřít šuplíky a už byly pryč všechny peníze, foťáky, kamery, dětské elektronické hry a kreditky. Rozhodla se, že otestuje, jak je pojišťovna odolná a půjde celou záležitost nahlásit, aby měla protokol a dostala zpět to, o co přišla.

Marná byla moje snaha jí vysvětlit, že na takový případ se pojištění nevztahuje. Paní trvala na policejním protokolu, a tak jsme se spolu vydaly na policii.

Hala byla celkem čistá a klimatizovaná. Jinak by tam ve čtyřicetistupňovém vedru policajti zřejmě zdechli. Dokonce jsme ani nečekaly dlouho. Paní policajtka, mladá a hezká, nás pozvala do své kanceláře celkem brzy.

Překvapilo mě, že nejdřívě ze všeho se zajímala o mě. Jak se jmenuji, kde bydlím, doklady, jméno otce a matky a dokonce jakého jsem vyznání!! To mě dost udivilo, zeptala jsem se tedy, proč je pro ně moje vyznání důležité, že jsem měla za to, že dotazy tohoto typu už se nedávají ani v Řecku. Paní policajtka mi vyvětlila, že jsem na místě jako tlumočník a proto musím přísahat, že to, co tlumočím, je pravdivé. Proto potřebují vyznání, tedy něco, co je člověku nejsvětější, když přísahá…

Uvedla jsem tedy, že jsem protestant. Paní policajtka se ptala, zdali to patří do skupiny křesťanů, tak jsem ji ujistila, že ano.

Pak přišla na řadu paní Okradená. Zase ten samý proces, jméno otce a jaké vyznání? Paní Okradená se na mě udiveně podívala a říkala: „Já ale žádné nemám!“ To zase překvapilo paní policajtku a ptala se, na co tedy bude přísahat, když je bez vyznání? Vysvětlovala jsem jí, že po čtyřiceti letech komunismu nám z toho vyznání moc nezbylo a jestli by tedy mohla přísahat na svou čest (popřípadě na mou duši, na psí kuši, na kočičí svědomí…). Zapsala si tedy „bezvěrec“ a pokračovala dál:

„A na co tedy vy protestanti přísaháte??“ Nechápala jsem: „Jak to jako myslíte?“ Policajtka zase: „No my třeba na bibli, muslimové na korán a vy?“ „No my přece taky na bibli,“ opáčila jsem vzrušeně, neboť jsem si představovala, jak za chvilku z prvního šuplíku vytáhne bibli, ve druhém má zřejmě korán a co ve třetím? Na co přísahají budhisté? Na sošku Budhy?? Že by ze šuplete vytáhla sošku?

Těšila jsem se na celý proces jako malá holka. Ani mi nevadilo, že trávím čas na policii úplně zbytečně. Snažila jsem se vysvětlit paní Okradené, že je právě svědkem něčeho výjimečného, co už možná nikdy nezažije. Mé nadšení však nesdílela. Chtěla zpět peníze za foťák, jen o to jí šlo, celkem pochopitelně.

Paní policajtka sepsala tedy formulář, nakonec jsme, k mému velkému zklamání, vůbec na nic nepřísahaly, pak nám dali jiný papír a řekli, že si máme pro protokol přijít zítra.

S trošku smutnou náladou jsem jela na skútru domů a přemýšlela, na co vlastně přísahají Češi, kteří na nic nevěří? Na ústavu? Televizi? Hypotéku??? Přísahá se u nás vůbec? A věřil by tomu někdo?

Příspěvek byl publikován v rubrice Instituce, nemocnice, černá složka zdraví. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

19 reakcí na Na korfské policii (už mě jen tak něco nepřekvapí, myslela jsem si…)

 1. p. napsal:

  na zdravi matky, deti atp.

 2. Mod. napsal:

  Já nepřísahám na nic, sem zvyklá, že když něc řeknu, tak to platí a kdo nevěří, ať tam běží:o)Jinak my budhisti nepřísaháme na nic, protože Budha je ve všem:o)

 3. Mod. napsal:

  Ale teď vážně, mslím, že v ČR se obecně při úředních jednáních " přisahá" na trestní zákon, protože ten praví, že pokud člověk uvádí něco, co je v rozporu se skutečností, vstavuje se trestnímu stíhání.

 4. buteo napsal:

  Já bych přísahalna Reformy českého hospodářství. Ty jsou věčné a nikdy neskončí.

 5. squire napsal:

  No já zatím v ČR přísahala dvakrát, při imatrikulaci a při promoci. Tam se skládá přísaha, že budu ctít školu, která mě vzdělala, a používat svoje vědění pro dobro lidstva a v souladu s právním řádem. Dřív se opravdu používalo slovo "Přísahám", dneska už studenti opakují "Slibuji". Jinak vojáci, a to i záložáci, skládají přísahu věrnosti České republice doteď. Pravděpodobně na svou čest.

 6. L. napsal:

  No…dobry zamysleni.Ovsem taky mi prijde smutny to samotny okradeni…neni to tak davno kdy se jeste rikalo ze v Recku (tady taky) se proste nekrade.Ale casy se meni…

 7. Gomba napsal:

  … jasko Mo … moje slovo platí :o)

 8. Wilson napsal:

  Přísaha?Já když přísahám,tak jedině na holý pupek.To platí nejvíc.Nějaká přísaha na vojně už je minulostí a už stejně neplatí.:-)))

 9. Zaujímavá skúsenosť, zaujímavé zamyslenie. Nezvyknem používať slovo prisahám, veľa ľudí ho používa častejšie, ako je treba. Na polícii som vypovedala viackrát ako svedok, prípadne ako poškodená, no nikdy nikto odo mňa nechcel na nič prisahať. Ja sa naozaj zabávam, keď čítam články tohto blogu:-) Tej turistky Okradenej by som sa spýtala, či jej nebolo lepšie odovzdať kľúč na hotelovej recepcii. A keď nosiť kľúč len tak so sebou, tak si potom radšej zadovážiť hotelový sejf. Ja mám tiež spomienku, kedy som si na jednej dovolenke hneď v prvý deň pobytu vzala so sebou kľúč a dala som si ho na krk do takého puzdierka. Lenže morské vlny boli také silné, že mi môj prívesok strhli z krku, puzdro sa otvorilo a kľúč vypadol. Tak to bol iný adrenalín loviť ten kľúč v mori. Skončilo to happy endom 🙂

 10. Ostrovanka napsal:

  p: to je caste, kdyz si lidi rikaji neco mezi sebou a chteji, aby jim to nekdo veril…
  mod: omyl. budha je ve tretim supliku:)
  buteo: ty jsi mel blogovaci dovolenou?? tvoje komentare mi chybely!!!!!:):):):)
  squire: a na policajtech se asi neprisaha, nebo jo?
  L; jenze v recku uz davno nebydli pouze rekove…. a taky kdovi, jak presne to s tim okradenim bylo…
  gomba: jo?
  wilson: to by tady pani policajtka asi upadla do mdlob:)
  mimi_tulipanova: tys uhodila presne hrebicek na hlavicku. proc si nekdo vezme klic s sebou a neda ho na recepci, by se dalo jeste pochopit. proc si ale mysli, ze mu pak neco uhradi pojistovna, je uz pochopitelne mene. ale treba se najde na pojistovne nejaky dobrodinec, kteremu bude lito okradenych…

 11. Thassomil napsal:

  Z celého článku mne nejvíc rozesmutnilo, že se již krade i na ostrovech. Je však třeba připustit i skutečnost, že je tam už moc českých "turistů" :-(( Je totiž podivné , že zloděj bez problému našel hotel, pokoj i věci v něm uložené. Tak alespoň doufám, že to neukradl Řek.

 12. wlcice napsal:

  nepoučitelní jsou někteří… radši uškudlím pár eur za trezor, a pak si užiju pořádně kolotoč! Mám to doma… naši XY takhle okradli na Kypru- před 2lety. bědovala-hořekovala- kolečko s policií bezvýsledně absolvovala- přišla v podstatě o den dovolené a mohla si blahořečit, že jim nevzali pasy… letos jim otrnulo a letěli tam znovu (jinam tedy)- no a kontrolní otázka? Vzali si trezor? No ani náhodou-no a o peníze v nočním stolku přišli zas… má cenu je litovat a domlouvat jim? No nemá. Hotely jsou plné turistů – nejsou všichni čestní a dobromyslní.

 13. L. napsal:

  no , tak to je pravda.ze stejnyho duvodu uz musime zamykat auto a zavirat okna kdyz odchazime z domu…a stoprocentne to nejsou rekove, kvuli komu se to takhle za poslednich x let zmenilo.uz radsi mlcim.A sami turisti v hotelu – taky moznost

 14. Wilson napsal:

  Náhodou.:-)))Kdyby policajtka viděla ten můj placatý pupek,žádné pivní bříško a tušila co se pod ním ukrývá,tak by to možná bylo ještě zajímavé,co by se dělo.:-)))Kolik měla roků?Já jenom,jestli bych to potom rozchodil.:-)))Pozdravy na ostrůvek posílá Zdenek

 15. Mára napsal:

  Mno přítelkyni ukradli mobil a během hodiny proserfovali extrémní částku. Paní policajtka co to vyšetřovala si pozvala kromě mraky dalších i mně jestli jsem to náhdou nebyl já(přitom mám net jak doma tak v práci). Pokládala mi často podobně nesmyslné otázky. A samozřejmě nakonec nic nevyšetřila a případ odložila(bylo by to na delší psaní).Pochopil jsem však, že krom vraždy nemá cenu nic na pčr hlásit. A jinak té paní pojištťovna nic nedá – pokud měla jen cestovní pojištění. S pojišťovnama zkušenost mám takovou, že co nemusí to neproplatí a často se člověk musí ozvat, ,aby vyplatili i to co mají.

 16. Čerf napsal:

  Nad přísahou jsem nikdy neuvažoval, ten akt samotný je mi nesympatický. Kdo normálně lže, toho přísaha k pravdě nevybičuje. A koho vybičuje právě jen přísaha, ten mi není moc sympatický, protože čemu už by měl jinému člověk věřit, než lháři to, že lže? 🙂

 17. Papaja napsal:

  "na mou duši, na psí kuši, na kočičí svědomí…":D 😀 :DJa byla taky na jinym ostrove okradena, tenkrat ta taska u more. 🙁 Na 99% Albanec. 🙂

 18. Ostrovanka napsal:

  thassomil: na ostrove se moc nekrade, ale neda se na to 100% spolehnout. ono to asi vsecko bylo trosku jinak.
  wlcice: presne tak!
  L: moznosti je hodne, nechavat si klic bez dozoru nebo veci bez dozotu a jeste k tomu drahe, je docela velka neuvazenost.
  wilson: mela asi 25, takze spis nerozchodil:) /nebo ona ten pupik…/
  mara: no prave. zbytecne straveny cas na policajtech.
  papaja: vzpominam si…

 19. smudliky napsal:

  Ateismus
  Hezké. Jen malá poznámka: bezvěrectví Čechů nemá se socialismem zas tak moc společného. Jiné země měly taky 40 let socialismu a víra jim zůstala. Češi byli největší ateisti Evropy již za první republiky. Ale chápu, že tohle by se korfské policii těžko vysvětlovalo…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *