Na dluh (Řecké motto)

Nemám v úmyslu psát jakékoliv odborné články na téma řecké dluhy. Ale jedna věc mě na nich přece jen zaujala:

V Řecku je žití na dluh součástí kultury a každodenního života. Kolikrát jsem byla svědkem situace, kdy se Adonis dohadoval s nějakými řemeslníky o ceně a oni, aby nemuseli ustoupit a tím pádem neztratili svoji důstojnost, řekli: „Tak mi to budeš dlužit…“ S tím Adonis rád souhlasil, protože to může znamenat, že jim třeba později ještě nějaký peníz dá a když ne, je to takový dluh na věčné časy, který nikoho netrápí.

Spousta Řeků kupuje zboží na splátky. Mám chuť si koupit novou sukni za 60 eur? A nemám 60 eur? Nevadí, za rok to při splátkách 5 eur za měsíc, bude vyřízeno, a pět eur, to je jako dvě kafe na náměstí.

Dokonce při studiu na vysoké škole se dají dlužit zkoušky. Často studenti postoupí do dalšího ročníku, aniž by měli hotové zkoušky z ročníků předešlých. Ty pak prostě dluží. A tak mají vystudovanou vysokou školu, ale nemají titul, protože nemají hotové zkoušky třeba za posledních 5 let. „Chrostáo akóma 25 exetásis – dlužím ještě 25 zkoušek,“ říkají bez uzardění, když se jich někdo ptá na studia.

Řecký stát, aby z lidí nějakým způsobem vymáčkl daně, má takový systém: jednou za čas vyhlásí, že pokud někdo chce uzavřít své účetnictví například až do roku 2008, musí zaplatit paušální částku třeba 4000 eur a pak už se mu nikdo nikdy nebude v účetnictví hrabat. Ten, kdo má čisté svědomí (cca 0,00000004% obyvatel), samozřejmě platit nemusí, ale vystavuje se velkému riziku kontroly. A tak většina zaplatí ráda, oddechne si, že to tentokrát opět prošlo, stát získá obrovskou částku, o kterou by jinak přišel, a všichni jsou spokojeni. Ale co dělat, když někdo peníze nemá? Nevadí, bude dlužit a splácet dle stanoveného splátkového kalendáře. Takže jakýsi dluh na druhou.

Řekové jsou, co se neplacení daní a obcházení zákonů týče, nesmírně vynalézaví. Před nedávnem se v rámci úsporných ekonomických opatření rozhodlo, že se bude platit zvláštní daň za bazény, jako luxusní zboží. Většina bazénů však byla postavena bez povolení a tudíž nenahlášena, a tak v Aténách a dalších větších městech létá nad střechami měst vrtulník a zaznamenává bazény na střechách a v zahradách. A jaký je vysledek? Firmy, které vyrábějí plachty s kytkami, trávou či lánem polí, zaznamenaly obrovský nárůst poptávek, z vrtulníku to vypadá, jakoby každá druhá střecha domu měla osázenou zahrádku sedmikráskami a všechno se zdá být v nejlepším pořádku.

Stejně tak, když bylo kdysi rozhodnuto, že v Aténách smějí vyjízdět do ulic podle dní v týdnu buď jen auta s lichým číslem SPZ na konci nebo jen se sudým, Řekové si pořídili druhé auto, aby měli na jednom sudé a na druhém liché číslo. Za poslední půl rok však podražily pohonné hmoty o 50 centů, a tak přirozeně ubylo i aut na silnicích.

Na Korfu je krásně. Začal můj milovaný podzim, kdy venku zuří teplé jižní větry a já se těším, že zase začnu se zimním koupáním. Plavání v moři je tady ještě stále zdarma…

Příspěvek byl publikován v rubrice Život na ostrově. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

15 reakcí na Na dluh (Řecké motto)

 1. buteo napsal:

  Dluhy v lásce
  Tak se mi vybavily mé dluhy v lásce, kdy jsem použil lásku po indicku. / Necháme to na INDA/.

 2. Manželka napsal:

  Tak to je skutečně… obdivuhodné! 🙂

 3. simka napsal:

  Imponující
  Obdivuji řecký přístup k životu – co já vím, než se každý rok hrabat v účtech a dohadovat se s berňákem, tak je lepší zapatit "paušál". Úředníci mají svoje a "neprudí". Mimochodem, pokud se někdo v EU diví, tak nikdy nečetl ŘEKA ZORBU. Zdravím, Pájo, vzpomínám pokaždé když si dávám Frappé v Old Athens na Smíchově.

 4. Ostrovanka napsal:

  buteo: jestli prestanes komentovat, prestanu blogovat:)
  manzelka: i tak se to da rict…
  simka: ano, skvely system. akorat musi byt to napeti, kdy to prijde a zda to prijde, jinak by se nesnazil uz nikdy nikdo v zivote platit dane…

 5. Mod, napsal:

  Je to milý systém, vlastní vpodstatě všem jižním národům, maňana:-)Ale teď, co ta novinka, jak se Řecko ze dne na den stalo bombovou velmocí?:-(

 6. Jirka napsal:

  Si připadám nějaký divný… rodiče mě učili že když něco chci, tak si mám na to našetřit… takže tohle dělám doposud. Ale na druhou stranu mám klidné spaní s tím že nikde nic nedlužím.Apropó tohle mě taky rozesmálo :Jak funguje současná ekonomika -Je líný den v jednom malém městečku. Slunce pálí, ulice vylidněné. Časy jsou nelehké, všichni jsou zadlužení, lidé žijí na úvěr.V ten den projíždí městem bohatý turista.Zastaví se v hotelu, položí na pult 100 eur s tím, že si chce prohlédnout pokoje a strávit tam jednu noc.Hned, jak turista odejde na prohlídku, majitel sbalí 100 eur běží splatit dluh u řezníka.Řezník bere 100 eur a běží splatit svůj dluh u farmáře vepřů.Farmář hned běží zaplatit dluh u prodavače krmení.Prodavač krmení jde zaplatit dluh místní prostitutce, které se také těžce dotkla hospodářská krize, a začala poskytovat své služby na úvěr.Taktéž prostitutka jde splatit dluh hoteliérovi za nezaplacený pokoj.Hoteliér rychle položí 100 eur na pult, aby bohatý turista nic nezpozoroval.V tom okamžiku se objeví turista a bere si zpět svých 100 eur se slovy,že pokoje nejsou vyhovující, a odchází.Nikdo nic nevyprodukoval, nikdo nic nevydělal, ale celé město je bez dluhů, a vzhlíží do budoucna s optimismem.:-)

 7. gugu napsal:

  Jedna moje kamoska chodi nakupovat ty sukne uplne na dluh…jako ze fakt nezaplati ani kartou…ma to po svoji matce..takhle bud jedna nebo druha maji ve vsech obchodech v Nafpaktosu nadelane dluhy….a vubec je to nezere

 8. Čerf napsal:

  Úvěry sice používám, ale leží mi v hlavě tak dlouho, dokud je nesplatím. Obávám se tedy, že ze mne plnohodnotný Řek nikdy nebude 🙂

 9. buteo napsal:

  Jirko, prostinké
  Má dáti, dal aneb nula od nuly pojde. Všichni měli 100 E aktiv a stejně pasiv a to je nula a můžeš nechat kolovat cokoliv, ale ne V ČR. Tam totiž od dob, co jeden chytrý ekonom vymyslel tunel, by se Ti ta stovka nevrátila.

 10. NULI napsal:

  Tak já si vždycky myslela,že na to, jak obelstít erár jsou nejlepší Češi :-). A vida, asi se mají kde učit:-)

 11. Papaja napsal:

  Jo, Řekové jsou ještě větší švejkové než my. 🙂 A je to úsměvné do doby než se to obrátí přímo proti někomu konkrétnímu – ten se pak už moc nesměje. 🙂 🙂 :)Pájo, podzim je fakt nejhezčí! A plavání po sezóně echt nejhezčí.

 12. Ostrovanka napsal:

  mod: manana je super vlastnost, pokud s tim nemas kazdy den co do cineni… o bombach nic nevim.
  jirka: hezke:)
  gugu: a ty obchodniky to taky nezere?
  cerf: mas se jeste co ucit…
  buteo: tady taky ne. tunel neni ryze cesky patent.
  nuli: jasne. nam uz zustava prvni misto jen v piti piva.
  papaja: tak tak. a kde se nachazis prave ty?

 13. gugu napsal:

  No asi ne, kdyz ji to davaji…ona ty penize donasela, ale ted nema praci…ale svuj spatny zvyk neodbourala…

 14. Papaja napsal:

  Pájo, já teď v Čechách. Nevím na jak dlouho. Bez moře je to utrpení. 🙂

 15. hari napsal:

  Odloučení od manželky, potupa od svých vlastních lidí, nesplacený dluh, služba zkaženému králi, nouze a nežádoucí společnost (lhostejní, zklamaní nebo znepřátelení přátelé): pokud člověka zasáhne těchto šest druhů zla, tak ho spálí bez ohně. (Nítišástra 2.14)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *